Komputer – a dziś, mówiąc bardziej precyzyjnie, najczęściej laptop – jest drugim po smartfonie najpopularniejszym źródłem, z którego słuchamy muzyki. Nikogo to nie dziwi. Podczas pracy czy spędzania wolnego czasu chętnie włączamy ulubione utwory. To bardzo wygodne: dzięki dostępowi do sieci dostęp do niemal dowolnej muzyki zyskujemy po paru kliknięciach. Niestety, brzmienie komputerowych głośniczków pozostawia wiele do życzenia. Na szczęście, jest całe mnóstwo sposobów na to, by je poprawić. Jak można to zrobić? Czytaj dalej!
Choć producenci laptopów dwoją się i troją, żeby zapewnić – jak głoszą slogany reklamowe – szczegółowy dźwięk o szerokim zakresie dynamiki i wyraźnym basie, wciąż nie są w stanie przekroczyć praw fizyki. Wewnątrz smukłych obudów nie ma po prostu miejsca na umieszczenie głośników, które będą w stanie zaoferować brzmienie porównywalne choćby z najskromniejszym zestawem stereo. Jak mówi klasyka polskiej kinematografii, życia nie oszukasz. Niech każdy jednak pozostanie specjalistą w swojej dziedzinie. Producenci laptopów dbają o ich niezawodność i szybkość działania, a kwestią brzmienia... niech zajmą się fachowcy od brzmienia.
Coś dla solistów – słuchawki do komputera
Pierwszym krokiem wielu miłośników dobrego dźwięku jest zainteresowanie słuchawkami. Warto polecić to rozwiązanie szczególnie tym, którzy zamierzają słuchać muzyki w samotności. Jako że z komputera bardzo często korzystamy samodzielnie – np. podczas pracy – odpowiedniej klasy słuchawki wydają się być bardzo naturalnym wyborem.
Jakie słuchawki do komputera warto polecić? Przede wszystkim wygodne – tak, żeby godziny spędzone przed ekranem nie były uciążliwością – i cechujące się dość wysoką skutecznością. Karty dźwiękowe komputerów nie mają bowiem wbudowanych wzmacniaczy słuchawkowych i warto zadbać o to, by przetworniki słuchawek mogły zaprezentować pełnię swojego potencjału.
Każdy sam musi sobie odpowiedzieć na pytanie, czy woli słuchawki nauszne czy douszne, przewodowe czy bezprzewodowe. Praktycznie wszystkie komputery są dziś wyposażone w moduły Bluetooth, dlatego transmisja dźwięku bez angażowania kabli nie stanowi najmniejszego kłopotu. Znakomite słuchawki, które sprawdzą się na wielu frontach – również w warunkach mobilnych – dostarczą takie firmy, jak Audio Technica (bestsellerowe ATH-SR30BT) czy House of Marley (np. Smile Jamaica Wireless 2).
A co, jeżeli brzmienie oferowane przez komputer nas nie satysfakcjonuje i oczekujemy czegoś więcej? I na to są sposoby.
Dobry dźwięk to ważka kwestia – wzmacniacze słuchawkowe DragonFly
AudioQuest DragonFly (z ang. ważka) to rewelacyjne przetworniki C/A, przedwzmacniacze i wzmacniacze słuchawkowych w jednym. Te niepozorne urządzenia na pierwszy rzut oka wyglądają jak pendrive'y. Z jednej strony wtyk USB, z drugiej wyjście słuchawkowe 3,5 mm. A między nimi – wyśmienita elektronika.
DragonFly to bardzo prosty i nadzwyczaj wydajny sposób na poprawę jakości dźwięku z komputera. Zasada działania tych urządzeń jest bardzo prosta. Za pomocą portu USB (lub odpowiednich przejściówek, np. z USB na Apple Lightning) możemy podłączyć je do komputera, smartfona lub tabletu. Do portu wyjściowego za pomocą przewodu jack 3,5 mm możemy podłączyć w zasadzie każde urządzenie: słuchawki, kolumny aktywne lub wzmacniacz i cieszyć się czystym, wyraźnym, oczyszczonym z zakłóceń dźwiękiem klasy hi-fi.
Seria DragonFly składa się z trzech urządzeń: podstawowego Black, bardziej zaawansowanego Red i audiofilskiego Cobalt. Różnią się przede wszystkim rodzajami zainstalowanych przetworników C/A oraz napięciem wyjściowym wzmacniaczy słuchawkowych. Modele Red i Cobalt przy napięciu na poziomie 2,1 V są w stanie wysterować praktycznie wszystkie prądożerne słuchawki nauszne, również te z najwyższej półki.
Świadectwem jakości urządzeń z rodziny DragonFly są liczne nagrody przyznawane przez zachodnie magazyny branżowe. Wymienić można choćby The Absolute Sound, Sound&Vision czy Stereophile. Dźwięk oferowany przez te niepozorne „pendrive'y” był określany jako „naturalnie piękny, urzekający”. Zapewniamy, że nie są to obietnice bez pokrycia.
Laptop jako domowe źródło dźwięku – głośniki do komputera
W wielu domach komputer stanowi prawdziwe centrum domowej rozrywki. Dzięki różnej maści serwisom VOD z powodzeniem zastępuje telewizję kablową. Analogicznie, dostęp do przebogatych źródeł muzyki za pomocą choćby serwisów streamingowych sprawia, że laptop często staje się podstawowym źródłem dźwięku. Nie potrzeba wcale budować pełnego, klasycznego systemu stereo, aby był to dźwięk naprawdę solidny, który z czystym sumieniem można określić jako high fidelity. Wystarczającym rozwiązaniem mogą być tutaj głośniki bezprzewodowe, kolumny aktywne lub systemy all-in-one. Należy tu zaznaczyć, że lwia część tych urządzeń oferuje zarówno łączność przewodową (najczęściej za pomocą wejść/wyjść 3,5 mm), jak i bezprzewodową. W drugim przypadku niekwestionowanym liderem jest Bluetooth.
A skoro przy tym sposobie transmisji jesteśmy... Rynek jest dziś pełen głośników Bluetooth, które doskonale sprawdzają się przy wielu zastosowaniach. Letnią porą są świetnymi towarzyszami wielu wyjazdów. W czasie nieurlopowym z kolei mogą służyć jako stacjonarne nagłośnienie. Wybierając konkretny model, poza możliwościami brzmieniowymi – te z powodzeniem sprawdzicie w naszych salonach sprzedaży – własnymi upodobaniami estetycznymi. Jednym spodoba się elegancka, oszczędna forma skandynawskiego Audio Pro Addon T3+, inni zwrócą uwagę na opływowe kształty po wielokroć już docenianego Yamaha MusicCast 20.
Zwolennicy bardziej klasycznych rozwiązań mogą być zainteresowani kolumnami aktywnymi, oferującymi dźwięk stereo. Przykładem takich głośników mogą być podstawkowe Audio Pro A26, które z przyjemnością zajmą miejsce po bokach komputera. A także – dlaczego nie? – większe rodzeństwo A26, aktywne kolumny podłogowe Audio Pro A36. Również wspomniany MusicCast 20 jest w stanie łączyć się z drugim identycznym egzemplarzem i tworzyć minisystem stereo. Na dodatek oferujący funkcjonalności multiroom, jak odtwarzania tego samego bądź różnych utworów w poszczególnych pomieszczeniach przy sterowaniu za pomocą aplikacji. Na ten temat więcej przeczytacie TUTAJ.
Warto też wspomnieć o bardzo uniwersalnych urządzeniach, jak systemy all-in-one marki Sonoro. Łączą one w sobie szereg funkcjonalności, które z powodzeniem rozbić można by na kilka pojedynczych produktów. Takie pozycje, jak Sonoro Prestige czy Sonoro Meisterstuck posiadają na pokładzie odtwarzacz CD, tuner FM / DAB+, Bluetooth, dostęp do aplikacji strumieniowych i jeszcze system głośnikowy 2.1. Oczywiście, nic nie stoi na przeszkodzie, aby „dostawcą” dobrej muzyki dla propozycji niemieckich inżynierów był komputer.
Jak widać, istnieje dziś mnóstwo sposobów na uzyskanie dobrego, satysfakcjonującego dźwięku z komputera. Zarówno miłośnicy słuchawek, jak i ci, którzy zamierzają wykorzystywać laptopy do nagłośnienia całych pomieszczeń lub mieszkań znajdą odpowiednie dla własnych potrzeb urządzenia audio. Niezależnie od tego, w której grupie Ty się znajdujesz, chętnie pomożemy Ci znaleźć optymalne rozwiązanie, które zabrzmi - tu mamy nadzieję na zaskoczenie - jeszcze lepiej, niż się tego spodziewałeś. Zapraszamy Cię do jednego z naszych salonów sprzedaży, których listę znajdziesz TUTAJ. Pomyśl o telefonie przed wizytą. Zarezerwujemy wtedy dla Ciebie więcej czasu. Możemy też wyjaśnić Twoje wątpliwości podczas rozmowy telefonicznej. Wystarczy, że zadzwonisz pod numer 22 635 64 63. To co, do usłyszenia?
Komentarze