Poprzedni
Następny

O czym warto pamiętać wybierając głośniki

Średnia ocen: 4.9
(25 ocen) 11 komentarzy

Wybór głośników

Wybór głośników jest jedną z najtrudniejszych decyzji, którą musimy podjąć podczas budowania systemu hi-fi. Wyboru nie ułatwia ogrom możliwości – mnogość modeli dostarczanych przez wielu producentów. Ponadto wyzwaniem jest dobór właściwego głośnika do pozostałych komponentów systemu oraz pomieszczenia, w którym będziemy prowadzić odsłuch. Nie możemy również zapomnieć o kwestiach estetycznych – niejednokrotnie to właśnie głośniki będą pierwszą rzeczą, na którą padnie wzrok po wejściu do pokoju. Z tego względu głośniki powinny być komplementarne z wystrojem wnętrza.

Jednym z kluczowych zagadnień jest właściwy dobór głośników do fizycznych rozmiarów pomieszczenia. Pokoje o większej kubaturze o wiele łatwiej wypełnimy dźwiękiem decydując się na kolumny wolnostojące. Idealnym rozwiązaniem do mniejszych pokoi będą kolumny podstawkowe, które mimo swoich niepozornych rozmiarów, niejednokrotnie zaskakują jakością i potęgą dźwięku. Przy instalacji nagłośnienia należy wziąć pod uwagę odległość, w jakiej głośnik zostanie ustawiony od ściany. W przypadku konstrukcji z bass-refleksem skierowanym do tyłu, trzeba pozostawić odstęp umożliwiający kolumnie komfortową pracę. Gdy zdecydowani jesteśmy na postawienie głośników blisko ściany, np. po obu stronach szafki, powinniśmy szukać głośników z bass-refleksem skierowanym do przodu, takich jak Bowers & Wilkins 685 S2 lub PSB Imagine X2T.

Kupując głośniki trzeba być świadomym występowania zjawiska synergii ze współpracującą elektroniką – istnieją sprawdzone, niezawodne połączenia, takie jak na przykład wcześniej wspomniany Bowers & Wilkins i Rotel. Odpowiednie zgranie tych podzespołów jest gwarantem harmonii dźwięków w systemie.

Wybór głośników do kina domowego

Wybór głośników do kina domowego różni się nieco od wyboru głośników do systemu stereo. Absolutną koniecznością jest idealne dopasowanie głośników przednich i centralnego. Najłatwiej to osiągnąć kupując głośniki z tej samej serii wybranego producenta. Często spotyka się kina domowe, w których zostawiono głośnik pochodzący od innego producenta, np. pochodzący z wcześniejszego zestawu. To duży błąd. Wiele osób bagatelizuje rolę głośnika centralnego w kinie domowym, a jest on jego bardzo istotnym elementem. Nie bójmy się więc dużych głośników centralnych, takich jak CM Centre 2 S2. To właśnie tego typu konstrukcje sprawiają, że nasze kino domowe będzie mogło pochwalić się wyjątkowym realizmem.

Kolejnym elementem, na który musimy zwrócić szczególną uwagę są subwoofery. Tak, w liczbie mnogiej. Faktem jest, że jeden wysokiej jakości subwoofer potrafi dostarczyć wystarczającą ilość basu w pomieszczeniu, natomiast rzadko zdarza się, aby był w stanie dostarczyć bas w sposób równomierny. W efekcie w pomieszczeniu powstają strefy zaniku bądź nadmiernej ilości basu. Dwa subwoofery znacznie łatwiej równomiernie rozprowadzą niskie tony po pomieszczeniu. Jeżeli chcemy z naszego kina domowego wyeliminować zjawisko „siedzenia jednej osoby na basie”, podczas gdy reszta słuchaczy pozostaje w tzw. dziurze basowej, polecamy zastanowienie się nad systemem z dwoma subwooferami. Oczywiście, poza samym efektem wypełnienia, podzielimy zadanie odtwarzania niskich tonów na dwa osobne urządzenia. Zmniejsza to nakład pracy każdego z urządzeń i znacząco ogranicza wytwarzane przez nie zniekształcenia. System będzie grał po prostu czyściej, szczególnie gdy będziemy wymagali od niego referencyjnych poziomów głośności.

Wybór głośników do komputera

W wyborze głośników do komputera przeważnie staramy się zaoszczędzić przestrzeń użytkową biurka, co dyktuje mniejszy rozmiar głośników. Prostym rozwiązaniem typu plug and play są zestawy takie jak Yamaha NX-B55, najnowsze NX-N500 lub słynne Bowers & Wilkins MM-1. Dzięki możliwości podłączenia głośników za pomocą złącza jack lub USB oraz ich niewielkim rozmiarom, sprawdzą się one doskonale wszędzie tam, gdzie potrzebujemy głośników do laptopa.

Rozwiązaniem dla bardziej wymagających użytkowników jest wybór wzmacniacza biurkowego wyposażonego w przetwornik cyfrowo-analogowy (DAC), a następnie sparowanie go z pasywnymi głośnikami podstawkowymi. Przykładem takiego systemu jest połączenie wzmacniacza TEAC AI-301DA marki Teac z głośnikami Bowers & Wilkins M-1. Uzyskujemy w ten sposób bardzo stylowe połączenie, które dodatkowo swoim brzmieniem zaskoczy niejednego melomana!

Pomimo to, że dźwięki dostarczane przez głośniki bezprzewodowe często określa się jako „muzykę tła”, odpowiedni wybór takich głośników może sprawić, że zmienimy zdanie. W ostatnim czasie powstało wiele konstrukcji, które zadziwiają dźwiękiem nawet osoby przyzwyczajone do pełnowymiarowych systemów audio. Dowód? Wystarczy posłuchać wybitnego głośnika Devialet Phantom. Podczas odsłuchu urządzenia, szczególnie w konfiguracji stereo, bardzo łatwo jest zapomnieć, iż jest to produkt z kategorii głośników bezprzewodowych. Po drugiej stronie cenowego spektrum znajduje się głośnik Peachtree Deepblue2. Także i ten model potrafi bardzo pozytywnie zaskoczyć. Dla wielu użytkowników istotnym elementem będzie dostęp do jak najszerszej gamy internetowych serwisów muzycznych. Tutaj bezkonkurencyjne są produkty Bluesound. Oferują one dostęp do szerokiej gamy serwisów  i zapewniają niezrównaną jakość ich odtwarzania, to istotny atut w klasie systemów multi-room.

Jeżeli szukamy głośnika przenośnego, który możemy zabrać ze sobą na dowolną przygodę poza naszymi czterema ścianami, istotną rzeczą będzie pojemność akumulatora i solidna konstrukcja głośnika, tak wewnętrzna, jak i zewnętrzna. Z całą pewnością warto zainteresować się nową gamą produktów stworzonych przez legendarnego producenta głośników – markę  Vifa. W ofercie tej firmy nie tylko znajdziemy głośniki wyróżniające się pojemnymi akumulatorami, lecz także wyróżniającymi się potężnym, a zarazem dokładnym dźwięku. Miłym dodatkiem jest szeroki wybór wersji kolorystycznych.

Poprzedni
Powrót do strefy wiedzy
Następny
4.9
Ocena:
Średnia ocen: 4.9

(25 ocen)

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: