Poprzedni
Następny

Jak wybrać odtwarzacz CD/SACD?

Średnia ocen: 4.8
(12 ocen) 6 komentarzy

Choć rynek płyt CD nieco się skurczył, to ma przed sobą całkiem stabilną przyszłość. Po pierwszej fali zachwytów nad plikami, zaczęto ponownie dostrzegać zalety płyt CD. Teoretycznie „nieograniczony dostęp” do zasobów sieciowych wcale nie jest taki szybki i bezproblemowy, o czym niejednokrotnie można się przekonać w praktyce. A płytę wkładamy w napęd CD, wciskamy przycisk Play i słyszymy nagranie. Dlatego płyta CD wciąż się broni. Zarówno przenośne odtwarzacze CD, systemy mini z CD, jak i te stacjonarne odtwarzacze płyt okazują się być łatwym i przyjemnym narzędziem do obcowania z muzyką. Zarówno pod względem obsługi, jak i jakości dźwięku. Na rynku wciąż pojawiają się nowe modele odtwarzaczy. Poza tym wiele osób posiada duże kolekcje płyt CD z ulubioną muzyką i szuka najlepszej metody na ich odtworzenie. Niektórzy w swoich zbiorach posiadają także płyty SACD, na których dźwięk zapisano w formacie DSD, przeżywającym obecnie swój renesans i zapewniającym wysoką jakość dźwięku.

Spis treści: Jak wybrać odtwarzacz CD/SACD?

 1. Odtwarzacz CD czy SACD?

 2. Dobry odtwarzacz CD – na co zwrócić uwagę?

 3. Odtwarzacze CD – dostępne funkcje

 4. Wyjścia zbalansowane czy RCA?

 5. Transport CD czy odtwarzacz płyt CD?

Odtwarzacz CD firmy Rotel. Funkcjonalny odtwarzacz CD audio

Odtwarzacz CD czy SACD?

Rosnąca popularność plików DSD wpłynęła korzystnie na dostęp do odtwarzaczy płyt SACD. Tego typu płyty zawierają nagrania o znacznie wyższej jakości, niż w przypadku tradycyjnych nośników CD. Część nagrań przygotowanych jest z myślą o wielokanałowym odtwarzaniu dźwięku, nawet z kilkoma subwooferami. Płyty SACD są z reguły droższe, a na ich zakup najczęściej decydują się głównie najbardziej wymagający melomani. Poza tym zapis wielokanałowy okazuje nieco kłopotliwy. Niewielu użytkowników, nawet wśród zagorzałych zwolenników tego rozwiązania, potrafiło zdecydować się na zakup wielokanałowego systemu. Dlatego też odtwarzacz SACD/CD to przede wszystkim odtwarzacz CD, na którym można odtwarzać płyty SACD.

Firma NAD oferuje również odtwarzacze CD, które w swojej klasie cenowej spełniają rygorystyczne standardy dotyczące przetwarzania dźwięku

Dobry odtwarzacz CD – na co zwrócić uwagę?

Zanim dokonamy zakupu, warto najpierw zastanowić się, jaki odtwarzacz CD wybrać. Czy zależy nam tylko na odtwarzaniu muzyki z płyt, czy też chcemy szerszej funkcjonalności, np. możliwość odtwarzania płyt DVD – kiedy nie mamy miejsca na klasyczny zestaw kina domowego, a wystarczą nam jedynie dwa głośniki i klasyczny wzmacniacz. A może potrzebujemy więcej różnorodnych złączy (np. USB) obsługujących odtwarzanie audio z dodatkowych źródeł. Wejście USB, które umożliwia odtwarzanie plików audio z przenośnych pamięci flash, czyli popularnego pendrive’a, ma np. Yamaha CD-S303.

Inną istotną informacją jest liczba obsługiwanych standardów odtwarzania dźwięku. Im więcej, tym lepiej. Dobrze jeżeli oprócz standardu CD Audio, urządzenie odtwarza formaty, takie jak MP3, AAC czy WMA.

Odtwarzacz CD Yamaha ma zintegrowany port USB, co oprócz standardowych źródeł CD umożliwia obsługę plików audio.

Nie zapominajmy o łączności Bluetooth, funkcji AirPlay (lub jej nowszej odmiany, czyli AirPlay 2) oraz wsparcia dla techniki DLNA. Rozwiązania te są bardzo przydatne – pozwalają na bezprzewodową współpracę odtwarzacza z innymi kompatybilnymi urządzeniami źródłowymi.

Jeżeli bardzo często słuchasz utworów z konkretnych płyt CD, np. jako muzycznego tła do naszych codziennych zajęć, to warto zastanowić się również nad zmieniarką płyt. W różnych modelach tych urządzeń można naraz umieścić od 3 do nawet 5 płyt. Działa to w taki sposób, że każdą z płyt umieszcza się na niezależnych od siebie tackach znajdujących się jedna pod drugą lub w przypadku zmieniacza typu karuzelowego – na jednej tacce z kilkoma miejscami na płytę.

Odtwarzacz CD Luxman D-10X oferuje jakość dźwięku spełniającą najwyższe standardy, jakość której nie zapewni przenośny odtwarzacz CD

Odtwarzacze CD – dostępne funkcje

Najbardziej rozbudowane odtwarzacze płyt CD mają wiele różnorodnych, dodatkowych funkcji. Najważniejsze z nich to wejścia cyfrowe i opcja streamingu. Wejścia cyfrowe pozwalają podłączyć inne urządzenia do odtwarzacza CD i korzystać z niego, jak z przetwornika C/A. Pozwoli to stworzyć centrum domowej rozrywki, po podłączeniu na przykład telewizora, komputera, czy konsoli do gier. Do zastosowań multimedialnych najlepiej stosować standard Toslink oparty na światłowodzie (cyfrowe złącze optyczne). Pozwoli to odizolować nasz system audio od zakłóceń, które mogłyby pojawić się przy transmisji analogowej, np. za pomocą kabla audio zakończonego wtykami 2 x RCA.

Model firmy Rose, który wygląda jak przenośny odtwarzacz CD. W praktyce jest to model kompatybilny ze streamerem tej marki.

Streaming w odtwarzaczu CD, jeśli jest obsługiwany, może polegać zarówno na odtwarzaniu plików z zasobów lokalnych LAN, jak i z chmury. Do obsługi służy wówczas zazwyczaj aplikacja dostępne do pobrania na smartfony i tablety. Dla posiadaczy urządzeń przenośnych przydatny do użytku może być wspomniany już moduł Bluetooth. Najlepiej aby transmisja Bluetooth odbywała się w standardzie Qualcomm aptX lub aptX HD, co zapewni najlepszą możliwą jakość. W niektórych modelach znajdziemy regulację głośności na wyjściach analogowych. Jest to przydatna opcja, gdy chcemy podłączyć odtwarzacz prosto do końcówki mocy pomijając przedwzmacniacz.

Dzięki odtwarzaczowi zaprojektowanemu przez japońskich specjalistów marki Rotel, swoją kolekcję płyt CD możesz odtwarzać w najwyższej możliwej jakości przetwarzania.

Jakie funkcje mogą uprzyjemnić korzystanie z odtwarzacza CD?

 • Obsługa tagów ID3 – jest to funkcja umożliwiająca wyświetlanie nazwy utworu, wykonawcy itp., także podczas odtwarzania płyt CD MP3.

 • Funkcja programowania odtwarzacza CD, np. kolejności utworów innej niż na konkretnym albumie lub odtwarzanie losowe.

 • Wbudowany zegar.

 • Wyłącznik czasowy – możliwość zaprogramowania czasu wyłączenia urządzenia.

 • Funkcja odtwarzania samych początków utworów.

 • Tryb Gappless – odtwarzanie utworów bez przerw między nimi

Zdecydowana większość modeli odtwarzaczy CD, jakie marka Rotel ma w swojej ofercie, zapewnia dźwięk wysokiej rozdzielczości.

Wyjścia zbalansowane czy RCA?

W niektórych modelach odtwarzaczy dostępne są zbalansowane złącza XLR. O ile są one wzbogacone o zaawansowany konstrukcyjnie stopień wyjściowy w odtwarzaczu, zapewniają lepszą jakość dźwięku. Dzieje się tak, ponieważ sygnał symetryczny, jaki jest nimi przesyłany jest odporniejszy na zakłócenia, charakteryzuje się większym poziomem, a urządzenia działające wyposażone w układy symetryczne cechują się lepszymi parametrami i jakością brzmienia.

Warto mieć wyjścia XLR w odtwarzaczu, pod warunkiem, że mamy, lub planujemy mieć końcówkę mocy lub wzmacniacz kompatybilny z tym standardem. Wśród odtwarzaczy wyposażonych w takie złącza wyjściowe są m.in. Luxman D-10X oraz Rotel DT-6000 z jubileuszowej serii japońskiego producenta. Złącza XLR ma również inny model Rotela – RCD-1572 MKII.

Niemniej jednak tradycyjne wyjścia RCA są standardem zapewniającym dobrą jakość dźwięku w większości systemów. Wszystko zatem sprowadza się do naszych wymagań i do tego to, czy słyszymy znaczącą poprawę dźwięku przejściu ze standardu RCA na XLR.

Odtwarzacze obsługujące formaty bezstratne, zapewniają lepszą jakość sygnałów audio niż wiele serwisów streamingowych czy radio internetowe.

Transport CD czy odtwarzacz płyt CD?

Na rynku dostępne są także urządzenia, które nazywamy transportami CD. Czym różnią się one od klasycznego odtwarzacza płyt CD? Najprościej rzecz ujmując są to urządzenia bez wbudowanego przetwornika cyfrowo-analogowego. Do odtwarzania transport wymaga więc dodatkowego urządzenia z wbudowanym układem DAC (Digital to Analog Converter), które zapewni przetwarzanie zapisu na płycie na sygnał analogowy, i oczywiście końcówki mocy oraz głośników.

Co zatem wybrać, odtwarzacz CD czy transport płyt CD? Wiele zależy od tego, jakimi urządzeniami już dysponujemy lub też jak bardzo złożony zestaw stereo chcemy stworzyć. Wybór osobno transportu CD i przetwornika cyfrowo-analogowego może zapewnić najwyższą jakość dźwięku. Tego typu system audio będzie z reguły jednak droższy od pojedynczego urządzenia, czyli odtwarzacza płyt CD.


Poszukujesz innego sprzętu do systemu stereo, zobacz również inne nasze poradniki:


Muzyka potrafi pisać najlepsze historie. Usłysz swoją, dzięki Top Hi-Fi & Video DesignPoprzedni
Powrót do strefy wiedzy
Następny
4.8
Ocena:
Średnia ocen: 4.8

(12 ocen)

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: