Poprzedni
Następny

Bluetooth czy AirPlay – na jakie głośniki postawić?

Średnia ocen: 5
(25 ocen) 14 komentarzy

Głośniki Bluetooth i AirPlay znalazły stałe miejsce w przestrzeni audio, oferując użytkownikom wygodę, o jakiej mogą marzyć producenci przewodowych konstrukcji. Pozostaje pytanie, którą technologię wybrać? Na to pytanie odpowiadają eksperci Vifa Oslo
Rozwój technologii sprawia, że głośników nie trzeba już łączyć przewodem ze źródłem dźwięku. Na zdjęciu korzystający z technologii Bluetooth głośnik Bowers & Wilkins T7
Przenośny głośnik Helsinki oferowany przez słynnego duńskiego producenta głośników - firmę Vifa Helsinki
Głośnik Bluetooth Vifa Helsinki zaprojektowano w ten sposób, by sprawdził się zarówno podczas rowerowych wypadów za miasto, jak i jako wygodne urządzenie stacjonarne. Podwójny układ przetworników zapewnia doświadczenia odsłuchowe na wysokim poziomie.

Technologia Bluetooth znajduje również swoje zastosowanie w nieco większych modelach, tego producenta jak np. Vifa Oslo
Vifa Oslo to ewenement na rynku głośników Bluetooth. Zamknięcie w jednej obudowie podwójnego układu przetworników szerokopasmowych, niskotowych i membran pasywnych sprawia, że przesyłany przez Bluetooth apt-X cyfrowy sygnał audio nabiera niemal namacalnego charakteru.

W każdym przypadku, wyzwaniem przed którym stoją producenci urządzeń audio z technologią Bluetooth, jest skompresowana forma przesyłanego w cyfrowej postaci sygnału. Dlatego w urządzeniach tych, oprócz kodeków takich jak aptX czy AAC, spotkamy wiele innych rozwiązań, pozwalających na podniesienie jakości przesyłanego brzmienia.

Airplay – bez przewodu i bez kompromisów

Jeżeli zależy Ci na najwyższej możliwej jakości, wówczas z pomocą przychodzi standard AirPlay. Czym jest AirPlay? W przeciwieństwie do Bluetooth, które samo w sobie jest standardem transmisji danych, AirPlay to rozwiązanie, które z założenia służy do transmisji dźwięku, umożliwiając streaming w ramach istniejącej w domu sieci Wi-Fi, lub bezpośredniego połączenia Wi-Fi pomiędzy dwoma urządzeniami. Stanowi to rozwiązanie, które w doskonały sposób pozwoli nam łatwo skomunikować kompatybilny głośnik z komputerem wyposażonym w iTunes lub urządzeniami mobilnymi Apple.

Głośnik możemy ustawić za ścianą lub w nawet w odległym punkcie mieszkania, bez obawy o to, że – jak w przypadku Bluetooth – sygnał zacznie się urywać a jakość transmisji spadnie. Jedyne, o co wówczas musimy zadbać, to wystarczająco dobry sygnał Wi-Fi ustawionego połączenia.  

Z pomocą AirPlay bardziej docenimy również streaming audio wysokiej rozdzielczości, który jest bez wątpienia przyszłością strumieniowania audio. Wykorzystanie szybszej od Bluetooth sieci Wi-Fi do transmisji pozwala wykorzystać w pełni potencjał, jaki gwarantuje np. korzystanie z internetowych serwisów muzycznych.

Z drugiej strony, praktycznie każde urządzenie mobilne dysponuje technologią Bluetooth, zaś AirPlay dostępny jest jedynie w urządzeniach Apple. Stąd wiele urządzeń współpracujących, takich jak np. głośniki bezprzewodowe AirPlay, wyposaża się także w technologię Bluetooth, aby zapewnić bezproblemową komunikację bezprzewodową w każdej sytuacji sprzętowej. Przykładami tego typu konstrukcji są np. słynny już Zeppelin Wireless firmy Bowers & Wilkins czy też Bowers & Wilkins Zeppelin Wireless

Vifa Stockholm
Bowers & Wilkins Zeppelin Wireless i Vifa Stockholm zapewniają komunikację zarówno przez AirPlay, jak i Bluetooth. Takie rozwiązanie pozwala połączyć najlepsze cechy każdego z tych standardów, z jednej strony gwarantując brzmienie na poziomie hi-fi, z drugiej – prostotę komunikacji z urządzeniami mobilnymi.

Rozwiązania tego typu oferują jeszcze szerszą paletę możliwości, gdyż produkty takie jak na przykład głośnik Yamaha WX-030
Głośnik Data dodania: 23/05/2016

Poprzedni
Powrót do strefy wiedzy
Następny
5
Ocena:
Średnia ocen: 5

(25 ocen)

Polecane

 1. MusicCast WX-030

  MusicCast WX-030

  Yamaha
  Archiwum
  1 099 zł
  Prosimy o kontakt
 2. Supercena
  Helsinki

  Helsinki

  Vifa
  Głośniki Bluetooth
  Special Price 999 zł Regular Price 1 795 zł
  Prosimy o kontakt
 3. Supercena
  Stockholm

  Stockholm

  Vifa
  Archiwum
  Special Price 3 999 zł Regular Price 6 495 zł
  Prosimy o kontakt
 4. Oslo

  Oslo

  Vifa
  Głośniki Bluetooth
  2 199 zł
  Prosimy o kontakt
 5. Zeppelin Wireless

  Zeppelin Wireless

  Bowers & Wilkins
  Archiwum
  Special Price 899 zł Regular Price 1 799 zł
  Prosimy o kontakt
 6. T7

  T7

  Bowers & Wilkins
  Archiwum
  Special Price 1 199 zł Regular Price 1 599 zł
  Prosimy o kontakt

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: