Poprzedni
Następny

Profesjonalne kino domowe. O czym trzeba pamiętać?

Średnia ocen: 5
(21 ocen) 8 komentarzy

Gdy przymierzamy się do stworzenia zestawu domowej rozrywki, chcielibyśmy, aby ten przynosił nam radość przez wiele przyszłych lat. Z tego względu podczas konfigurowania systemu musimy zwrócić uwagę na kilka bardzo istotnych kwestii.

Przede wszystkim zapomnijmy o pośpiechu, który zazwyczaj jest złym doradcą. Przy budowie profesjonalnego nagłośnienia bardzo ważne jest zaplanowanie jego rozmieszczenia w pokoju odsłuchowym, tj. co i gdzie należy zamontować. Dla stworzenia prawdziwego wrażenia dźwięku przestrzennego musimy umieścić  co najmniej pięć kolumn głośnikowych oraz subwoofer. Ten ostatni jest bardzo ważny w kinie domowym, ponieważ ścieżka dźwiękowa w filmie posiada również niezależny kanał dla subwoofera. W najnowszych systemach dźwięku przestrzennego stosujemy jeszcze więcej kolumn: siedem w przypadku Dolby True HD i DTS HD Master audio. Jeżeli chcielibyśmy wykorzystywać możliwości, jakie przynoszą najnowsze formaty, Dolby Atmos  i DTS-X, musimy zainstalować dodatkowe głośniki obsługujące kanały wysokości. Mogą to być konstrukcje sufitowe z gamy głośników instalacyjnych Bowers & Wilkins, lub głośniki, jak np. ELAC Debut A4, które ustawiamy na kolumnach frontowych, a których przetworniki skierowane są ku górze. Dzięki nim nasze kino domowe dosłownie zyskuje nowy wymiar.

Dobór konkretnych kolumn, ich liczba oraz miejsce ustawienia jest zawsze kwestią indywidualną i zależy od danego pomieszczenia. Kluczowymi czynnikami są: powierzchnia pomieszczenia, jego kubatura, warunki akustyczne (wyposażenie i wykończenie pokoju), a także materiały z jakich pomieszczenie jest zbudowane (ściany, sufit, podłoga, ilość szkła). Jeśli zależy nam na dobrym dźwięku warto zwrócić uwagę na akustykę już na etapie projektowania wnętrz. Bardzo często etap ten jest pomijany, a nad trudnym akustycznie pomieszczeniem trudno zapanować w późniejszym okresie. Informacje o tym, jak i gdzie ustawić poszczególne kolumny głośnikowe uzyskamy m.in. u naszych ekspertów w salonach Top Hi-Fi & Video Design, możemy również skorzystać z materiałów dostępnych na stronach internetowych firm odpowiadających za kodowanie dźwięku, np. Dolby.

Kolumny głośnikowe należy wybierać tylko po odsłuchaniu kilku modeli różnych producentów – każda marka w inny sposób podchodzi do charakterystyki dźwięku i niemal każda, na przestrzeni wielu lat, stworzyła swoje charakterystyczne brzmienie. Także sam odbiór muzyki pozostaje kwestią indywidualną i w brzmieniu niekoniecznie szukamy tego samego. Możemy wybrać kolumny, które grają niezwykle naturalnie lub dostarczają bardziej podkolorowane brzmienie, eksponujące, np. skraje pasma. Przy wyborze wielkości kolumn głośnikowych (podstawkowe czy wolnostojące), warto skorzystać z pomocy pracującego w salonie doradcy. Klasowi producenci, jak np. Bowers & Wilkins, mają w swojej ofercie kilka serii kolumn głośnikowych, m.in. cenioną za doskonały stosunek jakości do ceny serię 600 S2, a także gwarantującą niezwykle naturalne brzmienie serię CM S2, dzięki czemu z łatwością można wybrać nagłośnienie, które będzie odpowiadało naszym preferencjom. Warto pamiętać, że kolumny podstawkowe, które w dużych pomieszczeniach będą pełniły rolę głośników surround, w stosunkowo niedużych pokojach doskonale spisują się jako główne głośniki. Dobierając subwoofer także trzeba pamiętać o dopasowaniu wielkości modelu do wielkości pokoju, kierując się zasadą – mały głośnik do małych pomieszczeń, duży do dużych. Oczywiście Bowers & Wilkins nie wyczerpuje listy wysokiej klasy producentów nagłośnienia. Doskonałe produkty zapewniają również Amphion, ELAC, ProAc, PSB i Vienna Acoustics. Bardzo dobrą wiadomością jest to, że kolumny głośnikowe, które tworzą nasze kino domowe, doskonale sprawdzają się również jako nagłośnienie dla systemu stereo.

Najważniejszym elementem profesjonalnego zestawu kina domowego jest amplituner AV, lub zestaw procesor AV/wzmacniacz AV (wzmacniacz wielokanałowy), do którego podłączone zostaną wszelkie źródła dźwięku i obrazu oraz kolumny głośnikowe. Najbardziej zaawansowane amplitunery AV i procesory AV obsługują najnowsze dekodery dźwięku przestrzennego (m.in. Dolby Atmos, DTS X), udostępniają funkcje sieciowe  (radio internetowe, DLNA, serwisy strumieniowe, np. Spotify), a także umożliwiają bezprzewodowe odtwarzanie muzyki przy wykorzystaniu łączność Wi-Fi, Bluetooth lub AirPlay. Najważniejszymi standardami połączeniowymi w erze full HD i 4K jest protokół HDMI, dlatego amplitunery AV i procesory AV powinny mieć przynajmniej kilka takich wejść, co umożliwi nam podłączenie wielu urządzeń, np. odtwarzacza Blu-Ray, konsoli do gier, komputera, dekodera telewizji cyfrowej, itd. Jeśli chcemy korzystać z dwóch odbiorników obrazu jednocześnie, np. telewizora i projektora, wtedy powinniśmy wybrać model wyposażony w dwa wyjścia HDMI.

Prekursorem kina w domu i wiodącym producentem amplitunerów AV na rynku jest Yamaha, która w swojej ofercie posiada dwie serie amplitunerów kina domowego: podstawową RX-V oraz bardziej zaawansowaną technicznie i brzmieniowo serię Aventage (RX-A). Urządzenie do kina domowego mają w swojej ofercie także tak uznani producenci, jak Classé, NAD i Rotel. Niezależnie od wybranego modelu i producenta, moc amplitunera AV lub wzmacniacza AV należy dobrać do  kolumn głośnikowych, które będą elementem naszego zestawu. 

Aby móc w pełni wykorzystać możliwości kina domowego, warto wzbogacić system o odtwarzacz Blu-Ray. Ważne, aby wybrany przez nas model był kompatybilny z aktualnymi formatami audio-wideo i aby miał możliwość aktualizacji oprogramowania poprzez sieć internetową. Taki odtwarzacz zapewni nam odczyt wszystkich dostępnych formatów na rynku, czyli także tych wcześniejszych, jak np. DVD lub audio CD/SACD. Decydując się na odtwarzacz Blu-ray Yamaha zyskujemy nie tylko perfekcyjną jakość, lecz także zapewniamy sobie łatwość obsługi – odtwarzaczem można sterować za pomocą tej samej aplikacji mobilnej, która przeznaczona jest do obsługi amplitunerów tego japońskiego producenta.

Kompletując zestaw kina domowego nie możemy zapomnieć o okablowaniu. Aby połączyć wszystkie elementy zestawu nie tylko musimy kupić przewody głośnikowe, lecz także powinniśmy zapewnić sobie dostęp do przewodów HDMI, itd. Przy profesjonalnych instalacjach ważne staje się także zasilanie (kondycjonery sieciowe, listwy itd.). Przewody dobieramy jakościowo do urządzeń jakie wybraliśmy.

W sytuacji, gdy nie mamy wystarczającej ilości miejsca, aby zamienić nasz pokój na salę kinową, zwróćmy uwagę na soundbary, czyli  tzw. listwy głośnikowe. To kategoria produktów, które zapoczątkowała Yamaha. Jest to jedyny producent na rynku, którego produkty faktycznie zapewniają brzmienie przestrzenne, odbijając wiązki dźwięku od ścian oraz sufitu. Co ciekawe, w zamkniętym pomieszczeniu wysokiej klasy soundbar poradzi sobie zadziwiająco dobrze z materiałem filmowym.

Poprzedni
Powrót do strefy wiedzy
Następny
5
Ocena:
Średnia ocen: 5

(21 ocen)

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: