Poprzedni
Następny

Czym jest amplituner stereo – wzmacniacz z funkcjonalnością amplitunera czy amplituner z jakością dźwięku wzmacniacza?

Średnia ocen: 4.9
(31 ocen) 9 komentarzy

W dzisiejszych czasach, coraz większa grupa Klientów decyduje się na zakup kolumn stereo, rezygnując z kin domowych, tak popularnych w latach 90-tych. Kluczowe są tu trzy czynniki – oszczędność miejsca, dążenie do jak najlepszej jakości muzyki lub niekiedy brak czasu na oglądanie filmów. To, do czego podłączymy głośniki będzie rzutować w późniejszym czasie na możliwość rozbudowy systemu lub na jego funkcjonalność. Co wybrać? Wzmacniacz czy amplituner? Dziś skupimy się na tym drugim. Zapraszamy do lektury.

amplituner-stereo-yamaha

Czym jest amplituner?

Amplituner to połączenie przedwzmacniacza z końcówką mocy oraz z tunerem radiowym. To opis najprostszy, bo jak później dowiecie się z artykułu mogą mieć one znacznie więcej funkcji. Zazwyczaj, mając na myśli słowo „amplituner” rysuje nam się przed oczami obraz sprzętu, do którego podpinamy głośniki kina domowego. Faktycznie, od tego wszystko się zaczęło, a amplitunery dwukanałowe to stosunkowo nowy trend na rynku audio.

Jaką funkcjonalność oferuje amplituner stereofoniczny? Jego podstawową jest oczywiście możliwość podłączenia głośników. Para lub dwie pary kolumn stereofonicznych oznaczone są najczęściej sekcją A i B. Możemy wówczas wykorzystać ten fakt albo do podpięcia dwóch różnych zestawów, albo jak robią niektórzy do podłączenia kabli w standardzie Bi-amping – czyli oddzielne podłączenie sekcji niskotonowej i oddzielnie średnio-wysokotonowej w kolumnach. Do tego celu używamy dwóch osobnych, wyspecjalizowanych kabli głośnikowych lub jednego, w czterożyłowej wiązce.

Drugą fundamentalną możliwością każdego z amplitunerów stereofonicznych jest szereg wejść sygnałowych, by podłączyć do niego np. gramofon, odtwarzacz CD/ Blu-ray, telewizor itp. To, jakie rodzaje gniazd oferuje jest już zależne od konkretnego modelu. Najprostsze amplitunery nie są np. wyposażone w przetwornik cyfrowo analogowy, co uniemożliwia podłączenie źródeł cyfrowych poprzez kabel optyczny czy coaxialny. Pamiętajmy zatem, by wybierając produkt zakupić taki, który pozwoli nam na pełną integrację domowego systemu. W przeciwnym razie może się okazać, że podłączenie telewizora z naszym sprzętem będzie nie tyle niemożliwe, co wymusi np. dokupienie oddzielnego przetwornika DAC. Pamiętajmy również, że lepsze amplitunery, to również lepsza jakość wejść i wyjść i gdy np. dysponujemy dobrymi słuchawkami czy uwielbiamy odsłuch płyt z gramofonu zainwestujmy w sprzęt oczko wyżej. Wtedy dopiero, zyskamy zintegrowany dobry wzmacniacz słuchawkowy czy przedwzmacniacz gramofonowy.

r-n602

Dodatkowe możliwości amplitunerów stereo

 Poza funkcjami, o których wspomniałem w poprzednich akapitach, w amplitunerach możemy znaleźć:

  • Radio – standardowe FM oferuje każdy model. Gdy chcemy pójść krok wyżej, wybierzmy model z wersją DAB+, czyli cyfrowym radiem dostępnym w Polsce już od kilku lat. Efekt przejścia z radia FM na DAB+ jest taki sam, jak w przypadku wcześniejszej zmiany systemu nadawania telewizji z analogowej na cyfrową. Ma on na celu eliminację szumów i zakłóceń, by sygnał odbierany był bliski np. jakości płyty CD.
  • Radio internetowe. Tą opcję oferują amplitunery wyposażone w funkcje sieciowe. Poza tym, że stacji radiowych do wyboru mamy kilkadziesiąt tysięcy a samych polskich niekiedy blisko 300, to jeszcze możemy je sortować, czy to przez wzgląd na lokalizację czy też grany gatunek muzyczny. Jakość większości oferowanych stacji jest bardzo dobra, a algorytm kompresji sygnału sprawia, że nie musimy posiadać superszybkiego Internetu by je odbierać bez przerw i zakłóceń.
  • Bluetooth, czyli możliwość odtwarzania muzyki z telefonu, tabletu, laptopa w wersji bezprzewodowej. Protokół ten stał się na tyle ogólnodostępny, że moim zdaniem dalszy jego opis nie ma tu sensu.
  • Wi-Fi. Gdy amplituner oferuje funkcje sieciowe – musimy go w jakiś sposób spiąć z Internetem. Tańsze amplitunery oferują niekiedy jedynie możliwość podpięcia ich kablem, te lepsze posiadają wbudowany moduł wi-fi.
  • Sterowanie komórką / tabletem to również przywilej amplitunerów sieciowych. Większość z nich umożliwia zarządzanie aplikacją dostarczoną przez producenta, np. w przypadku Yamahy jest to system Musiccast. Z pozycji tego programu zrobimy głośniej/ciszej, zmienimy źródło sygnału, podbijemy bass, wybierzemy radio internetowe, czy puścimy naszą ulubioną piosenkę z serwisów muzycznych.
  • Serwisy muzyczne. Podobnie jak Netflix tak Spotify czy Tidal stają się powoli standardem w naszych domach. Dzięki przystępnym cenowo abonamentom, uzyskujemy dostęp do gigantycznej płytoteki wykonawców z całego świata. Za opłatę często równą połowie wartości dobrej płyty CD nie ograniczamy się do jednego, a do miliardów tytułów, płyt i artystów. Obecnie, Tidal oferuje lepszą jakość w wersji Hi-Fi Master, jednak Spotify nie pozostaje w tyle, starając się nadrabiać większą bazą. Każdy z serwisów oferuje swoje wersje próbne – przetestujmy je zatem przed podjęciem decyzji, z którym z nich się zwiążemy.

Oczywiście to nie wszystkie, a jedynie najczęściej wykorzystywane przez naszych Klientów funkcje. To, z których z nich będziemy korzystać zdeterminuje potrzebę zakupu takiego czy innego modelu amplitunera.

Wzmacniacz z funkcjonalnością amplitunera czy amplituner z jakością dźwięku wzmacniacza?

W zasadzie zarówno pierwsza i druga część powyższego zdania ma nam zakomunikować ten sam przesył. Decydując się na zakup amplitunera stereofonicznego stawiamy na jakość dźwięku porównywalną z jakością wzmacniacza. Żaden kinowy, wielokanałowy amplituner nie zagra nawet w połowie tak dobrze muzycznie, jak amplituner stereo w tym samym segmencie cenowym. Odpowiada za to fakt, że do stereo wystarczą dwie końcówki mocy, a do kina potrzebnych jest ich kilka. Kilka mniejszych, czy dwie większe? Dalej nie muszę tłumaczyć.

yamaha-amplituner-stereo

Jaki produkt wybrać?

By ułatwić Państwu wybór, przeanalizujmy 4 najpopularniejsze obecnie amplitunery stereofoniczne Yamahy.

To zdecydowanie najprostszy model. Przeznaczony jest do niewielkich, mało wymagających  prądowo głośników. Oferuje poza standardowym FM radio DAB+ oraz Bluetooth, co jest niespotykane wśród innych produktów konkurencji w tym przedziale cenowym. Podłączymy do niego tylko urządzenia wyposażone w gniazda analogowe, a jeśli chcemy podpiąć gramofon, to ten musi posiadać swój wbudowany przedwzmacniacz.

Yamaha R-S202D

Drugi z rozpatrywanych amplitunerów to model dużo bardziej rozbudowany. Posiada przede wszystkim funkcje sieciowe oraz system Musiccast, którego brakowało w poprzedniku. Dodatkowo dysponuje on dwoma wejściami cyfrowymi – optycznym i coaxialnym, zatem bez kłopotów podepniemy pod niego telewizor oraz drugie źródło sygnału cyfrowego. Model ten dedykowany jest nadal kolumnom podstawkowym lub niewielkim i tanim kolumnom podłogowym. R-N303D nadal nie posiada wbudowanego przedwzmacniacza gramofonowego.

11

Wi-fi, bluetooth, sterowanie komórką, tabletem, wszystkie funkcje sieciowe i system Musiccast są tutaj na porządku dziennym. Model ten wyróżnia przede wszystkim lepsza budowa wewnętrzna, lepsze kondensatory, końcówki mocy, układ prądowy co odbija się znacząco na lepszej jakości brzmienia. Do modelu tego możemy już podpiąć średniej klasy kolumny podłogowe, ciesząc się ich dobrym wysterowaniem. Dodatkowo jest to model z wbudowanym przedwzmacniaczem gramofonowym, co z pewnością przyda się fanom czarnego krążka.

Yamaha MusicCast R-N602

Produkt z nagrodą EISA 2018-2019. Jeszcze żaden amplituner na świecie nie był tak dobrze przemyślany i konstruowany w swoim segmencie cenowym. To zdecydowanie produkt dla osób nieuznających kompromisów. Poza tym, że bez problemu napędza nawet większe konstrukcje kolumn, to również gra jak średniej klasy wzmacniacz, co jest zdecydowanie jego największym atutem. Przebogata liczba złącz i możliwości podłączeń. Przedwzmacniacz gramofonowy i wyjście słuchawkowe dopasowane klasą do reszty sprzętu. Jako jeden z nielicznych na rynku amplitunerów dwukanałowych stosuje system kalibracji głośników przy pomocy mikrofonu. Wspiera on również Musiccast, zatem możemy być pewni, że wszystko czego potrzebujemy, ten model nam zapewni.

R-N803D

Podsumowanie

Czy warto kupić amplituner stereofoniczny? Jeśli myślisz o średniej klasie systemu audio to zdecydowanie tak. W jednej obudowie zyskamy wówczas funkcjonalność różnych produktów: wzmacniacza, tunera radiowego, odtwarzacza sieciowego i DACa. To oszczędność miejsca i oszczędność pieniędzy, bo produkt typu all in one kosztuje taniej, niż 4 oddzielne urządzenia. Pamiętajmy jednak, że gdy oczekujemy od dźwięku najlepszych jego parametrów i chcemy zbudować referencyjny system – lepiej postawić na oddzielne komponenty, o czym pisaliśmy w osobnych artykułach.

Jeśli macie Państwo jeszcze jakieś wątpliwości co do wyboru, zapraszamy do naszych salonów lub kontaktu telefonicznego z naszymi ekspertami. Chętnie dobierzemy Państwu produkt skrojony na miarę potrzeb i finansów. Zapraszamy.

Wszystkie modele amplitunerów stereofonicznych oferowanych przez nas znajdziecie Państwo na stronie: https://www.tophifi.pl//stereo/amplitunery.html

Poprzedni
Powrót do strefy wiedzy
Następny
4.9
Ocena:
Średnia ocen: 4.9

(31 ocen)

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: