Poprzedni
Następny

Soundbar czy głośniki aktywne?

Średnia ocen: 5
(1 ocena) 1 komentarz

Soundbar, czyli charakterystyczny podłużny głośnik, to urządzenie, które zdobyło w ostatnich latach dużą popularność jako skuteczny sposób na poprawę jakości dźwięku z telewizora. Alternatywą dla soundbara mogą być jednak równie „sprytne” głośniki aktywne, czyli urządzenia, które wyglądają jak tradycyjne kolumny głośnikowe, ale posiadają wbudowany wzmacniacz – dzięki czemu unikamy plątaniny przewodów i zbyt wielu komponentów w systemie.

Yamaha SR-C20A

Co lepiej wybrać do domowego systemu audio-wideo – soundbar czy głośniki aktywne?

Na to pytanie trudno odpowiedzieć jednoznacznie. Wiele zależy od wielkości pomieszczenia, a także od miejsca, które możesz przeznaczyć na rozstawienie oraz instalację sprzętu. Duże znaczenie przy wyborze mają również funkcje i rozwiązania techniczne stosowane w soundbarach i głośnikach aktywnych.

Różnorodność głośników aktywnych

Wybierając głośniki aktywne nie musisz się martwić o dobór odpowiedniego wzmacniacza. To producent zadbał o to, aby układy wzmacniające sygnał audio były dopasowane do przetworników elektroakustycznych zastosowanych w takim głośniku.

KEF LS50 Wireless II

Wśród modeli aktywnych znajdziesz zarówno kompaktowe głośniki bezprzewodowe, jak i duże podłogowe, przewodowe konstrukcje. Nie brakuje także designerskich, a jednocześnie świetnie brzmiących modeli, które będą doskonałą ozdobą domowego wnętrza.

Głośniki aktywne świetne sprawdzą się wówczas, gdy chcesz odtwarzać dźwięk głównie w stereo. Mogą być wykorzystywane do nagłośnienia telewizora, ale doskonale nadają się też do odtwarzania muzyki z różnorodnych urządzeń. Możesz do nich podłączyć np. gramofon z wbudowanym przedwzmacniaczem lub podłączony do zewnętrznego przedwzmacniacza gramofonowego. W porównaniu do klasycznych zestawów stereo zajmują mniej miejsca i wymagają wykorzystania mniejszej liczby kabli. W przeciwieństwie do soundbarów pozwalają na kreowanie sceny dźwiękowej przez odpowiednie rozstawienie głośników, np. po obu stronach telewizora.

Praktyczne funkcje głośników aktywnych

Modele aktywne różnią się gabarytami, a także mocą zintegrowanych wzmacniaczy oraz dostępnymi złączami analogowymi i cyfrowymi. Mogą mieć wbudowane moduły bezprzewodowe. Dzięki temu do odtwarzania muzyki z kompatybilnych urządzeń nie potrzebujesz dodatkowego okablowania. Wyposażone w Bluetooth głośniki pozwalają na streaming audio ze smartfonów lub tabletów. Dzięki temu odtworzysz muzykę z rozmaitych aplikacji mobilnych, takich jak np. Spotify, Tidal czy Deezer.

Łączność Wi-Fi, w przypadku niektórych modeli, umożliwia dołączenie ich do domowego systemu multiroom. Głośniki aktywne mają niekiedy gniazdo USB, a nawet czytnik kart pamięci, co pozwala na odtwarzanie plików audio przechowywanych na przenośnych pamięciach flash.

Podobnie jak wzmacniacze czy amplitunery, również głośniki aktywne mogą być obsługiwane z wykorzystaniem pilota zdalnego sterowania. Dzięki temu możesz wygodnie zmieniać źródło dźwięku, przełączać odtwarzane utwory czy regulować głośność. Większość markowych głośników aktywnych z funkcjami sieciowymi może też współpracować z przeznaczoną dla nich aplikacją mobilną umożliwiającą sterowanie za pomocą smartfona lub tabletu.

Kolumny aktywne podłogowe

Świetną alternatywą dla soundbarów mogą być podłogowe aktywne kolumny głośnikowe. Przykładem takiego modelu jest Audio Pro A36. Został on wyposażony we wzmacniacz klasy D o mocy 2 x 75 W i złącza audio – cyfrowe optyczne i analogowe jack 3,5 mm. Kolumny mają wyjście na zewnętrzny subwoofer aktywny, dzięki któremu możesz wzmocnić przetwarzanie niskich tonów. Model marki Audio Pro ma też złącze HDMI z ARC (ang. Audio Return Channel), co pozwala na podłączenie telewizora do zestawu kolumn za pomocą tylko jednego kabla.

Na uwagę w modelu Audio Pro A36. zasługuje również obecność bezprzewodowych modułów Wi-Fi i Bluetooth (z obsługą kodeka aptX). Ten ostatni zapewnia strumieniowe odtwarzanie audio w jakości porównywalnej z płytą CD. Z kolei łączność Wi-Fi umożliwia stworzenie łatwego w obsłudze systemu multiroom. Daje ponadto możliwość współpracy z aplikacją mobilną Audio Pro Control, dostępną bezpłatnie na urządzenia z systemem Android i iOS. Dzięki niej wygodnie dopasujesz brzmienie do własnych preferencji.

Głośniki aktywne podstawkowe

Jeśli nie masz miejsca na rozstawienie dużych kolumn podłogowych, ale jednocześnie nie chcesz stosować dodatkowego wzmacniacza czy amplitunera, dobrym rozwiązaniem może okazać się wykorzystanie aktywnych głośników podstawkowych, takich jak np. Audio Pro A26. Mają one praktycznie identyczne parametry techniczne i wykorzystują podobne rozwiązania i funkcje, jak wspomniany przed chwilą model podłogowy. Mniejsze gabaryty sprawiają jednak, że znacznie łatwiej o rozstawienie takiego zestawu stereo. Konstrukcje podstawkowe sprawdzą się więc w mniejszych pomieszczeniach.

Aktywnie i audiofilsko

Doskonałym przykładem na to, że głośniki aktywne mogą nie tylko zapewnić świetne brzmienie, ale też wyjątkowo się prezentować w domowym wnętrzu są modele Phantom II 95 dB i Phantom II 98 dB francuskiej marki Devialet. Wykorzystują one mnóstwo zaawansowanych rozwiązań technicznych. Dość powiedzieć, że w ich konstrukcji użyto blisko 1000 elementów objętych ponad 100 patentami. Jedną z najważniejszych technologii jest ADH (ang. Analog Digital Hybrid), czyli połączenie najlepszych cech układów analogowych wzmacniaczy klas A i D. Dzięki temu głośniki wyróżniają się dużą mocą – Phantom II 95 dB zapewnia 350 W (RMS), a Phantom II 98 dB ma  400 W (RMS) mocy.

Już pojedynczy głośnik Devialet odtwarza szeroką scenę dźwiękową. Przyczynia się do tego m.in. technika HBI (ang. Heart Bass Imploson), gwarantująca niewiarygodny poziom niskich tonów. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby połączyć ze sobą dwa egzemplarze głośników i stworzyć nowocześnie wyglądający, innowacyjny system stereo.

Głośniki, oprócz modułu Bluetooth, mają wbudowane Wi-Fi i zostały wyposażone w funkcję AirPlay 2, z dobrodziejstw której skorzystają użytkownicy urządzeń mobilnych firmy Apple. Oprócz tego możesz odtwarzać muzykę z urządzeń zewnętrznych dzięki kompatybilności z protokołem UPnP (ang. Universal Plug-and-Play). Wygodne strumieniowe odtwarzanie ze smartfonów i tabletów umożliwia ponadto obsługa funkcji Spotify Connect. Sterowanie głośnikami może również odbywać się zdalnie – z wykorzystaniem aplikacji mobilnej. Z kolei do przewodowej transmisji audio możesz wykorzystać złącze cyfrowe optyczne.

Producent modeli Phantom II 98 dB i Phantom II 95 dB oferuje do nich stylowe, trójnożne statywy, podstawki oraz uchwyty ścienne. Dzięki temu możesz dostosować sposób instalacji głośników do własnych preferencji.

Zobacz film prezentujący najważniejsze cechy głośników Devialet Phantom. Sprawdź też pozostałe głośniki aktywne w ofercie tophifi.pl i poznaj funkcje oraz rozwiązania techniczne, w jakie zostały wyposażone.

Soundbary, czyli od stereo po surround

Dużą różnorodnością, podobnie zresztą jak głośniki aktywne, charakteryzują się również soundbary. Modele o charakterystycznej, podłużnej obudowie mogą mieć kompaktową, smukłą konstrukcję i odtwarzać dźwięk stereo (np. Yamaha SR-C20A). Na rynku znajdziesz także potężne wielokanałowe i wielogłośnikowe modele. Niektóre z soundbarów, mimo mniejszej liczby wbudowanych przetworników elektroakustycznych, odtwarzają tzw. wirtualny dźwięk przestrzenny (np. Yamaha SR-B20A). Przez producentów wykorzystywany jest wówczas np. system DTS Virtual:X.

Yamaha SR-C20A

Dostępne są także soundbary z subwooferem w komplecie (np. Yamaha YAS-209). Tego typu systemy mają zapewnić lepsze przetwarzanie niskich tonów. Co więcej, subwoofer może być bezprzewodowy. Dzięki temu znacznie łatwiej ustawić go w pomieszczeniu. Zwłaszcza w umeblowanym salonie znalezienie miejsca na głośnik niskotonowy i poprowadzenie kabli tak, aby były niezauważalne, może być niełatwym zadaniem. Zestawy z bezprzewodowym subwooferem rozwiązują tego typu problemy.

Co potrafią soundbary?

Soundbary to wyjątkowo wszechstronne urządzenia. Oprócz obsługi rozmaitych dekoderów dźwięku przestrzennego mogą być wyposażane w wiele praktycznych funkcji. Podobnie jak głośniki aktywne mogą mieć wbudowane moduły bezprzewodowe – Bluetooth i Wi-Fi. Niektóre modele z dostępem do Internetu mogą stać się też jednym z elementów domowego systemu multiroom (np. soundbar Yamaha MusicCast Bar 400).

Różnorodne mogą być sposoby obsługi soundbara. Oprócz przycisków znajdujących się na obudowie urządzenia, do sterowania soundbarem możesz wykorzystać dołączony do zestawu pilot. Niektóre modele są kompatybilne z aplikacjami mobilnymi. Wówczas takim „pilotem” będzie smartfon lub tablet. Dostępne są i takie urządzenia, do obsługi których wystarczy głos, a konkretne – wypowiadanie odpowiednich komunikatów przez użytkownika. Modelem kompatybilnym z asystentem głosowym Alexa od Amazona jest np. YAS-209 firmy Yamaha.

Soundbary wyposażane są w podobny zestaw złączy audio i audio-wideo jak głośniki aktywne. Mamy tu na myśli przede wszystkim złącza cyfrowe optyczne i koaksjalne, a także analogowe jack 3,5 mm czy 2 x RCA. Mogą mieć wbudowane multimedialne gniazdo USB, które pozwala na odtwarzanie plików w rozmaitych formatach przechowywanych na pendrive’ach.

Zaawansowany dźwięk przestrzenny

Dźwięk 5.1-kanałowy odtwarzany przez soundbar (z subwooferem w komplecie) to nie wszystko. Oferowane obecnie urządzenia oferują obsługę bardziej zaawansowanych systemów surround, jak np. Dolby Atmos (np. Yamaha YSP-5600). Tego typu modele wykorzystują wiele przetworników elektroakustycznych. Część z nich, odpowiednio rozstawiona w obudowie soundbara, wytwarza dźwięk w kierunku sufitu. Pełni wówczas podobną rolę jak przystawki Dolby Atmos na kolumny głośnikowe (np. ELAC Debut 2.0 A4.2). Dzięki temu do słuchacza dociera już sygnał odbity, który jest odbierany tak, jakby dochodził z góry.

Dlaczego warto wybrać soundbar?

Jeśli zamierzasz wykorzystać sprzęt głównie do nagłośnienia odbiornika telewizyjnego, wówczas soundbar może być doskonałym rozwiązaniem. Jeśli pomieszczenie odsłuchowe, np. domowy salon, jest dość duże, warto zdecydować się na zestaw z subwooferem. Pozwoli to zapewnić lepsze brzmienie niskich tonów. Obecność subwoofera ma znaczenie zwłaszcza podczas oglądania filmów, ponieważ pomoże uwydatnić efekty dźwiękowe, których w filmowej ścieżce audio nie brakuje.

Soundbar doskonale prezentuje się zwłaszcza zawieszony na ścianie pod telewizorem. Taka instalacja nie tylko wygląda estetycznie, ale pozwoli też zaoszczędzić miejsce na szafce RTV. Specjalny uchwyt ścienny znajdziesz zwykle w komplecie z soundbarem.

Soundbary nie są jednak pozbawione wad. Jedną z najistotniejszych jest brak możliwości modyfikacji szerokości sceny dźwiękowej. Wynika to ze zwartej konstrukcji listwy soundbarowej – zamkniętych w jednej obudowie głośników odpowiedzialnych za kanał lewy, prawy i centralny, których nie da się rozstawić według własnych preferencji. Z uwagi na niewielkie rozmiary zastosowanych w soundbarach przetworników elektroakustycznych mogą mieć one gorszej jakości brzmienie niż głośniki aktywne, zwłaszcza jeśli będą to modele podłogowe z dużymi wooferami.

Jedno może uzupełniać drugie

Soundbar i głośniki aktywne mogą tworzyć odrębny system audio, ale mogą też współpracować w jednym zestawie, tworząc funkcjonalny, bezprzewodowy system kina domowego. Wówczas soundbar odpowiedzialny będzie za przetwarzanie sygnału kanałów przednich (lewego, centralnego i prawego), a głośniki aktywne odtwarzały będą efekty dźwiękowe dochodzące zza słuchacza. Tego typu rozwiązanie jest jednak możliwe tylko w przypadku wybranych modeli, zwykle dostępnych w ofercie jednego producenta lub w obrębie tej samej platformy multiroom, np. MusicCast. Przykładem takiego systemu jest zestaw składający się z soundbara Bar 400 i pary głośników MusicCast 20.

Yamaha MusicCast YSP-2700

Kwestia preferencji użytkownika… i gustu

Reasumując, w domowym systemie audio-wideo dobrze może sprawdzić się zarówno soundbar, jak i głośniki aktywne, a w niektórych sytuacjach nawet połączenie obu systemów audio. Liczą się przede wszystkim preferencje użytkownika. Oprócz wspomnianych dotychczas funkcji tych urządzeń, istotny jest ich design.

Zainstalowany soundbar powinien pasować wzorniczo i gabarytowo do telewizora, a głośniki aktywne do aranżacji wnętrza. Ważny jest więc nie tylko kształt obudowy, ale także jej kolor. Uniwersalny czarny czy biały model sprawdzi się jednak niemal wszędzie, niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z wnętrzem tradycyjnym czy nowoczesnym. Pod względem designu większą różnorodnością kształtów i kolorystyki charakteryzują się jednak głośniki aktywne.

Znaczenie ma też materiał, z którego wykonane są obudowy. Soundbary aktywne mają zwykle obudowy z tworzywa sztucznego. Głośniki aktywne również, choć w modelach podstawkowych czy podłogowych, podobnie jak ma to miejsce w tradycyjnych kolumnach pasywnych, producenci chętniej podążają w kierunku drewnianych konstrukcji.

Zapraszamy do odwiedzenia jednego z naszych salonów i sprawdzenia w praktyce możliwości brzmieniowych i funkcji głośników aktywnych oraz soundbarów. Nasi doradcy chętnie odpowiedzą na wszelkie pytania związane z tymi urządzeniami. Aktualną ofertę głośników aktywnych i soundbarów możesz sprawdzić na stronie internetowej tophifi.pl.

Poprzedni
Powrót do strefy wiedzy
Następny
5
Ocena:
Średnia ocen: 5

(1 ocena)

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: