Kolumna głośnikowa ELAC Debut 2.0 B6.2
Większa z dwóch kolumn podstawkowych dostępnych w serii Debut odznacza się fenomenalną muzykalnością. To zasługa kolektywnego wysiłku niemieckich inżynierów, włożonego w nieustanne doskonalenie rozwiązań i zastosowanie najnowszych materiałów do budowy tego modelu.
Najważniejsze cechy:
- dwudrożna konstrukcja bass-reflex,
- 25-milimetrowa jedwabna kopułka wysokotonowa,
- pasmo przenoszenia 44 to 20,000Hz, 120 wat,
- wewnętrznie usztywniona obudowa z płyty MDF.
Na potrzeby serii opracowano całkowicie nowy przetwornik wysokotonowy. Ten nowoczesny 25-milimetrowy głośnik wyposażono w jedwabną kopułkę oraz falowód przeciwdziałający zjawisku dyfrakcji . Sferoidalny kształt zwiększa kierunkowość emisji dźwięku reprodukowanego przez tweeter.
Niskie i średnie tony obsługuje 165-milimetrowy przetwornik z wytrzymałą, sztywną i lekką membraną. Materiał, z jakiego ją wykonano, to tkanina z włókien aramidowych. Aramid charakteryzuje się znakomitym stosunkiem wytrzymałości do wagi i dzięki temu zapewnia szerszą przepustowość i płynniejszą, szybsza reakcję na ruchy cewki. Troskliwie dobrane zwrotnice odpowiadają za zgrabne przejścia między poszczególnymi przetwornikami. Wszystkie zastosowane w tym modelu rozwiązania sprawiają, że Debut B6.2 gra bez wysiłku, bez kompleksów stając w szranki z dużo większymi konstrukcjami innych producentów.
Dwudrożna konstrukcja w obudowie bass-reflex z jednym otworem wentylacyjnym na przedniej ściance zapewnia pasmo przenoszenia od 44 to 20,000Hz. Gruba płyta MDF użyta do stworzenia obudowy kolumny oraz usztywnienia konstrukcyjne zmniejszają drgania, co w znacznym stopniu eliminuje przebarwienia dźwięku. Dodatkową zaletą użytych w konstrukcji wysokiej klasy materiałów jest wydłużona żywotność głośników.
Zachęcamy też Państwa do zapoznania się z artykułami o kolumnach głośnikowych ELAC Debut 2.0 B6.2, dostępnymi w zakładce "Publikacje", znajdującej się nad opisem produktu.
Specyfikacja ELAC ELAC Debut 2.0 B6.2
System | 2-drożny |
---|---|
Obudowa | Bass-reflex |
Przetwornik niskotonowy / nisko/średniotonowy | 6.5-inch woven aramid-fiber cone with oversized magnet and vented pole piece |
Przetwornik wysokotonowy | 1″ Cloth Dome |
Pasmo przenoszenia | 44Hz – 35 000Hz |
Skuteczność | 87 dB @ 2.83 v/1m |
Częstotliwość podziału | 2,200 Hz |
Wymiary (S x W x G) mm | 195 x 375 x 268 |
Waga kg | 7.4 |
Wersje wykończenia | Czarny |
Impedancja | 6 Ohm |
Opinie o ELAC ELAC Debut 2.0 B6.2
- 5 11
- 4 2
- 3 1
- 2 0
- 1 1
Masz ten produkt?
Dodaj Opinię15 opinii
- Kupiłem te kolumny sugerując się opiniami i testami. I od razu pożałowałem. Bardzo się zawiodłem. Góra i środek praktycznie nie istnieje. Jedynie dół coś tam pokazuje. Prawie miesiąc testów, ustawiania i wygrzewania nic nie zmieniło. Kolumny sprzedałem i kupiłem stare B&W DM602 s1. Kolosalna różnica. B&W zjadły Elaki na śniadanie. Grały z moją Yamahą 701 i kompletnie się to nie zgrało. Andrew Jones projektując te kolumny miał chyba coś ze słuchem. To jedne z najgorszych kolumn jakie dane mi było posiadać. Nie polecam.
- A ja jestem rozczarowany tymi kolumnami, przede wszystkim basem.
Porównywałem nowe Elac-i z Dali Zensor 3 (już ograne przez kilka lat) i zupełnie inne wrażenia. Elac do pięt nie dorasta Dali jeśl chodzi o bas. Środek i góra podobnie dobrze.
Może to kwestia tego, że Elac-i jeszcze nie wygrzane (jeśli miało by to pomóc) albo Elac i Dali to zupełnie inna pułka. Sprawdzane na Onkyo TX-8150 i Yamacha R-N602. - Kolumienki grają z wzmacniaczem Yamaha R-N602. Wybierałem je w salonie słuchając kilku konfiguracji w podobnych cenach. Te kolumny spodobały mi się najbardziej z uwagi na zejście na basie, oraz bass reflex z przodu. Niestety z powodu warunków lokalowych kolumny jestem zmuszony stawiać blisko tylnej ściany, stąd takie założenie. Taki zestaw bardzo dobrze sprawdza się w muzyce rockowej, a takie gatunki muzyczne u mnie przeważają. Do tych kolumn polecam standy Atacama Nexus 6.
- Fantastyczne kolumny a odsluchiwalem wiele w przedziale do 3000zl, m.in. B&W oraz KEF. Uwazam ze Elac Debut 2.0 maja cos niesamowitego jesli chodzi o przestrzen i srednice. Uwaga na dobre zrodlo. Testowalem z DragonFly Red i bylo slabo.
Obecnie gra z NAD C316BEE v2 oraz ifi Zen Dac i jest super.Pomieszczenie do 20m2 na spokojnie. Dodam ze ten ifi Zen DAC wspiera Tidal Master (MQA). Calosc brzmi jakby zestaw kosztowal duzo ponad 10k zl. Polecam! - Kolumny grają u mnie już około miesiąc, a więc mogę cośo nich napisać. Pierwsze, zaczęły grać jak w salonie po około 50 godzinach wygrzewania. Wybrałem je w połączeniu z Yamahą WXA-50. Ogromną zaletą tych kolumn jest otwór z przodu dzięki czemu ustawienie kolumn przy samej ścianie mocno im się we znaki nie da. U mnie stoją ok. 10 cm od ściany i bas nie dudni, a lubię słuchać na konkretnych poziomach głośności. Trochę się zawiodłem, gdy zobaczyłem w Top Hi-Fi ten model w kolorze walnut, bo jak kupowałem był tylko kolor czarny. Walnut wygląda super i chętnie bym się zamienił. Dźwięk tych kolumn jest wart sporo więcej niż wskazywałaby ich cena. Trzeba tylko zapewnić im odpowiedniej klasy wzmacniacz.
- Ten modul bardzo pozytywnie mnie zaskoczyl. Mam w domu zestaw stereo ze sporo wyższej polki, wiec tym bardziej musze podkreslic fakt, iż te kolumny grające w Sali wyceniłem zdecydowanie drożej. Kolumny grały ze wzmacniaczem Hegel H90. Muzyka Tidal. Muzyka elektroniczna miała swietny drive, gesty i nisko schodzący basik. Wysokie tony miały dobra przestrzen i nie były zbyt nachalne. Jakosc wykonania standardowa dla tego przedzialu cenowego, bass reflex do przodu co ulatwia ustawienie blisko sciany. Kluja tylko trochę w uszy otwory na koleczki maskownicy, no ale nie można mieć wszystkiego za poltora tysiąca złotych
- Bardzo fajnie grające kolumny.
- Jestem zadowolony z tego zakupu. Nie uważam się za jakiegoś eksperta ale słyszę różnicę pomiędzy różnym sprzętem i stwierdzam, że te Elaci to supe wybór. Basik delikatnie gra, ciepło i przyjemnie i wystarczająco jak na takiej wielkości głośniki. Mam je w połączeniu z Yamaha RN 602. To nie przypade ze sa sprzedawane w takim zestawieniu. Polecam
- Miałem je na początku podłączone z Yamahą A-S501, a teraz z Rotelem A12. Oba połączenia świetne. Z Rotelem oczywiście to gra lepiej, bo to wyższa półka i lepszy dac. Te kolumny chyba nie mają wad. Nie wiem co jeszcze więcej można oczekiwać od kolumn za 1500 zł… Może jakość oklejenia nie jest mistrzowska, ale to akurat najmniej ważne. Dźwiękowo się tak bronią, że aż miło. Bass reflex do przodu, niby można ustawić je blisko ściany. Ok tak miałem na początku i było dobrze… Dopóki przez przypadek nie postawiłem je na standach i odstawiłem od ściany na ok 70 cm. Wtedy dopiero pokazały co potrafią. Trójwymiarowość sceny mnie dopiero zadziwiła. Efekt jest taki, że kupiłem standy i teraz wyjeżdżam z kolumnami na każdy dłuższy odsłuch na tą odległość, bo warto.
- Musiałem w końcu ich odsłuchać, bo jako użytkownik forum audiostereo, zbyt często na nie trafiałem, jako wszędzie polecane i wychwalane budżetowe kolumny. Faktycznie potrafią zagrać świetnie, a co jest chyba ich największą zaletą grają dobrze chyba z każdą elektroniką. Słuchałem na Marantzu, Denonie, Pionierku, Yamasze, Rotelu i Nadzie i każde połączenie miało coś w sobie. Tutaj już kwestia gustu co się podoba bardziej, jednak w żadnym zestawieniu nie było ewidentnie źle. W metrażu ok 15 metrów sprawdzają się wyśmienicie. Warto tez wspomnieć, że dzięki otworowi bass reflex skierowanemu do przodu, kolumny można postawić dość blisko ściany i nie będą dudniły. Subwoofer nawet nie przyszedł mi do głowy ;) Te kolumny będą świetnym wyborem dla początkujących melomanów, którzy nie potrafią jeszcze opisać swoich preferencji i chcą kupić po prostu dobre i niedrogie kolumny. Mnie najbardziej podeszło zestawienie tych kolumn z Rotelem A10. Taki zestaw też wybrał mój znajomy z którym na odsłuch się wybrałem jako ten zimny umysł.
- Cieszą mnie w połączeniu z Rotelem. Świetna kontrola i głęboki i miękki bas. Minusik jeden za jakość okleiny. Przy byle puknięciu zaczyna odchodzić. Tutaj te wszystkie nagrody mają zdecydowanie pokrycie w rzeczywistości. Potrzebują jednak porządnego wzmacniacza, nie amplitunera, żeby pokazać pełnię swoich możliwości.
- Bestseller wśród kolumn podstawkowych. Mocny baz oraz wyrazista średnica.
- Małe kolumienki z wielkim basem. Świetne do ciężkiej muzyki. U mnie grają z Yamahą A-S501 i uważam to połączenie za bardzo dynamiczne i ze świetnym wykopem. W 20m2 niczego nie brakuje. Jedną gwiazdkę zabieram za jakość okleiny.
- Rewelacyjne monitory. Duże głębia basu typowa dla Elaca oraz duża detaliczność. Ogromnym plusem kolumn jest ich wysoka skuteczność. Polecam!
- Monitory Elac wybrałem za radą kolegi. Połączone z Rotelem RA-02 grają z dużym kopem. Słucham rocka i dostaje energie bez krwawienia uszu. Jak na początek przygody z audio to chyba dobry wybór.