Poprzedni
Następny

Czym się kierować wybierając przewody audio, video

Średnia ocen: 5
(22 ocen) 9 komentarzy

Dźwięk zależy nie tylko od sprzętu

Sprzęt audio-video, niezależnie od marki i klasy, wymaga zastosowania przewodów połączeniowych. Różnorodność kabli i ich rodzajów, jest ogromna, co odzwierciedla zróżnicowanie samego sprzętu. Ale wszystkie one mają jedną cechę, o czym mało kto wie – wpływ kabli jest zawsze negatywny. Przewody nie poprawią jakości dźwięku lub obrazu. Natomiast im lepszy kabel audio lub audio-video kupimy, tym mniejszy będzie jego negatywny wpływ, a to, paradoksalnie, odbieramy jako poprawę. Ujmując rzecz inaczej, gdy mówimy, że kabel audio lub wideo coś poprawił, to prawda jest taka że pokazał on jakość, która była już w naszym sprzęcie, tylko do tej pory maskowana była przez słabe kable.

Producentów okablowania jest wielu, każdy ma własne pomysły i patenty na to, aby negatywny wpływ był jak najmniejszy. Oferta dostępna w salonach Top Hi-Fi & Video Design została dobrana tak, aby zaoferować przewody do każdego możliwego systemu i aby zapewnić szeroki wybór jakościowy. AudioQuest, Nordost, Real Cable to producenci z dużym, ba, ogromnym doświadczeniem i dlatego ufamy ich produktom.

Trzeba jasno powiedzieć, że nie we wszystkich rodzajach kabli wpływ jest jednakowo duży.

Zacznijmy od interkonektów audio. Tych kabli używamy do transmisji sygnałów analogowych między źródłami dźwięku, a odbiornikami, którymi zazwyczaj są wzmacniacze zintegrowane. Tu wpływ jest największy, bowiem przesyłany sygnał ma często niski poziom. Najłatwiej więc jest coś z sygnału zatrzymać „dla siebie”. Plusem jest to, że interkonekty są najczęściej krótkie, a ich długość przeważnie nie przekracza 1metra. Tu liczy się wysoka czystość i klasa materiału przewodzącego (miedzi lub srebra) jak i klasa dielektryka (izolacji).

Interkonekt cyfrowy

Interkonekt cyfrowy to ulubiony temat sceptyków. Przecież sygnał cyfrowy to tylko zera i jedynki, więc nie może być mowy  o pogorszeniu jakości – tak twierdzi każdy niedowiarek. To błędne myślenie. W kablu cyfrowym, niezależnie od tego, czy mówimy o koncentryku czy HDMI, płynie prąd. Nie każdy pamięta jednak o tym, że jest to prąd… analogowy. Nie istnieje coś takiego jak cyfrowy prąd. Inne są tylko transmitowane dane. Ale wpływ samego kabla na sygnał nie zmienia się, nadal jest negatywny. Tu do głosu dochodzą zniekształcenia zwane jitterem. I to one prowadzą do pogorszenia sygnału.

Przewody głośnikowe

Przewody głośnikowe to druga niezwykle szeroka grupa przewodów. Tu, podobnie jak w interkonektach, liczy się jakość materiału, ale dodatkowo trzeba wziąć pod uwagę znacznie większe odległości, jakie musi pokonać sygnał. Im dłuższy kabel i większe skomplikowanie wewnętrznej budowy, tym istotniejszy jest wzrost niekorzystnych parametrów. A to poszerza możliwości pogorszenia transmisji. Opisując przewód głośnikowy, warto rozwiać niektóre z mitów o tym połączeniu. Nieprawdą jest, że kabel musi być gruby…, ale nie może być też zbyt cienki. Liczą się takie kwestie jak: jakość przewodnika i izolacji, wewnętrzny układ geometryczny oraz czy producent zastosował tzw. linkę, czy przewód z litego drutu. Na koniec pozostaje kwestia samej grubości. Dopiero właściwe dopasowanie tych wszystkich elementów umożliwia stworzenie odpowiednio dobrego kabla głośnikowego bądź kabla instalacyjnego, który w ścianach prowadzony jest często na odległość kilkanastu, a nawet kilkudziesięciu metrów.

Przewody zasilające

Przewody zasilające, przynajmniej w teorii, mają wyłącznie doprowadzić prąd do sprzętu. Nie płynie tam sygnał audio, więc wpływu na dźwięk być nie powinno. Ale to nie do końca jest prawda. Dlaczego? Ponieważ przewody te mają wpływ na pracę zasilaczy podłączonego sprzętu. Przecież to co słychać, to nic innego, jak prąd z gniazdka, tylko o innym napięciu. A zatem, im lepszy prąd dotrze do sprzętu, tym lepszy dźwięk ostatecznie usłyszymy. A to, że w ścianie mamy jeszcze kilkadziesiąt metrów, nie ma tu znaczenia. Kable zasilające budowane są odwrotnie do kabli audio. Tu kabel ma mieć ściśle określony wpływ, a w przewodach audio ma go nie być. Mało tego, wpływ tych kabli jest również widoczny, nie tylko słyszalny. Jak to możliwe? Wystarczy zastosować lepszy kabel zasilający przy podłączaniu odtwarzacza Blu-ray, telewizora lub konsoli do gier, żeby od razu, bez wytężania wzroku, zobaczyć lepszy obraz. Nie jest to żadna magia, tylko technika.

Warto wspomnieć o osobnej grupie, którą stanowią cyfrowe kable optyczne. Tu przesyłana jest wiązka świetlna i liczy się klasa wykonania rurki jak i samych wtyków. Czym lepsze wykonanie tym mniejszy negatywny wpływ.

Poprzedni
Powrót do strefy wiedzy
Następny
5
Ocena:
Średnia ocen: 5

(22 ocen)

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: