Poprzedni
Następny

Jak wybrać wzmacniacz mocy?

Średnia ocen: 4.9
(17 ocen) 6 komentarzy

Yamaha M-5000

Wzmacniacz dzielony to rozwiązanie w którym funkcje przedwzmacniacza i wzmacniacza mocy – zwanego potocznie końcówką mocy, wykonują dwa osobne urządzenia, połączone zewnętrznym kablem.

Końcówka mocy – co to takiego?

Otóż sama nazwa została przyjęta zwyczajowo jako pewnego rodzaju skrót myślowy. Wzmacniacz mocy jest bowiem ostatnim stopniem (końcowym obwodem elektronicznym) w każdym urządzeniu, przeznaczonym do współpracy z zespołami głośnikowymi.

Do czego potrzebne?

Zapewnia odpowiednią wydajność prądową wymaganą do uzyskania pełnej mocy danego systemu, czyli jest zdolny zasilić i poprawnie wysterować zestawy głośnikowe. Ogólnie mówiąc, wzmacniacz jest konwerterem energii prądu przemiennego. Energia pobierana z domowej sieci zasilającej 230 V jest zamieniana w energię sygnałów audio. Sygnały audio na wyjściu są wierną, powiększoną kopią sygnałów wejściowych. Z technicznego punktu widzenia jego zadaniem jest dostarczenie dużej mocy do głośników, przy jednoczesnym, możliwie jak najmniejszym, poborze mocy. Zwiększa dźwiękowo oryginał najwierniej, jak tylko jest to możliwe.

 Yamaha M-5000 i C-5000

Skąd się wzięły?

Początkowo wzmacniacze akustyczne były integralnymi częściami gramofonów elektrycznych, magnetofonów i odbiorników radiowych. Wraz z wprowadzeniem wysokiej wierności odtwarzania dźwięku (czytaj hi-fi), pojawiły się jako wydzielone, autonomiczne urządzenia. Wszystkie funkcje regulacyjne i wzmacniające spełniało jedno i to samo urządzenie. Zatem jaki jest sens dzielenia wzmacniacza na dwa oddzielne segmenty: przedwzmacniacz i wzmacniacz mocy? Jak to często w życiu bywa, sytuacja jest bardzo zagmatwana. Nawet same nazwy nie do końca precyzyjnie opisują funkcje spełniane w rzeczywistości przez te urządzenia.

Jaka jest korzyść?

Podział wzmacniacza na dwa urządzenia ma na celu największe wzajemne odseparowanie obu modułów dokonujących operacji na sygnałach o krańcowo różnych natężeniach. W efekcie otrzymujemy mniejsze wzajemne wpływy i zniekształcenia. Sprawę dodatkowo poprawia odległość fizycznie oddzielająca od siebie oba komponenty. Oczywiście zbudowanie dwóch urządzeń wymusza podział funkcji obu, a także wzrost kosztu takiego zestawu, ale puryści dźwiękowi i zaawansowani audiofile zdecydowanie preferują oddzielenie przedwzmacniacza od wzmacniacza mocy. Konstrukcja zwarta, jednosegmentowa nadal jest spotykana, głównie w systemach minimalistycznych albo u mniej wymagających osób.

Gato Audio

Istotne parametry - standaryzacja

Końcówki mocy, tak jak i inne elementu toru, podlegają pewnym standardom – nie tylko jakościowym, ale i funkcjonalnym. Przyjęto, że czułość (znamionowy sygnał wejściowy) takiego urządzenia powinna oscylować wokół 1 V, naturalnie można tutaj mówić o „pewnej, nazwijmy to tolerancji” powiedzmy od 0,7 V do 2 V. Wartość impedancji jest zwyczajowo określona jako 47 kiloomów. Można też spotkać inne wartości od 10 do 100, a nawet do 330 kiloomów. Z tych powodów do niedawna większość źródeł analogowych, charakteryzujących się dużą impedancją wyjściową, musiała współpracować z wzmacniaczem za pośrednictwem przedwzmacniacza.

Czy koniecznie potrzebny jest kosztowny przedwzmacniacz?

W chwili pojawienia się przed wielu laty źródeł cyfrowych (CD) narodził się nowy format sygnału. Z różnych powodów za wartość napięcia znajdującego się na wyjściu odtwarzacza płyt kompaktowych przyjęto 2 V. Jest to wielkość w zupełności wystarczająca do bezpośredniego sterowania większością wzmacniaczy mocy. Dodatkowo niska impedancja wyjściowa odtwarzaczy CD nie stwarza zasadniczo żadnych problemów z dopasowaniem do wzmacniacza. Wobec takiego stanu rzeczy część purystów korzystających wyłącznie z CD jako źródła reaktywowała zapomnianą koncepcję przedwzmacniacza pasywnego. W rzeczywistości jest on jedynie regulatorem głośności działającym na zasadzie tłumika opornościowego. Nie wprowadza wzmocnienia, a tylko reguluje sygnał wyjściowy źródła poprzez redukcję. Niestety, poza uproszczeniem drogi sygnału, przedwzmacniacze pasywne nie mają żadnych innych zalet. Mają za to dużo wad użytkowych. Wymagają bardzo starannego dopasowania elektrycznego do reszty towarzyszącej elektroniki, określonych, najczęściej bardzo małych, pojemności interkonektów i są ograniczone funkcjonalnie, zwłaszcza gdy chcemy korzystać z wielu źródeł o różnych poziomach sygnału wyjściowego.

Classé Sigma SSP MkII

Mamy zatem do czynienia z końcówką mocy z pasywną regulacją głośności. Mówiąc w dużym skrócie jest to wzmacniacz zintegrowany, w którym aktywny przedwzmacniacz został zastąpiony potencjometrem tłumiącym sygnał dochodzący prosto ze źródła (np. CD). Rozwiązanie to eliminuje trudny w projektowaniu przedwzmacniacz aktywny, jednak nakłada większe wymagania dla końcówki mocy (np. wymagana jest stosunkowo duża jej czułość ze względu na relatywnie słabszy sygnał liniowy, który do niej dociera).

Podsumowanie

Posiadanie solidnie wyglądającej końcówki mocy to marzenie wielu audiofilów i miłośników dobrego brzmienia. Natomiast posiadanie dwóch końcówek mocy (monobloków), oddzielnie dla każdego kanału to prawie szczyt szczęścia. Oprócz konsekwencji, które wymieniono nieco wyżej właściwie zawsze możemy liczyć na lepszą jakość dźwięku i niestety dużo większe koszty.

= = =

Artykuł powstał dzięki wsparciu doradców Top Hi-Fi & Video Design – ogólnopolskiej sieci specjalistycznych salonów, powstałych ponad 20 lat temu, aby pomagać klientom w doborze i budowaniu wymarzonych systemów audio-video.

Potrzebujesz pomocy? Skontaktuj się z jednym z naszych salonów. Bez pośpiechu, przy filiżance dobrej kawy i w miłej atmosferze postaramy Ci się pomóc, a nasi konsultanci odpowiedzą na każde Twoje pytanie. Adresy salonów znajdziesz u dołu strony głównej Top Hi-Fi & Video Design.

Jeżeli jesteś zainteresowany najnowszymi informacjami i specjalnymi ofertami, zapisz się na nasz newsletter.

 

Poprzedni
Powrót do strefy wiedzy
Następny
4.9
Ocena:
Średnia ocen: 4.9

(17 ocen)

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: