Poprzedni
Następny

Co wybrać – Spotify czy Tidal?

Średnia ocen: 5
(3 oceny) 3 komentarze

Zastanawiasz się, który serwis internetowy do strumieniowego odtwarzania muzyki jest najlepszy i nie wiesz, jaki wybrać? Przyjrzyjmy się zatem, co mają do zaoferowania najpopularniejsze z nich – Spotify i Tidal. A przy okazji odpowiedzmy na pytanie: które urządzenia pozwolą ci strumieniować muzykę w dobrej jakości?

Tidal vs Spotify – bazy utworów

Przyglądając się bliżej dwóm popularnym serwisom streamingowym przede wszystkim zwróciliśmy uwagę na to, jakie formaty audio obsługują, ponieważ bezpośrednio wiąże się to z jakością dźwięku. Istotnymi czynnikami były również: liczba dostępnych utworów i koszt subskrypcji.

Oba serwisy mają w swojej ofercie dziesiątki milionów utworów i choć muzykę wielu popularnych artystów znajdziesz zarówno w Tidalu, jak i Spotify, to trzeba wiedzieć, że bazy utworów na obu tych platformach z pewnością nie są identyczne. Jeżeli więc zależy ci na dostępie do twórczości jakiegoś konkretnego artysty, warto sprawdzić, czy jest on dostępny na platformie, z której zamierzasz korzystać.

Koss TWS150i

A jest w czym szukać. Na swojej oficjalnej stronie internetowej Tidal chwali się, że dysponuje już bazą ponad 70 milionów utworów. Ale Spotify nie pozostaje w tyle i może się pochwalić podobnym wynikiem.

Co oferuje Spotify?

Serwis ten powstał w Szwecji w 2006 roku. Znajdziesz w nim ponad dwa tysiące gatunków muzycznych! Obecnie korzysta z niego ponad 345 mln użytkowników na całym świecie, a 155 mln z nich to abonenci wersji Premium.

Spotify oferuje bowiem dwie opcje użytkowania – darmową i Premium. W tej drugiej muzyka odtwarzana jest bez reklam. Użytkownik ma też możliwość odtwarzania utworów offline – bez połączenia z internetem. Wersja darmowa odtwarza jedynie losowe playlisty i utwory wykonawców. Pozwala też pominąć zaledwie sześć odtwarzanych utworów. Nie ma możliwości bezpośredniego wyszukania utworu i odtworzenia go.

W opcji Premium Spotify jakość muzyki jest lepsza. Darmowa wersja aplikacji oferuje bitrate 128 kbit/s na komputerach i 160 kbit/s w aplikacji mobilnej, a wersja Premium zapewnia 320 kbit/s zarówno na komputerach, jak i urządzeniach mobilnych. Wykorzystywany jest przy tym format MP3.

Co oferuje Tidal Premium i Tidal HiFi?

Tidal zadebiutował na świecie pod koniec 2014 roku. Stworzyła go szwedzko-norweska grupa Aspiro, która została potem przejęta przez firmę Project Panther Ltd., należącą do popularnego rapera Jay’a-Z. W Polsce Tidal dostępny jest od 2015 roku. Zastąpił wówczas serwis streamingowy WiMP, należący do wspomnianej grupy.

W Tidalu, w odróżnieniu od Spotify, dostępne są także materiały wideo, takie jak teledyski lub krótkie filmy z koncertów w jakości HD. Nie brakuje również konkursów, w których nagrodami są np.: bilety na koncerty i gadżety od gwiazd muzyki.

Tidal jest dostępny wyłącznie w płatnej wersji, a do tego w dwóch odmianach – Premium i HiFi. W wersji Premium maksymalny bitrate to 320 kbit/s (z wykorzystaniem formatu AAC). Wersja HiFi obsługuje natomiast bezstratne kodowanie audio w jakości podobnej do CD – z częstotliwością próbkowania 44 kHz i 16-bitową rozdzielczością (bitrate 1411 kbit/s). Bazuje na formacie FLAC (ang. Free Lossless Audio Codec). Czy warto wybrać Tidal? Opinie na ten temat są podzielone. Jesli zależy Ci na muzyce w wysokiej rozdzielczości, warto z pewnością rozważyć opcję Tidal HiFi.

Tidal w trybie Masters

Dla abonentów wersji HiFi udostępniono tryb Masters, który pozwala cieszyć się niemal studyjną jakością brzmienia. Nagrania w wersji Masters mogą mieć 24 bity rozdzielczości na pojedynczą próbkę. A do tego znacznie większą częstotliwość próbkowania. Znajdziesz tam pliki zapisane w jakości 24 bity/96 kHz, a nawet 24 bit/192 kHz.

Tryb Masters wykorzystuje do zapisu MQA (ang. Master Quality Authenticated). Zamysłem twórców tego standardu kodowania było połączenie trzech elementów – studyjnej jakości, realistycznego brzmienia i komfortu użytkowania.

Zaletą tego kodowania są stosunkowo niewielkie rozmiary plików przy zachowaniu bardzo dobrej jakości dźwięku. Jak podają twórcy serwisu, plik muzyczny zakodowany z wykorzystaniem MQA i trwający 3,5 min, zajmuje około 26 MB.

Metoda próbkowania sygnału zastosowana w MQA wykorzystuje odpowiednio dopasowane do ścieżki dźwiękowej odstępy czasowe. Umożliwia także przechowywanie metadanych, czyli informacji dotyczących nagrania oraz instrukcji dla dekoderów dźwięku czy przetworników cyfrowo-analogowych. Obrazowo rzecz ujmując, są to pewnego rodzaju wskazówki, co do tego, w jaki sposób ma przebiegać „rekonstrukcja” ścieżki dźwiękowej na urządzeniu, które obsługuje standard MQA. Początkowo z dobrodziejstw nagrań w wersji Masters mogli korzystać wyłącznie użytkownicy aplikacji desktopowej, ale obecnie opcja ta jest również dostępna na urządzeniach mobilnych. Albumy i playlisty w wersji Masters są odpowiednio oznaczone w aplikacji. Dzięki temu łatwo zidentyfikujesz jakość nagrania.

Dla użytkowników Tidala w wersji HiFi dostępne są ponadto takie rozwiązania jak: Sony 360 Reality Audio i Dolby Atmos Music, które poprawiają imersję i realizm odsłuchów. Mają także za zadanie zwiększyć przestrzeń odtwarzanego dźwięku i sprawić, aby słuchacz poczuł się niemal jak podczas koncertu.

Spotify Connect i Tidal Connect

W wielu dostępnych na rynku urządzeniach dostępna jest funkcja Spotify Connect. Pozwala ona wykorzystać smartfon lub tablet jak pilota do sterowania muzyką odtwarzaną ze Spotify na kompatybilnym sprzęcie. Tego rozwiązania mogą jednak używać tylko subskrybenci opcji Spotify Premium. Dla darmowej wersji aplikacji jest ono niedostępne.

House of Marley Champion TWS

Podobne rozwiązanie wprowadził w ubiegłym roku Tidal. Wystarczy wybrać w aplikacji utwór, który chcemy odtworzyć. A następnie kliknąć na odpowiednią ikonę na ekranie urządzenia, żeby „wysłać” plik na kompatybilny sprzęt, na którym ma on być odtworzony.

Z rozwiązania Tidal Connect mogą korzystać m.in. użytkownicy sprzętu audio wyposażonego w platformę BlueOS.

Czy Spotify także jest wersji HiFi?

Obecnie Spotify nie oferuje wersji, która byłaby porównywalna pod względem jakości do Tidal HiFi. Twórcy serwisu zapowiedzieli jednak, że wprowadzą takie rozwiązanie do swojej oferty. Ma się ona pojawić pod koniec 2021 roku na wybranych rynkach. Wersja Spotify HiFi ma zapewnić jakość dźwięku zbliżoną do płyty CD (bitrate 1411 kbit/s).

Brzmieniem wersji HiFi będą się mogli cieszyć użytkownicy aplikacji mobilnej, desktopowej, a także sprzętu kompatybilnego z funkcją Spotify Connect. Cena subskrypcji Spotify HiFi nie jest jeszcze oficjalnie znana. Nie wiadomo też, czy wśród wybranych krajów, w których zostanie ona udostępniona w pierwszej kolejności, będzie także Polska.

Propozycje utworów dla użytkowników Tidal i Spotify

Zarówno Tidal, jak i Spotify, wykorzystują algorytmy, które analizują preferencje użytkowników, dopasowują się do nich i same proponują rozmaite utwory, a nawet całe playlisty. Dzięki temu użytkownicy mogą też odkrywać nowych artystów i nowe muzyczne horyzonty.

W Spotify dostępne są takie playlisty jak „Radar premier” (prezentowana w każdy piątek), czy „Odkryj w tym tygodniu” (w każdy poniedziałek). Dostępny jest też „Daily Mix”. Jest to składanka zawierająca utwory utrzymane w gatunkach preferowanych przez użytkownika. „Daily Mix” zawiera zarówno utwory, które użytkownik już lubi i słucha, jak i te, które są rekomendowane przez twórców aplikacji. Co ciekawe, nie ma ustalonego terminu publikacji playlisty „Daily Mix”. Częstotliwość jej ukazywania się zależy bowiem od tego jak często słuchamy muzyki w Spotify. W serwisie nie brakuje również wielu gotowych playlist tematycznych, sporządzonych na przykład według gatunków muzycznych.

W Tidalu znajdziemy podobne rozwiązania. Jednym z nich jest „Contributor Mix” – playlista zawierająca utwory wybranego artysty, która została stworzona w oparciu o muzykę słuchaną przez użytkownika aplikacji. Innym rozwiązaniem jest „My Mix”, czyli spersonalizowane playlisty (może ich być nawet osiem), opracowane na podstawie preferencji i upodobań muzycznych słuchacza. W „My Mix” znajdują się zarówno utwory znane i lubiane przez użytkownika, jak i nowe, o podobnym charakterze muzycznym, sugerowane przez specjalny algorytm. Podobnie jak w przypadku Spotify, pojawianie się nowych „My Mixów” uzależnione jest od częstotliwości korzystania z aplikacji.

Tidal oferuje ponadto specjalne programy dla artystów, które pozwalają na lepsze dotarcie do fanów i promocję własnej twórczości. Mamy tu na myśli Tidal Rising czy Tidal X.

Spotify i Tidal – porównanie cen

Podstawowy plan standardowej subskrypcji miesięcznej dla indywidualnego konta Tidal i Spotify Premium to koszt 19,99 zł. Za Tidal w wersji HiFi zapłacimy miesięcznie 39,99 zł.

Dla Spotify i Tidala dostępna jest pięćdziesięcioprocentowa zniżka dla studentów akredytowanych uczelni wyższych. Wersje Premium tych serwisów kosztują wówczas 9,99 zł, a wersja Tidal HiFi 19,99 zł za miesiąc.

W obydwu serwisach dostępna jest również opcja „familijna”. Umożliwia ona dostęp do aplikacji nawet sześciu osobom w ramach jednego miesięcznego abonamentu, kosztującego 29,99 zł (dla Spotify Premium i Tidal Premium). Z kolei pakiet rodzinny w wypadku opcji Tidal HiFi to koszt 59,99 zł miesięcznie.

Ponadto twórcy Spotify udostępniają subskrypcję Premium Duo, dzięki której dwie osoby mogą korzystać z własnych kont Premium łącznie za 24,99 zł miesięcznie, przy czym opłata przypisana jest w całości do jednego z kont.

Spotify i Tidal – bezpłatny test aplikacji

Obydwa serwisy oferują możliwość bezpłatnego, trzydziestodniowego przetestowania pełnej wersji aplikacji. W przypadku Spotify dotyczy to, oczywiście, wersji Premium. Przy czym należy pamiętać, że Tidal w ogóle nie oferuje opcji darmowego dostępu do serwisu bez okresu próbnego. A Spotify ma dostępną bezpłatną wersję, ale jest ona ograniczona funkcjonalnie.

Muzyka odtwarzana w darmowym Spotify przerywana jest reklamami. Jak już wcześniej wspomnieliśmy, bezpłatne Spotify pozwala na jedynie sześć pominięć utworów w ciągu godziny. Wersja Premium to, oczywiście, nielimitowane pominięcia. Nie ma tu również możliwości tworzenia indywidualnych playlist. Darmowa wersja Spotify oferuje ponadto gorszą jakość dźwięku niż opcja Premium (odtwarzanie plików MP3 z przepływnością 160 kbit/s dla aplikacji desktopowej, zamiast 320 kbit/s).

Bezpłatne czy też ograniczone czasowo, testowe wersje aplikacji, pomogą ci się zapoznać interfejsem oprogramowania oraz sprawdzić czy jest intuicyjny i wygodny w użytkowaniu. Dzięki temu lepiej poznasz ofertę muzyczną serwisu streamingowego i sprawdzisz jakość przetwarzania dźwięku przez daną aplikację. Trzydzieści dni to na prawdę wystarczająco dużo czasu, aby poznać wady i zalety danej aplikacji.

Korzystasz już z aplikacji streamingowej, ale nie chcesz stracić swoich playlist przy przenoszeniu na inną platfomę? Sprawdź nasz artykuł, w którym opisujemy m.in. jak przenieść playlisty Spotify na Tidal.

Czym strumieniować muzykę?

Jest wiele urządzeń, za pośrednictwem których możesz korzystać z takich platform streamingowych jak Spotify, czy Tidal. Nie wszystkie jednak pozwalają na obsługę Tidala w wersji HiFi i dekodowanie plików wykorzystujących MQA.

W domowym systemie audio dobrym rozwiązaniem może być wykorzystanie odtwarzaczy sieciowych z obsługą formatu MQA, takich jak np. model Powernode 2i HDMI marki Bluesound. W odtwarzaniu muzyki dobrej jakości z serwisów streamingowych mogą sprawdzić się również Pulse Soundbar 2i oraz głośnik Pulse Mini 2i tej marki.

Możliwość przetwarzania plików MQA w rozdzielczości do 24 bitów dają także odtwarzacze CD, takie jak np. D-10X, D-03X marki Luxman czy wzmacniacze zintegrowane, np. H390 i H590 marki Hegel. Dekodowanie plików MQA umożliwia też model P5, należący do reaktywowanej przez Rotela marki Michi.

Dostęp do serwisów muzycznych zapewnia odtwarzacz sieciowy TEAC NT-505. Urządzenie to obsługuje streaming audio w bezstratnym formacie FLAC i pozwala na dekodowanie plików zapisanych w jakości Master Quality Authenticated. Oprócz Tidala w wersji HiFi odtwarzacz obsługuje również takie serwisy jak Spotify i Qobuz. Jest przy tym zgodny z Roon Ready.

Bogatą ofertę sprzętu kompatybilnego z serwisami streamingowymi, w tym Tidalem w wersji HiFi i MQA ma firma NAD. Wśród modeli tego producenta warto zwrócić uwagę m.in. na audiofilski system All-in-One – M10 Masters czy model M33 Masters, nagrodzony EISA 2020–2021 za najlepszy wzmacniacz smart. Obsługę plików FLAC z MQA zapewniają także amplituner wielokanałowy NADT758 v3i oraz przetwornik cyfrowo-analogowy NAD C685.

Wsparcie dla platform streamingowych, w tym Tidala (ale bez wersji HiFi i obsługi MQA) oferują również amplitunery: stereofoniczny R-N803D i wielokanałowy RX-A2A firmy Yamaha.

Dobrej jakości dźwięk odtwarzany z serwisu streamingowego bezpośrednio na urządzeniu mobilnym, włącznie ze wsparciem dla MQA, mogą też zapewnić kompaktowe wzmacniacze słuchawkowe DragonFly marki Audioquest – modele Black, Red, Cobalt.

Co wybrać – Spotify czy Tidal?

Zastanawiasz się, co wybrać – Tidal czy Spotyfy? Forum branżowe może tutaj być mocno podzielone, ponieważ odbydwa serwisy oferują obecnie wiele podobnych rozwiązań i równie dużą bazę cyfrowej muzyki. Istotną zaletą Spotify jest dostępność bezpłatnej, choć ograniczonej funkcjonalnie wersji aplikacji i intuicyjny interfejs graficzny. Jeśli więc zależy ci na dostępie do potężnej cyfrowej biblioteki muzycznej, a także bazy podcastów z całego świata to nawet darmowe Spotify może się okazać dobrym wyborem. Wadą platformy jest natomiast brak wykorzystania bezstratnej kompresji dźwięku, także w opcji Premium. Poza tym w bezpłatnej wersji jakość muzyki jest jeszcze gorsza.

A jak przedstawia się jakość dźwięku Spotify vs Tidal? Jeśli zależy Ci na jakości, lepszym wyborem będzie obecnie Tidal, ale w droższej wersji HiFi, w której udostępniana jest baza muzyczna z plikami zapisanymi z użyciem kompresji bezstratnej – w formacie FLAC. W Tidal HiFi wielu plików można słuchać nawet w jakości studyjnej, zakodowanej z użyciem techniki MQA.

Jeśli zaś szukasz sprzętu pozwalającego na korzystanie ze wspomnianych tutaj serwisów streamingowych, zapraszamy do odwiedzenia jednego z naszych salonów sprzedaży Top Hi-Fi & Video Design. Fachowi doradcy pomogą wybrać urządzenie do streamingu, które będzie doskonale dopasowane do twoich potrzeb.Poprzedni
Powrót do strefy wiedzy
Następny
5
Ocena:
Średnia ocen: 5

(3 oceny)

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: