Poprzedni
Następny

Audio dla minimalistów - jaki system audio mini i mikro all-in-one wybrać?

Średnia ocen: 4.9
(25 ocen) 8 komentarzy

Czym się kierować i na co zwracać uwagę, kiedy stajesz przed wyborem zestawu audio, który ma atrakcyjnie wyglądać, zajmować niewiele miejsca i połączyć rozmaite funkcjonalności ułatwiające użytkowanie z jak najlepszym dźwiękiem? W tym artykule podpowiadamy co oferuje rynek, gdy na celowniku klienta znajduje się mini system audio all-in-one.

Spis treści:

  1. Kompaktowe zestawy audio do domu, czyli systemy All-In-One

  2. Sonoro Primus - funkcjonalny system mini do niewielkiego pomieszczenia

  3. Sonoro Meisterstuck - kompaktowy system i jeszcze większe możliwości

  4. Yamaha PianoCraft i głośniki Indiana Line - klasyczny zestaw audio w rozmiarze mini

  5. Bluesound Powernode Edge i Bowers & Wilkins 607 S2 Anniversary Edition - minimalizm formy i uniwersalny dźwięk

  6. Systemy All-In-One - podsumowanie

Mały zestaw audio do słuchania muzyki, posiadający internetowy tuner radiowy

Kompaktowy sprzęt audio do domu, czyli systemy All-In-One

Każdy, kto poszukuje zestawu audio o niebanalnym brzmieniu, niewielkich rozmiarach i jak największej funkcjonalności, w pierwszej kolejności powinien zwrócić uwagę na urządzenia typu All-In-One, które często nazywa się systemami mini lub systemami mikro. Ich głównymi cechami charakterystycznymi są nie tylko funkcjonalna wszechstronność, służąca do odtwarzania muzyki w najwygodniejszy dla nas sposób, ale także nowoczesne, niebanalne i minimalistyczne wzornictwo. Tego rodzaju mini zestaw stereo potrafi też zaoferować bardzo dobrą jakość dźwięku, więc melomani nie powinni ich pomijać w swoich poszukiwaniach. Zwłaszcza jeśli docelowo mają służyć do słuchania muzyki w małych pomieszczeniach.

Sprzęt, który zamierzamy kupić, powinien się idealnie wpasować w charakter wnętrza, w którym będzie użytkowany. Dlatego trzeba zwrócić uwagę na jego warianty kolorystyczne, wzornictwo, jakość wykonania i, co nie mniej ważne, indywidualne możliwości ustawienia sprzętu w pomieszczeniu. Ale bez względu na to, czy docelowo będzie to komoda, półka na książki, czy stylowe biurko, w asortymentach takich firm jak Sonoro, Yamaha, czy Bluesound, z pewnością znajdziemy dogodne rozwiązania, pozwalające cieszyć się muzyką w każdych warunkach.

Sonoro Primus - wszechstronny i zaawansowany system audio typu all-in-one, radio internetowe, nie cambridge audio

Sonoro Primus - funkcjonalny system mini do niewielkiego pomieszczenia

W sytuacji, gdy nie mamy miejsca na rozbudowany zestaw audio, składający się z kilku elementów, takich jak na przykład wzmacniacz zintegrowany, odtwarzacz CD i dwa niezależne głośniki podstawkowe lub kolumny podłogowe w systemie stereo, powinniśmy się w pierwszej kolejności przyjrzeć Sonoro Primus.

To kompaktowe, ale wszechstronnie wyposażone urządzenie, które ma wbudowane moduły Bluetooth (oczywiście dwukierunkowy i z obsługą kodeka aptX) i Wi-Fi, umożliwiające obsługę rozmaitych serwisów streamingowych, jak Tidal i Spotify, a także odbiór radia internetowego. Czyli mamy tu do dyspozycji zaawansowane funkcje sieciowe. Primus ma również układ pozwalający na odbiór cyfrowego radia w trybie DAB+. Może też odbierać sygnał radiowy analogowo, w paśmie FM.

Sonoro Primus zapewnia naprawdę wysoką jakość dźwięku, ponieważ urządzenie dysponuje wydajnym układem głośników, składającym się z dwóch wysokotonowych o średnicy 0.75 cala i dwóch trzycalowych średniotonowych, wspartych dodatkowo bardzo solidnym i wbudowanym w urządzenie subwooferem o średnicy 5,25 cala. Głośniki napędzane są wzmacniaczem, którego moc wyjściowa to 2 x 40 W. A cały układ współpracuje ze zoptymalizowanym procesorem DSP (Digital Signal Processing).

Warto też wspomnieć o złączu USB, z pomocą którego można naładować swojego smartfona.

Wszystkie te podzespoły zamknięto w stylowej, drewnianej obudowie typu bas refleks, która pokryta jest lakierem fortepianowym najwyższej jakości i na froncie ma umieszczony wygodny panel sterowania. Funkcjami urządzenia można także sterować za pomocą pilota lub smartfona.

Mimo niepozornych rozmiarów Sonoro Primus może nagłośnić pomieszczenia do 25 metrów kwadratowych, ale - jak już było wspomniane - jest to jednak najlepsze rozwiązanie do małych gabinetów. Jednak ma ono jedną zasadniczą wadę. Jeśli jesteś melomanem, który posiada sporą kolekcję płyt CD, to z pomocą samego Sonoro Primus ich nie posłuchasz. Dzięki wyjściu RCA możesz podłączyć do niego zewnętrzny odtwarzacz CD, ale nie byłby to już minimalistyczny system. W takim przypadku trzeba szukać dalej.

Sonoro Meisterstuck - zestawy stereo, kolumny podstawkowe, amplituner sieciowy, tuner radiowy, głośniki przednie

Sonoro Meisterstuck - kompaktowy system i jeszcze większe możliwości

Znakomitym rozwinięciem możliwości Sonoro Primus jest najwyższy i najbardziej zawansowany All-In-One tej marki - Sonoro Meisterstuck, który z jednej strony ma wszystko to, co Primus, ale z drugiej ma też coś, czego tamto urządzenie nie posiada, czyli właśnie wbudowany szczelinowy odtwarzacz CD. Co robi ogromną różnicę, gdy lubimy słuchać muzyki z małych, srebrnych krążków. Poza tym jest Meisterstuck jest znacznie większy od Primusa. Ma podobny układ głośników, ale są one zasilane pięcioma wzmacniaczami klasy D, których praca kontrolowana jest przez procesor sygnałowy DSP najnowszej generacji, co zapewnia zaskakująco mocne i dynamiczne brzmienie.

To niewątpliwie bardzo ładne urządzenie (oferowane jest w trzech kolorach - białym, srebrnym i czarnym) i gra otwartym, przyjemnie zrównoważonym, wciągającym dźwiękiem, który sprawia, że można słuchać swojej ulubionej muzyki godzinami bez uczucia zmęczenia. Do tego zapewnia dostęp do wszelkich możliwych źródeł muzyki, co jest praktyczne i wygodne. Dlatego trudno będzie znaleźć bardziej urodziwe i równie wszechstronne jednobryłowe urządzenie All-In-One. Sonoro Primus, a zwłaszcza Sonoro Mieisterstuck wyprzedzają konkurencję na tym polu. Ale w sytuacji, gdy mamy jednak nieco więcej przestrzeni w swoim pomieszczeniu i możemy pomyśleć o miejscu na głośniki podstawkowe, nawet jeśli docelowo będą stały na komodzie, nasze możliwości wyboru poszerzają się o kolejne ciekawe urządzenia.

W mini sprzęcie audio nie jest ważny odtwarzacz blu ray czy głośnik centralny. Liczy się jakość dźwięku stereo

Yamaha PianoCraft i głośniki Indiana Line - klasyczny zestaw audio w rozmiarze mini

Jednym z nich jest bardzo atrakcyjny wizualnie, a jednocześnie oferujący wysoką jakość dźwięku zestaw stereo składający się z Yamaha MCR-B370D z serii PianoCraft oraz kolumn Indiana Line Nota 260. Jak łatwo zauważyć, ten model Yamaha PianoCraft to zgrabne, jednobryłowe urządzenie, które jest bardzo funkcjonalne, ale głośniki podstawkowe nie są jego integralną częścią. To jednak nie jest problem, lecz zaleta.

Oczywiście możemy postawić kolumny tuż obok urządzenia i wtedy cały zestaw nie będzie zajmował więcej miejsca niż całkowicie jednobryłowy system All-In-One, ale wtedy nie wykorzystamy jednego z największych atutów tego zestawu mini.

Jeśli w swoim pomieszczeniu mamy trochę więcej miejsca, nie aż tyle, żeby zmieścił się duży, rozbudowany i pełnowymiarowy system stereo, ale wystarczająco, aby umieścić w nim małą jednostkę centralną i podpięte do niej głośniki podstawkowe, będziemy mogli je szeroko rozstawić, co znacząco wzbogaci i pogłębi stereofoniczną głębię słuchanej muzyki. To właśnie jest jeden z największych i niezaprzeczalnych atutów posiadania osobnych kolumn głośnikowych.

W naszym zestawie są to niezwykle uniwersalne Indiana Line Nota 260 X o czystym i naturalnym brzmieniu, któremu nie brakuje solidnej podstawy basowej. Słuchanie na nich ulubionej muzyki to czysta przyjemność. Zwłaszcza, że doskonale zgrywają się z PianoCraftem MCR-B370D, który jest amplitunerem z wbudowanym odtwarzaczem CD.

Oprócz tego ma też zainstalowany moduł Bluetooth 4.2, port USB, który obsługuje formaty high-res FLAC i WAW 192 khz/24 bity, tuner cyfrowy DAB+, a do tego przetwornik cyfrowo-analogowy Burr-Brown. Wszystko to przekłada się na znakomity dźwięk, słuchany wedle własnych potrzeb.

Jeśli komuś zależałoby jednak na jeszcze mniejszej jednostce centralnej o bardzo nowoczesnym, minimalistycznym wyglądzie, a do tego płyty CD nie są jego priorytetem, to powinien przyjrzeć się innemu, nie mniej ciekawemu systemowi stereo All-In-One.

Bluesound Powernode Edge - brzmienie w niewielkich pomieszczeniach to rasowe hifi

Bluesound Powernode Edge i Bowers & Wilkins 607 S2 Anniversary Edition - minimalizm formy i uniwersalny dźwięk

Mamy tu do czynienia z asem minimalizmu. Powernode Edge wygląda jak niewielkie, płaskie i bardzo stylowo zaprojektowane pudełko, które wbrew pozorom ma bardzo wiele do zaoferowania. Ponieważ jest ono wyposażone w wejście HDMI eARC, cyfrowe wyjście optyczne, dwupasmowy moduł Wi-Fi, złącze Ethernet i dwukierunkowy Bluetooth z obsługą kodeka aptX HD. Obsługuje też standard MQA i umożliwia streaming sygnału audio w wysokiej rozdzielczości (24 bit/192 kHz). Współpracuje z Amazon Alexa i Asystentem Google. Ma także funkcję AirPlay 2. Edge jest w pełni kompatybilny z systemem BluOS. Urządzeniem można sterować za pomocą aplikacji mobilnej BluOS Controller, pilota na podczerwień, a także z poziomu panelu dotykowego na obudowie.

Jak widać mamy tu do czynienia z niezwykle funkcjonalnym odtwarzaczem sieciowym, który połączony jest ze wzmacniaczem pracującym w klasie D i dostarczającym moc 40 W na każdy kanał, przy obciążeniu 8 omów. To wystarczy aby bez najmniejszego problemu napędzić większość kolumn głośnikowych dostępnych na rynku w tym samym przedziale cenowym. Ale szczególnie dobrze współpracuje z zaawansowanymi technologicznie kolumnami podstawkowymi Bowers & Wilkins 607 S2 Anniversary Edition, które zapewniają czyste, przestrzenne brzmienie, wspaniale nasycone muzycznymi szczegółami.

Kolumny podstawkowe do systemu mini audio

Razem z Edge kolumny te tworzą bardzo udany duet, który sprawdzi się jako stylowy, minimalistyczny i jednocześnie znakomicie brzmiący system mini do gabinetu, lub niewielkiego salonu, gdzie jego uniwersalny dźwięk będzie cieszył posiadacza na każdym poziomie głośności. Ale miejsca dużo nie zajmie i bez trudu wpasuje się w otoczenie, ponieważ dostępny jest w w dwóch kolorach - białym i czarnym.

Yamaha PianoCraft posiada odtwarzacz CD oraz Bluetooth co pozwala odtwarzać radio internetowe

Systemy All-In-One - podsumowanie

Wybór nowego systemu audio do domu zawsze jest trudnym zadaniem, ale wybór systemu mikro bywa jeszcze trudniejszy i przypomina kupowanie ubrania na miarę, ściśle dopasowanego do naszych wymagań. Dlatego warto na koniec zaakcentować dwa proste fakty.

Po pierwsze te kilka propozycji systemów All-In-One, które tu przedstawiliśmy, absolutnie nie wyczerpują tematu. A po drugie, żeby naprawdę dobrze wybrać taki zestaw, który będzie pasował do naszego pomieszczenia i osobistych preferencji trzeba posłuchać ich osobiście i obejrzeć je na własne oczy. Dlatego zapraszamy do naszych salonów Top Hi-Fi & Video Design, w których #EksperciDobregoBrzmienia odpowiedzą na każde pytanie i pomogą zorganizować odsłuch interesujących urządzeń, a do tego zaproponują inne, alternatywne rozwiązania, jeszcze lepiej pasujące do indywidulanych potrzeb.


Muzyka potrafi pisać najlepsze historie. Usłysz swoją, dzięki Top Hi-Fi & Video Design



Poprzedni
Powrót do aktualności
Następny
4.9
Ocena:
Średnia ocen: 4.9

(25 ocen)

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: