Poprzedni
Następny

Jak wybrać głośniki podłogowe? Jakie kolumny podłogowe kupić i jak je ustawić?

Średnia ocen: 4.9
(22 ocen) 8 komentarzy

Skoro już wpisaliście w wyszukiwarkę hasło „Jak wybrać kolumny podłogowe?” to zakładamy, że jest dokładnie to, co Was interesuje, a przy tym doskonale wiecie, że ta konstrukcja kolumn najlepiej sprawuje się w większych pomieszczeniach, takich o powierzchni powyżej 20 metrów kwadratowych. Tylko pamiętajcie, że ostateczna decyzja zakupowa, po wcześniejszej selekcji np. na podstawie designu i parametrów technicznych, powinna być poparta wcześniejszym odsłuchem. Dobre kolumny, niezależnie, czy będą to kolumny podstawkowe, czy podłogowe, kupuje się przecież na lata. Nie ma tu miejsca na przypadkowe wybory.

Spis treści: Jak wybrać głośniki podłogowe?

 1. Kolumny podłogowe – na co zwrócić uwagę?

 2. Ile miejsca potrzebujesz na kolumny podłogowe?

 3. Podłogowa kolumna głośnikowa – zalety i wady

 4. Podłogowe kolumny głośnikowe i typ obudowy

 5. Kolumny podłogowe – skuteczność

 6. Impedancja kolumn podłogowych

 7. Moc kolumn podłogowych

 8. Kolumny podstawkowe a podłogowe – wielodrożność

 9. Kolumny podłogowe – budżet

 10. Kolumny głośnikowe podłogowe – podsumowanie

Bowers & Wilkins 702 S3 zapewniają głęboki bas, z łatwością wypełnią całe pomieszczenie dźwiękiem, nawet duże

Kolumny podłogowe – na co zwrócić uwagę?

Kiedy myślimy o kolumnach głośnikowych, to zazwyczaj do głowy przychodzą nam właśnie kolumny podłogowe. Nic dziwnego, zapewniają one zarówno doskonałą przestrzeń, jak i dynamiczny bas. To złoty środek w odtwarzaniu dźwięku, dzięki przetwarzaniu całego pasma akustycznego. Rozumieją to producenci, którzy oferują konstrukcje tego typu w każdym rozmiarze i możliwym kształcie.

Wybór odpowiednich kolumn głośnikowych powinien składać się z kilku etapów. Najpierw musimy określić nasze wymagania i możliwości. Czy kolumny mogą być duże? Czy mogę je postawić przy ścianie? Ile głośników powinny mieć? Jakich? Na te pytania odpowiadamy poniżej, oraz przedstawiamy konstrukcje, naszym zdaniem wyróżniające się z tłumu. Drugim, najważniejszym etapem jest odsłuch. Nawet najpiękniejsza kolumna musi zagrać tak, aby nam się podobało. To jest jedyny cel kolumny głośnikowej, odtwarzać muzykę w sposób sprawiający nam przyjemność.

Zakup wysokiej klasy głośników podłogowych to często dobra inwestycja na długie lata

Ile miejsca potrzebujesz?

Jedną z wad kolumn podłogowych są większe wymagania kubaturowe dotyczące pomieszczenia w którym mają być zainstalowane. Powinny być dobierane pod kątem konkretnego pomieszczenia tak, aby wykorzystać ich potencjał i nie zepsuć efektu brzmieniowego.

Wybór kolumn to jedno, ale ich ustawienie w pomieszczeniu to drugie. Jak ustawić kolumny podłogowe, aby ich brzmienie w miejscu odsłuchowym było optymalne? Duże konstrukcje podłogowe, aby zapewnić odpowiednią jakość dźwięku, po pierwsze potrzebują dużo miejsca niż niewielkie kolumny podstawkowe, a po drugie – jeśli mają port bass reflex z tyłu – to optymalnie będzie je odsunąć od ściany minimum pół metra (nie powinny stać blisko ściany). To z kolei powoduje, że potrzebują jeszcze więcej miejsca, niż wynika to z ich rzeczywistego rozmiaru, bo trzeba zapewnić miejsce na rozpędzenie fali niskotonowej.

Wreszcie po trzecie, żeby uzyskać odpowiedni efekt stereofoniczny, kolumny podłogowe należy dość szeroko rozstawić. Przyszli właściciele systemów kina domowego z kolumnami podłogowymi również powinni pamiętać, by rozstawienie frontów pozwalało uzyskać odpowiednio szeroką scenę dźwięku.

Głośniki podłogowe Elac zapewniają wysokiej jakości dźwięk w stereo, ale nadają się też do kina domowego

Zatem jeśli wydaje Wam się, że potrzebujecie tylko tyle miejsca kolumny, ile mają one szerokości, głębokości czy wysokości, to jesteście w błędzie. Modele podłogowe potrzebują przestrzeni, żeby mogły właściwie pracować. Weźcie to pod uwagę, jeśli zależy Wam na najlepszym efekcie.

Ważna jest wielkość pomieszczenia. Duże modele podłogowe w małych pomieszczeniach, w odróżnieniu od małych kolumn podstawkowych, będą się „dławić”. Zamiast wymarzonego dźwięku otrzymamy wzbudzający się bas, kiepską stereofonię oraz stłumioną dynamikę. Jest to spowodowane niekorzystnym dla osłuchu efektem nakładania się fal, czyli interferencji. Tak, wiemy, że dobrze jest mieć wszystko największe, ale w przypadku aranżacji akustycznej pomieszczenia, przerośnięte względem powierzchni pokoju kolumny nie sprawdzają się wcale.

Szeroki wybór głośników podłogowych znajdziesz w ofercie Indiana Line

Odwrotna sytuacja także jest niekorzystna. Sprzęt audio wyposażony w zbyt małe głośniki i zainstalowany w wielkim salonie będzie przyczyną słabego i nieciekawego dźwięku. Zabraknie niskich tonów, a wypełnienie pomieszczenia dźwiękiem będzie niewystarczające. Do nagłośnienia mniejszych pomieszczeń lepiej pomyśleć o kolumnach podstawkowych. Należy jednak pamiętać, że obudowa kolumn podłogowych czy podstawkowych, a dokładniej rzecz ujmując pojemność tej obudowy, nie świadczy o tym, czy dany model nadaje się lepiej do dużych, czy małych pomieszczeń. Ważne są inne parametry techniczne, jak chociażby efektywność głośników czy impedancja.

Zobacz również: Ustawienie głośników w kinie domowym

Podłogowa kolumna głośnikowa – zalety i wady

Zastanawiasz się, jakie kolumny podłogowe wybrać? Zwróć uwagę na ich zalety i wady, które wymieniamy poniżej.

Zalety głośników podłogowych:

 • pełne i mocne brzmienie, charakteryzujące się szerokim pasmem przenoszenia, mocnym basem i dużą dynamiką;

 • względy estetyczne. Odpowiednio dobrane konstrukcje mogą być ozdobą praktycznie każdego pomieszczenia;

 • różnorodność dostępnych modeli, także o stosunkowo niewielkich obudowach, redukując tym samym ewentualne trudności z ustawieniem kolumn podłogowych w pomieszczeniu;

 • są w stanie nagłośnić większe pomieszczenia.

Kolumny głośnikowe podłogowe – wady:

 • wymagania kubaturowe (przeznaczone do większych pomieszczeń); modele podłogowe powinny być dobierane pod kątem konkretnego pomieszczenia tak, aby wykorzystać ich potencjał i nie zepsuć efektu brzmieniowego.

W małym pomieszczeniu od konstrukcji podłogoych lepiej sprawdzą się głośniki podstawkowe.

Podłogowe kolumny głośnikowe i typ obudowy

Najpopularniejszy typ obudowy wśród konstrukcji podłogowych to bass reflex. Pozwala on uzyskać najlepsze rozciągnięcie pasma w dół, przy zachowaniu niewielkiego rozmiaru kolumn. Dobrym przykładem są kolumny Bowers & Wilkins 603, które korzystają z portu bass reflex, dzięki czemu oferują bardzo dobry bas w swojej klasie, przy zachowaniu rozsądnego rozmiaru obudowy. Wady obudowy bass reflex to podbicia w przetwarzanym paśmie, które trzeba wziąć pod uwagę projektując kolumnę, oraz obecność portu, który zależnie od ustawienia kolumny w pomieszczeniu zmienia jej brzmienie.

Port umieszczony z tyłu kolumny może spowodować podbicia basu, gdy kolumnę ustawi się blisko ściany. Należy o tym pamiętać wybierając kolumnę. Rozwiązaniem pośrednim jest obudowa z membraną bierną, której masa zachowuje się podobnie jak powietrze w rurze bass reflex.

Obudowa zamknięta oferuje najrówniejszą charakterystykę, oraz najlepszą odpowiedź impulsową, niestety, jest też najmniej wydajna – wymaga dużej objętości. Znajdziemy ją w najbardziej wysublimowanych konstrukcjach.

Dla osób ceniących nie tylko brzmienie, ale też funkcjonalność, dobrym wyborem będą głośniki aktywne

Kolumny podłogowe – skuteczność

Skuteczność kolumn głośnikowych określa, jakie natężenie dźwięku otrzymamy z 1 W mocy w odległości 1 m. Im wyższa jej wartość, tym mniej mocy potrzebujemy, aby uzyskać duże natężenie dźwięku dobiegającego z kolumny. Dla przykładu, jeżeli kolumna podłogowa ma dużą skuteczność, przy dość wyrównanym przebiegu impedancji, oznacza to, że kolumny są łatwym obciążeniem dla wzmacniacza i nawet model lampowy niewielkiej mocy sobie z nimi poradzi.

Pamiętajcie, że jeżeli chcecie nagłośnić duże pomieszczenie, to potrzebujecie przynajmniej jednej z dwóch rzeczy: dużej skuteczności kolumny głośnikowej lub mocnego wzmacniacza. Jeśli kolumna głośnikowa ma niską skuteczność, to potrzebujecie mocnego wzmacniacza i na odwrót. Oczywiście możecie mieć i skuteczne kolumny i mocny wzmacniacz – to w niczym nie przeszkadza – o ile brzmienie końcowe odpowiada waszym preferencjom.

Wysokiej klasy głośniki podłogowe marki Bowers & WIlkins zapewniają bogaty dźwięk

Impedancja kolumn podłogowych

Impedancja głośnika to miara tego, jak duży opór głośnik stawia przepływowi prądu ze wzmacniacza, do którego jest podłączony. Im niższa jest impedancja, tym większą moc pobiorą kolumny głośnikowe przy określonym napięciu.

Oznacza to, że im mniejsza impedancja kolumn podłogowych, tym bardziej układ wzmacniacza jest „zmuszany” do oddawania większej mocy (czyli tym większe jest jego obciążenie). Z tego też względu należy pamiętać, iż kolumn podłogowych o impedancji 4 omów nie powinno się podłączać do wzmacniaczy przystosowanych wyłącznie do współpracy z kolumnami 8-omowymi. Niestety grozi to poważnym uszkodzeniem stopnia mocy we wzmacniaczu, a w najgorszym przypadku także i samych kolumn podłogowych.

Moc kolumn podłogowych

W specyfikacji kolumn znajdziemy informacje o rekomendowanej mocy wzmacniacza - najczęściej podawaną jako zakres. Naszym zdaniem nie jest konieczne, aby brać pod uwagę górną wartość tego przedziału. 

Kiedyś posługiwano się zasadą, że kolumna powinna potrafić przyjąć moc maksymalną większą niż moc maksymalna wzmacniacza. Tak na wszelki wypadek. Naszym zdaniem nie jest to konieczne, ponieważ kolumn do prądu się nie podłącza – do kolumn podłogowych podłącza się tylko wzmacniacz, zatem moc podaną na kolumnach traktujemy jako rekomendowaną maksymalną moc wzmacniacza, który ma z nimi współpracować. W specyfikacji kolumn znajdziecie zresztą informacje o rekomendowanej mocy wzmacniacza.

Kolumny podstawkowe a podłogowe – wielodrożność

Statystycznie rzecz biorąc, ucho ludzkie słyszy dźwięki o częstotliwościach od 16 Hz do 18–20 kHz. Niestety nie istnieje sprzęt audio wyposażony w pojedynczy przetwornik elektroakustyczny zdolny do dokładnej reprodukcji dźwięków w tak szerokim zakresie częstotliwości. Z tego względu korzysta się z zestawów głośnikowych – konstruktorzy kolumn stosują co najmniej dwa przetworniki pracujące w różnych zakresach częstotliwości, dlatego używa się określenia – kolumna głośnikowa dwudrożna. Jest to taki układ głośników, w którym jeden odpowiada za niskie i średnie tony, drugi – za soprany. To najprostszy i najczęściej stosowany podział. Z jednej strony pozwala zbudować kolumnę relatywnie niedrogą, z drugiej – zaoferować brzmienie o jakości audiofilskiej – pod warunkiem, że przetworniki są odpowiedniej klasy.

Kolumna podłogowa trójdrożna – czyli taka, w której pasmo częstotliwości podzielone jest za pomocą zwrotnicy na 3 zakresy przetwarzane zwykle za pomocą 3 przetworników elektroakustycznych (wykorzystująca trzy głośniki) – jest z natury bardziej złożona i droższa w produkcji.

Kolumna podłogowa Bowers & Wilkins

Najlepiej jednak sprawdzić na własne uszy, czy dana kolumna oferuje wystarczającą dla nas ilość basu. Dobre salony ze sprzętem audio umożliwiają dokonanie odsłuchu oferowanych kolumn.

Kolumny podłogowe – budżet

Ceny zestawów głośnikowych w naszej sieci zaczynają się od kwoty niewiele przekraczającej sześćset złotych za sztukę, czyli lekko ponad tysiąc dwieście złotych za parę. Natomiast górny limit jest ustawiony na poziomie dobrej „kawalerki w centrum Radomia”. W zamian otrzymujecie zespoły głośnikowe będące muzycznym ekwiwalentem „promu kosmicznego”.

W serii 800 uznanego i powszechnie szanowanego w świecie audio producenta angielskiej firmy Bowers & Wilkins stosowane są słynne przetworniki średniotonowe FST z charakterystyczną, plecioną membraną Continuum. Za bas odpowiadają sztywne i mocne membrany Aerofoil typu „sandwich”, które są napędzane specjalnie zoptymalizowanym do odtwarzania basu, neodymowym układem magnetycznym. Generuje on wielką energię. Przetworniki osiągają duży skok liniowy, z łatwością generując ogromne ciśnienie akustyczne, co z kolei przekłada się na fenomenalną jakość niskich tonów. Całości dopełnia „tweeter on top”, czyli szczelnie zamknięty w aluminiowej obudowie przetwornik wysokotonowy z kopułką z lekką i sztywną, diamentową membraną. Takie materiały są po prostu kosztowne w zakupie i obróbce, a co za tym idzie kosztowne dla klienta końcowego. Ale przecież nie musicie uczyć się jeździć w bolidzie formuły pierwszej. Na początek wystarczą zwykłe kolumny z kopułkami wysokotonowymi z jedwabiu i średnio tonowymi przetwornikami z celulozy albo kompozytu. To szczególnie ważne dla tych, którzy kupią swój pierwszy duży system audio i mają jeszcze parę dodatkowych wydatków w postaci wzmacniacza i źródła dźwięku.

Zestaw kina zbudowany w oparciu o kolumny Yamaha sprawdzi się nie tylko do oglądania filmów

Kolumny podłogowe – podsumowanie

Pamiętajcie, że nasi #EksperciDobregoBrzmienia, dostępni do Waszej dyspozycji w salonach Top Hi-Fi & Video Design zawsze służą pomocą w doborze sprzętu audio i audio-wideo. Nie musicie wcale się zastanawiać, czy wzmacniacz, jaki macie lub planujecie nabyć, zagra z wytypowanymi przez was kolumnami. Nie musicie zaprzątać sobie głowy, czy planujecie wybrać kolumny aktywne, pasywne, dwudrożne, czy trójdrożne i jaką mają mieć skuteczność. Możecie przyjść do jednego z naszych salonów i sprawdzić brzmienie wybranego sprzętu audio w specjalnym pomieszczeniu odsłuchowym, a gdy spodoba wam się charakter brzmienia, to parametry techniczne zejdą na drugi plan.

O kolumnach podłogowych więcej informacji znajdziesz w nasze Strefie Wiedzy. Zobacz nasze produkty


Zobacz również inne nasze artykuły:


Muzyka potrafi pisać najlepsze historie. Usłysz swoją, dzięki Top Hi-Fi & Video DesignPoprzedni
Powrót do aktualności
Następny
4.9
Ocena:
Średnia ocen: 4.9

(22 ocen)

Polecane

Mozart Grand SE

Mozart Grand SE

Vienna Acoustics
Głośniki podłogowe
Special Price 7 000 zł Regular Price 7 850 zł i
Prosimy o kontakt
800 D3 - Rosenut

800 D3 - Rosenut

Bowers & Wilkins
Głośniki podłogowe
Cena na telefon
Prosimy o kontakt

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: