Poprzedni
Następny

IDEALNY DŹWIĘK DLA TWOJEGO TELEWIZORA

Idealny dźwięk dla twojego telewizora

Doskonały obraz…

Współczesne telewizory zapewniają doskonały obraz, z mnóstwem detali i najnowszymi technologiami takimi jak HDR 10, Dolby Vision czy Hybrid Log Gamma. Coraz większe i coraz bardziej płaskie ekrany, coraz płytsze matryce i coraz większe rozdzielczości powodują, że obraz, który oglądamy na ekranie jest wprost niewiarygodny, zwłaszcza jeśli porównamy go ze starszymi konstrukcjami. Tego porównania starsze telewizory nie wytrzymają także jeśli chodzi o najnowsze funkcjonalności smart – aplikacje takie jak Netflix, coraz bardziej intuicyjne systemy operacyjne, a nawet sterowanie głosem.

…kiepski dźwięk

A dźwięk? Ten niestety cierpi… Cienka ramka wokół ekranu i płytka obudowa uniemożliwiają wbudowanie głośników z prawdziwego zdarzenia. Przez to umyka nam co najmniej połowa emocji związanych z oglądaniem filmów czy seriali – efekty dźwiękowe mają się nijak do doskonałego obrazu. A przecież warto byłoby usłyszeć co najmniej tak dobrze, jak zobaczyć…

Jak temu zaradzić?

Choć w większości sklepów usłyszymy, że sposobem na poprawę dźwięku z telewizora będzie soundbar (co jest w zasadzie prawdą), warto zastanowić się, czy rzeczywiście rozwiąże nam to problem dysproporcji między wspaniałym obrazem, a kiepskim dźwiękiem. Oczywiście soundbar zagra lepiej niż głośniki wbudowane w telewizor (pomijając oczywiście konstrukcje kosztujące 100-200 zł) i zmniejszy dystans dzielący to co słyszymy, od tego co widzimy na ekranie… ale bez wątpienia soundbary różnią się od siebie i zupełnie inaczej zagra ten za kilkaset, niż ten za kilka tysięcy. Poza tym są inne rozwiązania, które odpowiednio dobrane mogą sprawić, że Twój system audio/wideo odtworzy zarówno dźwięk jak i obraz na odpowiednim poziomie. W zależności od tego czy zależy nam na przestrzenności dźwięku czy preferujemy stereo, czy mamy sporo miejsca w salonie czy wręcz przeciwnie, czy gotowi jesteśmy na poprowadzenie kilku przewodów czy szukamy rozwiązań bezprzewodowych – zawsze możemy znaleźć sposób na idealny dźwięk do naszego telewizora.

Oto kilka pomysłów na to, jaki sprzęt audio możemy podłączyć do naszego TV – wszystkie wymienione rozwiązania i urządzenia oferujemy w salonach Top Hi-Fi & Video Design wraz z ekspercką poradą naszych specjalistów. Zapraszamy zatem do lektury i do naszych salonów!

Muzyka i filmy czyli uniwersalnie i z wysoką jakością dźwięku – zestaw stereo

Telewizor i oglądane na nim filmy, seriale czy koncerty to jedno, ale w salonie ogromną część czasu zajmuje Ci także słuchanie muzyki? Cóż, dobrze byłoby pogodzić ze sobą te dwie pasje. Dlatego w tym przypadku najlepszym rozwiązaniem będzie dobry zestaw stereo oparty o wzmacniacz bądź amplituner wyposażony w cyfrowe wejścia (np. gniazdo optyczne), do których podłączymy telewizor. W ten sposób otrzymujemy uniwersalny system audio – dźwięk z filmów będzie oczywiście dźwiękiem stereo, a nie wielokanałowym, ale bez wątpienia będzie o niebo lepszy niż to, co dobiega nas z wbudowanych w ekran głośniczków, a muzyki będziemy słuchać na sprzęcie do tego stworzonym. Do wzmacniacza czy amplitunera możemy też podłączyć inne urządzenia takie jak odtwarzacz CD czy gramofon. Jeśli zaś bardzo zależy nam na gniazdach HDMI, to wybierzmy zestaw stereo, ale oparty o amplituner kina domowego.

Przedwzmacniacz NAD Masters M12

Premium ekran = premium dźwięk

Masz duży ekran o ogromnych możliwościach i szukasz równie wyrafinowanego dźwięku, aby cieszyć się rozrywką na naprawdę najwyższym poziomie? Jednocześnie jesteś prawdziwym melomanem i nie wyobrażasz sobie niczego innego w salonie niż wysokiej klasy zestaw stereo? Da się to pogodzić! Nie musisz szukać osobnego sprzętu dla telewizora i muzyki – wystarczy przyjrzeć się ofercie specjalistów od dźwięku stereo, takich jak norweski Hegel lub kanadyjski NAD, żeby znaleźć tam urządzenia, do których możesz podłączyć telewizor, a które oferują doskonałą jakość brzmienia z absolutnie górnej półki. Taki premium zestaw stereo uzupełniony o wysokiej klasy kolumny głośnikowe to idealna propozycja dla prawdziwych melomanów i miłośników filmów. 

Wzmacniacz zintegrowany Hegel Röst

Stereo OK, ale nie mam miejsca…

Szukasz najlepszego dźwięku dla swojego telewizora, ale brakuje Ci miejsca na ustawienie klasycznego zestawu stereo ze wzmacniaczem o szerokości kilkudziesięciu centymetrów i parą kolumn? Po to właśnie są systemy miniOferują one te same funkcjonalności co więksi kuzyni, a pozwalają optymalnie wykorzystać przestrzeń, jeśli pod naszym telewizorem nie mamy jej zbyt wiele. Sporo mini-wież wyposaża się w gniazda optyczne, dzięki czemu łatwo podłączymy do nich nasz ekran, a rozmiary zarówno jednostki centralnej (zwykle amplitunera z CD) oraz kolumn podstawkowych są mniejsze od klasycznych elementów zestawu stereo, dzięki czemu możemy zaoszczędzić sporo miejsca. Doskonałym przykładem takiego rozwiązania są PianoCraft MCR-N470D i Powernode 2i.

PianoCraft MusicCast MCR-N470D

Mniej przewodów poproszę!

Uważasz, że zestaw stereo czy system mini to dobre rozwiązanie dla Twojego telewizora, ale przeszkadza Ci, że jednak wymaga prowadzenia przewodów między wzmacniaczem/amplitunerem a kolumnami głośnikowymi? A może nie przepadasz za wyglądem klasycznego sprzętu audio i szukasz czegoś co wygląda bardziej nowocześnie i dobrze skomponuje się z estetyką Twojego salonu? Warto zatem zastanowić się nad głośnikami bezprzewodowymi. Po pierwsze łączą one w sobie wzmacniacz z kolumną głośnikową więc odpada prowadzenie przewodów tak jak w klasycznym zestawie. Po drugie, wiele takich głośników da się bezprzewodowo sparować w zestaw stereo – nie tracisz więc stereofoniczności dźwięku, a nie musisz prowadzić przewodów. Taką funkcjonalność oferują głośniki Bluesound Pulse Flex 2i, natomiast jeśli chcemy zachwycać gości nie tylko brzmieniem, ale i designem, to idealnym wyborem będzie Devialet Phantom. Do telewizora proponowane przez nas głośniki możesz podłączyć kablem optycznym i na pewno dźwięk będzie lepszy niż z wbudowanych głośników, a Ty nie musisz już kombinować jak i gdzie ukryć wszystkie kablePoza tym głośniki bezprzewodowe to całe bogactwo nowoczesnych funkcji: radio internetowe, Spotify, Tidal, obsługa Bluetooth czy AirPlay itd. Warto to rozważyć!

Devialet Phantom

Filmy, filmy i jeszcze raz filmy czyli kino domowe

Jeśli priorytetem jest dla nas film i efekty przestrzenne, które pozwolą nam poczuć się w naszym salonie jak w sali kinowej to oczywiście najlepszym rozwiązaniem będzie zestaw kina domowego. Jego sercem jest amplituner kina domowego wyposażony w szereg wejść i wyjść HDMI, dekodowanie wszystkich współczesnych formatów dźwięku przestrzennego (z Dolby Atmos czy DTS:X włącznie) oraz przesył, a nawet skalowanie obrazu do formatu 4K. Dodatkowo dzisiejsze amplitunery AV wyposaża się również w szereg nowoczesnych funkcjonalności takich jak radio internetowe czy obsługa serwisów muzycznych takich jak Spotify czy Tidal, o zwykłej łączności Bluetooth nie wspominając. Z amplitunerem musimy przewodami głośnikowymi połączyć kilka kolumn głośnikowych – w klasycznym zestawie 5.1 będą to dwie kolumny frontowe, głośnik centralny oraz dwie kolumny tylne (efektowe/surround). Taki zestaw pozwoli na stworzenie kina domowego w naszym salonie – z przestrzennością dźwięku tak potrzebną, aby móc cieszyć się naszymi ulubionymi filmami.

MusicCast RX-A2080

Kino tak, ale nie chcę prowadzić przewodów do tylnych głośników…

Jest na to sposób – rozwiązania takie jak technologia MusicCast Surround marki Yamaha pozwalają na bezprzewodowe połączenie głośników z jednostką centralną – amplitunerem AV bądź soundbarem. Większość zestawu kina domowego jest taka sama jak w klasycznym zestawie: swój telewizor podłączasz do amplitunera, a ten z kolei łączysz z parą kolumn frontowych i głośnikiem centralnym. Ale w roli głośników surround zamiast klasycznych pasywnych głośników podstawkowych możesz użyć bezprzewodowych głośników takich jak MusicCast 20 lub MusicCast 50 – całej konfiguracji dokonujesz w aplikacji MusicCast Controller i nie martwisz się już kwestią prowadzenia przewodów przez salon do tylnych głośników efektowych. Dokładnie w ten sam sposób, czyli bezprzewodowo, możesz też z amplitunerem połączyć subwoofer – model MusicCast SUB 100. Bezprzewodowe kino domowe oparte na MusicCast Surround jest dostępne dla wszystkich amplitunerów sieciowych Yamahy, jak również w przygotowanych przez nas zestawach. Szczególnie polecamy dwa z nich:  z soundbarem BAR 400 i amplitunerem kina domowego Yamaha RX-V485.

Zestaw kina domowego z bezprzewodowymi głośnikami surround

A jeśli soundbar to jaki?

Soundbary mogą być alternatywą dla zestawów kina domowego, jeśli na te ostatnie brakuje Ci miejsca lub nie masz możliwości poprowadzenia przewodów w pokoju. Warto jednak pamiętać, że soundbar nie zapewni tak dobrej przestrzenności brzmienia jak zestaw kina domowego a odtwarzana muzyka nie zabrzmi na nim tak dobrze jak w klasycznym zestawie stereo…Wybierając jednak soundbar (np. Yamaha BAR 400) powinniśmy przede wszystkim pamiętać o kwestii technologii kreowania dźwięku przestrzennego – ponieważ soundbar ma być alternatywą dla kina domowego, powinien on oferować możliwie najlepszy efekt otaczania słuchacza dźwiękiem – tutaj niezrównanym autorytetem jest bez wątpienia technologia YSP marki Yamaha, w którą wyposażony jest referencyjny model MusicCast YSP-5600 i jego młodszy brat czyli MusicCast YSP-2700. Bardzo dobre efekty przestrzenne osiągnął Bluesound w modelu Pulse Soundbar 2i. W tańszych konstrukcjach Yamahy znajdziemy natomiast system DTS Virtual:X stworzony przez największego obok Dolby „producenta” formatów dźwięku przestrzennego – firmę DTS.

Yamaha MusicCast YSP-5600

Wieczorem, gdy wszyscy śpią…

Gdy wszyscy domownicy już śpią, a my właśnie chcemy rozpocząć nasz serialowy maraton na telewizorze w salonie…to mamy problem. Na szczęście wiele współczesnych telewizorów wyposażono w tak zwane Wyjście Bluetooth, które pozwala na bezprzewodowe strumieniowanie dźwięku z TV właśnie Bluetooth’em np. do słuchawek. Wystarczy sparować telewizor z parą dobrych bezprzewodowych słuchawek np. Audeze Mobius, aby cieszyć się bardzo dobrym dźwiękiem i nie przeszkadzać innym domownikom. Warto wspomnieć, że Mobius to słuchawki wielokanałowe i możemy się na nich cieszyć również dźwiękiem przestrzennym – tak ważnym przecież przy oglądaniu filmów na ekranie naszego telewizora!

Audeze Mobius

A jak akcesoria

Aby zarówno dźwięk jak i obraz były zawsze najwyższej jakości wybieraj tylko najlepsze przewody HDMI i optyczne. Sprawdź także naszą ofertę uchwytów do telewizora, które sprawią, że Twój ekran będzie zawsze bezpiecznie i stabilnie wisiał na ścianie Twojego salonu. 

*** 

Artykuł powstał dzięki wsparciu doradców Top Hi-Fi & Video Design – ogólnopolskiej sieci specjalistycznych salonów, powstałych ponad 20 lat temu, aby pomagać klientom w doborze i budowaniu wymarzonych systemów audio-video, w tym także systemów kina domowego.

Potrzebujesz pomocy? Skontaktuj się z jednym z naszych salonów. Bez pośpiechu, przy filiżance dobrej kawy i w miłej atmosferze postaramy się Ci pomóc, a nasi konsultanci odpowiedzą na każde Twoje pytanie. 

Jeżeli jesteś zainteresowany najnowszymi informacjami i specjalnymi ofertami, zapisz się na nasz newsletter.

Zobacz jak zapewnić idealny dźwięk dla Twojego telewizora.

Poprzedni
Powrót do strefy wiedzy
Następny

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: