Poprzedni
Następny

O czym warto pamiętać wybierając głośniki

Średnia ocen: 4.9
(25 ocen) 11 komentarzy

Wybór głośników - jak kupić dobry głośnik?

Wybór głośników jest jedną z najtrudniejszych decyzji, którą musimy podjąć podczas budowania systemu hi-fi. Wyboru nie ułatwia ogrom możliwości – mnogość modeli dostarczanych przez wielu producentów potrafi wprawić w zakłopotanie nawet znawcę tematu. Dziś często nie wybieramy już po prostu między słabszym, a lepszym głośnikiem. Najczęściej jest to wybór między dwiema dobrymi pozycjami, które rzeczywiście posiadają różne cechy - ale określenie ich wartości ich znaczenia jest już zadaniem kupującego. Odpowiedź na pytanie “jak kupić dobry głośnik?” wymaga pewnego wysiłku,  ale jest to zaangażowanie, które się opłaci.

Oddzielnym wyzwaniem jest odpowiedni dobór głośnika do pozostałych komponentów systemu oraz pomieszczenia, w którym będziemy prowadzić odsłuch. Nie możemy również zapomnieć o kwestiach estetycznych – niejednokrotnie to właśnie głośniki będą pierwszą rzeczą, na którą padnie wzrok po wejściu do pokoju. Z tego względu głośniki powinny być komplementarne z wystrojem wnętrza. Jak widzimy, zmiennych, na które warto zwrócić uwagę, jest dużo. Uspokajamy, że w naszych salonach sprzedaży zawsze służymy bezpłatną poradą i doświadczeniem.

Jednym z kluczowych zagadnień jest właściwy dobór głośników do fizycznych rozmiarów pomieszczenia. Pokoje o większej kubaturze o wiele łatwiej wypełnimy dźwiękiem decydując się na kolumny wolnostojące. Idealnym rozwiązaniem do mniejszych pokoi będą kolumny podstawkowe, które mimo swoich niepozornych rozmiarów, niejednokrotnie zaskakują jakością i potęgą dźwięku. Przy instalacji nagłośnienia należy wziąć pod uwagę odległość, w jakiej głośnik zostanie ustawiony od ściany. W przypadku konstrukcji z bass-refleksem skierowanym do tyłu, trzeba pozostawić odstęp umożliwiający kolumnie komfortową pracę. Przyjmuje się, że bezpieczną odległością jest ok. 1,5 m. Nie zawsze jest to jednak możliwe. W sytuacji, gdy zdecydowani jesteśmy na postawienie głośników blisko ściany, np. po obu stronach szafki, powinniśmy szukać głośników z bass-refleksem skierowanym do przodu, takich jak ELAC Debut 2.0 B6.2 lub PSB Imagine X2T.

Kupując głośniki trzeba być świadomym występowania zjawiska synergii ze współpracującą elektroniką – istnieją sprawdzone, niezawodne połączenia, takie jak na przykład Bowers & Wilkins i Rotel.

Odpowiednie zgranie tych podzespołów jest gwarantem harmonii dźwięków w systemie. Oczywiście, tak dobrze współpracujących duetów (albo i tercetów…) w audio jest znacznie więcej. Jeżeli będziemy mieli okazję do spotkania, na przykład w salonie Top Hi-Fi & Video Design, chętnie o nich opowiemy osobiście.

Wybór głośników do kina domowego

Wybór głośników do kina domowego różni się nieco od wyboru głośników do systemu stereo. Nie jest to niczym dziwnym, ponieważ oba zestawy stoją przed zupełnie różnymi wyzwaniami. Od czego zacząć? Absolutną koniecznością, zapewniającą spójność brzmieniową dialogów i ścieżki dźwiękowej filmu, jest idealne dopasowanie głośników przednich i centralnego. Najłatwiej to osiągnąć kupując głośniki z tej samej serii wybranego producenta. Często spotyka się kina domowe, w których zostawiono głośnik pochodzący od innego producenta, np. pochodzący z wcześniejszego zestawu. To duży błąd. Wiele osób bagatelizuje rolę głośnika centralnego w kinie domowym, a jest on jego bardzo istotnym elementem. Nie bójmy się więc dużych głośników centralnych, takich jak Bowers & Wilkins HTM71 S2. To właśnie tego typu konstrukcje sprawiają, że nasze kino domowe będzie mogło pochwalić się wyjątkowym realizmem.

Kolejnym elementem, na który musimy zwrócić szczególną uwagę są subwoofery. Tak, w liczbie mnogiej. Faktem jest, że jeden wysokiej jakości subwoofer potrafi dostarczyć wystarczającą ilość basu w pomieszczeniu, natomiast rzadko zdarza się, aby był w stanie dostarczyć bas w sposób równomierny. W efekcie w pomieszczeniu powstają strefy zaniku bądź nadmiernej ilości basu. Dwa subwoofery znacznie łatwiej równomiernie rozprowadzą niskie tony po pomieszczeniu. Jeżeli chcemy z naszego kina domowego wyeliminować zjawisko „siedzenia jednej osoby na basie”, podczas gdy reszta słuchaczy pozostaje w tzw. dziurze basowej, polecamy zastanowienie się nad systemem z dwoma subwooferami. Oczywiście, poza samym efektem wypełnienia, podzielimy zadanie odtwarzania niskich tonów na dwa osobne urządzenia. Zmniejsza to nakład pracy każdego z urządzeń i znacząco ogranicza wytwarzane przez nie zniekształcenia. System będzie grał po prostu czyściej, szczególnie gdy będziemy wymagali od niego wysokich poziomów głośności.

Wybór głośników do komputera

W wyborze głośników do komputera przeważnie staramy się zaoszczędzić przestrzeń użytkową biurka, co dyktuje mniejszy rozmiar głośników. Prostym rozwiązaniem typu plug and play są zestawy takie jak Audio Pro A26, klasyczne NX-N500 lub sprawdzony duet głośników Yamaha MusicCast 20. Dzięki możliwości podłączenia głośników za pomocą złącza jack lub USB, a także łączności bezprzewodowej oraz ich niewielkim rozmiarom, sprawdzą się one doskonale wszędzie tam, gdzie potrzebujemy głośników do laptopa.

Yamaha MusicCast 20

Rozwiązaniem dla bardziej wymagających użytkowników jest wybór wzmacniacza biurkowego wyposażonego w przetwornik cyfrowo-analogowy (DAC), a następnie sparowanie go z pasywnymi głośnikami podstawkowymi. Przykładem takiego systemu jest połączenie wzmacniacza MusicCast WXA-50 marki Yamaha z głośnikami Bowers & Wilkins M-1. Uzyskujemy w ten sposób bardzo stylowe połączenie, które dodatkowo swoim brzmieniem zaskoczy niejednego melomana!

Pomimo to, że dźwięki dostarczane przez głośniki bezprzewodowe często określa się jako „muzykę tła”, odpowiedni wybór głośników do komputera może sprawić, że zmienimy zdanie. W ostatnim czasie powstało wiele bezprzewodowych konstrukcji, które zadziwiają dźwiękiem nawet osoby przyzwyczajone do pełnowymiarowych systemów audio. Dowód? Wystarczy posłuchać wybitnego głośnika Devialet Phantom. Podczas odsłuchu urządzenia, szczególnie w konfiguracji stereo, bardzo łatwo jest zapomnieć, iż jest to produkt z kategorii głośników bezprzewodowych.

Devialet Phantom Reactor

Głośniki bezprzewodowe są bardzo dynamicznym segmentem rynku, który rośnie w ogromnym tempie. Każdy, kto w ostatnim czasie próbował znaleźć odpowiedni produkt dla siebie wie, że to niełatwy orzech do zgryzienia. W tej sytuacji pytanie o to, jak wybrać głośnik Bluetooth, ma bardzo wiele dodatkowych zmiennych i podpunktów, które trzeba doprecyzować przed podjęciem decyzji. Gdybyście potrzebowali porady, o głośnikach bezprzewodowych wiele razy pisaliśmy na naszych łamach. Zapraszamy do przeczytania artykułu, w którym przedstawiamy głośniki aktywne oraz poradnika, na co zwrócić uwagę przy wyborze głośnika bezprzewodowego.

Dla wielu użytkowników istotnym elementem będzie dostęp do jak najszerszej gamy internetowych serwisów muzycznych. Tutaj z czystym sumieniem polecić można produkty marki Bluesound, jak np. głośnik Pulse Mini 2i czy wyśmienity wzmacniacz i streamer w jednej, stylowej obudowie: PowerNode 2i.

Ta brytyjska firma powstała w wyniku dążenia inżynierów związanych z bardzo zasłużoną dla branży audio firmą NAD, której nie trzeba przedstawiać. Zaangażowanie tak doświadczonych ludzi jest papierkiem lakmusowym dla klasy tych urządzeń. Dzięki temu możemy być spokojni, że nowoczesna, odpowiadająca współczesnym potrzebom, nadzwyczaj szeroka funkcjonalność nie została wdrożona kosztem brzmienia. Te w sprzęcie Bluesound zostało utrzymane na najwyższym poziomie.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze głośnika przenośnego, który możemy zabrać ze sobą na dowolną przygodę poza naszymi czterema ścianami, istotną rzeczą będzie pojemność akumulatora i solidna konstrukcja głośnika, tak wewnętrzna, jak i zewnętrzna. Z całą pewnością warto zainteresować się nową gamą produktów stworzonych przez legendarnego producenta głośników – skandynawską markę Vifa. W ofercie tej firmy nie tylko znajdziemy głośniki wyróżniające się pojemnymi akumulatorami, lecz także wyróżniającymi się potężnym, a zarazem dokładnym dźwiękiem. Dochodzi do tego naprawdę oryginalny, innowacyjny design. Głośniki Vifa - spójrzcie tylko na Helsinki czy Reykjavik - to znakomity materiał na prezent.

Tak, jak powiedzieliśmy na początku - pytanie o to, jak kupić dobry głośnik, nie należy do najłatwiejszych. W tym krótkim podsumowaniu staraliśmy się przekazać podstawowe sprawy, które warto mieć na uwadze. Na wszystkie bardziej precyzyjne pytania odpowiemy podczas rozmów, czy to podczas osobistych spotkań, mailowo ([email protected]) lub telefonicznie: 22 635 64 63.Poprzedni
Powrót do strefy wiedzy
Następny
4.9
Ocena:
Średnia ocen: 4.9

(25 ocen)

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: