Poprzedni
Następny

Jak podłączyć subwoofer?

Średnia ocen: 5
(18 ocen) 17 komentarzy

Muzyka oraz efekty dźwiękowe w filmach znacząco przekładają się na ich odbiór. O tym czy dany film przypadnie do gustu często decyduje nie tylko fabuła, ale również cała kinematograficzna otoczka. Dlatego ważne jest, by zadbać o dobry dźwięk w swoim zestawie. Do jego kluczowych elementów zaliczamy mocny i czysto brzmiący bas. Jeśli masz wrażenie, że twoje kolumny są niewystarczające, warto zapoznać się z naszym rankingiem i poradnikiem, w którym doradzamy jak podłączyć subwoofer oraz czym kierować się przy jego wyborze!

Umiejscowienie

Zanim zajmiemy się dostosowywaniem ustawień należy zwrócić uwagę na to, gdzie umieścimy subwoofer. Dobrym balansem między donośnymi niskimi tonami w pomieszczeniu, a umiejscowieniem poza polem widzenia będzie dowolny róg pokoju. Pozwoli to fali dźwiękowej swobodnie rozejść się po przestrzeni z zachowaniem elegancji we wnętrzu. Jak się jednak okazuje, niskotonowe potwory od jakiegoś czasu przestały być mało estetycznymi sześcianami w czarnym kolorze. Kilka propozycji z naszej oferty wspomnianych w poradniku jest tego najlepszym dowodem.

Bowers & Wilkins PV1D to zdecydowanie jeden z najbardziej stylowych subwooferów na rynku. Oprócz nowoczesnego dizajnu oferuje fantastyczną jakość basu dzięki sztywnym membranom i masywnej konstrukcji o wadze niemal 20 kilogramów.

Wejścia niskiego poziomu

Amplitunery kina domowego oraz niektóre komponenty stereo posiadają dedykowane wyjście sub out. Jest to sygnał niskiego poziomu, odfiltrowany ze średnich i wysokich częstotliwości. Wyjście dedykowane subwooferom najczęściej ma postać gniazda RCA, a w urządzeniach wysokiej klasy może to być wyjście symetryczne XLR. W obu przypadkach podłączenie sprowadza się do prostego podpięcia przewodu pomiędzy wyjściem „Sub Out” a wejściem „Low Level” w subwooferze. Jeżeli wzmacniacz nie ma takiego wyjścia, nie wszystko stracone. Jeżeli posiada on wyjścia „Pre Out” wówczas można połączyć je z wejściami „Low Level” lub „Line Level”. Jeśli natomiast subwoofer ich nie posiada, wystarczy użyć przejściówki typu Y z dwóch wtyków RCA na jeden. Ważne jest żeby połączyć oba kanały „Pre Out” wzmacniacza, co pozwoli odtwarzać bas z obu kanałów. W przypadku wyjścia „Sub Out” wystarczy pojedynczy przewód, ponieważ sygnał obu kanałów już został zmieszany.

NS-SW300 Piano

Yamaha NS-SW300 Piano należy do innowacyjnych konstrukcji japońskiego producenta. Yamaha wyposażyła ten model w nowatorski port bas-reflex ze spiralnie uformowanym kanałem. Dzięki temu nadmiar ciśnienia akustycznego wychodzi poza obudowę z możliwie najniższymi zniekształceniami, a ty słyszysz sprężyste i głębokie niskie tony. Wrażenia jak w kinie gwarantowane, a dodatkowo subwoofer wyróżnia się nowoczesnym wyglądem, który łatwo wpasuje się do większości wnętrz

Wejścia wysokiego poziomu

Wiele subwooferów posiada zaciski głośnikowe na tylnym panelu. Są to wejścia wysokiego poziomu, które pozwalają na podłączenie sygnału z wyjścia mocy wzmacniacza do subwoofera. Wówczas dostaje on taki sam sygnał jak kolumny, sam wycina niepotrzebne sobie pasmo. Takie wejście ma wysoką impedancję, więc z perspektywy wzmacniacza i kolumn jest praktycznie niewidoczne. Zalecamy podpiąć przewody głośnikowe od subwoofera prosto do wyjść wzmacniacza, nie do kolumn. Zapewni to maksymalną możliwą separację niskich tonów oraz brak wpływu subwoofera na dźwięk kolumn. W innych przypadkach należy pamiętać, żeby przewody łączące subwoofer z systemem audio były zbliżonej długości.

ELAC Debut 2.0 SUB3030

Nowoczesne technologie głośnikowe doprowadziły niemiecką markę ELAC do opracowania nowego subwoofera – modelu SUB3030 stworzonego jako idealne uzupełnienie dla kolumn z serii Debut 2.0. Potężna moc RMS wynosząca 500 watów sięga w szczycie nawet dwukrotnie większej wartości, nadając muzyce życie i fantastyczną energię. Ścieżki dźwiękowe również nabiorą nowego wymiaru z przetwornikiem o średnicy 305 milimetrów i dużym skoku. Dodatkowa membrana bierna oraz wzmocniona obudowa gwarantuje, że jedyne co usłyszysz to czysty dźwięk bez zniekształceń

Konfiguracja subwoofera

Po podłączeniu subwoofera należy go odpowiednio ustawić. Do wyboru jest zaledwie kilka ustawień, ale mają one kluczowe znaczenie dla uzyskanego efektu.

  • Poziom głośności – pozwala regulować wzmocnienie subwoofera. Odpowiada ono za to jak dobrze zgra się on z całym zestawem. Najlepiej zastosować metodę 2x15: ustawić poziom głośności, posłuchać 15 minut, skorygować poziom głośności, posłuchać kolejne 15 minut i ponownie skorygować natężenie dźwięku. Pozwala to na bardzo dokładne skorygowanie poziomu głośności, aby ostatecznie odbiór był przyjemny przez cały czas.
  • Częstotliwość odcięcia – reguluje od jakiej częstotliwości pracuje subwoofer. Polecamy ustawić ją na częstotliwości granicznej kolumn głośnikowych. Warto trzymać się możliwie najniższych częstotliwości, dzięki czemu całość będzie współpracować ze sobą niemal niezauważalnie.
  • Faza – niektóre subwoofery posiadają regulację fazy. Służy ona do dopasowania czasowego subwoofera i kolumn, by dźwięk był spójny i płynny. Tutaj należy sprawdzić „na ucho” jakie ustawienie jest najlepsze brzmieniowo. Jeżeli różnica jest minimalna lub niesłyszalna wówczas zalecamy ustawić 0°.

Bowers & Wilkins ASW608 to kolejna propozycja brytyjskiego producenta dla fanów potężnego dźwięku. Konstrukcja przetwornika o średnicy 200 milimetrów wykonana z mieszanki kevlaru oraz celulozy gwarantuje obfite niskie tony – i to nawet w niewielkich pomieszczeniach. Dodatkowo szeroki wybór złączy pozwala podłączyć ten model do różnego rodzaju wzmacniaczy.

Potężny dźwięk w twoim salonie

Subwoofery to wartościowy element systemów kina domowego i stereo. Jego podłączenie i konfiguracja nie są skomplikowane, a właściwe ustawienie wszystkiego za pierwszym razem gwarantuje bezproblemową pracę oraz brzmienie niskich tonów, jakiego do tej pory nie doświadczyłeś. Dzięki wiedzy z tego poradnika konfiguracja będzie prostym i szybkim procesem. Po więcej wiedzy w tematyce dobrego brzmienia zachęcamy do spojrzenia na Strefę Wiedzy na naszym blogu. Jeżeli interesuje cię któryś z modeli subwooferów z oferty zapraszamy do wizyty w jednym z salonów Top Hi-Fi & Video Design. Nasi eksperci z przyjemnością zorganizują profesjonalny odsłuch. W przyjemnej atmosferze i dedykowanym pomieszczeniu łatwiej podjąć właściwą decyzję zakupową wybierając sprzęt, który na pewno będzie Cię cieszyć przez lata. Serdecznie zapraszamy!

 

Poprzedni
Powrót do strefy wiedzy
Następny
5
Ocena:
Średnia ocen: 5

(18 ocen)

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: