Poprzedni
Następny

Jaki amplituner kina domowego kupić?

Amplituner jest sercem i mózgiem każdego systemu kina domowego. Nie tylko odbiera i nadaje sygnały wideo, ale również steruje głośnikami. Co roku producenci prześcigają się w udoskonalaniu parametrów i możliwości swoich urządzeń. Wykorzystując nasze doświadczenie w branży, pomożemy przebrnąć przez gąszcz rozwiązań i sloganów. Nasi eksperci zebrali podstawową wiedzę na temat amplitunerów AV, która znacząco ułatwi początkującemu wybór takiego urządzenia.

Amplitunery kina domowego w Top Hi-Fi & Video DesignAmplitunery kina domowego już od dawna nie polegają tylko na klasycznych źródłach. Większość z nich wyposażono w funkcje strumieniowania, czy Bluetooth. Dzięki temu możemy również sterować nimi za pomocą aplikacji na urządzeniach przenośnych. To dużo wygodniejsze, niż pilot z gąszczem przycisków.

Moc wzmacniaczy

Moc wyjściowa to ważny parametr, który musi pozostawać w korelacji z wielkością pomieszczenia, które ma stać się naszą domową salą kinową. Ilość mocy determinuje także typ kolumn, jakie możemy podłączyć do naszego urządzenia. Amplitunery kina domowego zazwyczaj dysponują dużymi mocami, powyżej 80 W na kanał, co sprawia, że w większości wypadków, są w stanie nagłośnić pomieszczenia, którymi dysponujemy w naszych domach. Niestety, porównywanie urządzeń między sobą wyłącznie na podstawie tego parametru jest niemiarodajne, ponieważ producenci podają moc urządzeń mierzoną według różnych kryteriów. Kluczowe w tym wypadku stają się kolumny głośnikowe, które podłączamy do amplitunera. Większość z nich może bez problemu współpracować z amplitunerem. Wyjątkiem są głośniki o wysokich wymaganiach prądowych. Jeżeli kolumny, których zamierzasz używać, mają niską skuteczność i impedancję, zastanów się nad amplitunerem kina domowego o większej mocy. Mocniejsze jednostki zalecamy również do nagłaśniania pomieszczeń o dużej powierzchni.

NAD T758 v3 Amplitunery kina domowego również mają swoje specjalizacje. Nastawiony na muzykę NAD T758 v3 ma wszystko to, co niezbędne w funkcjonalnym amplitunerze AV, a do tego doskonale spisuje się podczas odtwarzania muzyki. Ponadto urządzenie wykorzystuje system wymiennych modułów audio-video MDC. Dzięki nim zawsze będziesz na bieżąco z najnowszymi technologiami.

Ilość kanałów

Ilość kanałów zależy od klasy urządzenia. Im wyższej klasy amplituner, tym większe prawdopodobieństwo, że otrzymamy ich więcej. Podstawowa konfiguracja kina domowego to układ 5.1, czyli dwie kolumny przednie, dwie efektowe (surround), głośnik kanału centralnego oraz subwoofer. To bardzo popularna postać systemu wielokanałowego, zapewniająca bardzo dobre efekty przestrzenne. Taką ilością kanałów dysponuje każdy amplituner, na przykład kompaktowa Yamaha RX-S601D. O krok dalej idą amplitunery siedmiokanałowe, rozbudowane o dwa dodatkowe kanały dźwięku otaczającego. Pozwalają one stworzyć system 7.1 lub 5.1.2. Ten drugi to rozwiązanie dla systemów dźwięku obiektowego Dolby Atmos i DTS:X. Zapewniają one najlepsze efekty przestrzenne, w tym efekt wysokości. Dla zainteresowanych tymi rozwiązaniami polecamy amplituner otwierający serię Avantage RX-A670. Drugim zastosowaniem dodatkowych kanałów może być stworzenie oddzielnej strefy audio, na przykład w kuchni. Taka opcja jest dostępna w większości amplitunerów i niejednokrotnie okazuje się bardzo przydatna.

Jednostki o 9 lub więcej kanałach pozwalają stworzyć systemy 5.1.4, 7.1.2 etc. Nie każdy wie o tym, że nieużywane kanały często można wykorzystać do bi-ampingu kolumn frontowych, jeżeli takowe na to pozwalają. Wtedy każda kolumna jest zasilana dwoma wzmacniaczami, jeden zasila sekcję wysokotonową, drugi niskotonową głośnika. Rozwiązanie to pozwala poprawić brzmienie, więc polecamy zainteresować się tym tematem.

Yamaha RX-A3070Tylny panel amplitunera Yamaha RX-A3070 jest doskonałym przykładem, jak bogato wyposażony może być amplituner kina domowego.W tym modelu znaleźć można nawet wejścia zbalansowane.

Wejścia HDMI

To podstawowy typ złącza, występujący w każdym nowoczesnym amplitunerze AV. HDMI umożliwia przesyłanie sygnału audio i video, a w najnowszych wersjach pozwala również na sterowanie podłączonymi urządzeniami. Warto zadbać, żeby złącza HDMI były kompatybilne z najnowszym standardem, obecnie jest to HDMI 2.0b Liczbę dostępnych portów należy dopasować do własnych potrzeb, naszym zdaniem powinny być przynajmniej trzy. Pozwoli to podpiąć dekoder telewizji, odtwarzacz Blu-Ray lub konsolę. Analogicznie jak w przypadku kanałów audio, wyższe modele amplitunerów dysponują większą ilością wejść i wyjść HDMI. Niektóre jednostki posiadają dwa wyjścia w tym standardzie. Pozwoli to podłączyć równolegle telewizor i projektor lub oglądać obraz w dwóch różnych pomieszczeniach. W transmisji HDMI sprytnie zaszyto kilka funkcji, oto najważniejsze z nich:

  • CEC – różnie nazywana funkcja, pozwala na wspólne sterowanie połączonymi urządzeniami. Bardzo wygodne nie tylko w instalacjach kina domowego, ale i na co dzień.
  • ARC – kanał powrotny audio. Umożliwia odtwarzanie dźwięku z telewizora poprzez amplituner kina domowego. Przydatne w przypadkach smart TV, które mają wbudowane usługi takie jak Netflix, czy YouTube. Dzięki ARC dźwięk z tych źródeł będzie odtwarzany przez system kina domowego.
  • HDCP – system ochrony treści. Nie pozwala na kopiowanie muzyki i obrazu wysyłanego przez HDMI. Brak tej funkcji może uniemożliwić odtwarzanie niektórych nagrań, lub filmów.

Coraz nowsze wersje tego interfejsu oferują postęp również w rozdzielczości sygnału. Obecna generacja HDMI 2.0b zapewnia przesył obrazu 4K/60fps oraz przestrzennego dźwięku, zarówno do odbiornika, jak i od niego. W tym roku zapowiedziany został standard HDMI 2.1, który będzie wymagał nowych przewodów (wtyczka pozostaje taka sama). Pozwoli on na przesył obrazu do rozdzielczości 10K oraz wprowadzi kilka nowych funkcji. Pierwsze urządzenia zgodne z tym standardem powinny się pojawić pod koniec 2017 roku. Z punktu widzenia użytkownika najważniejsze zmiany to tryb dla graczy poprawiający synchronizację obrazu oraz ulepszony ARC, wspierający formaty DTS:X i Dolby Atmos.

Yamaha MusicCast RX-V483Dobry amplituner nie musi być drogi. Yamaha MusicCast RX-V483 to urządzenie najnowszej generacji, kompatybilne z sygnałem video 4K, które może również współpracować z systemem multiroom Yamaha MusicCast.

Inne wejścia i wyjścia

Nie samym HDMI świat stoi. Amplitunery kina domowego mogą być wyposażone w wiele innych wejść i wyjść. Warto zapoznać się z ich możliwościami, ponieważ bywają one bardzo przydatne, gdy chcemy rozbudować nasz system o nowe funkcje. Do najczęściej spotykanych należą:

  • Wejścia cyfrowe – pozwalają na podłączenie źródeł dźwięku cyfrowego, które nie mają wyjść HDMI
  • Wejścia analogowe – pozwalają na podłączenie źródeł z wyjściami analogowymi do amplitunera, na przykład gramofonu, odtwarzacza CD, czy komputera. W bardziej rozbudowanych jednostkach można znaleźć wejścia analogowe dla całego systemu 5.1. Umożliwia to podłączenia zewnętrznego procesora A/V.
  • Wyjścia analogowe – oprócz najbardziej oczywistego wyjścia dla subwoofera, często spotkać można wyjście z przedwzmacniacza, tzw. Pre Out. Pozwala ono na podłączenie zewnętrznego wzmacniacza, na przykład dla kolumn frontowych. Zewnętrzny wzmacniacz może być lepszej jakości niż ten wbudowany w amplituner, co poprawia brzmienie systemu podczas odtwarzania nagrań stereofonicznych.
  • Wejście gramofonowe – pozwala na podłączenie gramofonu do amplitunera. Należy zwrócić uwagę na to jaki rodzaj wkładek obsługuje, czy tylko MM, czy MM i MC. Nie jest to warunek konieczny, ponieważ wiele gramofonów posiada wbudowane przedwzmacniacze.
  • Wejście USB – pozwala na podłączenie przenośnej pamięci z muzyką lub urządzeń Apple.

Jak widać, amplituner kina domowego to bardzo dobrze wyposażone urządzenie, którego funkcjonalność wykracza daleko poza wzmacnianie dźwięku. Taka jednostka może stanowić centrum nie tylko systemu kinowego, ale również służyć do odsłuchu muzyki.

Streaming

Nowoczesne amplitunery kina domowego oprócz tunera radiowego FM lub DAB+ często posiadają również rozbudowane funkcje sieciowe. Pozwalają one strumieniować muzykę z platform takich jak Tidal i Spotify, jak również z lokalnych zasobów na dysku NAS. Warto sprawdzić, czy amplituner jest kompatybilny z najnowszymi formatami plików audio wysokiej rozdzielczości, takimi jak gęsty PCM, bądź DSD. Niektóre dostępne na rynku modele wyposażone są dodatkowo w bezprzewodową funkcjonalność strefową (tzw. multiroom), pozwalającą na przesyłanie dźwięku pomiędzy urządzeniami rozmieszczonymi w różnych pokojach w całym domu. Doskonałym przykładem są modele firmy Yamaha, które wyposażono w firmowy system MusicCast. Standardem wśród amplitunerów kina domowego jest transmisja Bluetooth, pozwalająca na szybkie i wygodne odtwarzanie muzyki z urządzeń przenośnych. Użytkownicy produktów firmy Apple często mogą liczyć na system Airplay, obecny w wielu amplitunerach kina domowego.

Yamaha MusicCast RX-S601DAmplituner kina domowego nie musi być duży. Jednostki o obniżonym profilu, takie jak np. Yamaha MusicCast RX-S601D, można łatwo wkomponować w nawet niską szafkę pod telewizorem. Urządzenia te zachowują funkcjonalność i jakość dźwięku porównywalną z „pełnowymiarowymi” amplitunerami.

Systemy dźwięku otaczającego

System kina domowego to przede wszystkim dźwięk taki, który wszyscy kojarzymy z wyjściem do tradycyjnego kina. Obecnie dostępnych jest kilka systemów dźwięku kinowego. Podstawowymi są DTS HD i Dolby TrueHD. Pozwalają one na odtwarzanie gęstych (24/96kHz) ścieżek przez maksymalnie siedem kanałów i subwoofer. Taki system jest z powodzeniem implementowany w wielu zwykłych kinach. Jeżeli ktoś chce przenieść domową rozrywkę na jeszcze wyższy poziom, wtedy warto się zastanowić nad systemem obiektowego audio Dolby Atmos lub DTS:X. Korzystają one z dodatkowych głośników efektowych, które odtwarzają kanał wysokości. W obecnej chwili to one oferują najlepszą jakość w kinie domowym, jak i profesjonalnym.

Pionieer SC-LX501Pionieer SC-LX501 wyposażono we wzmacniacze, pracujące w energooszczędnej klasie D. Dzięki temu urządzenie może pracować w mocno ograniczonej przestrzeni, nie nagrzewając się przy tym zbytnio.

Systemy korekcji akustycznej pomieszczenia

Amplitunery średniej i wysokiej klasy posiadają systemy niwelujące wpływ akustyki pomieszczenia na dźwięk i ułatwiające konfigurację urządzenia. Podczas konfiguracji wstępnej, po podłączeniu dostarczanego wraz z amplitunerem mikrofonu, po wykonaniu pomiarów, urządzenie wykrywa problemy z akustyką pomieszczenia i wprowadza stosowne korekcje. Jest to bardzo praktyczna funkcja, która przynosi wiele brzmieniowych korzyści. Dlatego też warto szukać amplitunerów wyposażonych w to udogodnienie.

 

Jesteśmy świadomi tego, że wybór amplitunera kina domowego jest bardzo obszernym tematem, dlatego w razie wątpliwości zachęcamy do wizyty w salonach Top Hi-Fi & Video Design, gdzie nasi eksperci chętnie się podzielą swoją wiedzą. W niezobowiązującej atmosferze można nie tylko obejrzeć urządzenia, ale również ich posłuchać. To bardzo ważny krok, ponieważ oprócz funkcjonalności, urządzenie musi nas zadowolić pod względem brzmieniowym.

Poprzedni
Powrót do strefy wiedzy
Następny

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: