Poprzedni
Następny

Perły z lamusa: „Get Lucky” Daft Punk

Gdy Wam to uświadomimy, prawdopodobnie poczujecie się naprawdę staro - kawałek „Get Lucky” Daft Punk i Pharrella Williamsa królował na głośnikach niemal… 10 lat temu, a dokładniej: w 2013 roku. Pamiętacie jeszcze to szaleństwo? Na pewno pamiętacie, ale warto wrócić do tego klasyka (nie bójmy się użyć tego słowa).

Audio-Technica ATH-AP2000Ti

Hymn lata 2013

Mimo ogłoszenia rozłamu w 2021 roku Daft Punk zdążyli ugruntować swoje miejsce w panteonie muzyki tanecznej, rozrywkowej. W latach 90. pomogły im w tym takie hymny dyskotek z lat 90. jak „Around The World” czy „Da Funk”. Potem na początku XXI wieku grupa podbiła stawkę ponadczasowymi „One More Time”, „Aerodynamic”, czy „Digital Love”, a w kolejnej dekadzie - kawałek, który leciał na chyba na każdym głośniku i na wszystkich słuchawkach: „Get Lucky” z udziałem Pharrella Williamsa, który błyskawicznie został uznany za „hymn lata 2013”.

Przebój w stylu retro, który sięgnął po nostalgiczne brzmienie klawiszy i syntezatorowe wokalizy, oscyluje pomiędzy gatunkami muzycznymi, czerpiąc to, co najlepsze z popu, soulu, electro, synth-wave’u i muzyki house - nic dziwnego, że podbił serca melomanów na całym świecie. Zresztą, cała płyta „Random Access Memories”, z której pochodzi ten utwór, jest nostalgicznym powrotem do przeszłości. Powrotem, który wieńczy m.in. piosenka zrealizowana z “Ojcem Disco” - Gorgio Moroderem.

Ale do meritum. Szeroko zakrojony szał na „Get Lucky” szybko znalazł odzwierciedlenie w oficjalnych wynikach tego kawałka - na Spotify osiągnął pół miliarda odtworzeń, wkrótce po premierze wyróżniono go również kilkoma statuetkami Grammy, w tym za Nagranie Roku i Najlepsze Wykonanie Grupowe. Na liście Billboard Hot 100 wylądował z kolei na 2. pozycji, gdzie utrzymał się przez kolejnych 5 tygodni.

Zobacz też: Billboard Hot 100: co było hitem w latach 2010-2020?

A ponadto: Co wybrać – Spotify czy Tidal?

Wielka kolaboracja z Madonną w tle

To nie była pierwsza kolaboracja Pharrella z Daft Punk, których nazwał kiedyś „artystami, którzy nie zważają na granice czasu i przestrzeni” - w 2009 roku wyprodukował remiks Daft Punkowego „Harder, Better, Faster, Stronger” z płyty „Discovery”. Rok później panowie z Daft Punk współprodukowali singiel „Hypnotize U" zespołu N.E.R.D. - macierzystej formacji Williamsa.

Co ciekawe, główny singiel z niecierpliwie wyczekiwanego „Random Access Memories”, czyli pierwszego studyjnego albumu duetu od ośmiu lat, powstał przypadkiem. Doprowadził do tego Nile Rodgers, gitarzysta kultowego zespołu disco Chic, który przez lata chciał nagrać coś z Daft Punk. Kiedy udało mu się dotrzeć ze swoim riffem do duetu, nie od razu narodził się pomysł na to, by zaprosić do kawałka Williamsa. Po prostu panowie spotkali go przypadkiem na imprezie u Madonny, a ten zasugerował, że chętnie coś z nimi zrobi - od razu pomyśleli o „Get Lucky”.

Pierwsza taka kampania promująca muzykę

Wszyscy biorący udział w powstawaniu tego kawałka starali się utrzymać to w tajemnicy - nikt nie spodziewał się wtedy powrotu Daft Punk, więc zadbano o to, by wrócili z hukiem.

Miesiące planowania nie poszły na marne, a ekipa zajmująca się promocją singla poczyniła wszelkie starania, by zrobić to w duchu, który odpowiadał tamtym czasom - zaczęli od posta na Facebooku. Nie pokazano tam zbyt wiele poza dwoma charakterystycznymi hełmami, bez żadnych wyjaśnień. Chwilę później w całych Stanach pojawiły się billboardy z tym samym zdjęciem.

Kilka tygodniu później w kultowym programie Saturday Night Live pojawił się 15-sekundowy teaser piosenki, ale nadal niewiele było po nim wiadomo. Chwilę później zespół zaprezentował jego rozszerzoną wersję na festiwalu Coachella - tłum zwariował, a jego reakcja była idealną zapowiedzią szału, który wkrótce po premierze ogarnął cały świat.

I to dosłownie cały. Sami doskonale pamiętamy, jak cała płyta, z której pochodzi nasza dzisiejsza perła, raz po raz była głównym “narzędziem odsłuchowym” podczas prowadzonych przez nas prezentacji dla klientów. To świetnie zrealizowany album, który prowadzi słuchacza przez każdy kolejny utwór niczym precyzyjnie wytycznoną i wymyśloną ścieżką – bardzo klimatyczny.

Daft Punk zasługuje na dobre brzmienie

Daft Punk smakuje najlepiej z dobrze dobranym nagłośnieniem. Jeśli szykujesz się do wymiany sprzętu stereo lub potrzebujesz pomocy z jego konfiguracją, skontaktuj się z nami. #EksperciDobregoBrzmienią są po to, by Ci pomóc, a w dodatku znajdziesz nas w całej Polsce.

Czytaj więcej o muzyce:

Dowiedz się więcej o sprzęcie audio i uczyń słuchanie muzyki jeszcze przyjemniejszym:Poprzedni
Powrót do aktualności
Następny

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: