Poprzedni
Następny

Bluetooth czy AirPlay – na jakie głośniki postawić?

Średnia ocen: 5
(25 ocen) 14 komentarzy

Głośniki Bluetooth i AirPlay znalazły stałe miejsce w przestrzeni audio, oferując użytkownikom wygodę, o jakiej mogą marzyć producenci przewodowych konstrukcji. Pozostaje pytanie, którą technologię wybrać? Na to pytanie odpowiadają eksperci Top Hi-Fi & Video Design.

Vifa Oslo
Rozwój technologii sprawia, że głośników nie trzeba już łączyć przewodem ze źródłem dźwięku. Na zdjęciu korzystający z technologii Bluetooth głośnik Vifa Olso.

Ostatnie dziesięciolecie zmieniło sposób, w jaki korzystamy z muzyki. Zmieniły się nasze potrzeby, zwyczaje – a w ślad za nimi – również urządzenia i technologie, zapewniające nam dostęp do muzyki. Słuchamy „z doskoku”, w ruchu i coraz częściej poza domem. W wielu sytuacjach pomagają nam w tym dobrej klasy słuchawki oraz mobilne wzmacniacze słuchawkowe. Jednak czasem chcemy podzielić się swoją muzyką z innymi lub wypełnić domową przestrzeń dźwiękiem, nie sięgając przy tym po przewód. Odpowiedzią na taką potrzebę są głośniki bezprzewodowe – wśród nich cieszące się coraz większą popularnością modele z technologią Bluetooth, lub AirPlay. Każde z tych dwóch rozwiązań ma swoje zalety i wady, dlatego warto zastanowić się, które z nich są ważniejsze. Na co zwrócić uwagę, zastanawiając się nad wyborem jednego z nich?

Bluetooth – mobilność ponad wszystko

Bluetooth to standard komunikacji bezprzewodowej, pierwotnie stworzony aby zapewnić sprawną i niedrogą komunikację dla urządzeń mobilnych, wówczas głównie telefonów komórkowych. Standard ten gwarantował stabilne połączenie pomiędzy urządzeniami przy stosunkowo niewielkiej odległości pomiędzy urządzeniami (mniej więcej kilka metrów) oraz jakość dźwięku, całkowicie wystarczającą do prowadzenia rozmów telefonicznych.

W miarę rozwoju tej technologii, możliwości kolejnych wersji Bluetooth zaczęli również doceniać producenci urządzeń audio, w wyniku czego pojawiły się kolejne generacje standardu wykorzystujące kodeki do przesyłu sygnału audio, takie jak AAC czy apt-X. Dzięki nim, jakość dźwięku osiągana przez urządzenia z technologią Bluetooth wyraźnie się poprawiła, osiągając poziom zbliżony do oferowanego przez płytę CD. Dobra jakość sygnału, oraz prosta obsługa spowodowały dynamiczny rozwój oferty głośników Bluetooth i popularność, jaką wśród klientów Top Hi-Fi & Video Design cieszą się modele, takie jak np. mobilny Bowers & Wilkins T7.

To niewielkie urządzenie, pomimo swych kompaktowych rozmiarów, zapewnia precyzyjne, pełnokrwiste brzmienie, z którego słyną produkty marki Bowers & Wilkins. Wygoda użytkowania, typowa dla bezprzewodowych konstrukcji głośnikowych jest tutaj dodatkowo zwiększona dzięki bardzo pojemnej baterii, która zapewnia aż 18 godzin pracy bez potrzeby ładowania. Dzięki technologii Bluetooth urządzenie łatwo łączy się z dowolnym smartfonem lub tabletem zyskując dostęp do ogromnych bibliotek muzycznych, oferowanych przez internetowe serwisy strumieniowe takie jak Tidal, Deezer czy Spotify. Dzięki zastosowaniu kodeka aptX jakość bezprzewodowej transmisji dorównuje poziomowi reprodukcji płyty kompaktowej, co w połączeniu z zaawansowaną techniką głośnikową Bowers & Wilkins, gwarantuje bogaty, pełen muzycznych detali dźwięk. Na ten efekt składają się również zaawansowane przetworniki C/A, nowoczesne wzmacniacze klasy D, oraz zespół dwóch szerokopasmowych głośników współpracujących ze specjalnymi promienniki basu (ABR).

Bowers & Wilkins T7
Przenośny głośnik Bowers & Wilkins T7 to wysoka jakość bezprzewodowego brzmienia, osiągana dzięki zastosowaniu zaawansowanych technologicznie rozwiązań elektronicznych i akustycznych.

Użytkownicy, którym zależy na połączeniu mobilności z dobrymi możliwościami brzmieniowymi, oraz oryginalnym designem, docenią również model Helsinki oferowany przez słynnego duńskiego producenta głośników - firmę Vifa. Sekretem imponująco głębokiego brzmienia tego głośnika jest układ zdublowanych przetworników szerokopasmowych o aluminiowych membranach, pracujących w towarzystwie dwóch głośników niskotonowych, wspieranych przez membrany pasywne.

Vifa Helsinki
Głośnik Bluetooth Vifa Helsinki zaprojektowano w ten sposób, by sprawdził się zarówno podczas rowerowych wypadów za miasto, jak i jako wygodne urządzenie stacjonarne. Podwójny układ przetworników zapewnia doświadczenia odsłuchowe na wysokim poziomie.

Technologia Bluetooth znajduje również swoje zastosowanie w nieco większych modelach, tego producenta jak np. Vifa Oslo. Tu również sekret sukcesu tkwi we wnętrzu konstrukcji, gdzie ukryto dwa przetworniki szerokopasmowe, dwa niskotonowe i dwie membrany pasywne. Niewielkie wymiary (18x9 cm) i niezwykle wysoka jakość wykonania sprawiają, że to niewielkie urządzenie dostarczy ci prawdziwych muzycznych emocji wszędzie, bez problemów z ustawieniem.

Vifa Oslo
Vifa Oslo to ewenement na rynku głośników Bluetooth. Zamknięcie w jednej obudowie podwójnego układu przetworników szerokopasmowych, niskotowych i membran pasywnych sprawia, że przesyłany przez Bluetooth apt-X cyfrowy sygnał audio nabiera niemal namacalnego charakteru.

W każdym przypadku, wyzwaniem przed którym stoją producenci urządzeń audio z technologią Bluetooth, jest skompresowana forma przesyłanego w cyfrowej postaci sygnału. Dlatego w urządzeniach tych, oprócz kodeków takich jak aptX czy AAC, spotkamy wiele innych rozwiązań, pozwalających na podniesienie jakości przesyłanego brzmienia.

Airplay – bez przewodu i bez kompromisów

Jeżeli zależy Ci na najwyższej możliwej jakości, wówczas z pomocą przychodzi standard AirPlay. Czym jest AirPlay? W przeciwieństwie do Bluetooth, które samo w sobie jest standardem transmisji danych, AirPlay to rozwiązanie, które z założenia służy do transmisji dźwięku, umożliwiając streaming w ramach istniejącej w domu sieci Wi-Fi, lub bezpośredniego połączenia Wi-Fi pomiędzy dwoma urządzeniami. Stanowi to rozwiązanie, które w doskonały sposób pozwoli nam łatwo skomunikować kompatybilny głośnik z komputerem wyposażonym w iTunes lub urządzeniami mobilnymi Apple.

Głośnik możemy ustawić za ścianą lub w nawet w odległym punkcie mieszkania, bez obawy o to, że – jak w przypadku Bluetooth – sygnał zacznie się urywać a jakość transmisji spadnie. Jedyne, o co wówczas musimy zadbać, to wystarczająco dobry sygnał Wi-Fi ustawionego połączenia.  

Z pomocą AirPlay bardziej docenimy również streaming audio wysokiej rozdzielczości, który jest bez wątpienia przyszłością strumieniowania audio. Wykorzystanie szybszej od Bluetooth sieci Wi-Fi do transmisji pozwala wykorzystać w pełni potencjał, jaki gwarantuje np. korzystanie z internetowych serwisów muzycznych.

Z drugiej strony, praktycznie każde urządzenie mobilne dysponuje technologią Bluetooth, zaś AirPlay dostępny jest jedynie w urządzeniach Apple. Stąd wiele urządzeń współpracujących, takich jak np. głośniki bezprzewodowe AirPlay, wyposaża się także w technologię Bluetooth, aby zapewnić bezproblemową komunikację bezprzewodową w każdej sytuacji sprzętowej. Przykładami tego typu konstrukcji są np. słynny już Zeppelin Wireless firmy Bowers & Wilkins czy też Vifa Stockholm.

Bowers & Wilkins Zeppelin Wireless

Vifa Stockholm
Bowers & Wilkins Zeppelin Wireless i Vifa Stockholm zapewniają komunikację zarówno przez AirPlay, jak i Bluetooth. Takie rozwiązanie pozwala połączyć najlepsze cechy każdego z tych standardów, z jednej strony gwarantując brzmienie na poziomie hi-fi, z drugiej – prostotę komunikacji z urządzeniami mobilnymi.

Rozwiązania tego typu oferują jeszcze szerszą paletę możliwości, gdyż produkty takie jak na przykład głośnik Yamaha WX-030 z jednej strony oferują bardzo szeroki zakres funkcjonalności sieciowych i strefowych, z drugiej zaś zapewniają kompatybilność zarówno z AirPlay, jak i Bluetooth.

Yamaha WX-030
Głośnik Yamaha WX-030 z jednej strony pozwala wykorzystać możliwości, jakie daje AirPlay, z drugiej – otwiera przed nami możliwość współpracy z wieloma innymi komponentami w ramach uznanego systemu multioom Yamaha MusicCast.

Nasz werdykt?

Na pytanie Bluetooth czy AirPlay tak naprawdę nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ wiąże się ona z tym, jakich urządzeń się używa. Podstawowym standardem jest Bluetooth, który w najnowszych wersjach oferuje na prawdę bardzo dobrą jakość dźwięku.

Posiadacze urządzeń Apple mogą skorzystać z funkcji AirPlay, która jest równie wygodna, a oferuje jeszcze lepszą jakość dźwięku. Technologia ta pozwala również wyeliminować odgłosy systemowe, takie jak na przykład sygnał przychodzącej wiadomości SMS, których nie wyeliminujemy ze streamingu z wykorzystaniem Bluetooth.

Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto również zasięgnąć opinii osoby, która posiada konkretną wiedzę na temat strumieniowania audio i która wie, jakie są wady i zalety każdej z dostępnych obecnie technologii – na przykład eksperta Top Hi-Fi & Video Design.

Poprzedni
Powrót do strefy wiedzy
Następny
5
Ocena:
Średnia ocen: 5

(25 ocen)

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: