Poprzedni
Następny

9 rzeczy, których nie wiecie o “Twin Peaks”

Ponad ćwierć wieku temu, amerykańska stacja telewizyjna ABC zaprosiła swoich widzów na najdziwniejszą podróż w ich życiu –  do miasteczka Twin Peaks w deszczowym stanie Waszyngton. Ludzie oszaleli na punkcie tego serialu i każdy chciał wiedzieć, kto zabił Laurę Palmer. Myślicie, że wiecie o nim wszystko? Poznajcie kilka ciekawostek o ulubionym serialu Michaiła Gorbaczowa!

Fot. Kadr z czołówki serialu Twin Peaks

  • Sheryl Lee miała być tylko ciałem

Pierwotnie Sheryl Lee, która grała zarówno Laurę Palmer, jak i jej kuzynkę Maddy Ferguson, miała występować w serialu jedynie jako zwłoki. Jak wyjaśnił później Lynch, plan zakładał znalezienie miejscowej dziewczyny, pomalowanie jej skóry na trupi kolor i wykorzystanie jej tylko w scenie, w której ciało Laury wypływa na brzeg. Kiedy jednak postanowili dorzucić do tego jeszcze jedną małą scenę (piknik z Donną – w tej roli Lara Flynn Boyle), reżyser zachwycił się jej zdolnościami aktorskimi i zaproponował Lee znacznie szerszą współpracę.

  • Kobieta z kłodą… na zawsze

Catherine E. Coulson, która grała Margaret Lanterman (bardziej znaną jako The Log Lady), zmarła w 2015 roku, a poza oczywistymi informacjami na jej nagrobku znalazła się płaskorzeźba przedstawiającą dwie dłonie trzymające kłodę – hołd dla jej ikonicznej roli w “Twin Peaks”.

  • Jednoręki mężczyzna miał zniknąć

Kolejny z aktorów, którzy mieli pojawić się na ekranie tylko na chwilę to jednoręki Mike. Początkowo jego rola miała polegać jedynie na wyjściu z windy, jednak Lynch był wielkim fanem grającego go aktora (Al Strobl), więc zatrzymał go na planie na dłużej. 

  • Isabella Rossellini prawie zagrała Josie Packard

Po sukcesie “Blue Velvet” Lynch był zachwycony talentem Rossellini, więc to oczywiste, że była jego pierwszym wyborem do roli bogatej wdowy Josie Packard. Aktorka miała jednak obawy co do czasu trwania produkcji, jako że chwilę wcześniej zakończył się jej romans z reżyserem, co w pewnym momencie mogłoby być problematyczne. Zamiast tego Lynch zaprosił do udziału w produkcji Joan Chen i zlecił przepisanie roli Josie pod kątem chińskiego pochodzenia aktorki.

  • Boba miało nie być

Przerażająca postać Boba w wykonaniu Franka Silvy spędzała sen z powiek prawie wszystkim widzom serialu, a wątek tego tajemniczego przybysza został uznany za jeden z najciekawszych w “Twin Peaks”. Najlepsze w tym jest to, że Bob pojawił się w serialu przypadkiem. Silva pracował przy produkcji jako dekorator scenografii, gdy Lynch wpadł na pewien pomysł – zauważył, że Silva przesuwa meble w sypialni Laury Palmer i zapytał, czy nie przykucnąłby przy jej łóżku. Tam sfilmował Silvę, który wpatrywał się bezpośrednio w kamerę. Lynch nie był pewien, jak wykorzysta to nagranie, dopóki nie odkrył, że Silva przypadkowo odbija się w lustrze podczas sceny przedstawiającej dręczące wizje Sarah Palmer. Tak narodziła się posępna postać Boba.

  • Dale Cooper i Harry Truman dzielą nazwiska z waszyngtońskimi legendami 

Jedną z najbardziej “popularnych” postaci w stanie Waszyngton był D.B. Cooper – porywacz, który wyskoczył z samolotu lecącego do Seattle ze skradzioną gotówką i zniknął w powietrzu. Szeryf Harry Truman został nazwany nie na cześć prezydenta Trumana, lecz Harry’ego Trumana, który odmówił opuszczenia swojego domu podczas erupcji góry St. Helens w 1980 roku.

  • Aktorzy musieli mówić tyłem w Czerwonym Pokoju

Sekwencje z Czerwonego Pokoju są godne uwagi z kilku powodów – jest tam tańczący Człowiek z Innego Miejsca, żywa Laura Palmer i stary Dale Cooper, ale największe wrażenie wywarł sposób mówienia gości tego miejsca. Żeby te sceny wyszły zgodnie z planem, aktorzy musieli włożyć w nie mnóstwo pracy – Lynch wymagał od nich, by nauczyli się recytować swoje wersy od tyłu. Jak to zrobili? Człowiek z Innego Miejsca wyjaśnia:

  • Podłoga w Czerwonym Pokoju pasuje do tej znanej z “Głowy do wycierania”

W “Twin Peaks” Lynch odwołał się do swojego filmu “Głowa do wycierania”, przemycając do dekoracji wnętrzą Czerwonego Pokoju czarno-biały zygzakowaty wzór podłogi, który odzwierciedla podłogę Henry’ego, bohatera tego horroru z 1977 roku. Przy okazji – polecamy wrzucić ten kultowy film na swoje kino domowe!

  • Lynch i Frost zostali zmuszeni do ujawnienia zabójcy Laury Palmer

Zagadka morderstwa Laury Palmer została rozwiązana dopiero w połowie drugiego sezonu “Twin Peaks”, ale gdyby Lynch i scenarzysta Mark Frost mieli taką możliwość, ciągnęłoby się to o wiele dłużej. Stacja już przy pierwszym sezonie stacja ABC zaczęła bowiem im sugerować, by ujawnili mordercę, a gdy rozpoczęły się zdjęcia do drugiej części serialu, sugestie zamieniły się w nacisk. Zażądali jak najszybszego rozwiązania tajemnicy, co bardzo oburzyło Lyncha – uznał, że to zabije jego serial. Miał rację – po tym felernym odcinku oglądalność “Twin Peaks” bardzo spadła i wkrótce zdjęli go z anteny. 

A jeżeli chcesz mieć lepsze wrażenia z seansu filmowego i zastanawiasz się nad wyborem odpowiedniego nagłośnienia, sprawdź nasz poradnik i promocję "Idealny dźwięk dla twojego TV". Na naszym kanale YouTube możesz także dowiedzieć się, jaki sprzęt audio wybrać do Netfliksa

Idealny dźwięk dla twojego telewizora

Poprzedni
Powrót do aktualności
Następny

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: