Poprzedni
Następny

5 designerskich kolumn podłogowych do nowoczesnego wnętrza

Średnia ocen: 5
(1 ocena) 1 komentarz

Podłogowe kolumny głośnikowe powinny nie tylko świetnie brzmieć, ale też doskonale prezentować się w pomieszczeniu odsłuchowym. Często jest nim domowy salon. Niezwykle ważne jest więc dopasowanie kolumn do wnętrza pod względem wzornictwa, a więc kolorystyki, kształtów i gabarytów. Wyjątkowe aranżacje domowej przestrzeni wymagają jednak równie wyjątkowych sprzętów. Wybraliśmy 5 designerskich kolumn podłogowych, które świetnie sprawdzą się zwłaszcza w nowoczesnych wnętrzach. Są to modele nietuzinkowe pod wieloma względami, nie tylko z uwagi na ich design czy jakość wykonania.

Bowers & Wilkins 705 Signature

Linn Majik 140

Producent określa te kolumny jako „magicznie brzmiące”. Stylowego modelu Majik 140 nie mogło więc zabraknąć w naszym zestawieniu. Dość powiedzieć, że jednym z założeń firmy Linn jest wprowadzanie na rynek produktów, które mają być lepsze od konkurencyjnych modeli. Jak przekonująco by to nie brzmiało, trzeba przyznać, że obok designu „sto czterdziestki” trudno przejść obojętnie.

Z technicznego punktu widzenia model marki Linn jest to 4-drożna konstrukcja. Przetwarzane przez nią pasmo częstotliwości zostało więc podzielone na 4 zakresy, co nawet w podłogowych kolumnach głośnikowych nie zdarza się często. Zwłaszcza w tej półce cenowej, w której mieści się Majik 140. Możliwe jest nawet dostrojenie brzmienia niskich tonów w zakresie +/-2 dB do warunków akustycznych pomieszczenia i własnych preferencji.

Linn Majik 140

Kolumna wykorzystuje opatentowane rozwiązania firmy Linn. Jednym z najważniejszych jest układ 2K Array, stosowany dotąd w znacznie bardziej zaawansowanych modelach szkockiego specjalisty od audiofilskiego sprzętu. Jest to specyficzne rozmieszczenie głośników z charakterystycznie wyglądającym, przyciągającym uwagę tweeterem, który w praktyce jest połączeniem dwóch głośników wysokotonowych w jednej, odlewanej z metalu obudowie. Ta designerska konstrukcja ma nie tylko świetnie się prezentować w nowoczesnym wnętrzu, ale przede wszystkim zapewnić odpowiednią scenę dźwiękową i zwiększyć obszar najlepszego odsłuchu (tzw. sweetspot).

W modelu Majik 140 nie zabrakło masywnej, czarnej podstawy z kolcami, wykonanej z litego aluminium. Skutecznie izoluje ona kolumnę od wpływu rezonansów podłoża, a jednocześnie podkreśla jej klasyczne drewniane wykończenie.

Linn Majik 140

Producent oferuje wiele różnych wersji kolorystycznych modelu Majik 140. Dzięki temu możesz lepiej dopasować wykończenie kolumny do aranżacji wnętrza, niezależnie od tego, czy będzie ono urządzone klasycznie, czy w stylu loftowym. Dostępne kolory to: dąb, rosenut, wiśnia, czarny oraz biały. Warto przy tym zwrócić uwagę również na gabaryty kolumny. Model ten ma mniej niż metr wysokości i 25 cm szerokości. Świetnie sprawdzi się więc nawet niewielkich pomieszczeniach.

Kolumny Majik 140 w czarnej, białej i wiśniowej wersji kolorystycznej znajdziesz na stronie tophifi.pl również w zestawie stereo z modelem Majk DSM 2020.

ELAC Vela FS407

Naszą kolejną propozycją są kolumny Vela FS407 od firmy ELAC, czyli niemieckiego specjalisty w branży audio z blisko 100-letnim doświadczeniem. Stonowane, lekko zaoblone kształty obudowy kontrastują z zastosowanymi w tej kolumnie głośnikami, których membrany przypominają strukturę kryształu. Rozwiązanie to jest nie tylko designerskie i przyciągające oko, ale ma też zapewnić sztywność całej konstrukcji, co w konsekwencji przekłada się na jakość i precyzję brzmienia.

ELAC Vela FS407

Podstawa kolumny wykonana jest z aluminium, co nadaje jej wyjątkowy styl. Wyposażona została w port bass reflex skierowany ku dołowi. Dzięki temu nie musisz martwić się o odległość kolumn od ściany, aby uzyskać odpowiedniej jakości brzmienie w zakresie niskich tonów – producent rozwiązał ten problem za Ciebie.

Model Vela FS407 możesz umieścić na solidnej podstawie z kolcami izolującymi kolumnę od podłoża, a jednocześnie nadającymi jej przysłowiowego „pazura” i podkreślającymi lekko pochylony front kolumny.

Wyjątkowy charakter nadaje kolumnie wstęgowy przetwornik wysokotonowy. JET 5, bo o nim mowa, to dziś już jeden z legendarnych tweeterów w branży audio. Przez lata zdążył zdobyć międzynarodowe uznanie wśród wielu fachowców, jak i samych użytkowników kolumn marki ELAC. Charakteryzuje się znacznie szerszym pasmem przenoszenia niż tradycyjny, kopułkowy głośnik wysokotonowy.

Oprócz czarnej i białej wersji kolorystycznej kolumna dostępna jest również w kolorze orzechowym, wykończona na wysoki połysk. Sprawdzi się ona w średniej wielkości wnętrzach, urządzonych w tradycyjnym stylu. Odpowiednio dobrany kolor kolumny może też doskonale przełamać klasyczne loftowe wnętrza.

Specyfikację techniczną modelu marki ELAC i więcej informacji na jego temat znajdziesz na stronie internetowej tophifi.pl. Vela FS 407 to mniejsza kolumna podłogowa z tej serii. Jeśli jednak masz duży, nowocześnie urządzony salon sprawdź podobny model Vela FS 409.

Yamaha NS-5000

Kolejny model w naszym zestawieniu to idealne połączenie klasyki z nowoczesnością. Kolumny Yamaha nawiązują swoim designem do legendarnego już modelu NS-1000 z lat 70. ubiegłego stulecia. Co ciekawe, w nowej konstrukcji zachowany został układ głośników w kolumnie. Jeśli więc chcesz mieć w domowym pomieszczeniu odsłuchowym coś na prawdę wyjątkowego, co w pewnym sensie jest ukoronowaniem wieloletniej tradycji japońskiego producenta, a jednocześnie wygląda nowocześnie i stylowo, model NS-5000 będzie doskonałym wyborem.

Yamaha NS-5000

Jest to pierwsza na świecie kolumna głośnikowa marki Yamaha, w której wszystkie przetworniki elektroakustyczne mają membrany wykonane z Zylonu – syntetycznego, termoutwardzalnego polimeru. Zylon uznawany jest za jeden z najbardziej wytrzymałych polimerów na świecie. Jest wytrzymalszy niż Kevlar, stosowany obecnie do budowy wielu głośników. Odporność mechaniczna Zylonu sprawiła, że materiał ten jest stosowany również m.in. w Formule 1 (w podwoziach bolidów czy do wzmocnienia kasków kierowców), w kamizelkach kuloodpornych, spadochronach czy olinowaniu na jachtach.

Obudowa kolumny NS-5000 wykończona jest na wysoki połysk, niczym najlepsze fortepiany Yamahy. I nie jest to chwyt marketingowy! Kolumny te podlegają temu samemu procesowi lakierowania, co instrumenty japońskiego producenta.

Yamaha NS-5000

Uzupełnieniem modelu NS-5000 są solidne aluminiowe podstawy (dostarczane wraz kolumnami). Ich konstrukcja została oparta na czterech odpowiednio zakrzywionych elementach skierowanych do siebie pod kątem 42 stopni. Nie tylko wyglądają stylowo i podkreślają klasyczne kształty kolumn, ale też zapewniają odpowiednią wysokość głośników względem słuchacza i niwelują zjawisko odbicia dźwięku wytwarzanego przez kolumnę. Podstawki można ustawić na specjalnych, wkręcanych kolcach, które są na tyle kompaktowe i smukłe, że kolumna po ich zamontowaniu sprawia wrażenie, jakby wraz z podstawką lekko unosiła się w powietrzu.

Więcej informacji o tym modelu znajdziesz na stronie internetowej tophifi.pl.

Vienna Acoustics Liszt

Austriacka firma rodem z „miasta muzyki” ma w ofercie modele, których nazwy pochodzą od słynnych na całym świecie kompozytorów. Jest to jednocześnie pewnego rodzaju hołd producenta złożony wyśmienitym artystom, m.in. takim jak Mozart, Beethoven czy Haydn.

Vienna Acoustics Liszt

Nazwa modelu, który wybraliśmy do zestawienia nawiązuje z kolei do wybitnego kompozytora i pianisty epoki romantyzmu – Ferenca Liszta. Dźwięki fortepianu odtwarzane na tych wyjątkowych kolumnach marki Vienna Acoustics nie mogą więc źle wybrzmiewać. Liszt to jednak model z pewnością nie tylko dla miłośników muzyki klasycznej.

Powiedzieć, że Liszt to nowocześnie wyglądający model, to jak nic nie powiedzieć. To wręcz awangardowa konstrukcja, która będzie wyjątkowym elementem każdego systemu stereo i każdego wnętrza. Uwagę w tym modelu przyciąga zwłaszcza umieszczony na szczycie kolumny ruchomy głośnik, a właściwie moduł koncentryczny. Jest on połączeniem przetworników średnio- i wysokotonowego. Obecnie niewielu producentów stosuje tego typu rozwiązanie w kolumnach do domowych systemów audio. Warto zwrócić uwagę, że moduł ten jest obracany w płaszczyźnie poziomej, co dodatkowo podkreśla wyjątkowość Liszta. Rozwiązanie to ma na celu poszerzenie sceny dźwiękowej i pozwala dopasować nieco brzmienie do miejsca ustawienia kolumn, a także wielkości i proporcji wymiarów pomieszczenia odsłuchowego.

Charakterystyczne dla marki Vienna Acoustics są ponadto duże kolce u podstawy kolumny. Podobne rozwiązanie jak w Liszcie zastosowano chociażby w modelach Beethoven Concert Grand Reference czy Beethoven Baby Grand Reference.

Model Liszt dostępny jest w salonach Top Hi-Fi & Video Design i na stronie internetowej tophifi.pl w czarnej wersji kolorystycznej, pokrytej lakierem fortepianowym. Kolumna wyposażona jest w transparentną akustycznie i mocowaną magnetycznie czarną maskownicę. W razie potrzeby można więc ją łatwo zdjąć, eksponując w pomieszczeniu odsłuchowym przetworniki elektroakustyczne z charakterystycznymi membranami typu „spider” (przypominającymi na pierwszy rzut oka pajęczą sieć).

Kolumny oferowane są również w zestawie stereofonicznym ze wzmacniaczem Hegel H590. Więcej informacji o wyjątkowej marce Vienna Acoustics i oferowanych przez nią modelach znajdziesz też na stronie tophifi.pl.

Bowers & Wilkins 803 D3

W naszym zestawieniu nie mogło zabraknąć modelu firmy Bowers & Wilkins – brytyjskiego producenta, który może się pochwalić już ponad 50-letnim doświadczeniem. Dziś Bowers&Wilkins jest niczym Ferrari w branży samochodowej. Oferuje modele, które wyróżniają się niebagatelnym stylem, olbrzymią renomą i rozpoznawalnością. Miłośnicy dobrego brzmienia widząc sprzęt tej marki już na pierwszy rzut oka poznają, że pochodzi on właśnie od B&W.

Bowers & Wilkins 803 D3

Jedną z najbardziej charakterystycznych kolumn tego producenta jest podłogowy trójdrożny model 803 D3. Jest on wręcz naszpikowany zaawansowanymi rozwiązaniami technicznymi, w tym wieloma opatentowanymi przez B&W. Na szczególną uwagę zasługuje tutaj element, który producent nazwał Turbine, najprawdopodobniej z tego powodu, że swoim kształtem przypomina konstrukcję turbiny powietrznej samolotu. Jest to umieszczona na szczycie kolumny tzw. „głowa” z głośnikiem średniotonowym i znajdującym się nad nim tweeterem. Jej zadaniem jest odpowiednie rozpraszanie odtwarzanego dźwięku. To właśnie ona sprawia, że kolumny 803 D3 będą wyróżniały się w każdym wnętrzu.

Wartym uwagi rozwiązaniem jest też materiał zastosowany w konstrukcji membran głośnikowych. Zamiast Kevlaru użyto tutaj Continuum. Ten tkany materiał kompozytowy nie tylko zapewnia bardzo dobre właściwości akustyczne przetwornikom, ale też dzięki niemu membrany świetnie się prezentują. To zasługa jego wyjątkowej struktury i metalicznej, jasnografitowej barwy.

Bowers & Wilkins 803 D3

Obudowa kolumny ma dość nietypowy, opływowy kształt, który podkreśla jej wyjątkowość i nadaje lekkości, a jednocześnie pomaga zadbać o odpowiednie brzmienie przez redukcję fal stojących (niepożądane nakładanie się dźwięków). O stabilność tej masywnej konstrukcji (ważącej bagatela 65,5 kg!) dba solidna podstawa. Można do niej zamocować specjalne rolki lub kolce, wedle preferencji użytkownika.

Model 803 D3 dostępny jest w klasycznej, uniwersalnej czerni. Można go nabyć także w kolorze białym z designerską srebrną „turbiną”. Ta wersja doskonale sprawdzi się zwłaszcza w eleganckim, nowocześnie urządzonym pomieszczeniu. W modernistycznie zaaranżowaną przestrzeń świetnie wpasuje się także wersja rosenut z czarną obudową sekcji średnio-wysokotonowej.

Te i inne designerskie kolumny głośnikowe możesz sprawdzić w specjalnie przygotowanych pomieszczeniach odsłuchowych, które dostępne są w salonach sprzedaży Top Hi-Fi & Video Design. Obecni tam fachowi doradcy pomogą skonfigurować odpowiednie zestawy audio i wybrać najlepsze dla Ciebie modele.Poprzedni
Powrót do strefy wiedzy
Następny
5
Ocena:
Średnia ocen: 5

(1 ocena)

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: