Poprzedni
Następny

Jak wybrać odtwarzacz CD/SACD?

Średnia ocen: 4.8
(12 ocen) 6 komentarzy

Choć rynek płyt CD nieco się skurczył, to ma przed sobą całkiem stabilną przyszłość. Po pierwszej fali zachwytów nad plikami, zaczęto dostrzegać jednak zalety zwykłych płyt CD.

Teoretycznie „nieograniczony dostęp” do zasobów sieciowych wcale nie jest taki szybki i bezproblemowy, o czym niejednokrotnie można się przekonać w praktyce. A płytę kładziemy na tackę, wciskamy Play i słyszymy nagranie. Dlatego płyta CD wciąż się broni. „Na co dzień” okazuje się łatwym i przyjemnym sposobem obcowania z muzyką. Zarówno pod względem obsługi, jak i jakości dźwięku. Co najciekawsze, pojawiają się nowe modele odtwarzaczy.

Poza tym wiele osób posiada duże kolekcje płyt i szuka najlepszej metody na ich odtworzenie. Niektórzy w swoich zbiorach posiadają płyty SACD, na których dźwięk zapisano w formacie DSD, przeżywającym obecnie swój renesans.

Gato Audio

Odtwarzacz CD czy SACD?

Rosnąca popularność plików DSD wpłynęła korzystnie na dostęp do odtwarzaczy płyt SACD. Tego typu płyty zawierają nagrania o znacznie wyższej jakości, niż w przypadku tradycyjnych nośników CD. Część nagrań przygotowanych jest z myślą o wielokanałowym odtwarzanie dźwięku, nawet z kilkoma subwooferami. Płyty SACD są z reguły droższe, a na ich zakup najczęściej decydują się głównie najbardziej zaawansowani audiofile. Poza tym zapis wielokanałowy okazuje nieco kłopotliwy. Niewielu użytkowników, nawet wśród zagorzałych zwolenników tego rozwiązania, potrafiło zdecydować się na zakup wielokanałowego systemu. Dlatego też odtwarzacze SACD/CD należy postrzegać jako odtwarzacze CD (czasem bardzo dobre), na których można odtwarzać krążki SACD.

Dobry odtwarzacz CD – na co zwrócić uwagę?

Zanim dokonamy jakiegoś wyboru, warto najpierw zastanowić się, czy zależy nam tylko na odtwarzaniu muzyki z płyt, czy też chcemy funkcjonalności szerszej, np. możliwość odtwarzania płyt DVD – kiedy nie mamy miejsca na pełny zestaw kina domowego, a wystarczą nam jedynie dwa głośniki i klasyczny wzmacniacz.

Inną istotną informacją jest liczba obsługiwanych przez niego standardów odtwarzania dźwięku. Im więcej tym lepiej. Dobrze jeżeli oprócz CD Audio, odtwarza formaty MP3, WMA lub starsze ATRAC 3. Jeśli zdecydujemy się na odtwarzacz DVD to dobrze, żeby odtwarzał on formaty DivX i Xvid. Dzięki tym standardom odtwarzania równie skutecznie obejrzymy na naszym odtwarzaczu filmy przesłane przez internet i nagrane na płytę, jak i te kupione.

Pathos

Dobrze by było, aby wśród podstawowych wejść i wyjść pojawiło się również wejście USB, które umożliwi odtwarzanie muzyki również z pendrive’a. Dodatkowo, łączność Bluetooth, funkcje AirPlay oraz DLNA są bardzo przydatne – pozwalają na podłączenie do odtwarzacza innych urządzeń bezprzewodowo.

Jeżeli bardzo często słuchasz utworów z konkretnych płyt CD jako muzycznego tła do naszych codziennych zajęć, to warto zastanowić się również nad zmieniarką płyt. W różnych modelach tych urządzeń można naraz umieścić od 3 do 5 płyt. Działa to w taki sposób, że każdą z płyt umieszcza się na niezależnych od siebie tackach znajdujących się jedna pod drugą lub w przypadku zmieniacza karuzelowego – na jednej tacce z kilkoma miejscami na płytę.

Jakie funkcje mogą uprzyjemnić korzystanie z odtwarzacza CD?

  • ID3 Tag – jest to funkcja umożliwiająca wyświetlanie nazwy utworu, wykonawcy itp.
  • Funkcja programowania odtwarzacza CD, np. kolejności utworów innej niż na konkretnym albumie lub odtwarzanie losowe.
  • Wbudowany zegar.
  • Wyłącznik czasowy.
  • Funkcja odtwarzania samych początków utworów.

Gryphon

Dodatkowe funkcje

W odtwarzaczach CD możemy znaleźć wiele dodatkowych funkcji. Najważniejsze z nich to wejścia cyfrowe i streaming. Wejścia cyfrowe pozwalają podłączyć inne urządzenia do odtwarzacza CD i korzystać z niego, jak z przetwornika C/A. Pozwoli to stworzyć centrum domowej rozrywki, po podłączeniu na przykład telewizora, komputera, czy konsoli do gier. Do zastosowań multimedialnych najlepiej stosować standard Toslink oparty na światłowodzie. Pozwoli to odizolować nasz system audio od zakłóceń.

Streaming w odtwarzaczu CD może polegać zarówno na odtwarzaniu plików z zasobów lokalnych LAN, jak i z chmury. Do obsługi służy zazwyczaj aplikacja na smartfony i tablety. Dla posiadaczy urządzeń przenośnych przydatny do użytku może być moduł Bluetooth. Najlepiej aby był w standardzie aptX, co zapewni najlepszą możliwą jakość. W niektórych jednostkach znajdziemy regulację głośności na wyjściach analogowych. Jest to przydatna funkcjonalność, gdy chcemy podłączyć odtwarzacz prosto do końcówki mocy pomijając przedwzmacniacz.

Yamaha CD-S3000

Wyjścia zbalansowane, czy pojedyncze?

Złącza XLR, o ile są wzbogacone o zaawansowany konstrukcyjnie stopień wyjściowy w odtwarzaczu, zapewniają lepszą jakość dźwięku.

Dzieje się tak, ponieważ sygnał symetryczny jaki jest nimi transportowany jest odporniejszy na zakłócenia, charakteryzuje się większym poziomem, a urządzenia działające posiadające na pokładzie układy symetryczne cechują się lepszymi parametrami i jakością brzmienia. Warto mieć wyjścia XLR, pod warunkiem, że mamy, lub planujemy mieć urządzenie kompatybilne z tym standardem. Niemniej jednak tradycyjne wyjścia RCA są standardem zapewniającym dobrą jakość dźwięku w większości systemów. Wszystko zatem sprowadza się do naszych wymagań i do tego to, czy słyszymy znaczącą poprawę dźwięku przejściu ze standardu RCA na XLR.

Poprzedni
Powrót do strefy wiedzy
Następny
4.8
Ocena:
Średnia ocen: 4.8

(12 ocen)

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: