Poprzedni
Następny

Po co stosować przedwzmacniacz wielokanałowy (procesor kina domowego)?

Średnia ocen: 4.9
(23 ocen) 3 komentarze

Dziś, opiszemy Państwu jeden z elementów budowy wysokiej klasy kina domowego. Przedwzmacniacz kina domowego, nazywany również procesorem wielokanałowym jest niczym mózg całego układu. To jego zadaniem jest dekodowanie, przetwarzanie, zarządzanie sygnałami. Zapraszamy do lektury.

Elementy budowy kina domowego

Gdy myślimy o kinie domowym, co poza kolumnami przychodzi nam do głowy? Oczywiście potrzebujemy amplitunera, który to wszystko napędzi, odtwarzacza blu-ray, telewizor lub projektor, czasem konsoli do gier i dekodera telewizji cyfrowej.

Amplituner to najważniejszy element, bez niego nie zagrają kolumny, nie podepniemy niektórych urządzeń bezpośrednio do telewizora. Jest on centralną jednostką każdego kina domowego.

Czym jest amplituner? Jest to urządzenie zbudowane z dwóch sekcji. Pierwszą z nich stanowi przedwzmacniacz, drugą końcówki mocy. Zadaniem przedwzmacniacza jest zbieranie sygnałów wejściowych, zarządzanie nimi, dekodowanie sygnałów cyfrowych na analogowe lub odwrotnie. To w sekcji przedwzmacniacza znajduje się również np. radio FM, DAB +, radio internetowe, funkcje sieciowe, Bluetooth itp. Procesor wielokanałowy to także mały komputer z różnymi układami. Znajdziemy w nim chociażby procesor graficzny do obróbki i upscalingu sygnału video, przetwornik cyfrowo analogowy i inne mniej lub bardziej skomplikowane zadaniowo układy, zarówno cyfrowe jak i analogowe.

Drugą częścią amplitunera są końcówki (wzmacniacze) mocy. To do nich należy rola wzmocnienia sygnału niskoprądowego otrzymanego z przedwzmacniacza do wyższego poziomu, zdolnego napędzić kolumny.

Gdy myślimy o kinie domowym średniej klasy, amplituner będzie dla nas wystarczający. Gdy jednak nie uznajemy kompromisów, producenci dają nam możliwość pójścia wyżej – rozdzielając procesor kina domowego od końcówek mocy? Co zyskujemy?

Procesor dzwięku

Potrzeba lepszej jakości – oddzielny procesor AV

Brnąc dalej w temat – odseparowanie przedwzmacniacza od końcówki mocy daje nam większą elastyczność. Możemy bowiem, do posiadanego procesora AV dopasować np. odpowiednią końcówkę mocy lub wymienić ją, gdy ta okaże się za słaba. Wyspecjalizowane końcówki mocy to w większości prawdziwe parametry podawane przez producentów. Często, producenci amplitunerów zintegrowanych podają moc swoich produktów w oparciu nie o 5 czy 7 kanałów, a przy 2 lub nawet jednym!

Podział mocy w amplitunerach AV to kolejny punkt zwrotny. Końcówka mocy potrzebuje znacznie wyższych wartości prądowych w stosunku do niskoprądowego przedwzmacniacza. Jeden układ potrafi źle wpływać na drugi, zakłócając niektóre sygnały. Zastosowanie w przedwzmacniaczu odpowiedniego mocą zasilacza to niewątpliwy jego atut.

Gdy bliżej przyjrzymy się procesorom (przedwzmacniaczom AV), zauważymy również różnice pomiędzy nimi. Poza funkcjami i możliwościami, których nowe możliwości opiszemy w kolejnych punktach, oddzielmy PRE Amp oferuje lepszą budowę wewnętrzną. Tutaj, każdy układ jest klasę wyżej w stosunku do zintegrowanego amplitunera średniej klasy. Otrzymujemy np. dodatkowe złącza w postaci XLR-ów, więcej wejść cyfrowych i analogowych, lepsze parametry gniazd HDMI itp. Zagłębiając się dalej wewnątrz obudowy zauważamy lepsze (szybsze i wydajniejsze) procesory dźwięku i obrazu, układy odseparowane od siebie z uwagi na więcej miejsca w obudowie – dzięki temu nie zakłócają się wzajemnie.

Zbierając powyższe w całość, otrzymujemy system grający lepiej. Nie jest on bowiem tak zaszumiony, prezentuje sobą lepsze możliwości muzyczne – gra dynamiczniej, również lepiej kontroluje dźwięk trzymając go w ryzach.

Konfrontację amplituner  a oddzielny przedwzmacniacz rozpatrujmy nie tylko pod kątem dźwięku, ale również i obrazu. Tutaj, technologia także rozwija się w błyskawicznym tempie. Telewizory 4K to już standard, ale i projektory coraz częściej zadomawiają się w naszych salonach. Zwróćmy zatem uwagę na to, że tylko niektóre urządzenia mają 2 wyjścia HDMI do jednoczesnego podpięcia telewizora i projektora. Pomyślmy także nad skalowaniem obrazu do 4K. Nie każdemu odpowiada  sygnał full HD na telewizorze 4K. Stajemy się wymagającymi konsumentami – to dobrze, zwróćmy jednak uwagę na to, żeby sprzęt podążał za naszymi potrzebami i nie ograniczał nas w niczym.

Yamaha

Plusy sekcji dzielonej (oddzielny procesor i końcówki mocy):

 • Daje znacznie większą modułowość w wyborze produktów (możemy dobrać oddzielnie przedwzmacniacz i oddzielnie wzmacniacz mocy)
 • Najczęściej otrzymujemy większą moc wyjściową
 • Oferuje lepszą jakość dźwięku
 • Umożliwia podpięcie wymagających prądowo głośników
 • Najczęściej oferują więcej możliwości ustawień akustyki pomieszczenia i dopasowania sprzętu do kolumn
 • Co roku nie pojawia się nowy model. Producenci starają się je konstruować na kilka lat technologicznie do przodu.
 • Lepsze procesory, przetworniki i pozostałe układy w stosunku do zintegrowanych amplitunerów.

Minusy sekcji dzielonej w stosunku do amplitunera AV:

 • Sprzęt dzielony zajmuje więcej miejsca
 • Przeważnie jest droższy w zakupie
 • Urządzenia potrzebują dodatkowych kabli, do połączenia procesora z końcówką mocy

Rotel

Najważniejsze możliwości i nowości

Od nowych produktów wymagajmy jak najwięcej. Obecnie, świat podsuwa nam tyle dobrych rozwiązań, z których powinniśmy czerpać pełnymi garściami. Wybierając procesor kina domowego, możemy znaleźć w nim takie funkcje jak:

 • Obsługa 2 lub 3 stref, czyli multiroom. Możemy bowiem z jednej elektroniki napędzić dźwiękiem 2 lub 3 pomieszczenia i podczas gdy jedno z nas ogląda film w salonie, druga osoba może w sypialni słuchać radia. Może też grać w każdym pokoju to samo, tworząc tzw. tryb party. Możliwości konfiguracji strefowej pomieszczeń są przeogromne i w zasadzie to już tylko zależy od naszej wyobraźni.
 • Funkcje sieciowe. Pewnie już wszyscy z nas mają w domu internet. Podpięcie go, czy to przez wifi czy po kablu daje kolejne możliwości. Zyskamy radio internetowe, Spotify, Tidal, przesył plików pomiędzy siecią domową lub urządzeniami mobilnymi a naszym kinem domowym.
 • Sterowanie komórką lub tabletem. To również przyjęło się na dobre. Obecnie, o ile nie tablet to komórkę mamy zawsze pod ręką. Wystarczy jedno kliknięcie i np. zmienimy głośność. Szybciej znajdziemy również naszą ulubioną muzykę lub przełączymy źródła. Są osoby, które pilota używają tylko do pierwszego uruchomienia i kalibracji sprzętu. Później, tak na dobre nie jest on nam już potrzebny.
 • Bluetooth – przesył bezprzewodowy muzyki z urządzeń mobilnych, tabletów.
 • Skalowanie sygnałów video do wyższych rozdzielczości. Znacie to uczucie, kiedy zamiast detalicznego, szczegółowego i ostrego obrazu otrzymujemy wyraźnie widoczne na ekranie telewizora piksele? Obecnie, dobre amplitunery i przedwzmacniacze kina domowego mają wydajne procesory graficzne, by temu zapobiec. Mogą np. sygnał full HD podnieść do rozdzielczości 4K poprzez zwiększenie liczby wyświetlanych pikseli, by te przestały być widoczne a obraz tworzył jednolitą zwartą całość.
 • Bezprzewodowe głośniki tylne. Pewnie nie jednemu z Was zdarzyła się sytuacja, w której po wykończeniu wnętrza wymarzonego domu nagle się okazało się, że nie poprowadziliście kabli do głośników tylnych. Obecnie i na to jest rozwiązanie. Yamaha oferuje serię urządzeń, do których podepniemy głośniki tylne w sposób bezprzewodowy.
 • Automatyczne ustawienie parametrów elektroniki i kolumn pod nasze pomieszczenie. W zestawie z lepszymi produktami otrzymujemy mikrofon kalibracyjny i przy jego pomocy elektronika ustawia głośności, pogłosy i częstotliwości grania poszczególnych głośników tak, by były one możliwie najlepiej dopasowane do naszego pomieszczenia.
Yamaha Cx-A5200

Przykładowe przedwzmacniacze


Podsumowanie

Oddzielny przedwzmacniacz i końcówka mocy zapewniają czystsze wzmocnienie, większą moc i mniej zniekształceń sygnału przekazywanego na głośniki. Jeśli jesteś prawdziwym kinomaniakiem, bez wątpienia urządzenia dzielone są właściwym wyborem dla Ciebie.

Jeśli jednak, ograniczenia przestrzenne lub budżetowe uniemożliwiają przejście na oddzielną trasę przedwzmacniacza i wzmacniacza mocy, nie pozwólmy nikomu powiedzieć, że mamy słabe kino domowe. Wybierzmy odpowiedniej klasy amplituner i głośniki dopasowane do swojego pokoju, a bardzo prawdopodobne jest, że to również wystarczy nam na długie lata.

Zawsze też możemy się zabezpieczyć, na wypadek chęci rozbudowy systemu, kupując amplituner z wyjściem na oddzielne końcówki mocy.

Wybierajmy mądrze. Niech wygra jakość!


Poprzedni
Powrót do strefy wiedzy
Następny
4.9
Ocena:
Średnia ocen: 4.9

(23 ocen)

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: