Poprzedni
Następny

Audio Pro A36 – nowoczesne hi-fi (test)

Średnia ocen: 5
(2 oceny) 2 komentarze

Brak przewodów w systemie audio był celem, do którego zmierzano od lat. Stosując różne rozwiązania technologiczne, inżynierowie próbowali pogodzić jakość dźwięku z wygodą, jaką niesie odtwarzanie muzyki bez kabli. Tym razem przyjrzeliśmy się bliżej jednemu z liderów tworzenia aktywnych kolumn bezprzewodowych, czyli Audio Pro. Co ma do zaoferowania szwedzki producent w modelu A36? Zobaczmy!

Audio Pro A36 - klasyczny minimalizm

Pierwszy kontakt z Audio Pro A36 zdradza, że producent istnieje nie od wczoraj. Szwedzka marka skutecznie wykorzystuje przeszło 40 lat doświadczenia w dziedzinie projektowania głośników. Wszystko integruje się w jednej obudowie, która w przypadku A36 prezentuje się bardzo dobrze.

Prosty, ale dopracowany i elegancki design A36 sprawia, że po prostu miło popatrzeć na kolumny. Na co dzień sprzęt będzie stylową ozdobą salonu czy innej, mniejszej przestrzeni. Nawet w stosunkowo ciasnych pomieszczeniach znajdzie się miejsce, by ustawić A36 i cieszyć się dobrym brzmieniem. Kompaktowe rozmiary sprawiają, że to będzie możliwe. Obudowa Audio Pro A36 ma wymiary 83 centymetrów wysokości, 19 szerokości i głębokości zaledwie 21 centymetrów. Wrażenie smukłości podkreślają znajdujące się w komplecie platformy. Dodatkowo stabilizują one całość konstrukcji i działają antywibracyjnie.

Staranność wykonania można docenić nie tylko od frontu, gdzie widzimy 3 estetycznie prezentujące się przetworniki, ale również z tyłu. A36 to konstrukcja typu bass-reflex. W tylnej części obudowy znajdziemy stosowny otwór, który nie zakłóca wizualnej spójności w codziennym użytkowaniu. Kolejny plus za przemyślany projekt. Poniżej portu basu widzimy aluminiową płytę, gdzie umieszczono między innymi terminale głośnikowe. Ponieważ A36 działają w oparciu o bezprzewodową transmisję, jedna z kolumn w parze pełni rolę jednostki „master”. Wewnątrz niej znalazły się wszystkie moduły niezbędne do działania zestawu. Druga jednostka w zestawie posiada wyłącznie gniazda głośnikowe, do których podłączamy przewód między kolumnami. Dzięki temu całość działa sprawnie po pierwszym skonfigurowaniu i nie powinna wymagać dodatkowych ustawień.

Testowane kolumny to nie pierwszy i nie ostatni produkt szwedzkiej marki, z jakim mamy styczność. Widać wyraźnie, że Audio Pro dba o funkcjonalność przy każdej nowej pozycji w ofercie. Dotyczy to też modelu A36. Poza Wi-Fi oraz Bluetooth z kodekiem aptX na pokładzie mamy różnorodność dostępnych portów. Dedykowane wyjście subwoofera przyda się wielbicielom kina oraz tym, którzy chcą dodać muzyce więcej rozrywkowego brzmienia. Do tego wyjście HDMI umożliwia łatwe połączenie z telewizorem przy użyciu jednego kabla. Swoje miejsce znalazły też dwa wejścia – optyczne oraz dedykowany AUX z gniazdem jack 3,5mm. Mnogość gniazd jest dużym plusem testowanych kolumn.

Audio Pro A36 jest kompletnym systemem audio w eleganckiej formie. Jakość użytych materiałów nie pozostawia nic do życzenia. Szwedzkie kolumny aktywne śmiało konkurują z innymi produktami w przedziale cenowym do 5000 złotych. Dodatkowo producent pomyślał o komforcie codziennego użytkowania i wszechstronności sprzętu. Możliwość połączeń przewodowych, jak i bezprzewodowych ułatwia konfigurację do potrzeb użytkownika, a nawet późniejszą rozbudowę systemu o elementy takie jak subwoofer. A36 mają szerokie możliwości upakowane w świetnie wykonanej obudowie.

Audio Pro A36 - wrażenia odsłuchowe

Wygląd oraz możliwości połączeniowe to jedno, ale w każdym sprzęcie audio najbardziej liczy się dobre brzmienie. Co udało się osiągnąć projektantom mającym do dyspozycji tak kompaktową obudowę? W skrócie – słychać, że inżynierowie wiedzą, co robią. Efektem jest dobrze zrównoważone, precyzyjne i rozdzielcze granie. A36 łatwo odnajdują się w różnorodnej muzyce, prezentując wszystko z dużą swobodą.

Duża część 40 lat doświadczenia Audio Pro to przede wszystkim sprzęt studyjny. Niesie to za sobą pewne założenia co do charakteru dźwięku. Ma on być możliwie neutralny – nawet jeśli oznacza to nudę i jednolitość. To, co jest poszukiwane przez inżynierów w studio nagrań, nie zawsze sprawdzi się u konsumentów. Ci ostatni pragną brzmienia, które ich zaangażuje. Właśnie tutaj doświadczymy wyczulenia projektantów na problem łączenia naturalności i równowagi z nierzadko poszukiwaną energią dźwięku. A36 dają słuchaczowi właśnie taki charakter. Nie ma tu przesadnego spokoju czy też nachalnej neutralności za wszelką cenę. Z drugiej strony wszystko współgra z dobrze nakreślonymi krańcami pasma akustycznego.

Jeśli chodzi o bas, Audio Pro zdecydowanie postawiło na jakość, a nie ilość niskich tonów. Są one dobrze zarysowane w całym paśmie, ze słyszalnym podkreśleniem w środkowych partiach. Daje to wyczuwalne uczucie sprężystości basu. Wszystko to przekłada się na świetne wypełnienie pomieszczenia naturalnie brzmiącym, świetnie wysterowanym dźwiękiem.

Niskie tony nigdy nie są nachalne, brzmiąc szybko i świeżo. To duży atut, ponieważ kolumny gubią się zdecydowanie mniej od wielu swoich konkurentów, jeśli chodzi o najszybsze momenty w muzyce. Odsłuch klasyki czy dynamicznego jazzu pokazuje, że zwinne partie basowe nie są dla A36 trudnym zadaniem. Kolumny świetnie radzą sobie z przekazaniem tempa i bieżącej chwili w muzyce. Czujemy tu rzadko spotykaną zwinność i jednoczesną masę akustyczną. Ta jest nadal rozsądnie podawana do uszu słuchacza. Mamy więc balans energii i kontroli, co przekłada się na bardzo wysoką przyjemność odbioru. A36 po prostu nie zmęczą nawet po kilku godzinach słuchania muzyki w tle. Gdy będziemy chcieli je usłyszeć nieco mocniej, również nie stają się ostre. Brzmienie basu wciąż odznacza się porządkiem i dynamiką. To naprawdę ciekawe rezultaty, jeśli spojrzymy jak kompaktowe są przetworniki w testowanym modelu.

Świetnie kontrolowany bas przekłada się na takie same efekty w średnicy. Wokale czy naturalne instrumenty brzmią przestrzennie i na swój sposób świeżo. A36 prezentują artystów w lekko oddalony sposób, co nie jest typowe dla sprzętu tworzonego przez speców od studyjnego charakteru dźwięku. Kolumny wyraźnie dają muzyce wybrzmieć z optymalnej odległości, co przekłada się na przyjemność odbioru. Wokale nigdy nie stają się natarczywe czy ostre, ale jednocześnie słychać dużo detali. Całe średnie pasmo brzmi naprawdę przejrzyście i energicznie. A36 zachęcają do odświeżania albumów, których dawno nie słuchaliśmy. Potrafią zaangażować tonacją, umieszczając słuchacza w centrum wydarzeń.

Podobnie jak w przypadku basu czuć bardzo dobrze wyważony balans cech. Doświetlenie żeńskich głosów łączy się z gęstością środkowego pasma, potrzebnego do przekazania męskich głosów czy niektórych instrumentów. To zaskakujące, że tak kompaktowe kolumny mogą zabrzmieć tak przestrzennie i szczegółowo. W dodatku wszystko dzieje się z udziałem bezprzewodowych źródeł sygnału. Jest za co chwalić.

Wysokie tony są w A36 płynną kontynuacją tego, co osiągnięto w przypadku średnicy. Góra brzmi lekko i świeżo, prezentując muzykę z dużą ilością „powietrza” i przestrzenności. Wzmacniacze o mocy 75 watów dają o sobie znać w najwyższych partiach utworów, gdzie niezbędne jest skuteczne wysterowanie przetwornika. Wysokotonowe kopułki Audio Pro brzmią naprawdę dobrze. Oferują lekko rozjaśnione, ale nadal naturalne w odbiorze brzmienie. Starsze nagrania rockowe czy jazz z lat 60-tych pokazuje, że góra nie musi być bez przerwy lśniąca – mogłoby to być męczące przy dłuższym słuchaniu. A36 potrafią być ugrzecznione, prezentując poukładaną scenę i gładkie wysokie pasmo.

Audio Pro A36

Gdy muzyka nabiera różnorodności i tempa, kolumny nie tracą swojego porządku. Podają wszystko dokładnie z wysokim poziomem detali. Będzie to pomocne dla wielbicieli klasyki lub złożonych nagrań muzyki elektronicznej. A36 radzą sobie bardzo dobrze w każdym repertuarze, co sprawia, że są uniwersalnym sprzętem. W klasie budżetowych kolumn to wielki atut!

Audio Pro A36 - łączność i funkcjonalność kolumn aktywnych

Dobre brzmienie Audio Pro jest możliwe dzięki wykorzystaniu najnowszych rozwiązań technologii bezprzewodowych. Główną osią działania jest Bluetooth w standardzie 5.0 z kodekiem aptX. Wersja piąta gwarantuje mniejsze opóźnienia transmisji oraz dwukrotnie większą przepustowość względem wersji 4.0. A36 w pełni korzystają z tych zalet.

Dodatkowo tworząc nowy model, projektanci pomyśleli o stworzeniu ekosystemu, który pozwoli połączyć wiele głośników Audio Pro znajdujących się w różnych częściach domu. Do obsługi odtwarzania oraz podziału na strefy muzyczne służy bezpłatna aplikacja Audio Pro Control. Jest dostępna zarówno na urządzenia z systemem iOS oraz Android, działając sprawnie na obu platformach. Przejrzysty wygląd aplikacji ułatwia pierwszą konfigurację i natychmiastowe rozpoczęcie słuchania. Duży plus inżynierom marki za dopracowane oprogramowanie.

Audio Pro A36

W aplikacji poza połączeniem kolumn czy zalogowaniem ulubionego serwisu do streamingu muzyki znajdziemy też inne możliwości. Między innymi skonfigurujemy stacje radia cyfrowego, ale kluczowy jest wbudowany korektor. Dzięki niemu w pełni dopasujemy brzmienie sprzętu do swoich preferencji. Całość działa bardzo sprawnie i pozwala na precyzyjne ustawienie profilu dźwięku. To również duży atut aplikacji. Szwedzi na wielu etapach projektowania serii A pokazali, że potrafią tworzyć naprawdę dopracowane produkty, co zaowocowało świetną jakością dźwięku i rozbudowanymi funkcjami. Audio Pro A36 to idealne kolumny aktywne do tv.

Audio Pro A36 - podsumowanie

Audio Pro, projektując A36, chciało stworzyć możliwie kompaktowe kolumny, które zaoferują lepszy dźwięk od większości soundbarów. Po naszych testach możemy stwierdzić, że założenie spełniono z nawiązką. To świetnie brzmiący sprzęt o rozbudowanych możliwościach połączeniowych. Dodatkowo całość podano w stylowym opakowaniu, co ułatwia dopasowanie kolumn do każdego wnętrza. Jeśli masz ograniczoną przestrzeń w mieszkaniu, a soundbary nie zadowalają jakością dźwięku, to Audio Pro ma dla Ciebie propozycję. Naprawdę warto dać A36 szansę i sprawdzić, co potrafią.

Rynek bezprzewodowego sprzętu audio wciąż się rozwija. Jeśli poszukujesz nowych słuchawek bezprzewodowych lub głośników i chcesz się pozbyć kabli, zachęcamy do zapoznania się z pozostałą częścią oferty. Po nowości oraz wiedzę na temat sprzętu grającego zapraszamy również do Strefy Wiedzy pełnej porównań, rankingów i testów. Nasze salony rozmieszczone po całej Polsce również pozostają otwarte dla tych, którzy są zainteresowani odsłuchami i porównaniem wybranych urządzeń. Serdecznie zapraszamy!Poprzedni
Powrót do strefy wiedzy
Następny
5
Ocena:
Średnia ocen: 5

(2 oceny)

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: