Poprzedni
Następny

HDMI CEC w TV - Co to jest kontrola CEC (Consumer Electronic Control)?

Średnia ocen: 5
(2 oceny) 2 komentarze

HDMI jest nie tylko złączem, ale przede wszystkim standardem, bez którego trudno wyobrazić sobie dzisiaj sprzęt audio, ponieważ zapewnia komunikację między urządzeniami. Charakteryzuje się różnorodnymi parametrami transmisji i wykorzystuje rozmaite funkcje. Jedną z nich jest CEC (Consumer Electronics Control). Czym się wyróżnia i co daje użytkownikowi? Na wszystkie te pytania odpowiem w tym poradniku.

Co to jest CEC? Spis treści:

  1. Do czego służy HDMI CEC?
  2. Jak uruchomić HDMI CEC?
  3. Czy każdy telewizor ma HDMI CEC?
  4. Jak zrobić aby telewizor włączał się z dekoderem?
  5. Jaki kabel HDMI obsługuje CEC?
  6. Podsumowanie

Do czego służy HDMI CEC

CEC, czyli Consumer Electronics Control wykorzystuje oddzielny sygnał elektryczny w standardzie HDMI i współdzieloną magistralę. Pozwala to na przesyłanie sygnału nawet przez urządzenie, które jest wyłączone. Obsługa funkcji CEC zapewnia integrację systemów sterowania kompatybilnych urządzeń połączonych za pośrednictwem kabla HDMI. Daje to dużą korzyść dla użytkownika, ponieważ zapewnia obsługę sprzętów za pomocą jednego pilota, np. zmiana kanału na dekoderze satelitarnym z wykorzystaniem pilota do telewizora, podobnie jest m.in. z regulacją głośności.

Kompatybilność z HDMI CEC może pozwalać na współpracę nawet do 15 połączonych ze sobą urządzeń. Każdy z pewnością przyzna, że znacznie ułatwia to sterowanie urządzeniami. Warto wiedzieć, że niektórzy producenci wprowadzili własne nazewnictwo dla tego rozwiązania. Na przykład Sony określa tę funkcję jako Bravia Sync, Philips używa nazwy Easylink, LG - Simplink itp. Wprowadza to trochę zamieszania, ale niestety to już się raczej nie zmieni.

NAD T758 V3i

Jak uruchomić HDMI CEC

Zwróć uwagę, czy urządzenie obsługuje funkcję CEC, a jeśli tak, to czy jest ona włączona. Może być bowiem konieczność jej aktywowania, ponieważ nie każdy sprzęt ma ją domyślnie uruchomioną. Konieczne będzie zatem sprawdzenie ustawień urządzeń, które chcesz połączyć kablem HDMI i korzystać z funkcji CEC oraz opcji sterowania nimi za pomocą jednego pilota. Nie jest potrzebna żadna konfiguracja HDMI. Wystarczy jedynie aktywować tę funkcję w menu telewizora.

Nie zawsze jednak aktywna funkcja HDMI CEC będzie zaletą, np. włączając odtwarzacz Blu-ray z włożoną do niego płytą CD, nie musimy koniecznie uruchamiać telewizora, by posłuchać muzyki. Ten jednak sam może włączyć się – czy tego chcemy, czy nie – równocześnie ze wspomnianym odtwarzaczem. Trzeba go będzie wówczas ręcznie wyłączyć, by nie wyłączyć jednocześnie Blu-raya.

Czy każdy telewizor ma HDMI CEC

NAD T758 V3i

Odpowiadając na to pytanie jednym zdaniem – nie wszystkie telewizory mają CEC. Wszystkie obecnie produkowane TV mają tę funkcję, jednak jeszcze kilka lat temu, mimo że złącza HDMI były już standardem, producenci nie implementowali obsługi CEC. Warto więc sprawdzić specyfikację telewizora, aby sprawdzić, czy został on wyposażony w CEC, co znacznie usprawnia sterowanie urządzeniami.

Jak zrobić, aby telewizor włączał się z dekoderem

Często słyszę od użytkowników pytanie, czy da się skonfigurować system audio tak, aby telewizor włączał się z dekoderem. To właśnie dzięki funkcji HDMI CEC użytkownik, włączając dekoder telewizji kablowej, czy satelitarnej, może również automatycznie włączyć TV. Zamiast skupiać się na szukaniu właściwego pilota, można więc skupić się na seansie.

NAD T758 V3i

Jaki kabel HDMI obsługuje CEC?

Rozwiązanie CEC jest dostępne w standardzie HDMI już od wersji 1.0. Od wersji 1.3a lista komend wykorzystywanych przez tę funkcję została uaktualniona. Możesz mieć więc pewność, że wszystkie dostępne kable HDMI są zgodne z tą technologią.

Kompatybilność sprzętu z HDMI CEC obecnie nie jest jednak zbyt często podkreślana przez producentów. Co więcej, producenci sprzętu audio-wideo, np. telewizorów czy odtwarzaczy Blu-ray, nie mają obowiązku implementacji tego rozwiązania w swoich urządzeniach. Warto jednak wiedzieć, co ono umożliwia. Może okazać się bardzo przydatne i znacznie ułatwić użytkowanie sprzętu audio-wideo.

Przeczytaj też artykuł: Jaki kabel HDMI wybrać? oraz obejrzyj nasze wideo:

Podsumowanie

Za pomocą przewodów HDMI można nie tylko przesłać sygnał audio i video. Specyfikacja tego standardu obejmuje szereg bardzo przydatnych funkcji. CEC, który pozwala na sterowanie kilkoma urządzeniami z jednego pilota, jest jednym ze znaczących udogodnień. Jeśli jeszcze nie korzystasz z tej funkcji, zachęcam do rozpoczęcia przygody. Możesz mi wierzyć - CEC naprawdę ułatwia życie, a przynajmniej użytkowanie sprzętu audio.Poprzedni
Powrót do aktualności
Następny
5
Ocena:
Średnia ocen: 5

(2 oceny)

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: