Poprzedni
Następny

Jak wybrać głośniki podłogowe?

Średnia ocen: 4.9
(20 ocen) 6 komentarzy

Nautilus

Nazwa tego rodzaju kolumn „podłogowe” nawiązuje do sposobu ustawienia tych kolumn w pomieszczeniu - bezpośrednio na podłodze, często przy wykorzystaniu cokołów, podstaw i kolców głośnikowych. Najczęściej mają co najmniej 1 metr wysokości i na ogół posiadają większą liczbę przetworników, niż pozostałe rodzaje zespołów głośnikowych.

Pod względem brzmienia charakteryzują się większą przestrzennością, lepiej i niżej schodzącymi niskimi tonami. Dzięki większym rozmiarom i zapasowi mocy umożliwiają osiąganie większego zakresu dynamiki. Są przez to głośniejsze. Oferują bardziej czyste granie oraz głębsze basy, niż ma to miejsce w przypadku zespołów głośnikowych innych rodzajów.

Indiana Line Tesi 561

Zalety:

  • Pełne i mocne brzmienie, charakteryzujące się szerokim pasmem przenoszenia, silnym basem i dużą dynamiką.
  • Względy estetyczne. Kolumny mogą być ozdobą praktycznie każdego pomieszczenia, wpływając korzystnie na jego charakter, o ile tylko dobrze je dobierzemy.
  • Różnorodność dostępnych modeli, także o stosunkowo niewielkich obudowach, redukując tym samym ewentualne trudności z ustawieniem takich kolumn w pomieszczeniu.
  • Są w stanie nagłośnić większe pomieszczenia.
Mission QX-4

Wady:

  • Wymagania kubaturowe. Kolumny podłogowe powinny być dobierane pod kątem konkretnego pomieszczenia tak, aby wykorzystać ich potencjał i nie zepsuć efektu brzmieniowego.
  • Specyfika konstrukcji. Większa część takich głośników posiada port bas-refleksu z tyłu) i przez to wymaga ustawienia w pewnej odległości od ściany znajdującej się za nimi (minimum 0,5 – 1 m od ściany).
  • Wyższa cena. Budowa kolumn podłogowych, z uwagi na ich rozmiar, kosztuje relatywnie więcej, niż odpowiadających im modeli podstawkowych. Należy więc podchodzić z dużą ostrożnością do zakupu kolumn o wyjątkowo niskich cenach. W wielu przypadkach może to oznaczać znaczne uproszczenia w ich konstrukcji, co będzie skutkowało słabym dźwiękiem albo nie najlepszą jakością wykonania. Mogą pojawić się również problemy techniczne.
  • Mogą być zbyt duże, by zastosować je w danym pomieszczeniu.
Response DT8

Czy duże kolumny wielogłośnikowe są lepsze od małych?

Zależnie od sytuacji. Najczęściej spotykamy się jednak ze zbyt daleko idącym uogólnieniem. Duże kolumny z pewnością będą miały najczęściej wyższą moc znamionową i szersze pasmo przenoszenia, co umożliwi nas słuchanie muzyki z dużymi poziomami głośności bez słyszalnych zniekształceń. Oznacza to, że dynamika będzie oddana bardziej realistycznie. Duże obudowy i membrany głośników niskotonowych o dużej powierzchni zapewniają także pełniejsze odtworzenie basów. Niestety na skutek różnych trudności konstrukcyjnych i ściśle zdefiniowanego budżetu produkcyjnego nie wszystkie duże zespoły głośnikowe charakteryzują się najwyższą jakością brzmienia. Chociażby podział pasma w zwrotnicy prowadzi do zniekształceń i przesunięć fazowych. A zatem, uzyskanie znakomitej spójności brzmienia z zespołów wielogłośnikowych wymaga zwykle zdecydowanie większych nakładów finansowych, co potem znajduje odbicie w wyższej cenie i w konieczności zastosowania znacznie droższego, niż w przypadku prostszych kolumn, wzmacniacza o większej mocy wyjściowej i lepszej wydajności prądowej.

Mozart Grand SE

Jakie są kryteria doboru zespołów głośnikowych?

Przy wyborze głośników warto kierować się zasadą, że należy je dobierać pod kątem wielkości pomieszczenia, rodzaju muzyki jakiej będziemy słuchać, własnych preferencji brzmieniowych oraz możliwości prawidłowego wysterowania głośników przez wzmacniacz z założonego wcześniej przedziału cenowego. Oczywiście mogą to być zbyt trudne pytania i odpowiedzi, zwłaszcza dla początkujących, dlatego zalecamy wizytę w specjalistycznym salonie. Konsultanci dysponują wiedzą i doświadczeniem, które pomogą w doborze idealnych kolumn.

Czy większa moc głośników oznacza wyższą jakość?

Niekoniecznie. Jest to błędny pogląd mający swoje źródło w zamierzchłej przeszłości naszego rynku. Moc kolumn albo wzmacniacza nic nie mówi o jakości brzmienia, a jedynie o tym, jaką moc głośniki są w stanie przyjąć ze wzmacniacza, nie ulegając trwałemu uszkodzeniu. Maksymalny poziom głośności opisuje relacja pomiędzy mocą wzmacniacza a efektywnością zespołów głośnikowych.

Czy kolumna z otworem bas-refleksu na przedniej ściance może być ustawiona tuż przy samej ścianie pomieszczenia?

Kolumny tego typu są co najwyżej mniej wrażliwe na ustawianie pod samą ścianą od tych wentylowanych do tyłu. Zespoły głośnikowe generalnie potrzebują wolnej przestrzeni. Właściwie niemal zawsze należy im zapewnić minimum 1 metr odstępu od ścian bocznych i 0,5-1 m od ściany tylnej, licząc od środków membran.

Gato Audio FM-30 HG

Poza tym należy pamiętać, że niskie tony rozchodzą się praktycznie bezkierunkowo. Dlatego też każda płaska i twarda powierzchnia znajdująca się za kolumnami będzie działać jak wzmacniacz akustyczny, zwiększając poziom basów średnio o 3 decybele, co może prowadzić do zaburzenia równowago tonalnej. Warto przy tym pamiętać, że ustawienie w bezpośrednim sąsiedztwie tylnej ściany pogarsza efekt przestrzenności przekazu, a głębia obrazu ulega spłyceniu.

= = =

Artykuł powstał dzięki wsparciu doradców Top Hi-Fi & Video Design – ogólnopolskiej sieci specjalistycznych salonów, powstałych ponad 20 lat temu, aby pomagać klientom w doborze i budowaniu wymarzonych systemów audio-video.

Potrzebujesz pomocy? Skontaktuj się z jednym z naszych salonów. Bez pośpiechu, przy filiżance dobrej kawy i w miłej atmosferze postaramy Ci się pomóc, a nasi konsultanci odpowiedzą na każde Twoje pytanie. Adresy salonów znajdziesz u dołu strony głównej Top Hi-Fi & Video Design.

Jeżeli jesteś zainteresowany najnowszymi informacjami i specjalnymi ofertami, zapisz się na nasz newsletter.

Poprzedni
Powrót do strefy wiedzy
Następny
4.9
Ocena:
Średnia ocen: 4.9

(20 ocen)

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: