Poprzedni
Następny

Jakie kino domowe z Dolby Atmos wybrać

Wybierając zestaw kina domowego chcesz, aby jakość dźwięku była jak najlepsza. Na rezultaty ma wpływ wiele czynników, ale jednym z najważniejszych jest nie tylko ilość kanałów, ale także zastosowana technologia emitowania dźwięku przestrzennego. Od kilku lat dostępny jest rewolucyjny kodek, czyli Dolby Atmos, pozwalający stworzyć prawdziwie trójwymiarowy dźwięk. W tym poradniku wyjaśnię, jak wybrać system kinowy, aby osiągnąć spektakularną, jakość dźwięku, dostępną niegdyś wyłącznie na sali kinowej.

Spis treści:

  1. Jakie kino domowe z Dolby Atmos wybrać. Najlepsze kina domowe z Dolby Atmos – ranking
  2. Co jest potrzebne do Dolby Atmos
  3. Jaki amplituner do kina domowego Dolby Atmos
  4. Soundbary z Dolby Atmos
  5. Najczęściej zadawane pytania. FAQ
  6. Podsumowanie

kino domowe z głośnikami instalacyjnymi

Jakie kino domowe z Dolby Atmos wybrać. Najlepsze kina domowe z Dolby Atmos – ranking

Dolby Atmos to rewolucyjna technologia, która zapożyczona została z profesjonalnego kina. Ze względu na doskonałe efekty dźwiękowe, które można uzyskać, zaczęto wykorzystywać ją także w kinie domowym. Na początku tylko nieliczne amplitunery były wyposażone w kodeki zdolne do odtwarzania dźwięku Dolby Atmos. Producenci szybko jednak zaczęli implementować tę technologię w większości amplitunerów, pomijając jedynie podstawowe modele, wyposażone w pięć kanałów. Obecnie kina domowe  Dolby Atmos są dostępne dla szerokiego grona odbiorców. Wybór amplitunerów AV jest szeroki, a ceny pozwalają stworzyć kino domowe Dolby Atmos w budżecie przystępnym dla wielu użytkowników.

Co jest potrzebne do Dolby Atmos

Zanim wyjaśnię, jakie urządzenia są potrzebne, aby stworzyć system kina domowego Dolby Atmos, wspomnę o podstawowej różnicy pomiędzy systemem kinowym Dolby Atmos a klasycznym kinem domowym. Przede wszystkim warto wiedzieć, że w podstawowych zestawach głośniki umieszczane są w jednej płaszczyźnie, mniej więcej na wysokości uszu słuchacza. Z kolei w konfiguracji kina domowego Dolby Atmos oprócz standardowych kanałów montowane są także głośniki sufitowe lub efektowe, dające podobny rezultat. Taki system głośników pozwala na wytworzenie dźwięku trójwymiarowego, który zapewnia zdecydowanie lepsze walory brzmieniowe podczas oglądania filmów. Głośniki sufitowe w niektórych systemach zamieniane są na kolumny podstawkowe montowane przy suficie. W ofercie niektórych producentów dostępne są tak zwane moduły Dolby Atmos. Są to dodatkowe głośniki nakładane na kolumny, które promieniują dźwięk do góry. Takie rozwiązanie wybierają Klienci, którzy nie mogą pozwolić sobie na prace związane z montażem sufitu podwieszanego i rozprowadzeniem dodatkowych przewodów.

jakie Kino domowe Yamaha wybrać?

Kolejnym, niezbędnym elementem systemu kinowego z Dolby Atmos jest odpowiedni amplituner kina domowego. Jak już wspomniałem, większość modeli oferuje już obsługę tego kodeka, jednak warto pamiętać, aby przed zakupem urządzenia sprawdzić jego specyfikację lub zapytać o to sprzedawcę.

Przed seansem warto sprawdzić, czy ścieżka dźwiękowa filmu, którą zamierzasz odtwarzać, dostępna jest w formacie Dolby Atmos. Jeśli korzystasz z płyt Blu-ray, taka informacja powinna być zawarta na opakowaniu. Dodam, że każdy współcześnie produkowany odtwarzacz Blu-ray dekoduje dźwięk zapisany w systemie Dolby Atmos.

Serwisy streamingowe, np. Netflix także mają filmy z dźwiękiem Dolby Atmos, który jest dostępny w wyższym pakiecie. Jeśli dany tytuł ma możliwość jego odtwarzania, pojawia się ikonka z logo Dolby Atmos.

Przeczytaj także nasz artykuł: Dolby Atmos w praktyce

Jaki amplituner do kina domowego Dolby Atmos

Zawsze podkreślam, że odpowiedni amplituner AV jest gwarancją udanego systemu kina domowego. To urządzenie to w gruncie rzeczy „kombajn”, pełniący funkcję wzmacniacza wielokanałowego i procesora dźwięku, dlatego w głównej mierze odpowiada za efekty dźwiękowe w systemie wielokanałowym.

amplitunery Yamaha są kompatybilne z asystentem głosowym (Asystent Google)

Wspomniałem już, że większość amplitunerów AV ma możliwość dekodowania Dolby Atmos. Postaram się wyjaśnić, jak wybrać urządzenie, które sprawdzi się w nowoczesnym systemie kina domowego Dolby Atmos.

Zacznę od podstawowego parametru, czyli ilości obsługiwanych kanałów. Producenci najczęściej podają maksymalną ilość odtwarzanych kanałów, wraz z subwooferem. Dlatego amplituner, który obsługuje siedem kanałów i dwa subwooferowe, oznaczany jest jako 7.2. Warto wiedzieć jednak, że niektóre z tych kanałów mogą być wykorzystane jako głośniki Dolby Atmos. Wówczas taką konfigurację zapisuje się w postaci trzech cyfr, a ostatnia określa ilość kanałów efektowych. Spotykane są różne opcje systemu Dolby Atmos, w zależności od budżetu użytkownika, czy powierzchni pomieszczenia. Podstawowy system 5.1.2 zawiera pięć tradycyjnych kanałów, jeden subwoofer i dwa głośniki efektowe. Taką konfigurację obsługuje Yamaha RX-V6A, czyli amplituner AV z Dolby Atmos. To urządzenie ze względu na bogatą funkcjonalność jest chętnie wybierane przez osoby chcące stworzyć nowoczesny zestaw kina domowego. Japoński producent po raz kolejny udowodnił, że dobre kino domowe nie musi zrujnować budżetu. Trzeba podkreślić, że ten dobrze wyposażony model, mający funkcje sieciowe i obsługujący Dolby Atmos kosztuje niecałe 3000 zł, co jest moim zdaniem bardzo atrakcyjną ceną.

Amplituner Yamaha RX-V6A oferuje przestrzenny i wyrazisty dźwięk wielokanałowy. Użytkownik może więc wybrać kolumny samodzielnie lub skorzystać z naszych propozycji. Jeśli planujesz budżetowe kino domowe, polecam głośniki Indiana Line z serii Nota. Możesz wybrać gotowy zestaw, składający się z podłogowych głośników frontowych, a także głośników surround. Jako kanały efektowe sprawdzą się głośniki sufitowe Indiana Line RD 260. Użytkownikom, którzy chcą uzyskać jeszcze bardziej angażujący i dynamiczny dźwięk, polecam zestaw z kolumnami Bowers & Wilkins. Te głośniki to jedne z najlepszych konstrukcji w swojej klasie, biorąc pod uwagę walory brzmieniowe. Brytyjski producent oferuje także głośniki sufitowe Bowers & Wilkins CCM362, które idealnie sprawdzą się jako kanały efektowe. Na podstawie własnych doświadczeń, a także opinii Klientów wiem, że walory brzmieniowe takiego zestawu z pewnością spełnią oczekiwania miłośników kina.

Jeśli chcesz stworzyć bardziej rozbudowany system kina domowego Dolby Atmos, niezbędny będzie amplituner obsługujący większą ilość kanałów. Model z dziewięcioma końcówkami mocy pozwoli stworzyć  konfigurację 5.1.4 lub 7.1.2. Użytkownicy, którzy planują taki system wielokanałowy, powinni pamiętać, że kluczem do osiągniecia kinowej jakości brzmienia będzie połączenie wydajnego prądowo amplitunera AV z odpowiednio dobranymi głośnikami. W swojej praktyce zawodowej dobierałem już takie zestawy, więc bazując na opiniach Klientów, zaproponuję dwie konfiguracje, które z pewnością zapewnią Ci wrażenia dźwiękowe, jakich oczekujesz.

Pierwszym modelem, obsługującym tę konfigurację Dolby Atmos, jest amplituner Yamaha RX-A6A. Jego moc wyjściowa, wynosząca 150W i wysoka wydajność prądowa pozwala na swobodny dobór kolumn głośnikowych. Obsługa większej ilości kanałów nie stanowi więc dla tego urządzenia wyzwania. Warto dodać, że Yamaha RX-A6A dobrze radzi sobie także w trybie stereo. Rozbudowana funkcjonalność sieciowa tego modelu sprawia, że Yamaha RX-A6A sprawdzi się także podczas odtwarzania muzyki ze źródeł sieciowych, czyli serwisów stremingowych, a także radia internetowego.

Kolejnym modelem, który rekomenduję do konfiguracji 5.1.4 lub 7.1.2 jest NAD T778. To referencyjny amplituner AV kanadyjskiego producenta, który bazuje na jego wieloletnim doświadczeniu w wytwarzaniu sprzętu audio. Trzeba przyznać, że tak dopracowane konstrukcje nie trafiają się często, nawet w przypadku urządzeń tej klasy. Wydajna sekcja końcówek mocy, bogata funkcjonalność i dopracowana aplikacja BluOS sprawiają, że użytkownik dostaje wszystko, czego oczekuje. A nawet więcej, bo ilość funkcji naprawdę imponuje. Amplituner wyposażony został w autorski system korekcji akustyki Dirac Live, który dopasuje brzmienie do warunków akustycznych pomieszczenia, co pozwoli uzyskać najwyższą wierność przekazu podczas seansu filmowego. Wisienką na torcie jest panel intuicyjny i prosty w obsłudze panel dotykowy, pozwalający na zarządzenie wieloma funkcjami.

W takich zestawach sprawdzają się głośniki Bowers & Wilkins z serii 600 lub 700. Użytkownik ma do wyboru głośniki podstawkowe i podłogowe, co pozwoli dopasować konfigurację w zależności od wymiarów pomieszczenia i pomysłu użytkownika. W skład zestawu będą wchodziły także głośniki sufitowe. Polecam dopracowane konstrukcje, które pozwolą w pełni wykorzystać potencjał brzmieniowy całego zestawu. W takich zestawach sprawdzają się na przykład Bowers & Wilkins CCM362, które chętnie wybierają nasi Klienci.

Warto pamiętać, że do każdego zestawu kina domowego należy dodać subwoofer, który zdecydowanie poprawia przetwarzanie niskich częstotliwości. Oferta producentów jest szeroka, dlatego warto podczas konfiguracji systemu zapytać naszych ekspertów, które modele polecają. Poszczególne subwoofery różnią się mocą i wielkością membrany, co ma wpływ na charakter brzmienia niskich tonów. Te parametry powinny być dopasowane do wielkości pomieszczenia, jego akustyki i wybranych głośników kina domowego, dlatego nie chcę podawać „w ciemno” konkretnych modeli. Polecam wizytę w naszym salonie i dobór odpowiedniej konfiguracji.

Nadszedł czas na najbardziej rozbudowaną konfigurację zestawu kina z Dolby Atmos, czyli 7.1.4. Jak widać, w tej opcji mamy siedem tradycyjnych kanałów i cztery głośniki efektowe. Taki system wymaga najbardziej rozbudowanego amplitunera AV, który obsługuje aż 11 kanałów. Nie będzie chyba dla nikogo zaskoczeniem, że jest to model z górnej półki. Jak dotąd jedynym modelem amplitunera AV w naszej ofercie, który obsługuje system Dolby Atmos w tej konfiguracji, jest Yamaha RX-A8A z serii Aventage. Ten topowy amplituner japońskiego producenta to 11.2 kanałowy sprzęt, imponujący możliwościami i bogatą funkcjonalnością. To zdecydowanie najbardziej innowacyjny model amplitunera AV japońskiego producenta. Yamaha RX-A8A, oprócz funkcji dobrze znanych z innych modeli, oferuje także dodatkowe możliwości, zarezerwowane jedynie dla topowego modelu. Mam na myśli między innymi obsługę Auro 3D, czy najwyższej jakości, 32-bitowy przetwornik DAC ESS SABRE PRO ES9026PRO, zapewniający przetwarzanie sygnału z najwyższą wiernością i rekordowo niskim poziomem zniekształceń.

kino domowe z głośnikami surround na podstawkach + subwoofer

Dzięki najwyższej jakości komponentom i zaawansowanym układom elektronicznym japońska konstrukcja wyróżnia się jeszcze bardziej angażującym i klarownym dźwiękiem, który spełni oczekiwania nawet najbardziej wymagających użytkowników. Tworząc hi-endowy system kina domowego, koniecznie należy zadbać także o odpowiednie kolumny głośnikowe. Polecam więc kontakt z naszymi specjalistami od instalacji customowych, którzy pomogą Ci stworzyć zestaw kinowy Dolby Atmos na najwyższym poziomie.

Soundbary z Dolby Atmos

Klienci często pytają mnie, czy zakup amplitunera AV z zestawem głośników jedynym sposobem na uzyskanie dźwięku przestrzennego Dolby Atmos. Innym rozwiązaniem jest zakup soundbara obsługującego trójwymiarową przestrzeń dźwiękową. Zaawansowane rozwiązania techniczne zastosowane w takich modelach pozwalają na wirtualne wytworzenie dźwięku obiektowego Dolby Atmos. Innymi słowy, wybierając taki soundbar, użytkownik odnosi wrażenie, że dźwięk dobiega do niego z wielu głośników. Soundbar z Dolby Atmos polecam przede wszystkim osobom, które nie mają możliwości stworzenia kina domowego Dolby Atmos z kolumnami głośnikowymi w swoim salonie. Soundbar nie zapewni tak spektakularnych efektów dźwiękowych, jak porządny system kina domowego z Dolby Atmos, jednak gwarantuję, że jakość dźwięku będzie naprawdę dobra. Zwłaszcza, jeśli wybierzesz sprawdzony model, który zagwarantuje wrażenia dźwiękowe na wysokim poziomie.

Dwa soundbary japońskiego producenta, czyli modele Yamaha SR-X40A oraz Yamaha SR-X50A obsługują dźwięk obiektowy, co pozwala poczuć się użytkownikowi w centrum akcji. Szczególnie dynamiczne sceny, jak przelot helikoptera, czy wybuchy, zapewniają bardziej realistyczny dźwięk niż klasyczne soundbary. Oba modele, należące do serii True X, wyróżniają się bogatą funkcjonalnością. Oba modele zostały wyposażone w AirPlay 2, Wi-Fi, Bluetooth, co pozwala na bezprzewodowe przesyłanie muzyki z urządzeń mobilnych. Soundbary obsługują także funkcje głosowe.

Najczęściej zadawane pytania. FAQ

Czy jest sens kupować soundbar z Dolby Atmos?

W sprzedaży oprócz amplitunerów kina domowego z Dolby Atmos dostępne są także soundbar posiadające tę funkcję. Wielu użytkowników zastanawia się, jak działa taki system, który nie ma przecież głośników sufitowych. Soundbar z Dolby Atmos wykorzystuje procesor DSP, który jest w stanie wytworzyć efekty podobne do tych z kina domowego. Dźwięk w soundbarze z Dolby Atmos będzie bardziej przestrzenny niż w klasycznych modelach, dlatego warto rozważyć to rozwiązanie, jeśli nie masz możliwości stworzenia kina domowego z Dolby Atmos.

Jak sprawdzić, czy jest Dolby Atmos?

Ze względu na swoją popularność i bardzo dobre rezultaty brzmieniowe systemów z Dolby Atmos producenci amplitunerów AV umieszczają tę informację w widocznym miejscu. Informacje znajdziesz więc na opakowaniu, czy w specyfikacji technicznej urządzenia. Pamiętaj, że zawsze możesz też upewnić się, potwierdzając informacje u ekspertów z Top Hi-Fi.

Czy na YouTube jest dźwięk Dolby Atmos?

Niestety, na Youtube nie jest dostępny dźwięk Dolby Atmos. Wynika to najpewniej z dużego rozmiarów plików, które zawierają dźwięk przestrzenny. Niewykluczone jednak, że w przyszłości popularny serwis doda opcję dźwięku Dolby Atmos, na przykład w pakiecie premium.

liczba kanałów obsługiwanych przez soundbar jest powiązana z liczbą wbudowanych przetworników

Co jest potrzebne do Dolby Atmos?

Aby odtwarzać dźwięk przestrzenny Dolby Atmos, należy nabyć system kina domowego, który zagwarantuje taką możliwość. Najważniejszym urządzeniem jest oczywiście amplituner AV z obsługą kodeka Dolby Atmos. Niezbędne są także głośniki, które mogą mieć różną konfigurację. Spotykane są systemy Dolby Atmos, w których kanały efektowe stanowią głośniki sufitowe. Innym rozwiązaniem jest wybór głośników podstawkowych, które montuje się pod sufitem. Wówczas one służą jako kanały efektowe. Trzecim rozwiązaniem są głośniki wyposażone w tzw. moduły Dolby Atmos. Są to dodatkowe głośniki, które promieniują dźwięk do góry. Takie rozwiązanie oferują jedynie wybrani producenci. Najczęściej głośniki efektowe dokupuje się osobno i umieszcza u góry kolumn.

Oczywiście, należy pamiętać o źródle. Mam na myśli ścieżkę filmową, w której zapisany został dźwięk Dolby Atmos. Może to być nośnik fizyczny, np. płyta Blu-ray. Każdy oferowany obecnie odtwarzacz Blu-ray dekoduje ścieżkę dźwiękową zapisaną w tym formacie. Niektóre serwisy streamingowe także oferują filmy zapisane w tym formacie.

Czy Dolby Atmos działa przez Bluetooth?

Dolby Atmos jako cały system nie działa przez Bluetooth, gdyż wymaga znacznie większej przepustowości. Jednak wybierając amplituner Yamaha można wybrać bezprzewodowe głośniki surround (MusicCast 20/50). Nie będzie to co prawda całkowicie bezprzewodowe kino domowe, jednak pozwoli ograniczyć ilość przewodów.

Podsumowanie

Kino domowe Dolby Atmos to rozwiązanie, które zapewni świetną jakość dźwięku, zdecydowanie przewyższającą tradycyjne systemy wielokanałowe. Użytkownik zyskuje trójwymiarowe efekty przestrzenne, które gwarantują emocje i rozrywkę na wysokim poziomie. Dlatego warto skorzystać z nowej technologii, która wbrew pozorom nie kosztuje kroci. Większość współczesnych amplitunerów AV obsługuje Dolby Atmos, a jeśli nie zdecydujesz się na głośniki sufitowe, możesz wybrać konfigurację, która nie wymaga ich montażu. Pamiętaj, że masz do wyboru gotowe zestawy, jednak możesz skorzystać z naszych usług zarówno na etapie planowania systemu, jego konfiguracji i instalacji systemu. Dzięki temu zyskasz system kina domowego Dolby Atmos dopasowany do Twoich potrzeb.Poprzedni
Powrót do aktualności
Następny

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: