Poprzedni
Następny

Jak wybrać wzmacniacz mocy, końcówkę mocy?

Średnia ocen: 4.9
(17 ocen) 6 komentarzy

Dzielony wzmacniacz do głośników to rozwiązanie, w którym funkcje przedwzmacniacza i wzmacniacza mocy – zwanego potocznie końcówką mocy, wykonują dwa osobne urządzenia, połączone zewnętrznym kablem. Końcówki mocy odpowiadają za zapewnienie odpowiedniej mocy, aby sygnał audio mógł zostać przetworzony we właściwy sposób przez kolumny głośnikowe.

Jak wybrać wzmacniacz mocy – spis treści:

1. Końcówka mocy – co to takiego?

2. Co daje wzmacniacz mocy?

3. Skąd się wzięły wzmacniacze mocy?

4. Jakie są zalety końcówek mocy?

5. Istotne parametry końcówek mocy

6. Czy koniecznie potrzebny jest kosztowny przedwzmacniacz?

7. Podsumowanie

Duża moc wzmacniacza mocy NAD C298 wynosi 185 W (8 Ω) i 340 W (4 Ω) - to doskonały element wzmacniający, aby zapewnić odpowiedni poziom głośności

Końcówka mocy – co to takiego?

Wzmacniacz mocy jest nieodłączonym elementem dzielonego systemu stereo. Tego typu konstrukcja współpracuje w duecie z przedwzmacniaczami, wzmacniając sygnał przekazany z przedwzmacniacza do poziomu pozwalającego na napędzenie podłączonych do niego kolumn.

Parametry wzmacniacza Luxman M-700u są imponujące

W przypadku najbardziej zaawansowanych systemów stereo można zastosować 2 x pracujące niezależnie monofoniczne końcówki mocy - po jednej na każdy kanał. Najlepszy wzmacniacz mocy wyposażony jest w najbardziej zaawansowane układy. Ponadto dzięki zastosowaniu najlepszych rozwiązań technicznych, użytkownik może liczyć na maksymalnie precyzyjne oddanie naturalnego brzmienia z szeroką sceną dźwiękową i bogactwem detali, bezpośrednio dopasowanego do indywidualnych potrzeb.

Co daje wzmacniacz mocy?

Zastosowanie oddzielnego wzmacniacza mocy zapewnia odpowiednią wydajność prądową do uzyskania pełnej mocy danego systemu, czyli pozwala zasilić i poprawnie wysterować kolumny głośnikowe.

Ogólnie mówiąc, wzmacniacz jest konwerterem energii prądu przemiennego. Energia pobierana z domowej sieci zasilającej 230 V jest zamieniana w energię sygnałów audio. Sygnały audio na wyjściu są wierną, powiększoną kopią sygnałów wejściowych.

Z technicznego punktu widzenia jego zadaniem jest dostarczenie dużej mocy do głośników, przy jednoczesnym, możliwie jak najmniejszym, poborze mocy. Zwiększa dźwiękowo oryginał najwierniej, jak tylko jest to możliwe.

Warto sprawdzić stosunek mocy wzmacniacza do mocy kolumn, aby lepiej dopasować wzmacniacz do głośników

System dzielony pozwala także na lepszą separację sygnału w stosunku do klasycznego wzmacniacza zintegrowanego. Wynika to m.in. z mniejszej liczby podzespołów elektronicznych w pojedynczej obudowie, znacznie ograniczając zniekształcenia sygnału. Ponadto pozostałe elementy umieszczone w torze sygnałowym są wyższej jakości, co ma wpływ na jakość sygnału.

Skąd się wzięły wzmacniacze mocy?

Początkowo wzmacniacze akustyczne były integralnymi częściami gramofonów elektrycznych, magnetofonów i odbiorników radiowych. Wraz z wprowadzeniem wysokiej wierności odtwarzania dźwięku (czytaj hi-fi), pojawiły się jako wydzielone, autonomiczne urządzenia. Wszystkie funkcje regulacyjne i wzmacniające spełniało jedno i to samo urządzenie.

Zatem jaki jest sens dzielenia wzmacniacza na dwa oddzielne segmenty: przedwzmacniacz i wzmacniacz mocy? Jak to często w życiu bywa, sytuacja jest bardzo zagmatwana. Nawet same nazwy nie do końca precyzyjnie opisują funkcje spełniane w rzeczywistości przez te urządzenia.

Jakie są zalety końcówek mocy?

Podział wzmacniacza na dwa urządzenia ma na celu największe wzajemne odseparowanie obu modułów dokonujących operacji na sygnałach o krańcowo różnych natężeniach. W efekcie otrzymujemy mniejsze wzajemne wpływy i zniekształcenia. Sprawę dodatkowo poprawia odległość fizycznie oddzielająca od siebie oba komponenty.

W przypadku systemów dzielonych, aby mieć możliwość odtwarzania muzyki z serwisów streamingowych należy sprawdzić, czy przedwzmacniacz wyposażony jest w funkcje sieciowe

Oczywiście zbudowanie dwóch urządzeń wymusza podział funkcji obu, a także wzrost kosztu takiego zestawu, ale puryści dźwiękowi i zaawansowani audiofile, którym zależy na wysokiej jakości dźwięku, preferują oddzielenie przedwzmacniacza od wzmacniacza mocy.

Istotne parametry końcówek mocy - standaryzacja

Końcówki mocy, tak jak i inne elementu toru, podlegają pewnym standardom – nie tylko jakościowym, ale i funkcjonalnym. Przyjęto, że czułość (znamionowy sygnał wejściowy) takiego urządzenia powinna oscylować wokół 1 V, naturalnie można tutaj mówić o „pewnej, nazwijmy to tolerancji” powiedzmy od 0,7 V do 2 V.

Wartość impedancji jest zwyczajowo określona jako 47 kiloomów. Można też spotkać inne wartości od 10 do 100, a nawet do 330 kiloomów. Z tych powodów do niedawna większość źródeł analogowych, charakteryzujących się dużą impedancją wyjściową, musiała współpracować z wzmacniaczem za pośrednictwem przedwzmacniacza.

Czy koniecznie potrzebny jest kosztowny przedwzmacniacz?

W chwili pojawienia się przed wielu laty źródeł cyfrowych (CD) narodził się nowy format sygnału. Z różnych powodów za wartość napięcia znajdującego się na wyjściu odtwarzacza płyt kompaktowych przyjęto 2 V. Jest to wielkość w zupełności wystarczająca do bezpośredniego sterowania większością wzmacniaczy mocy. Dodatkowo niska impedancja wyjściowa odtwarzaczy CD nie stwarza zasadniczo żadnych problemów z dopasowaniem do wzmacniacza.

Wzmacniacz mocy, a wzmacniacz stereo różni się m.in. liczbą złącz. Końcówka mocy zwykle posiada tylko wejście sygnałowe i wyjścia głośnikowe

Wobec takiego stanu rzeczy część purystów korzystających wyłącznie z CD jako źródła reaktywowała zapomnianą koncepcję przedwzmacniacza pasywnego. W rzeczywistości jest on jedynie regulatorem głośności działającym na zasadzie tłumika opornościowego. Nie wprowadza wzmocnienia, a tylko reguluje sygnał wyjściowy źródła poprzez redukcję. Niestety, poza uproszczeniem drogi sygnału, przedwzmacniacze pasywne nie mają żadnych innych zalet. Mają za to dużo wad użytkowych. Wymagają bardzo starannego dopasowania elektrycznego do reszty towarzyszącej elektroniki, określonych, najczęściej bardzo małych, pojemności interkonektów i są ograniczone funkcjonalnie, zwłaszcza gdy chcemy korzystać z wielu źródeł o różnych poziomach sygnału wyjściowego.

Mamy zatem do czynienia z końcówką mocy z pasywną regulacją głośności. Mówiąc w dużym skrócie jest to wzmacniacz zintegrowany, w którym aktywny przedwzmacniacz został zastąpiony potencjometrem tłumiącym sygnał dochodzący prosto ze źródła (np. CD). Rozwiązanie to eliminuje trudny w projektowaniu przedwzmacniacz aktywny, jednak nakłada większe wymagania dla końcówki mocy (np. wymagana jest stosunkowo duża jej czułość ze względu na relatywnie słabszy sygnał liniowy, który do niej dociera).

Podsumowanie

Posiadanie solidnie wyglądającej końcówki mocy to marzenie wielu audiofilów i miłośników dobrego brzmienia. Natomiast posiadanie dwóch końcówek mocy (monobloków), oddzielnie dla każdego kanału to prawie szczyt szczęścia. Oprócz konsekwencji, które wymieniono nieco wyżej właściwie zawsze możemy liczyć na lepszą jakość dźwięku.


Artykuł powstał dzięki wsparciu doradców Top Hi-Fi & Video Design – ogólnopolskiej sieci specjalistycznych salonów powstałych, aby pomagać klientom w doborze i budowaniu wymarzonych systemów audio-video.

Potrzebujesz pomocy? Skontaktuj się z jednym z naszych salonów. Bez pośpiechu, przy filiżance dobrej kawy i w miłej atmosferze postaramy Ci się pomóc, a nasi konsultanci odpowiedzą na każde Twoje pytanie. Adresy salonów znajdziesz u dołu strony głównej Top Hi-Fi & Video Design.


Muzyka potrafi pisać najlepsze historie. Usłysz swoją, dzięki Top Hi-Fi & Video DesignPoprzedni
Powrót do strefy wiedzy
Następny
4.9
Ocena:
Średnia ocen: 4.9

(17 ocen)

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: