Poprzedni
Następny

Najlepsze smartfony z Androidem dla melomana. Ranking na otwarcie 2021

Średnia ocen: 5
(1 ocena) 1 komentarz

Smartfony coraz częściej zastępują nam na co dzień aparat fotograficzny, a także odtwarzacz muzyki. Dzięki nim możemy mieć łatwy dostęp do aplikacji odtwarzających rozmaite materiały audio prosto z Internetu. Modele obsługujące zaawansowane kodeki dźwięku mogą być świetną alternatywą dla audiofilskich odtwarzaczy muzycznych. Podpowiadamy, jakie są najlepsze smartfony z Androidem dla melomana i jak zapewnić dobrej jakości brzmienie praktycznie z każdego smartfona.

Kodeki aptX i aptX HD

Wybierając smartfon do bezprzewodowego odtwarzania muzyki zwróć uwagę na to, jakie formaty audio i kodeki dźwięku obsługuje. Dobre brzmienie możesz zapewnić sobie korzystając ze smartfona i wygodnych słuchawek bezprzewodowych obsługujących standard Bluetooth i kodowanie aptX lub aptX HD.

Standard aptX zapewnia przetwarzanie dźwięku z rozdzielczością 16 bit i częstotliwością próbkowania do 48 kHz. Są to parametry zbliżone do tych, jakie wykorzystywane w przypadku płyt CD. Uzyskanie jeszcze lepszej jakości umożliwia kodek aptX HD. Tutaj rozdzielczość bitowa wynosi 24 bity. Mniejsze są zniekształcenia harmoniczne, a ponadto większa wartość SNR (ang. signal to noise ratio).

Pamiętaj, że aby móc korzystać z dobrodziejstw kodeków aptX czy aptX HD zarówno smartfon, jak i słuchawki muszą obsługiwać ten standard. Jeśli masz już odpowiednie urządzenie mobilne z Androidem i zastanawiasz się, jakie słuchawki wybrać, sprawdź nasz ranking modeli. Zobacz też przegląd słuchawek Bluetooth z aptX HD, który przygotowaliśmy.

Najlepsze smartfony z Androidem dla melomana – nasze propozycje

Na rynku smartfonów pojawia się coraz więcej modeli obsługujących zaawansowane przetwarzanie sygnału audio. W tym zestawieniu zwróciliśmy uwagę na modele obsługujące ten bardziej zaawansowany spośród wspomnianych kodeków, czyli aptX HD.

Sony Xperia XZ2

Ten przystępny cenowo, multimedialny model marki Sony pozwala na odtwarzanie plików audio m.in. w formatach FLAC i ALAC. Xperia XZ2 wykorzystuje ponadto poprawiającą brzmienie technikę DSSE HX (ang. Digital Sound Enhancement Engine). Optymalizację dźwięku zapewnia funkcja ClearAudio+, a także korektor graficzny i poprawiające brzmienie niskich tonów rozwiązanie Clear Bass.

Zastosowano tu kodek Sony LDAC, który jest alternatywą dla kodeków SBC i LC3 wykorzystywanych podczas bezprzewodowej transmisji Bluetooth. Aby jednak możliwe było skorzystanie z dobrodziejstw tego kodowania, również słuchawki muszą być z nim kompatybilne.

Innym praktycznym rozwiązaniem jest Dynamic Vibration System, czyli system wibracji podobny do tego, który Sony stosuje w kontrolerach do PlayStation. Może być używany nie tylko podczas grania na smartfonie, ale także oglądania filmów.

Model Xperia XZ2 ma wbudowane głośniki stereo i obsługujące technikę dźwięku przestrzennego S-Force Front. W zestawie ze smartfonem znajdziesz adapter USB-C na złącze jack 3,5 mm.

Xiaomi Mi Note 10 Lite

Model Mi Note 10 Lite to kolejny dowód na to, że aby nabyć wydajny smartfon obsługujący kodek aptX HD nie trzeba wydać zbyt wiele pieniędzy. Urządzenie pracuje w oparciu o procesor Qualcomm Snapdragon 730G. Wbudowany moduł Bluetooth w wersji 5.0 i funkcja NFC (ang. Near Field Communication) pozwolą Ci nie tylko na płatności zbliżeniowe telefonem (obsługa Google Pay), ale też przyspieszą nawiązanie połączenia bezprzewodowego np. z głośnikiem (jeśli ten również obsługuje to rozwiązanie). Na uwagę w modelu marki Xiaomi zasługuje ponadto pojemna bateria (5260 mAh), co zapewni wiele godzin odtwarzania muzyki na jednym naładowaniu.

HTC U12+

Model marki HTC wykorzystuje rozmaite autorskie rozwiązania techniczne tego producenta, które mają zapewnić dobrej jakości dźwięk zarówno podczas odtwarzania muzyki, jak i nagrywania obrazu w rozdzielczości 4K. Mamy tu na myśli m.in. technikę określaną jako Soniczny Zoom, która pozwala zrobić dźwiękowe zbliżenie np. na głos konkretnej osoby podczas rejestracji wideo.

Wartym wspomnienia rozwiązaniem jest BloomSound Hi-Fi z dźwiękiem Dolby Audio (na licencji Dolby Laboratories), co zapewnia czyste i pełne szczegółów brzmienie. Innym praktycznym systemem przetwarzania dźwięku jest HTC USonic z aktywną redukcją szumu. Rozwiązanie to pozwala na „skanowanie” słuchu użytkownika i dostosowanie do niego wyjściowego sygnału audio.

Asus ZenFone 7

Model marki Asus to nie tylko kompatybilność z aptX HD. Urządzenie ma wbudowane trzy mikrofony, które zapewniają dobrej jakości brzmienie rejestrowanego dźwięku. Praktycznym rozwiązaniem jest ponadto funkcja Acoustic Focus, czyli „akustyczny fokus”, która działa podobnie jak rozwiązanie BloomSound Hi-Fi w smartfonie HTC. Pozwala ona użytkownikowi wybrać kierunek, z którego ma być „zbierany” sygnał audio. Dzięki temu możesz nagrywać dokładnie te dźwięki, na których najbardziej Ci zależy, eliminując w ten sposób w nagraniu niepożądane sszumy tła.

Charakterystyczny w tym modelu jest moduł aparatu. Konstrukcja typu „Flip” z trzema obiektywami, bo o niej mowa, pozwala na wykorzystanie tych samych obiektywów z przodu lub z tyłu smartfona (zależnie od potrzeb). Dzięki temu selfie może mieć taką samą jakość jak inne zdjęcia, wykonywane aparatem „tylnym” (z reguły aparat przedni w smartfonie ma gorszą rozdzielczość).

OnePlus 8 Pro

Stowarzyszenie EISA (ang. Expert Imaging and Sound Association) nieprzypadkowo wybrało ten model najlepszym smartfonem sezonu 2020–2021. Urządzenie dostępne jest na rynku w wersji z 12 GB RAM i 256 GB pamięci wewnętrznej, ale jest też tańszy odpowiednik z 8-gigabajtowym RAM-em i pamięcią 128 GB.

Oprócz kodeka aptX HD model marki OnePlus pozwoli Ci cieszyć się bogatym, przestrzennym brzmieniem dzięki obsłudze systemu Dolby Atmos. Niemniej jednak – jak można się spodziewać – z wykorzystaniem smartfona trudno o uzyskanie efektów przestrzennych porównywalnych z klasycznym systemem kina domowego obsługującym ten system surround. Eksperci EISA, oprócz dobrej jakości dźwięku, docenili parametry techniczne tego smartfona, takie jak zaawansowany wyświetlacz o częstotliwości odświeżania obrazu 120 Hz i dużej przekątnej (6,78 cala). Uwagę zwracają wydajna bateria o pojemności 4510 mAh i możliwość szybkiego ładowania bezprzewodowego. Baterię do poziomu 50 proc. naładujesz w zaledwie 30 min. Nie bez znaczenia dla komfortowego użytkowania smartfona jest jego duża odporność mechaniczna (stopień ochrony IP68). Smartfonowi nie straszny więc ani deszcz, ani kurz.

Sony Xperia 1 II

Model marki Sony to kolejne urządzenie w naszym zestawieniu docenione przez Europejskie Stowarzyszenie Obrazu i Dźwięku. Zostało nagrodzone za najlepszy „smartfon multimedialny” w sezonie 2020–2021. Zdaniem ekspertów z EISA model ten doskonale sprawdzi się nie tylko do odtwarzania muzyki, ale również do nagrywania wideo czy fotografowania. Ma 6,5-calowy wyświetlacz OLED 4K HDR o proporcjach kinowych (21:9). Oprócz kompatybilności z aptX HD urządzenie obsługuje system Dolby Atmos zwiększający przestrzenność odtwarzanego dźwięku. Podobne zadanie spełnia technika 360 Reality Audio.

Do smartfona możesz nawet podłączyć kontroler PlayStaton DualShock 4 i zapewnić sobie rozrywkę niemal jak z wykorzystaniem konsoli do gier (funkcja PS Remote Play).

Jeśli nie aptX HD, to co?

Brak kodeka aptX HD to nie przysłowiowy „koniec świata”. Na rynku dostępnych jest wiele modeli, które oferują różnorodne techniki przetwarzania dźwięku zapewniające wyjątkowe wrażenia dźwiękowe. Najbardziej zaawansowane smartfony wyposażane są w 32-bitowe przetworniki cyfrowo-analogowe, które umożliwiają wierną konwersję sygnału audio.

Smartfony mogą też obsługiwać rozmaite systemy, których zadaniem – niezależnie od nazwy i zasady działania – jest zwiększenie przestrzenności odtwarzanego dźwięku. Spełniają one zatem podobną rolę jak te stosowane w zestawach kina domowego. Z tą różnicą, że w przypadku smartfonów wytworzenie dźwięku surround odbywa się za pomocą tylko dwóch kanałów – lewego i prawego. Wśród tego typu rozwiązań możemy wyróżnić m.in. Dolby Atmos, DTS Headphone:X czy DTS:X Virtual Surround.

Poniżej prezentujemy kilka modeli smartfonów z różnych półek cenowych. Choć nie obsługują kodeka aptX HD, w zamian oferują rozmaite techniki przetwarzania i funkcje, które mogą zapewnić dobrej jakości, przestrzenny i bogaty w detale dźwięk.

Oppo Reno 3 Pro

Model marki Oppo, która przebojem wdarła się na polski rynek smartfonów, został wyposażony w podwójne głośniki stereo. Obsługuje technikę Dolby Atmos z kilkoma praktycznymi trybami przetwarzania audio, takimi jak Kino, Gra czy Muzyka. Dzięki temu możesz łatwo zwiększyć przestrzenność odtwarzanego dźwięku, niezależnie czy słuchasz muzyki, oglądasz filmy czy grasz na smartfonie. Dostępny jest również tryb „inteligentny”, który automatycznie dostosowuje efekty dźwiękowe do tego, co akurat odtwarzasz na smartfonie. Pamiętajmy jednak, że nie będą to tak spektakularne wrażenia przestrzenne, jak te uzyskiwane z wykorzystaniem kina domowego z Atmosem. Dla miłośników nie tylko dobrego brzmienia, ale też fotografii ważną zaletą będzie poczwórny aparat z głównym obiektywem zapewniającym rozdzielczość 48 Mpx.

Samsung Galaxy S21 5G

Najnowsze modele marki Samsung, w tym Galaxy S21, mimo że nie wspierają kodeka aptX HD, również mogą doskonale sprawdzić się jako odtwarzacze multimedialne do muzyki i filmów. Nasza propozycja to model z procesorem Samsung Exynos 2100 i modułem 5G. Urządzenie nie ma klasycznego wyjścia słuchawkowego jack 3,5 mm, ale zostało wyposażone w złącze USB-C. Jeśli więc nie chcesz korzystać z przejściówki na złącze analogowe, możesz wykorzystać słuchawki bezprzewodowe – model S21 5G obsługuje transmisję Bluetooth w wersji 5.0.

Smartfon ma wbudowane głośniki stereo i obsługuje przetwarzanie Dolby Atmos. Wyposażony jest w ekran o przekątnej 6,2 cala z częstotliwością odświeżania 120 Hz, co zapewnia płynne wyświetlanie obrazu. Na uwagę zasługują ponadto klasa szczelności IP68 (duża wodo- i pyłoodporność) oraz pojemna i wydajna bateria z funkcją szybkiego ładowania. Telefon świetnie sprawdzi się także do nagrywania wideo – obsługuje rozdzielczość 8K przy 24 kl./s.

LG Wing 5G

Wing to model o wyjątkowej konstrukcji, nietuzinkowym wzornictwie i wyposażony w wiele praktycznych rozwiązań. Uwagę przyciągają przede wszystkim dwa ekrany OLED, w tym jeden obracany. Do odtwarzania dźwięku możesz wykorzystać wbudowane głośniki stereo. Smartfon nie ma złącza jack 3,5 mm na słuchawki, ale możesz je podłączyć za pomocą przejściówki na USB-C (producent dołącza ją do zestawu). Dobre, przestrzenne brzmienie sygnału audio zapewnia technika 3D Sound Engine. Dzięki niej urządzenie rozpoznaje, czy oglądasz film, czy odtwarzasz muzykę i optymalizuje dźwięk do odtwarzanego materiału. Na uwagę w modelu Wing zasługują m.in. wysuwany aparat do selfie i funkcja gimbala ułatwiająca stabilizację obrazu podczas nagrywania filmów.

Huawei Mate 40 Pro

Jest to zaawansowany technicznie smartfon, który zapewnia nie tylko dobrej jakości dźwięk, ale też wyświetlanie pełnego szczegółów obrazu na OLED-owym ekranie z częstotliwością odświeżania 90 Hz. Bezprzewodową współpracę ze słuchawkami umożliwia łączność Bluetooth w wersji 5.2.

Mate 40 Pro to kolejny model w naszym zestawieniu, w którym zrezygnowano z analogowego złącza jack 3,5 mm na słuchawki. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby zastosować specjalną przejściówkę. Muzykę możesz odtwarzać na wbudowanych w urządzenie podwójnych głośnikach. Wśród obsługiwanych formatów jest m.in. FLAC (ang. Free Lossless Audio Codec) wykorzystujący bezstratną kompresję sygnału audio.

Huawei ma też własną platformę streamingową Huawei Music z bazą utworów pochodzących z największych światowych wytwórni muzycznych.

DragonFly na ratunek

Jeśli zamierzasz słuchać muzyki z wykorzystaniem słuchawek przewodowych, zwróć uwagę na to, jakie przetworniki cyfrowo-alogowe wykorzystuje smartfon. Jeżeli nie jesteś zadowolony z brzmienia swojego telefonu, ale jednocześnie nie chcesz go wymieniać na nowy model, nic straconego! Z pomocą przychodzą tutaj producenci zewnętrznych, kompaktowych przetworników cyfrowo-analogowych, które mogą zastąpić te zastosowane w smartfonie. Są one przeznaczone wyłącznie do współpracy ze słuchawkami przewodowymi i wyposażone zostały w odpowiednie wyjście audio (jack 3,5 mm). Tego typ sprzęt oferuje m.in. firma Audioquest.

Mamy tu na myśli modele z serii DragonFly – DragonFly Red, DragonFly Black i DragonFly Cobalt. Są to w praktyce urządzenia pełniące jednocześnie rolę przetwornika DAC, wzmacniacza słuchawkowego i przedwzmacniacza. Doskonale sprawdzą się we współpracy ze słuchawkami przewodowymi. Wspomniane urządzenia różnią się jednak nie tylko kolorystyką czy kształtem obudowy, ale również parametrami technicznymi. Możesz je podłączyć praktycznie do każdego smartfona. Wystarczy, że obsługuje on standard USB OTG (ang. On-The-Go), co dziś jest raczej popularnym rozwiązaniem w urządzeniach mobilnych. Oczywiście, by podłączyć taki przetwornik niezbędna będzie także przejściówka z USB-A na złącze USB w Twoim smartfonie, np. USB-C (znajdziesz ją w zestawie z modelem Cobalt).

Krótki przegląd modeli DragonFly

Wszystkie modele mają wyjście słuchawkowe jack 3,5 mm. Wystarczy podłączyć przetwornik do wejścia USB smartfona za pomocą przejściówki, a do przetwornika słuchawki przewodowe. Wszystkie modele umożliwiają przetwarzanie dźwięku z 24-bitową rozdzielczością i częstotliwością próbkowania do 96 kHz. Obsługują ponadto kodowanie MQA (ang. Master Quality Autenticated). Tryb pracy sprzętu sygnalizowany jest z wykorzystaniem charakterystycznego symbolu ważki na obudowie wzmacniacza słuchawkowego. Ważka ma inny kolor w zależności od tego, z jakimi parametrami pracuje urządzenie.

DragonFly Cobalt

Z całej trójki najlepiej wyposażony jest model DragonFly Cobalt, co doceniło stowarzyszenie EISA, przyznając mu nagrodę za najlepszy przenośny DAC/wzmacniacz słuchawkowy sezonu 2020–2021. Od wersji Red i Black różni się m.in. zastosowanym mikrokontrolerem, który zapewnia mniejszy pobór prądu, a jednocześnie o 33 proc. szybsze przetwarzanie sygnału. Zastosowany w Cobalcie przetwornik cyfrowo-analogowy charakteryzuje się też bardziej naturalnym brzmieniem niż te, których użyto w pozostałych dwóch modelach.

DragonFly Cobalt ma cyfrową regulację głośności i napięcie wyjściowe 2,1 V. Obsłuży zatem większość słuchawek przewodowych. Rozwiązania te zastosowano również wersji Red. Modele DragonFly Cobalt i Red wykorzystują zresztą te same moduły wzmacniacza słuchawkowego (ESS Sabre 9601).

DragonFly Cobalt

DragonFly Black, w odróżnieniu od dwóch pozostałych urządzeń, ma analogową regulację głośności i układ wzmacniacza firmy Texas Instruments (model TPA6130). Charakteryzuje się też mniejszym napięciem wyjściowym (1,2 V). Producent zapewnia jednak, że także to urządzenie poradzi sobie z wieloma popularnymi słuchawkami dostępnymi na rynku.

Jeśli chcesz sprawdzić działanie przetworników z serii DragonFly we współpracy z Twoim smartfonem, zapraszamy do jednego z naszych salonów sprzedaży. Obecni tam fachowi doradcy chętnie odpowiedzą na wszelkie pytania.

Poprzedni
Powrót do strefy wiedzy
Następny
5
Ocena:
Średnia ocen: 5

(1 ocena)

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: