Poprzedni
Następny

Co to jest wzmacniacz mocy?

Średnia ocen: 4.9
(25 ocen) 7 komentarzy

Końcówki mocy to jeden z elementów budowy każdego amplitunera lub wzmacniacza zintegrowanego. Sekcja ta odpowiada za wzmocnienie sygnału podanego ze źródła do formy, która będzie w stanie napędzić przetworniki w kolumnach, by te zagrały. Obecnie najczęściej sprzedają się amplitunery lub wzmacniacze zintegrowane i jest to poniekąd zrozumiałe – to jeden „klocek” na półce zamiast dwóch lub trzech oddzielnych. Jedno jest też złącze zasilania. Dlaczego zatem mielibyśmy to podzielić na oddzielny przedwzmacniacz i oddzielne końcówki mocy? Odpowiedź jest jedna, nie zaskakująca – żeby polepszyć jakość brzmienia.

Gato Audio

Gdy zdejmiemy obudowę wzmacniacza zintegrowanego to zauważymy dwie osobne sekcje: 

 • Połowę przestrzeni najczęściej zajmuje sekcja przedwzmacniacza. On jest odpowiedzialny w dużym skrócie za regulację głośności, kontrolę wejść sygnałów ze źródła, dekodowanie tych sygnałów przetwornikiem cyfrowo-analogowym, nadanie barwy brzmienia, podbicie basu, wysokich tonów, odtwarzaniu funkcji sieciowych itp. Wszystkie układy przedwzmacniacza bazują na sygnale niskonapięciowym, podatnym na zakłócenia wysoko-prądowe. Oczywiście inżynierowie robią co mogą, by w lepszych produktach zakłócenia te eliminować do możliwie najniższych wartości.
 • Drugą połowę zajmuje układ zasilania i końcówek mocy. Sekcja ta ma za zadanie nadania sygnałowi otrzymanemu z przedwzmacniacza formy wysoko-prądowej, która będzie zdolna napędzić nasze głośniki.

Powyższy podział w amplitunerach i wzmacniaczach zintegrowanych często wymusza na inżynierach pójście na kompromis. Jak to zrobić, by w stosunkowo małej obudowie zmieścić dobry wzmacniacz zintegrowany z wydajną końcówką mocy? Niestety najczęściej traci na tym sekcja końcowa i zamiast wzmacniaczy 100-200W producenci często oferują produkty 40-60W wstawiając mniejsze transformatory lub mniej pojemne kondensatory. Nie twierdzę, że wspomniane wyżej 60W to mało, jednak faktem jest, że większa moc lepiej potrafi wysterować głośniki, dając tym samym większą scenę, lepszą kontrolę basu, większą separację instrumentów nawet przy cichym słuchaniu muzyki.

Kolejną sprawą jest odprowadzenie ciepła. Końcówki mocy to element, który ulega dość wyraźnemu nagrzewaniu, a umieszczanie ich w upakowanych elektroniką obudowach dodatkowo potęguje tę kwestię. To właśnie z powyższych tematów zrodziła się idea dwóch oddzielnych elementów systemu audio – przedwzmacniacza i wzmacniacza mocy.

Rotel

Podział końcówek mocy

 Końcówki mocy dzielimy przede wszystkim ze względu na ilość obsługiwanych kanałów. W sprzedaży znajdziemy: 

 • wzmacniacze mocy mono, zwane również monoblokami.

Obsługują one jeden kanał audio, zatem do stereo potrzebujemy dwa urządzenia. Charakteryzują się one najwyższą wydajnością prądową połączoną z najlepszymi parametrami wzmocnienia sygnału audio.

Podkategorią wzmacniaczy mocy mono są końcówki mocy dedykowane do subwooferów pasywnych. Te są bardzo często wykorzystywane  np. w instalacjach ściennych głośników kina domowego. Częściej jednak spotkamy subwoofery aktywne, wolno stojące już z  wbudowanym wzmacniaczem. 

 • Wzmacniacze mocy stereo.

To najpopularniejsza grupa produktów, stosowana najczęściej w naszych systemach audio. Wzmacniacz mocy stereo napędza jednocześnie dwa głośniki. Produkt ten możemy zastosować albo w parze z przedwzmacniaczem stereofonicznym (tworząc bazę dla systemu 2.0) albo przy podpięciu do niektórych amplitunerów kina domowego, by końcówka mocy wsparła główne, frontowe kolumny zapewniając nam jak najlepszą ich jakość.

 • Wzmacniacze mocy kina domowego

O tym powinniśmy pomyśleć tworząc referencyjny zestaw kina domowego. Wśród końcówek mocy kinowych znajdziemy najczęściej wersje 5.0 lub 7.0. Jeśli chcemy rozbudować nasze kino, np. do systemu 9.0 to możemy zakupić wzmacniacz mocy 7.0 i oddzielnie stereofoniczny 2.0.

Pass Labs

Najważniejsze parametry wzmacniaczy mocy

 Wybierając odpowiednią dla nas końcówkę mocy musimy się czymś sugerować. Wśród najważniejszych parametrów porównujmy: 

 • moc wyjściowa sygnału na kanał przy odpowiedniej oporności głośników,
 • ilość kanałów pracy końcówki mocy – mono, stereo, kino domowe,
 • rodzaj zastosowanej konstrukcji – lampowa czy tranzystorowa,
 • zniekształcenia THD i stosunek sygnału do szumu,
 • rodzaje złącz sygnału wejściowego z przedwzmacniacza – RCA, czy XLR.

Gdy już przeanalizujemy powyższe to z wyborem udajmy się do sklepu Top Hi-Fi w celu odsłuchu lub porozmawiania, czy ten konkretny wzmacniacz mocy wpisze się w nasz system. Pamiętajmy, że parametry to jedno, a charakter brzmienia to drugie. Niestety, informacji jak zagra dana końcówka mocy w naszym systemie z parametrów nie odczytamy.

 Kiedy należy rozważyć zakup wzmacniacza mocy?

Są dwie sytuacje, w których rekomendujemy użycie zewnętrznych końcówek mocy. Pierwsza w której budujemy dobry zestaw stereo lub kina domowego od podstaw. Druga, w której chcemy poprawić jakość brzmienia posiadanego już zestawu stereo lub kina domowego. W tej drugiej opcji możemy wykorzystać to na trzy sposoby, poprzez dodanie wzmacniacza mocy do: 

 • zestawu kina domowego poprzez wpięcie go w amplituner w złącze Pre-Out. Możemy go wtedy użyć albo do stereo albo do pełnego kina domowego wykorzystując końcówki wielokanałowe.
 • posiadanego wzmacniacza stereofonicznego. W tej sytuacji musimy zwrócić uwagę na to, by wyłączyć końcówkę mocy w swoim wzmacniaczu oraz by miał on funkcję pre-out. Często spotkamy się w tej sytuacji z tym, że z gniazd naszego wzmacniacza będziemy musieli wyjąć zworki łączące przedwzmacniacz z końcówką mocy.
 • przetwornika lub odtwarzacza sieciowego. Wówczas zastępujemy nasz dotychczasowy wzmacniacz zintegrowany zewnętrzną końcówką mocy. Musimy zwrócić uwagę na to, by takie urządzenie miało funkcję bycia przedwzmacniaczem. Możliwość tą posiada już coraz więcej urządzeń. Przykładem takiego urządzenia jest np. Yamaha MusicCast WXC-50.

Yamaha

Przykładowe końcówki mocy

W ofercie sklepów Top Hi-Fi znajdziemy szeroki wybór wzmacniaczy mocy. Oto przykłady produktów z podziałem na kategorię: 

Monobloki: 

 Wzmacniacze mocy stereo klasy Hi-end: 

 Wzmacniacze mocy stereo klasy Hi-Fi: 

 Wzmacniacze mocy wielokanałowe 

 

Poprzedni
Powrót do strefy wiedzy
Następny
4.9
Ocena:
Średnia ocen: 4.9

(25 ocen)

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: