Poprzedni
Następny

Co oznacza skrót UPnP?

Średnia ocen: 5
(1 ocena) 1 komentarz

Czytanie informacji na temat systemów znajdujących się na pokładzie nowoczesnego sprzętu audio to przedzieranie się przez gąszcz akronimów. Niektóre z nich są bardziej oczywiste i znane z innych produktów elektroniki użytkowej tak jak obecny w telewizorach i komputerach standard HDMI, czy pojawiający się w aparatach fotograficznych i telefonach HDR. Inne są kompletnie nieznane, bo kto wie, co to jest UPnP, którym dziś się zajmiemy?

Yamaha MusicCast 20

UPnP – co to znaczy?

Universal Plug and Play, czyli podłącz i działa, to wykorzystywany w ogromnej ilości urządzeń elektroniki konsumenckiej protokół bezpośredniej komunikacji między urządzeniami sieciowymi. Dzięki niemu każde urządzanie posiadające na pokładzie kartę sieciową bądź moduł Wi-Fi, takie jak: komputer, drukarka, telewizor, router sieciowy, autonomiczny odkurzacz, konsola do gier, oczyszczacz powietrza, a nawet lodówka, czy właśnie sprzęt audio, są w stanie wykrywać swoją obecność oraz nawiązywać łączność w celu konfiguracji i wymiany informacji. Cały proces jest dla przeciętnego użytkownika skomplikowany. UPnP automatyzuje i ułatwia użytkownikowi końcowemu konfigurację oraz dostęp do swoich zasobów czy usług.

Jak to działa w praktyce?

Wyobraźmy sobie następującą sytuację. Kupujemy amplituner z obsługą serwisów streamingowych, przynosimy go do domu i szczęśliwi przystępujemy do konfiguracji. Podłączamy kolumny, zasilanie, włączamy amplituner, podajemy hasło do domowego Wi-Fi, amplituner łączy się z routerem, router przydziela amplitunerowi port i nasze nowe domowe audio jest gotowe do działania. Jeszcze tylko instalacja aplikacji na telefonie i cieszymy się muzyką z sieci. Proces jest możliwy do wykonania bez większej wiedzy z zakresu IT.

Yamaha MusicCast 50

Instalacja w przypadku, gdyby w jednym urządzeniu zabrakło standardu UPnP, wyglądałaby nieco inaczej. Należałoby, po podaniu hasła do domowego Wi-Fi, zalogować się na router i ręcznie przydzielić port dla amplitunera, przy czym trzeba wiedzieć, na jakim porcie pracuje amplituner. Przydzielenie błędnego portu skutkowałoby brakiem usługi na amplitunerze. Ten proces należałoby powtarzać z każdym nowym urządzeniem pracujących w domowej sieci. Bez UPnP i bez podania numeru portu na routerze, byłoby ono niewidoczne dla innych urządzeń obecnych w środowiska sieciowym.

UPnP, a sprzęt audio

Zatem UPnP gwarantuje użytkownikowi pozbawionemu wiedzy z zakresu sieci teleinformatycznych bezproblemową instalację dowolnego sprzętu pracującego w sieci. To duże ułatwienie, ponieważ ciężko obecnie znaleźć sprzęt audio pozbawiony funkcji przesyłania dźwięku bezprzewodowo i korzystającego w tym celu z sieci. Wyobraźmy sobie budowę środowiska multiroom, w którym trzeba za każdym nowym urządzeniem konfigurować ręcznie porty. Droga przez mękę!

Na szczęście Universal Plug and Play znajduje się w prawie każdym obecnie produkowanym sprzęcie audio wyposażonym w moduł komunikacji sieciowej. Poczynając od głośników bezprzewodowych, takich jak MusicCast 20, poprzez amplitunery stereo np. Yamaha R-N602, amplitunery AV (Yamaha MusicCast RX-V4A), a przede wszystkim serwery plików NAS.


Szukasz idealnie skomponowanego zestawu kina domowego ? Do takich na pewno będzie należał system oparty na najnowszych amplitunerach AV Yamahy. Sprawdź nasze propozycje i wybierz najlepszą dla siebie opcję.


Natomiast zaopatrując się w sprzęt stricte sieciowy, jak router, należy zwrócić uwagę na dwie rzeczy. Po pierwsze, czy urządzenie obsługuje UPnP – stare modele kupione z drugiej ręki mogą go być pozbawione, a po drugie, czy funkcja ta jest włączona, czy też może należy ją włączyć w menu routera. W pierwszym wypadku należy wesprzeć się znajomym specem od IT, a w drugim z pewnością pomogą poradniki, jakie można znaleźć w sieci po wpisaniu w wyszukiwarkę np. jak włączyć UPnP w [producent i model routera].

Na zakończenie zapraszamy do naszych salonów, w których można się przekonać, jakim udogodnieniem jest system audio działający w środowisku sieciowym.Poprzedni
Powrót do strefy wiedzy
Następny
5
Ocena:
Średnia ocen: 5

(1 ocena)

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: