Poprzedni
Następny

Audiofilski system All-in-One – M10 Masters firmy NAD

Istniejąca już blisko 50 lat na rynku firma NAD nieustannie rozwija i udoskonala swoją ofertę, dopasowując ją do potrzeb najbardziej wymagających użytkowników. Doskonałym tego przykładem jest wprowadzenie na rynek audiofilskiego systemu All-in-One M10 Masters. Co potrafi to wyjątkowe urządzenie?

Dziedzictwo serii Masters

Należący do referencyjnej serii Masters firmy NAD model M10 jest dowodem na to, że za audiofilskie brzmienie i zaawansowane rozwiązania techniczne uzupełnione nietuzinkowym wzornictwem nie trzeba płacić fortuny. Urządzenie czerpie ze wspomnianej linii to, co najlepsze. Mamy tu na myśli przede wszystkim układ HybridDigital ze stopniem wzmocnienia Hypex nCore, który pozwala na współpracę praktycznie z dowolnymi sprzedawanymi obecnie kolumnami głośnikowymi.

Model M10 zaskakuje swoim designem i oferowanymi funkcjami. Nie bez przyczyny zdobył nagrodę EISA za najlepszy wzmacniacz smart w sezonie 2019–2020. Wprowadzając ten innowacyjny produkt na rynek producent pokazał, że potrafi iść z duchem czasu i doskonale łączyć klasykę z nowoczesnością. Urządzenie wyposażono nie tylko w klasyczne analogowe rozwiązania, ale także wiele innowacyjnych funkcji, w tym bezprzewodowych.

Stereo lub mono

System All-in-One firmy NAD może pracować w trybie stereo lub mono. Wybór trybu pracy jest bardzo łatwy. Wystarczy, że ustawisz w odpowiedniej pozycji przełącznik Bridge Mode, który znajduje się na tylnym panelu. W trybie monofonicznym wzmacniacz zapewnia moc 200 W przy impedancji obciążenia wynoszącej 8 W (zamiast 100 W mocy ciągłej na kanał, jak ma to miejsce przy konfiguracji stereofonicznej).

Od gramofonu po telewizor

Zamknięty w stosunkowo niewielkiej obudowie model M10 zapewnia wyjątkowe brzmienie i może współpracować z różnorodnymi urządzeniami audio i audio-wideo. Dostępne złącza pozwalają na podłączenie praktycznie dowolnego źródła dźwięku.

Na tylnym panelu wzmacniacza znajdziesz całą gamę złączy cyfrowych. Jest gniazdo Ethernet, z wykorzystaniem którego model M10 podłączysz przewodowo do lokalnej sieci internetowej. Złącze USB-A możesz wykorzystać do podłączenia pamięci przenośnych zawierających potężną bibliotekę plików audio. Z kolei złącze HDMI ze zwrotnym kanałem audio doskonale sprawdzi się np. do współpracy wzmacniacza z telewizorem. Obok ulokowano po jednym złączu optycznym i koaksjalnym. Mogą one służyć np. do podłączenia konsoli do gier. Nie zabrakło wejść analogowych 2 x RCA, do których podłączysz np. gramofon (za pośrednictwem przedwzmacniacza) czy odtwarzacz CD.

Podczerwień, wyzwalanie i wyjścia RCA

Wzmacniacz ma wejście na opcjonalny moduł podczerwieni. Pozwoli on do obsługi sprzętu wykorzystać uniwersalnego pilota. Jest to świetne rozwiązanie dla tych użytkowników, którzy modele M10 nie chcą sterować jedynie ze smartfona czy tabletu.

Nie zabrakło też złącza 12-woltowego wyzwalacza (Trigger Out). Dzięki temu, przy uruchomieniu wzmacniacza jednocześnie może włączyć się inne urządzenie podłączone do takiego gniazda, np. odtwarzacz CD (wyposażony w złącze Trigger In). W praktyce oznacza to, że cały system audio uruchomisz jednym przyciskiem.

Urządzenie ma ponadto wyjścia RCA. Dwa z nich pozwalają na wykorzystanie w systemie audio nawet dwóch subwooferów aktywnych. Oprócz tego dostępne jest złącze Pre Out (2 x RCA), które pozwala wykorzystać model M10 jako przedwzmacniacz.

Obsługa platformy BluOS

Model M10 Masters obsługuje platformę BluOS firmy Bluesound. Dzięki temu może być elementem bezprzewodowego systemu multiroom i współpracować w nim z innymi kompatybilnymi urządzeniami. Mogą to być komponenty nie tylko NAD-a, ale również  m.in. wspomnianej marki Bluesound.

Sprzęt skonfigurowany w systemie BluOS obsługiwany jest z wykorzystaniem urządzenia mobilnego z zainstalowaną bezpłatną aplikacją BluOS Controller. Zapewnia ona wygodny dostęp do muzyki zgromadzonej na poszczególnych urządzeniach pracujących w systemie multiroom i rozmaitych serwisów streamingowych, jak np. Spotify, Deezer, Qobuz czy Tidal.

BluOS wspiera standard MQA (ang. Master Quality Authenticated), który zapewnia bardzo dobrej jakości brzmienie podczas strumieniowego odtwarzania audio, przy zachowaniu stosunkowo niewielkiej przepływności bitowej.

Platofrma BluOS umożliwia wykorzystanie sterowania głosowego do obsługi kompatybilnych modeli. Obecnie obsługuje trzech najpopularniejszych asystentów – Amazon Alexę, Asystenta Google i Apple Siri.

Korekcja akustyki Dirac Live

Wzmacniacz jest kompatybilny z innowacyjnym systemem automatycznej cyfrowej korekcji akustyki Dirac Live. Pozwala to zoptymalizować brzmienie zestawu audio opartego na modelu M10 stosownie do sposobu rozstawienia kolumn, akustyki pomieszczenia, jego gabarytów i wykorzystywanego w nim umeblowania. Dzięki temu nie musisz być posiadaczem profesjonalnej sali odsłuchowej, aby móc cieszyć się dobrej jakości dźwiękiem.

Dirac Live pracuje nie tylko w dziedzinie czasu, ale także w dziedzinie częstotliwości. Poprawia m.in. lokalizację źródeł pozornych w odtwarzanym sygnale audio i przetwarzanie basów. Przyczynia się też do tego, że brzmienie jest bardziej klarowne.

Do kalibracji systemu audio niezbędny jest mikrofon, który otrzymujesz w zestawie ze wzmacniaczem oraz aplikacja Dirac Live dostępna bezpłatnie na urządzenia mobilne z systemem iOS i Android. Przeprowadzenie pomiarów kalibracyjnych i korekcji brzmienia jest więc nie tylko szybkie, ale i wygodne.

Dwukierunkowy Bluetooth i AirPlay 2

Praktyczną funkcją w modelu M10 jest dwukierunkowa obsługa łączności Bluetooth. Kompatybilność z tym standardem pozwala na strumieniowe odtwarzanie audio np. ze smartfona na głośnikach podłączonych do wzmacniacza marki NAD.

Dwukierunkowość oznacza, że możesz też przesyłać dźwięk przetwarzany przez model M10 do innego urządzenia zewnętrznego, np. słuchawek bezprzewodowych obsługujących łączność Bluetooth. Takie rozwiązanie pozwoli Ci na dyskretne odtwarzanie muzyki, bez przeszkadzania pozostałym domownikom.

Innym bezprzewodowym rozwiązaniem obsługiwanym przez urządzenie NAD-a jest AirPlay 2, co z pewnością zadowoli użytkowników sprzętu marki Apple. Więcej o tej funkcji, która została wprowadzona do wybranych urządzeń marki NAD wraz z aktualizacją systemu BluOS, znajdziesz w artykule AirPlay 2 – multiroom od Apple.

Wyjątkowe wzornictwo modelu M10 Masters

Omawiając model M10 Masters firmy NAD nie sposób pominąć jego niekwestionowanego waloru, jakim jest oryginalny design. Projekt tego urządzenia powstał w kooperacji ze studiem DF-ID Davida Farrage’a, które już wcześniej współpracowało z NAD-em. Już na pierwszy rzut oka wzmacniacz przyciąga swoim nietuzinkowym stylem i wykonaniem. Uwagę zwraca przede wszystkim frontowy panel, na którym próżno szukać pokręteł, suwaków czy przełączników. W praktyce jest to właściwie duży, kolorowy wyświetlacz LCD. Z jego pomocą możesz skonfigurować urządzenie, a nawet wyświetlić stylowe wskaźniki wychyłowe, symulujące te znane z klasycznych hi-endowych analogowych wzmacniaczy stereo (np. M-900u marki Luxman). Sterowanie modelem M10 przypomina więc raczej obsługę aplikacji do odtwarzania muzyki zainstalowanej na tablecie niż typowego wzmacniacza.

Całości dopełnia stylowa obudowa z tłoczonego aluminium i podświetlane logo NAD ulokowane na górnym panelu. Jest ono jednocześnie wskaźnikiem stanu pracy wzmacniacza.

Model M10 Masters znajdziesz na stronie internetowej tophifi.pl zarówno w oddzielnej sprzedaży, jak i w gotowych, odpowiednio dobranych zestawach z kolumnami podstawkowymi lub podłogowymi, np. ELAC Carina FS 247.4 czy Bowers & Wilkins 705 S2. Zobacz wszystkie konfiguracje sprzętowe, jakie przygotowaliśmy.Poprzedni
Powrót do strefy wiedzy
Następny

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: