Poprzedni
Następny

Co oznacza skrót UPnP?

Średnia ocen: 5
(1 ocena) 1 komentarz

Czytanie informacji na temat systemów znajdujących się na pokładzie nowoczesnego sprzętu audio to przedzieranie się przez gąszcz akronimów. Niektóre z nich są bardziej oczywiste i znane z innych produktów elektroniki użytkowej, tak jak np. obecny w telewizorach i komputerach standard HDMI czy pojawiający się w aparatach fotograficznych i telefonach HDR. Inne są kompletnie nieznane, bo kto wie, co to jest UPnP, którym dziś się zajmiemy?

Yamaha MusicCast 20

UPnP – co to znaczy?

Universal Plug and Play, czyli podłącz i działa, to wykorzystywany w ogromnej ilości urządzeń elektroniki konsumenckiej protokół bezpośredniej komunikacji między urządzeniami sieciowymi. Dzięki niemu każde urządzanie posiadające na pokładzie kartę sieciową bądź moduł Wi-Fi, takie jak: komputer, drukarka, telewizor, router sieciowy, autonomiczny odkurzacz, konsola do gier, oczyszczacz powietrza, a nawet lodówka czy właśnie sprzęt audio, są w stanie wykrywać swoją obecność oraz nawiązywać łączność w celu konfiguracji i wymiany informacji. Cały proces jest dla przeciętnego użytkownika skomplikowany. UPnP automatyzuje i ułatwia użytkownikowi końcowemu konfigurację oraz dostęp do swoich zasobów czy usług.

Jak to działa w praktyce?

Wyobraźmy sobie następującą sytuację. Kupujemy amplituner z obsługą serwisów streamingowych, przynosimy go do domu i szczęśliwi przystępujemy do konfiguracji. Podłączamy kolumny, zasilanie, włączamy amplituner, podajemy hasło do domowego Wi-Fi, amplituner łączy się z routerem, router przydziela amplitunerowi port i nasze nowe domowe audio jest gotowe do działania. Jeszcze tylko instalacja aplikacji na telefonie i cieszymy się muzyką z sieci. Proces jest możliwy do wykonania bez większej wiedzy z zakresu IT.

Wyłączenie funkcji UPnP (wyłączenie upnp) wiąże się z ręcznym uwierzytelnieniem nowego urządzenia w sieci lokalnej

Gdyby w jednym urządzeniu zabrakło standardu UPnP, instalacja wyglądałaby nieco inaczej. Należałoby, po podaniu hasła do domowego Wi-Fi, zalogować się na router i ręcznie przydzielić port dla amplitunera, przy czym trzeba wiedzieć, na jakim porcie pracuje amplituner. Przydzielenie błędnego portu skutkowałoby brakiem usługi na amplitunerze. Ten proces należałoby powtarzać z każdym nowym urządzeniem pracującym w domowej sieci. Bez UPnP i bez podania numeru portu na routerze, byłoby ono niewidoczne dla innych urządzeń obecnych w środowiska sieciowym.

UPnP a sprzęt audio

Zatem za pomocą UPnP użytkownik pozbawiony wiedzy z zakresu sieci teleinformatycznych może przeprowadzić bezproblemową instalację dowolnego sprzętu pracującego w sieci. To duże ułatwienie, ponieważ ciężko obecnie znaleźć sprzęt audio pozbawiony funkcji przesyłania dźwięku bezprzewodowo i korzystającego w tym celu z sieci. Wyobraźmy sobie budowę środowiska multiroom, w którym trzeba przy każdym nowym urządzeniu konfigurować ręcznie porty. Droga przez mękę!

Na szczęście funkcja UPnP znajduje się w prawie każdym obecnie produkowanym sprzęcie audio wyposażonym w moduł komunikacji sieciowej. Poczynając od głośników bezprzewodowych, takich jak MusicCast 20, poprzez amplitunery stereo np. Yamaha R-N600A, amplitunery AV (Yamaha MusicCast RX-V4A), aż po odtwarzacze sieciowe czy urządzenia multiroom


Szukasz idealnie skomponowanego zestawu kina domowego ? Do takich na pewno będzie należał system oparty na najnowszych amplitunerach AV Yamahy. Sprawdź nasze propozycje i wybierz najlepszą dla siebie opcję.

Jak wyłączyć UPnP? Należy w ustawieniach routera odznaczyć sekcję dotyczącą UPnP


Natomiast zaopatrując się w sprzęt stricte sieciowy, jak router, należy zwrócić uwagę na dwie rzeczy. Po pierwsze, czy urządzenie obsługuje UPnP – stare modele kupione z drugiej ręki mogą go być pozbawione, a po drugie, czy funkcja ta jest włączona, czy też może należy ją włączyć w menu routera.

Pytania i odpowiedzi

Do czego służy UPnP?

Usługa UPnP (Universal Plug and Play) jest protokołem komunikacyjnym, który umożliwia urządzeniom w sieci automatyczną konfigurację i wymianę informacji bez konieczności interwencji użytkownika. Jego głównym celem jest ułatwienie integracji i komunikacji między różnymi urządzeniami w domowej sieci, umożliwiając im automatyczne rozpoznawanie i dostosowywanie się do zmian w konfiguracji sieciowej. Dzięki UPnP urządzenia mogą dynamicznie otwierać i zamykać porty, ułatwiając łatwiejszą wymianę danych i usług w ramach lokalnej sieci.

Czy warto włączyć UPnP?

Tak, warto włączyć protokół UPnP (Universal Plug and Play) w sieci domowej, ponieważ funkcja ta ułatwia automatyczne konfigurowanie urządzeń sieciowych, co zazwyczaj eliminuje konieczność ręcznej konfiguracji portów. Zalecana jest jednak ostrożność, ponieważ aktywowanie UPnP może potencjalnie umożliwić nieautoryzowany dostęp do urządzeń. Dlatego warto regularnie monitorować i aktualizować oprogramowanie zabezpieczające, aby zminimalizować ewentualne zagrożenia związane z korzystaniem z UPnP.

Przekierowanie portów to ustawienie połączenia między serwerem a innym urządzeniem w twojej sieci (local area network)

Czy UPnP jest bezpieczne?

UPnP (Universal Plug and Play) nie jest pozbawione potencjalnych zagrożeń bezpieczeństwa, ponieważ może otwierać dostęp do urządzeń sieciowych z zewnątrz. Użytkownicy powinni regularnie sprawdzać zabezpieczenia swoich urządzeń sieciowych. W celu minimalizacji ryzyka zaleca się stosowanie dodatkowych środków bezpieczeństwa, takich jak silne hasła i aktualizacje oprogramowania.

Jak włączyć funkcję UPnP?

Aby włączyć funkcję UPnP w naszej sieci należy zalogować się do panelu administracyjnego routera, który można zazwyczaj otworzyć w przeglądarce internetowej pod adresem IP routera. Następnie w ustawieniach znajdź sekcję dotyczącą UPnP i aktywuj tę funkcję. Po zastosowaniu zmian, UPnP powinno być skonfigurowane i gotowe do użycia.

Zapraszamy do salonów

W przypadku dodatkowych pytań zapraszamy do odwiedzenia jednego z naszych salonów Top Hi-Fi & Video Design. Obecni na miejscu Eksperci Dobrego Brzmienia odpowiedzą na wszystkie Twoje pytania związane z oferowanym sprzętem.

Zainteresowanych zachęcamy też do umówienia się na indywidualne odsłuchy wyselekcjonowanych wcześniej urządzeń i zestawów. Nasze salony dysponują specjalne przystosowanymi salami, które doskonale nadają się do przeprowadzenia testów odsłuchowych nawet najbardziej wyrafinowanych systemów stereo i zestawów kina domowego. W komfortowych warunkach, bez pośpiechu, możesz u nas przetestować sprzęt przed podjęciem ostatecznej decyzji zakupowej.


Muzyka potrafi pisać najlepsze historie. Usłysz swoją, dzięki Top Hi-Fi & Video Design



Poprzedni
Powrót do strefy wiedzy
Następny
5
Ocena:
Średnia ocen: 5

(1 ocena)

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: