Poprzedni
Następny

Zapraszamy na film – projektor czy TV

Średnia ocen: 5
(2 oceny) 2 komentarze

Projektory stają się sprzętem coraz bardziej popularnym, często są też traktowane jako zamiennik dużych telewizorów – goszczą już nie tylko w firmach czy obiektach użyteczności publicznej, ale również w prywatnych domach. Nic zresztą dziwnego, nowoczesne urządzenia tego typu zapewniają niezrównane efekty wizualne, co w połączeniu z dużym ekranem robi niesamowite wrażenie.

Czy warto wybrać projektor zamiast telewizora? W dzisiejszym poradniku postaramy się odpowiedzieć na to niełatwe pytanie. Natomiast jeżeli ktoś poszukuje odpowiedniego sprzętu audio, to zachęcamy do odwiedzenia jednego z naszych poradników na ten temat:

Unikalna technologia 3LCD

Obecne na rynku sprzęty w niczym nie przypominają już rzutników, jakie znamy z firmowych spotkań sprzed lat czy prezentacji materiałów w szkole. Są efektowne, a wyświetlenie filmu za ich pomocą daje kinowe doznania. Zamiast standardowego odbiornika TV, możemy postawić na projektor, który potrafi zaoferować wysokiej jakości obraz o znacznie większej przekątnej za naprawdę rozsądne pieniądze. Projektor zamiast telewizora zagwarantuje też o wiele większy komfort dla oczu – oglądamy obraz wyświetlany światłem odbitym, zamiast wpatrywania się w aktywną, pulsującą matrycę.

Doskonałym przykładem możliwości są tu urządzenia pracujące w technologii 3LCD wprowadzonej przez renomowaną japońską firmę Epson. Podstawową cechą tego systemu jest sposób wyświetlania obrazu, oparty na technologii ciekłokrystalicznej, czyli właśnie 3LCD. Metoda ta, w której wszystkie kolory podstawowe (RGB) są emitowane równocześnie, tworząc na ekranie ostateczny obraz jest bardziej przyjazna dla zdrowia niż konkurencyjna DLP, gdzie sercem systemu jest wirujące koło wyświetlające naprzemiennie elementy składowe obrazu, a finalne wrażenie jest efektem „oszukiwania” wzroku. To właśnie 3LCD pozwala na cieszenie się jasnym, wyraźnym obrazem o wzorowym kontraście i idealnym nasyceniu kolorów. Dzięki tej technologii każda barwa składowa oraz biel wyświetlane są z tą samą mocą, sprawiając, że kolory obrazu są realistyczne i nasycone.

Warto zwrócić uwagę na fakt, że filmy kinowe z założenia produkowane są z myślą o wyświetlaniu ich na projektorach. Dlatego to właśnie te urządzenia najwierniej odwzorowują kontrasty, czernie i kolory zgodnie z zamysłem reżysera. Jeśli jesteś osobą, która ceni naturalność kolorów, realistyczny i szczegółowy obraz, to projektor jest idealnym rozwiązaniem dla Ciebie. W ofercie znajduje się wiele modeli dedykowanych do kina domowego od propozycji dla osób dysponujących niższym budżetem jak EH-TW7100, czyli najtańszy na rynku projektor 3LCD umożliwiający projekcję w 4K Pro-UHD po propozycje z górnej półki np. zaawansowany EH-TW9400, który dodatkowo oferuje bardzo wysoki współczynnik kontrastu 1.200.000: 1. Co ważne wszystkie projektory Epson oferują rozdzielczość Full HD a wiele z nich także 4K, ale o szczegółach za chwilę.

Duży obraz, duża rozdzielczość

Naprawdę duża powierzchnia obrazu, to podstawowa, a zarazem chyba największa zaleta projektora. Jak żadne inne urządzenie umożliwia on wyświetlenie obrazu w tak dużym formacie. Film wystarczy „rzucić” na ścianę czy specjalny ekran, żeby stworzyć prawdziwie kinowy klimat. W ten sposób można też organizować projekcje w większym gronie. Oglądanie filmu, meczu czy granie na ekranie o przekątnej kilku metrów, również gdy w rozgrywce uczestniczy kilka osób, to zupełnie inne doznanie niż to, co może zaoferować najlepszy nawet telewizor. Należy jednak pamiętać, by wybrać model owysokiej rozdzielczości, który zapewni zadowalającą jakość obrazu. Najnowsze projektory firmy Epson potrafią w warunkach domowych wyświetlić obraz o przekątnej do 328 cali, czyli ponad 8 metrów i do tego w rozdzielczości, 4K. Jeśli nie dysponujemy dużym pomieszczeniem to nic nie szkodzi. Dzięki projektorom ultrakrótkiego rzutu takim, jak Epson EH-LS500B/W jest to możliwe nawet w ograniczonej przestrzeni. Można go ustawić naprawdę blisko powierzchni projekcyjnej, a to oznacza, że zwykły pokój możesz zmienić w salę kinową dodatkowych modyfikacji.

Do większych przestrzeni rozwiązaniem będą projektory dalekiego rzutu, np. Epson EH-TW5820 przystępny cenowo projektor do kina domowego, który pozwala wyświetlać wysokiej jakości obraz w rozdzielczości 1080p i posiada wbudowaną usługę Android TV.

Popularne usługi takie jak Netflix czy HBO GO coraz częściej oferują jakość 4K, z kolei Full HD funkcjonuje już jako standard, więc należy wybrać projektor, który będzie zgodny z tymi rozdzielczościami. Do polecanych modeli należy zaliczyć projektor Epson EH-LS500W/B, a także wspomniany wcześniej EH-TW9400, który dodatkowo oferuje bardzo wysoki współczynnik kontrastu 1.200.000: 1 co zapewnia wyraźne odwzorowanie cieni i głębokie czernie.

Wielozadaniowość

Projektor multimedialny to urządzenie, które możemy wykorzystać na kilka różnych sposobów. W domowych warunkach posłuży jako zamiennik telewizora – wyświetli filmy, seriale i ulubione programy. Możemy zabrać go również do pracy czy na ważne biznesowe spotkania z klientami, wykorzystując sprzęt do efektownej prezentacji danych. Projektor będzie też niezastąpiony latem. Dzięki niemu możemy zorganizować niezapomniany wieczór filmowy w ogrodzie. Odbiornik TV ma z góry określony rozmiar i zwykle znajduje się w jednym miejscu, z którego trudno go przenieść, co więcej jest stałym elementem wnętrza, nie zawsze pożądanym.

Ważnymi cechami na które warto zwrócić uwagę przy podejmowaniu decyzji o wyborze projektora są, oprócz rozdzielczości, jasność wyświetlanego obrazu oraz funkcje dodatkowe, takie jak bezprzewodowe przesyłanie danych. Większość z nas nie dysponuje osobnym pomieszczeniem, które będzie służyć jako zaciemniona sala kinowa, dlatego w tym przypadku kluczowa jest jasność wyświetlanego obrazu. Akceptowalne minimum w warunkach domowych to 1000 lumenów, ale jeśli chcemy używać projektora w jasny dzień to warto sięgnąć po urządzenia gdzie ta wartość jest sporo wyższa. Przykładowo model Epson EH-LS500W/B ma jasność na poziomie 4000 lumenów, co oznacza, że obraz będzie niezwykle jasny oraz wyraźny nawet w samo południe bez zaciągniętych zasłon czy żaluzji. Wiele modeli projektorów Epson ma szereg przydatnych w domu rozwiązań takich jak WiFi czy obsługa Miracast, do tego ich obsługa jest naprawdę intuicyjna.

Jeśli zależy Ci na mobilności, dużej przekątnej ekranu oraz chcesz czuć się we własnym domu jak na sali kinowej, to projektor stanowi idealne rozwiązanie. Nie bez znaczenia jest też żywotność sprzętu - szacowany czas żywotności źródła światła w urządzeniach Epson to rząd tysięcy godzin, co przekłada się na lata użytkowania. Układ optyczny technologii 3LCD nie posiada ruchomych elementów, wiec prawdopodobieństwo zużycia podzespołów projektora jest bardzo niskie a ceny części zamiennych bardzo przystępne.Poprzedni
Powrót do strefy wiedzy
Następny
5
Ocena:
Średnia ocen: 5

(2 oceny)

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: