Poprzedni
Następny

Jaki subwoofer do kina domowego (i nie tylko)?

Średnia ocen: 5
(21 ocen) 10 komentarzy

Dodaje brzmieniu mocy i charakteru. Podłączony do systemu kina domowego, wzbogaca ścieżkę filmową o wyraźny, bogaty bas. Angażuje nasze zmysły i pozwala poczuć całym ciałem siłę efektów specjalnych. Dzięki niemu brzmienie staje się wręcz namacalne. Sobwoofer to dziś tak naprawdę nieodzowny element każdego zestawu kina domowego. Jak wybrać model, który zagwarantuje nam mocne wrażenia? Eksperci Top Hi-Fi & Video Design radzą – zacznij od kilku kroków.

Bowers & Wilkins PV1D
Subwoofer to źródło niskich tonów, nieodzownych dla każdego systemu kina domowego. Na zdjęciu model Bowers&Wilkins PV1D, którego nietypowa, kulista konstrukcja oraz unikalne rozwiązania technologiczne pozwoliły połączyć niewielkie rozmiary z imponującą mocą i wysoką precyzją brzmienia. 

Aktywne czy pasywne?

Subwoofery pasywne to konstrukcje, których niewiele spotkamy dziś na rynku home audio, chociaż wciąż możemy o nich przeczytać np. w różnych rankingach subwooferów. Urządzenia te nie są wyposażone w wewnętrzny wzmacniacz, więc wymagają podłączenia do zewnętrznej końcówki mocy, by odpowiednio napędzać membranę. Oczywiście, obydwa te elementy powinny być prawidłowo do siebie dopasowane – i to nie tylko pod względem mocowym, więc dla osiągnięcia optymalnego zestawienia niezbędna jest pewna wiedza i doświadczenie. To właśnie z tego powodu najchętniej sięgamy po subwoofery aktywne, które są całkowicie samodzielne pod względem mocowym, co znacznie upraszcza całą sprawę.

Subwoofery aktywne posiadają już wbudowany wzmacniacz, który pod względem parametrów jest optymalnie dopasowany do potrzeb zamontowanego w subwooferze głośnika niskotonowego. To bardzo popularne rozwiązanie, które spotkamy np. w modelu Bowers & Wilkins ASW 608, Jeśli więc szukasz subwoofera, który z jednej strony zagwarantuje Ci mocny, imponujący bas, a z drugiej zapewni wygodę użytkowania i prostą instalację, weź pod uwagę właśnie ten typ subwoofera. Dokonując wyboru zawsze warto również skorzystać z fachowej rady profesjonalisty, takiego jak doradca w salonie Top Hi-Fi & Video Design

Bowers & Wilkins ASW608
Mocny, 200-watowy wzmacniacz klasy D sprawia, że subwoofer Bowers & Wilkins ASW 608 pomimo swych kompaktowych rozmiarów, bez problemu wypełnia pomieszczenie mocnym, spektakularnym basem.

Otwarte czy zamknięte?

Wiele popularnych modeli subwooferów posiada otwartą konstrukcję, czyli taką, w której zastosowano port bass-reflex. Rozwiązanie to znajdziesz np. w subwooferze Yamaha NS-SW700 Piano Black. Gwarantuje ono uzyskanie obfitego, głębokiego basu przy zastosowaniu stosunkowo niewielkiej obudowy subwoofera. Jeśli system kinowy służy Ci głównie do oglądania filmów, otwarta konstrukcja subwoofera zapewni Ci potęgę emocjonującego brzmienia, której oczekujesz podczas oglądania filmów akcji.  

 Yamaha NS-SW700 Piano Black
Otwarta konstrukcja modelu NS-SW700 Piano Black pozwala na uzyskanie czystej, bogatej i mocnej podstawy basowej. Technologie QD-Bass oraz Bass Action Selector System sprawiają, że brzmienie nabiera mocnej definicji, a bas jest krótki, sprężysty i bardzo dobrze kontrolowany.

Subwoofer o konstrukcji zamkniętej ma szczelną obudowę i nie posiada portu basowego (otworu), dlatego do wytworzenia dźwięku odpowiedniej głośności potrzebuje więcej mocy. Bas z takiego urządzenia jest jednak lepiej kontrolowany od tego, który otrzymujemy w konstrukcjach otwartych, więc charakteryzuje go większa precyzja. Dlatego też sobwoofery, takie jak np. ELAC SUB 2030 lub Bowers&Wilkins DB3D, nie tylko gwarantują świetną współpracę z kinem domowym, ale również bardzo dobrze sprawdzają się jako wsparcie stereofonicznego systemu muzycznego. Jeżeli więc rozglądasz się za uzupełnieniem Twojego zestawu stereo o silniejszą sekcję niskotonową, lub jeśli Twoje kino domowe służy Ci również do słuchania muzyki, rozważ zakup subwoofera o konstrukcji zamkniętej.

Kwestia pomieszczenia

Decydując się na zakup subwoofera należy również wziąć pod uwagę wielkość pomieszczenia, w którym będzie pracował. Pokoje o dużej kubaturze wymagają odpowiednio „dużych” mocy subwooferów, aby były one w stanie wytworzyć odpowiednie ciśnienie akustyczne w takiej powiększonej przestrzeni. Modele aktywne, takie jak np. 500-watowy subwoofer Bowers & Wilkins ASW 10CMS2 lub Bowers & Wilkins ASW 610XP z powodzeniem sprawdzą się nawet w obszernym, kilkudziesięciometrowym salonie. Wysokiej jakości wzmacniacz własny klasy D zapewnia tu mocny, dobrze kontrolowany bas, który zadowoli nawet najbardziej wymagającego domowego kinomana.

Przy nieco mniejszych pomieszczeniach, z powodzeniem wystarczą nam dobrej jakości modele o mniejszej mocy – na przykład 80-watowy MIO od Indiana Line – lub Yamaha NS-SW050.

Yamaha NS-SW050
Twisted Flare Port – autorskie rozwiązanie marki Yamaha sprawia, że model NS-SW050 gwarantuje wyjątkowo czysty i sprężysty bas.

Spore znaczenie mają również warunki pokoju, w którym ustawimy subwoofer. W przypadku niskich częstotliwości fala dźwiękowa jest bardzo długa i „lubi” odbijać się od ścian. Ustawienie subwoofera w rogu pomieszczenia zwiększa poziom reprodukcji basu. Z drugiej strony spotykamy też zjawisko „dead spots”, czyli miejsc, w których bas jest wyraźnie osłabiony. Warto więc wypróbować kilka lokalizacji subwoofera w naszym pokoju, aby wybrać takie, które zapewni optymalny poziom reprodukcji basu. Należy przy tym pamiętać, że ludzkie ucho tak naprawdę nie wychwytuje kierunku, z którego dochodzi bas. Bez problemu wychwyci jednak różnicę w precyzji i natężeniu niskich częstotliwości. Dlatego decydując się na zmianę miejsca ustawienia sobwoofera, powinniśmy brać pod uwagę przede wszystkim jakość i siłę dźwięku, którą konkretne miejsce wzmocni lub osłabi.

2 lepsze niż 1

Na tym jednak nie kończą się dostępne możliwości. Jeśli masz do nagłośnienia spore pomieszczenie (np. obszerny salon), możesz zastosować dwa subwoofery, aby zwiększyć ilość odtwarzanego basu, bardziej równomiernie nagłaśniając nim pokój.

Bowers & Wilkins ASW610XP
Celulozowo-kevlarowa membrana o dużej amplitudzie wychyleń oraz duża moc 500W modelu Bowers & Wilkins ASW 610XP pozwalają wytworzyć unikalne warunki brzmieniowe – niezależnie od tego, czy korzystamy z urządzenia w klasycznym układzie, czy w parze z jego bliźniakiem.

Oczywiście zastosowanie dwóch subwooferów będzie wymagało dodatkowego miejsca oraz podwojonego budżetu na taki zakup. Alternatywnym rozwiązaniem może być w tym przypadku subwoofer z podwójnym układem głośnikowym jak np. Bowers & Wilkins PV1D. Rozwiązanie takie znacznie zwiększa możliwości mocowe, zachowując niewielką formę i eliminując konieczność stosowania drugiego urządzenia. Przeciwsobny układ pracy głośników sprawia, że wytwarzane przez nie drgania wzajemnie się znoszą, dzięki czemu obudowa subwoofera pozostaje wolna o jakichkolwiek drgań.

Bowers & Wilkins PV1D
Model PV1D marki Bowers & Wilkins to połączenie innowacyjnej, kulistej konstrukcji z przeciwstawnym ustawieniem dwóch przetworników. Rozwiązanie to pozwala na wyeliminowanie większości drgań oraz efektywne pokrycie pomieszczenia basem przy zachowaniu niewielkich rozmiarów urządzenia.

Płaski design – głębokie brzmienie

Jeśli nie chcesz, aby subwoofer zajmował w twoim pokoju zbyt wiele miejsca, powinieneś zwrócić uwagę na konstrukcje o płaskim profilu jak np. Yamaha YST-FSW50, NS-SW210 czy Bluesound Pulse Sub. Dzięki ich spłaszczonej konstrukcji dużo łatwiej „schować” je we wnętrzu pokoju. Taki subwoofer wsuniesz pod sofę, lub ustawisz na półce między książkami, oszczędzając miejsce, które zajęłaby pełnowymiarowa konstrukcja.

Subwoofery
Trzy modele, trzy przykłady połączenia mocy z kompaktowymi rozmiarami. Subwoofery Yamaha i Bluesound pokazują, że imponujące, mocne brzmienie to przede wszystkim kwestia odpowiedniej konstrukcji, a nie gabarytów urządzenia.

Front-firing czy down-firing?

Subwoofer o konstrukcji front-firing to urządzenie z przetwornikiem umieszczonym z przodu, we frontowej ściance obudowy subwoofera, natomiast w wariancie down-firing obudowa subwoofera jest nieco uniesiona na nożkach, zaś sam głośnik skierowany jest ku dołowi. Który z tych układów jest lepszy? Na to pytanie w zasadzie nie istnieje jednoznaczna odpowiedź. Subwoofery typu down-firing emitują falę brzmieniową w kierunku podłogi, a takie rozwiązanie – przynajmniej w teorii – pozwala równomierniej rozprowadzić niskie tony po pomieszczeniu, gdyż odpowiednie ukształtowanie dolnej partii obudowy wypromieniowuje je w wielu kierunkach. Jednak tak naprawdę efekt końcowy zależy również od innych czynników – w tym kubatury pokoju, jakości przetwornika i mocy subwoofera. Dlatego, zanim zdecydujemy się na konkretny wariant, warto posłuchać, jak każde z tych urządzeń zachowuje się w praktyce.

Waga konfiguracji

Uzyskanie dynamicznego, wyrazistego i pełnego emocji basu wymaga również skonfigurowania zakupionego urządzenia. W przypadku kina domowego ciężar kalibracji przejmuje w wielu przypadkach amplituner AV. Urządzenia te często są wyposażone są układ kalibracji oraz specjalny mikrofon pomiarowy, co pozwala na odpowiednie kształtowanie brzmienia także w odniesieniu do zakresu niskotonowego.

Bardziej zaawansowane technologicznie modele subwooferów, takie jak np. Elac SUB 2050, umożliwiają dokonanie bardzo precyzyjnej kalibracji z poziomu aplikacji obsługującej urządzenie. To z kolei przekłada się na efekt końcowy, czyli znacznie bardziej precyzyjny, i lepiej kontrolowany bas, który idealnie współgra z pozostałymi zakresami tonalnymi.

Elac SUB 2050
Na zdjęciu model Elac SUB 2050. Ten mocny, 500W sobwoofer o zamkniętej konstrukcji powala uzyskać wysokiej klasy mocne i precyzyjne brzmienie niskich częstotliwości. Funkcja automatycznej kalibracji umożliwia doskonałe dostosowanie jego możliwości do zestawu kina domowego oraz preferencji użytkownika.

Włączenie subwoofera w skład zestawu stereo wymaga od nas nieco więcej zaangażowania. Ustawienie rozpoczynamy od fazy – przełączając właściwy przełącznik na obudowie subwoofera, Następnie regulujemy głośność względem kolumn i sprawdzamy, jak ustawiony przez nas bas zachowuje się przy zróżnicowanym materiale muzycznym.

Właściwe ustawienie subwoofera może nieść ze sobą wiele wyzwań – szczególnie, jeśli podejmujemy się tego zadania po raz pierwszy – dlatego warto wesprzeć się radą eksperta, takiego jak doradca Top Hi-Fi & Video Design.

Liczy się brzmienie

Sześcienne skrzynie subwooferów na dobre wpisały się w krajobraz kina domowego. Nic dziwnego. Żaden inny głośnik nie przekaże siły i emocji, świadczących o potędze ścieżki filmowej, niż wysokiej klasy niskotonowiec. To on „uderza” w nas brzmieniem, sprawiając, że tak naprawdę nie tylko je słyszymy, ale również czujemy na skórze. 

Nie dziwi więc tak szeroka oferta tych urządzeń – różniących się ceną, jakością i klasą reprodukcji dźwięku. W sieci znajdziesz mnóstwo informacji na ten temat. Pamiętaj jednak, że żaden ranking subwooferów nie zastąpi Twojej indywidualnej wrażliwości brzmieniowej.

Sprzęt muzyczny to kategoria produktów, której nie warto kupować „na słowo honoru”. Zdecydowanie lepiej sprawdzić, jak konkretny model brzmi na żywo. Salony Top Hi-Fi & Video Design zapewniają Klientom możliwość „wysłuchania” subwoofera w warunkach zbliżonych do domowych. Tak, byśmy mogli wybrać model, który przez lata będzie dostarczał nam emocjonujące brzmienie.

 

---

Artykuł powstał dzięki wsparciu doradców Top Hi-Fi & Video Design – specjalistycznych salonów, powstałych ponad 20 lat temu, aby pomagać klientom w doborze i budowaniu wymarzonych systemów audio-video.

Potrzebujesz pomocy? Skontaktuj się z jednym z naszych salonów. Bez pośpiechu, przy filiżance dobrej kawy i w miłej atmosferze postaramy Ci się pomóc, a nasi konsultanci odpowiedzą na każde Twoje pytanie. Adresy salonów znajdziesz u dołu strony głównej Top Hi-Fi & Video Design. 

Jeżeli jesteś zainteresowany najnowszymi informacjami i specjalnymi ofertami, zapisz się na nasz newsletter.

Poprzedni
Powrót do strefy wiedzy
Następny
5
Ocena:
Średnia ocen: 5

(21 ocen)

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: