Poprzedni
Następny

Co dają kodeki aptX i aptX HD w urządzeniach? Przegląd słuchawek Bluetooth z aptX (HD)

Słuchawki bezprzewodowe cieszą się rosnącą popularnością. Najczęściej używaną technologią transmisji dźwięku jest, obecny w każdym smartfonie, Bluetooth. Można jednak usłyszeć głosy, że nie jest to optymalny standard przesyłania plików audio, ponieważ nie gwarantuje optymalnej jakości dźwięku. Producenci audio znaleźli jednak sposoby na to, jak pogodzić wygodę z odpowiednio wysoką klasą brzmienia. Dziś przyjrzymy się dwóm spośród nich: kodekom aptX i aptX HD.

kodeki aptX i aptX HD

Bluetooth a jakość dźwięku

Obserwując rynek smartfonów można zauważyć, że ich producenci już od jakiegoś czasu konsekwentnie rezygnują z klasycznych wyjść słuchawkowych. Pojawiają się rozwiązania zastępcze – np. przewodowe słuchawki wyposażone we wtyczki USB lub przejściówki USB/jack 3,5 mm – jednak nie można oprzeć się wrażeniu, że jest to działanie nieco pro forma. Coraz bardziej na popularności zyskuje łączność bezprzewodowa, czego świadectwem jest rosnący segment słuchawek bezprzewodowych. Bezsprzecznie najpopularniejszym standardem jest Bluetooth, obecny dziś w każdym smartfonie. Umożliwia bezproblemową, szybką i wygodną transmisję różnego rodzaju danych, w tym dźwięku. Należy jednak pamiętać, że Bluetooth jako taki nie został zaprojektowany w celu przesyłania wysokiej klasy plików dźwiękowych.

Bluetooth a aptX

Podczas przesyłania cyfrowego sygnału strumienia audio zawsze stosuje się tzw. kompresję stratną. Oznacza to, że kodeki – w dużym uproszczeniu, oprogramowanie odpowiadające za zaszyfrowanie i rozszyfrowanie (lub bardziej intuicyjnie: kodowanie i dekodowanie) danych – „rezygnują” z części informacji. W przypadku plików dźwiękowych, będą to często skraje pasma, bądź te informacje, które algorytm uzna za najmniej istotne, znajdujące się na krańcach słyszalności. Kłopot w tym, że zachodzi tu ryzyko wylania dziecka z kąpielą i utraty istotnych walorów brzmieniowych za cenę wygody przesyłu. Można powiedzieć: „coś za coś”. Szczęśliwie, producenci audio nie ustają w poszukiwaniach na poprawienie klasy dźwięku transmitowanego przez Bluetooth. Dziś przyjrzymy się, w jaki sposób można to osiągnąć dzięki wykorzystaniu kodeków autorstwa firmy Qualcomm, aptX i aptX HD, szeroko stosowanym w słuchawkach m.in. takich marek, jak Audio-Technica czy Bowers & Wilkins.


Czy wiesz, że aptX ma ponad 30 lat? 

Algorytm aptX (akronim APT powstał od słów Audio Processing Technology) powstał jeszcze w latach 80. XX wieku jako efekt rozprawy doktorskiej Stephena Smytha, inżyniera pracującego na północnoirlandzkim Queen's University w Belfaście. Więcej na temat historii tego kodeka i jego ewolucji znaleźć można w artykule Co to jest aptX i aptX HD?


Liczą się słuchawki i smartfon 

Należy w tym miejscu podkreślić, że aby kodek działał poprawnie, musi być obsługiwany zarówno przez urządzenie nadawcze (źródło dźwięku), jak i odbiorcze (słuchawki, kolumny aktywne itp.). Bluetooth aptX przed dekadą z pewnością nie był tak powszechny, jak dzisiaj, kiedy duża część smartfonów może się pochwalić tą pozycją w specyfikacji, ale rzadko w najwyższej wersji. Warto więc przed zakupem nowego smartfona upewnić się, czy i jaki typ kodeka obecny jest na pokładzie.

Jeśli zaś chodzi o słuchawki, można wymienić choćby propozycje wspomnianej wyżej Audio-Techniki, jak nauszne ATH-M50xBT2, ATH-SR50BT czy dokanałowe ATH-CKS5TW, będące już produktem z gatunku True Wireless. Są to, rzecz jasna, tylko pojedyncze przykłady. Na rynku znajduje się bardzo wiele słuchawek różniących się konstrukcją, charakterystyką brzmieniową czy w końcu ceną, wyposażonych w kodek Qualcomm aptX. Konkretne modele, w zależności od konkretnych potrzeb klienta, z przyjemnością zaproponujemy podczas wizyty w naszych salonach.

A jak możliwości pierwszego aptX wyglądają na papierze? Kodek ten jest w stanie przetwarzać pliki w jakości 16-bit/48 kHz z prędkością 384 kbit/s przy opóźnieniu rzędu 120 ms i stosunku sygnału do szumu mieszczącym się w szerokich granicach 67-85 dB. Jest to zatem rozdzielczość i częstotliwość próbkowania zbliżona do płyty CD.

sluchawki_audiotechnika

aptX HD – o krok dalej

W miarę pojawiania się kolejnych standardów Bluetooth rosły możliwości tego formatu, m.in. dzięki coraz wyższej przepustowości. Jak dobrze jednak wiemy, jakość plików audio w ostatnich latach również, mówiąc eufemistycznie, nie stoi w miejscu. Z tego względu Qualcomm zdecydował się wyjść naprzeciw rosnącym potrzebom rynku. W ten sposób powstał kodek aptX HD. Tym bardziej, że „starszy brat” tego standardu spotkał się z dość entuzjastycznym przyjęciem, zarówno wśród producentów sprzętu, jak i użytkowników. Dziś bez cienia przesady można powiedzieć, że aptX i aptX HD są najlepiej rozpoznawalnymi spośród wszystkich kodeków Bluetooth dostępnych na rynku. A zapewniamy, że nie są to jedyne propozycje.

AptX HD, choć wciąż pozostaje stratnym sposobem transmisji, wyraźnie podnosi poprzeczkę w stosunku do starszego formatu. Jest w stanie przesyłać sygnał o rozdzielczości 24-bit i częstotliwości próbkowania do 48 kHz z prędkością 576 kbit/s w trybie LPCM (Linear Pulse Code Modulation). Oznacza to, że można spodziewać się tu jakości dźwięku zbliżonej do połączeń kablowych. Możliwości tego sygnału wystarczą do przesyłania np. plików w formacie MQA dostępne np. w aplikacji Tidal Masters. Słuchawkami, które wyposażone są w ten kodek są m.in. modele z serii Bowers & Wilkins PI3 czy PX7, a także pośrednie: PI4 i PX5. Zwolenników wschodniej technologii mogą zainteresować audiofilskie propozycje japońskiej Audio-Techniki: DSR7BT czy wyższe DSR9BT. Podobnie, jak w przypadku aptX – pozycje te nie wyczerpują listy.

Sluchawki PX7

Kończąc, raz jeszcze chcielibyśmy podkreślić konieczność obsługi aptX / aptX HD zarówno przez nadajnik, jak i odbiornik sygnału. Zanim kupimy nowego smartfona, warto sprawdzić, czy posiada on odpowiedni kodek i upewnić się, że będziemy mogli cieszyć się najlepszym brzmieniem naszych bezprzewodowych słuchawek. Zaskoczeni mogą być miłośnicy urządzeń Apple: iPhone’y przy całej rzeszy swoich niewątpliwych zalet nie wspierają kodeka aptX, niemniej dla nich też jest nadzieja na dobrą jakość dźwięku za pomocą innego kodeka – ale o tym w osobnym artykule – Apple i kodeki Bluetooth.

Poprzedni
Powrót do aktualności
Następny

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: