Poprzedni
Następny

Co to jest wzmacniacz mocy? Co daje końcówka mocy audio?

Średnia ocen: 4.9
(25 ocen) 7 komentarzy

Końcówka mocy to jeden z elementów budowy każdego amplitunera stereo lub wzmacniacza zintegrowanego. Sekcja ta odpowiada za wzmocnienie sygnału podanego ze źródła do poziomu, który będzie w stanie napędzić przetworniki w kolumnach, by te zagrały najlepiej jak potrafią. Obecnie najczęściej sprzedają się amplitunery lub wzmacniacze zintegrowane i jest to poniekąd zrozumiałe – to jedno urządzenie na półce, zamiast dwóch lub nawet trzech oddzielnych. Jedno jest też złącze zasilania. Dlaczego zatem mielibyśmy to podzielić na oddzielne komponenty w postaci przedwzmacniacza i końcówki mocy? Odpowiedź jest jedna, nie zaskakująca – żeby polepszyć jakość brzmienia.

Spis treści: Co to jest wzmacniacz mocy?

 1. Czym jest wzmacniacz mocy?

 2. Podział końcówek mocy

 3. Najważniejsze parametry wzmacniaczy mocy

 4. Kiedy należy rozważyć zakup wzmacniacza mocy?

 5. Przykładowe końcówki mocy

 6. Końcówka mocy – pytania i odpowiedzi (FAQ)

 7. Podsumowanie

końcówka mocy NAD

Czym jest końcówka mocy?

Aby odpowiedzieć na to pytanie, warto przypomnieć sobie, czym jest wzmacniacz zintegrowany. Gdy zdejmiemy obudowę takiego urządzenia to zauważymy dwie osobne sekcje: 

 • Część przestrzeni najczęściej zajmuje sekcja przedwzmacniacza. On jest odpowiedzialny – w dużym skrócie – za regulację głośności, kontrolę wejść sygnałów ze źródła, dekodowanie tych sygnałów za pośrednictwem przetwornika cyfrowo-analogowego, nadanie barwy brzmienia, podbicie basu, wysokich tonów, odtwarzaniu funkcji sieciowych itp. Wszystkie układy przedwzmacniacza bazują na sygnale niskonapięciowym, podatnym na zakłócenia. Oczywiście inżynierowie robią, co mogą, by w lepszych produktach zakłócenia te eliminować do możliwie najniższych wartości.

 • Drugą istotną część zajmuje układ zasilania i końcówek mocy. Sekcja ta ma za zadanie nadania sygnałowi otrzymanemu z przedwzmacniacza formy wysokoprądowej, która będzie zdolna napędzić nasze głośniki.

Powyższy podział w amplitunerach i wzmacniaczach zintegrowanych często wymusza na inżynierach pójście na kompromis. Jak to zrobić, by w stosunkowo małej obudowie zmieścić dobry przedwzmacniacz z wydajną końcówką mocy? Niestety najczęściej traci na tym sekcja końcowa i zamiast wzmacniaczy o mocy 100 czy 200 W producenci często oferują produkty 40 do 60 W, wstawiając mniejsze transformatory lub mniej pojemne kondensatory. Nie twierdzę, że wspomniane wyżej 60 W to mało, jednak faktem jest, że większa moc lepiej potrafi wysterować głośniki, dając tym samym szerszą scenę, lepszą kontrolę basu i większą separację instrumentów, nawet przy cichym słuchaniu muzyki.

Kolejną sprawą jest odprowadzenie ciepła. Końcówki mocy, zwłaszcza te pracujące w klasie A lub AB, to element, który ulega dość wyraźnemu nagrzewaniu, a umieszczanie ich w upakowanych elektroniką obudowach dodatkowo potęguje tę kwestię. To właśnie z powyższych tematów zrodziła się idea dwóch oddzielnych elementów systemu audio – przedwzmacniacza i wzmacniacza mocy.

końcówki mocy różnią się m.in. mocą wyjściową

Podział końcówek mocy

Końcówki mocy dzielimy przede wszystkim ze względu na liczbę obsługiwanych kanałów. W sprzedaży znajdziemy: 

 • wzmacniacze mocy mono, zwane również monoblokami. Obsługują one jeden kanał audio, zatem do obsługi dźwięku stereo potrzebujemy dwóch takich urządzeń. Charakteryzują się one dużą wydajnością prądową, połączoną z najlepszymi parametrami wzmocnienia sygnału audio. Podkategorią wzmacniaczy mocy mono są końcówki mocy dedykowane do subwooferów pasywnych. Te są bardzo często wykorzystywane np. w instalacjach bazujących na głośnikach do zabudowy. Częściej jednak spotkamy wolnostojące subwoofery aktywne, które mają już wbudowany wzmacniacz. 

 • wzmacniacze mocy stereo. To grupa produktów, stosowana najczęściej w systemach audio. Końcówka mocy stereo napędza jednocześnie dwa głośniki. Produkt ten możemy zastosować albo w parze z przedwzmacniaczem stereofonicznym (tworząc bazę dla systemu 2.0) albo przy podpięciu do niektórych amplitunerów kina domowego, by końcówka mocy wsparła główne, frontowe kolumny zapewniając nam jak najlepszą ich jakość. Niekiedy możliwe jest również mostkowanie wzmacniacza mocy stereo.

 • wzmacniacze mocy kina domowego. O tego typu sprzęcie powinniśmy pomyśleć tworząc referencyjny zestaw kina domowego. Wśród końcówek mocy kinowych znajdziemy najczęściej wersje 5.0 lub 7.0. Jeśli chcemy rozbudować nasze kino, np. do systemu 9.0 to możemy zakupić końcówkę mocy 7.0 i dodatkowo model stereofoniczny.

Hegel H30A

Najważniejsze parametry wzmacniaczy mocy

Wybierając końcówkę mocy musimy się czymś sugerować. Wśród najważniejszych parametrów porównujmy: 

 • moc wyjściową sygnału na kanał przy odpowiedniej oporności głośników,

 • liczbę kanałów pracy końcówki mocy – mono, stereo, kino domowe, multiroom,

 • rodzaj zastosowanej konstrukcji – lampowa, tranzystorowa,

 • zniekształcenia THD (ang. Total Harmonic Distortion) i stosunek sygnału do szumu,

 • rodzaje złącz sygnału wejściowego z przedwzmacniacza – RCA, XLR.

Zobacz również: Jak wybrać wzmacniacz mocy?

W wypadku końcówek mocy pasmo przenoszenia nie odgrywa aż tak istotnej roli. Zwykle jest i tak bardzo szerokie.

Kiedy należy rozważyć zakup wzmacniacza mocy?

Są dwie sytuacje, w których rekomendujemy użycie zewnętrznych końcówek mocy. Pierwsza to ta, w której budujemy dobry zestaw stereo lub kina domowego od podstaw. Druga, w której chcemy poprawić jakość brzmienia posiadanego już zestawu stereo lub kina domowego. W tej drugiej opcji możemy rozwiązać to na trzy sposoby, przez dodanie wzmacniacza mocy do: 

 • zestawu kina domowego, wpinając go w amplituner za pośrednictwem złącza Pre-Out. Możemy go wtedy użyć albo do konfiguracji stereo albo do wielokanałowego systemu kina domowego (wykorzystując końcówki wielokanałowe).

 • posiadanego wzmacniacza stereofonicznego. W tej sytuacji musimy zwrócić uwagę na to, by wyłączyć końcówkę mocy we wzmacniaczu zintegrowany oraz na to by ów wzmacniacz miał funkcję pre-out (dla zewnętrznej końcówki mocy). Często spotkamy się w tej sytuacji z tym, że z gniazd naszego wzmacniacza będziemy musieli wyjąć zworki łączące przedwzmacniacz z końcówką mocy.

 • przetwornika lub odtwarzacza sieciowego. Wówczas zastępujemy nasz dotychczasowy wzmacniacz zintegrowany zewnętrzną końcówką mocy. Musimy zwrócić uwagę na to, by takie urządzenie mogło pełnić funkcję wyłącznie przedwzmacniacza. Możliwość tą ma już coraz więcej urządzeń. Przykładem takiego modelu jest np. MusicCast WXC-50 firmy Yamaha.

NAD M23 (seria Masters)

Przykładowe końcówki mocy

W ofercie sklepów Top Hi-Fi & Video Design znajdziesz szeroki wybór końcówek mocy. Oto przykłady produktów z podziałem na kategorie: 

Monobloki: 

 Wzmacniacze mocy stereo:

 Wzmacniacze mocy wielokanałowe:

NAD C298

Końcówka mocy – pytania i odpowiedzi (FAQ)

Czym jest wzmacniacz (końcówka) mocy?

Wzmacniacz mocy to jeden z elementów wzmacniacza zintegrowanego lub osobne urządzenie, które w systemie audio współpracuje z przedwzmacniaczem. Jeśli stereofoniczny system audio tworzą dwa lub trzy osobne urządzenia (np. przedwzmacniacz i wzmacniacz mocy), mówimy wówczas o tzw. systemie dzielonym.

Jak działa wzmacniacz mocy?

Wzmacniacz mocy po otrzymaniu sygnału audio z przedwzmacniacza zwiększa jego poziom do takiego, który pozwala na odpowiednie napędzenie kolumn głośnikowych podłączonych do końcówki mocy. Urządzenie odpowiada w systemie audio za zwiększenie zarówno amplitudy sygnału, jak i wydajności prądowej.

Do czego potrzebny jest wzmacniacz?

Wzmacniacz mocy w systemie audio, niezależnie od tego czy stereofoniczny czy wielokanałowy, zintegrowany z przedwzmacniaczem czy użyty w postaci odrębnego urządzenia, jest niezbędny do zapewnienia odpowiedniego poziomu sygnału, przekazywanego do głośników czy kolumn głośnikowych, aby wytworzyć falę akustyczną.

wzmacniacz - jego zadaniem jest odpowiednie wzmocnienie sygnału audio przekazywanego do kolumn głośnikowych o różnej impedancji

Jakie są wzmacniacze mocy?

Wzmacniacze mocy możemy klasyfikować m.in. ze względu na liczbę obsługiwanych kanałów. Wyróżniamy wówczas modele monofoniczne (tzw. monobloki), stereofoniczne oraz wielokanałowe (do systemów kina domowego i multiroom). Końcówki mocy możemy podzielić także, uwzględniając wykorzystywane podzespoły, na lampowe (bazujące na lampach elektronowych) i tranzystorowe.

Jak dobrać końcówkę mocy?

Wybierając końcówkę mocy warto wziąć pod uwagę m.in. jej moc wyjściową. Chodzi tu przede wszystkim o właściwe wysterowanie kolumn głośnikowych. Moc wyjściowa powinna być dopasowana do kolumn czy też głośników instalacyjnych, które mają zostać napędzone z wykorzystaniem urządzenia. Producenci kolumn często podają zakres mocy wzmacniacza/końcówki mocy, jaka jest zalecana, aby kolumny mogły mieć zapewnione odpowiednie warunki do wytworzenia fali akustycznej.

końcówka mocy firmy Pass Laboratories

Podsumowanie

Wybór końcówki mocy do systemu dzielonego nie jest łatwym zadaniem. Jeśli szukasz końcówki mocy, warto odwiedzić jeden z naszych salonów Top Hi-Fi & Video Design w celu odsłuchu lub wyjaśnienia wszelkich wątpliwości związanych z zakupem. Dostępni na miejscu #EksperciDobregoBrzmienia podpowiedzą, czy ta konkretna końcówka mocy sprawdzi się w danym systemie audio czy audio-wideo. Pamiętajmy jednak, że parametry techniczne to jedno, a charakter brzmienia to drugie. Niestety, informacji na temat tego, jak zagra dana końcówka mocy w połączeniu z konkretnym przedwzmacniaczem czy kolumnami głośnikowymi z parametrów nie odczytamy.


Muzyka potrafi pisać najlepsze historie. Usłysz swoją, dzięki Top Hi-Fi & Video DesignPoprzedni
Powrót do aktualności
Następny
4.9
Ocena:
Średnia ocen: 4.9

(25 ocen)

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: