Poprzedni
Następny

Dobry sprzęt audio nie musi zajmować dużo miejsca

Średnia ocen: 5
(24 ocen) 8 komentarzy

Wielu melomanów i wymagających miłośników muzyki staje przed trudnym zadaniem – jak sprawić, aby przy bardzo ograniczonej przestrzeni w swoim domu, móc cieszyć się bardzo dobrym jakościowo dźwiękiem. Dzięki najnowszym urządzeniom audio ten problem staje się już przeszłością. Teraz można uzyskać dobre brzmienie, także przestrzenne, nawet z niewielkich urządzeń.

Spis treści: Dobry sprzęt audio nie musi zajmować dużo miejsca

Bluesound Powernode Edge - brzmienie w niewielkich pomieszczeniach to rasowe hifi

Tradycyjne systemy audio często kojarzone są z pokaźnymi głośnikami, masywnymi wzmacniaczami i skomplikowanym układem kabli. Rozwój technologii audio przyniósł innowacje, które umożliwiają cieszenie się doskonałym brzmieniem w bardziej praktycznej i kompaktowej formie. Oznacza to, że dobry sprzęt audio nie musi zajmować już dużo miejsca, a w poniższym artykule przyjrzymy się rozwiązaniom, które przy ograniczonej przestrzeni w pomieszczeniu pozwolą osiągnąć wysokiej jakości dźwięk.

Systemy mini

Sonoro Meisterstuck - zestawy stereo, kolumny podstawkowe, amplituner sieciowy, tuner radiowy, głośniki przednie

Systemy mini typu all-in-one z pewnością zadowolą miłośników minimalizmu. Doskonale sprawdzą się, gdy w pomieszczeniu nie mamy miejsca na rozbudowany zestaw audio. Przykładem takich urządzeń są systemy mini od marki Sonoro, jak np. modele Primus czy Meisterstuck, które wyposażone są w efektywny wzmacniacz, wydajny układ głośników oraz funkcje sieciowe, które umożliwiają obsługę rozmaitych serwisów streamingowych. Urządzenia Sonoro zachwycają nie tylko swoją wszechstronnością, ale także minimalistycznym wzornictwem, które doskonale wkomponuje się z niemal każdą aranżację wnętrza.

Kompaktowe systemy stereo

Ciekawą propozycją są także kompaktowe zestawy stereo składające się z niewielkiego wzmacniacza, jak np. Bluesound Powernode Edge, oraz kolumn podstawkowych, np. ELAC Uni-Fi Reference B6. Tego typu zestaw nie tylko zajmuje niewiele miejsca, ale także atrakcyjnie wygląda, zapewnia dostęp do różnorodnych funkcjonalności sieciowych i przede wszystkim znakomicie brzmi. Będzie to świetna propozycja do gabinetu lub małego salonu, gdzie uniwersalny dźwięk będzie cieszył słuchacza na każdym poziomie głośności.

Głośniki bezprzewodowe

Popularnym rozwiązaniem są także głośniki bezprzewodowe. To wyjątkowo uniwersalna, a zarazem niezwykle zróżnicowana grupa urządzeń. Wśród nich znajdziemy modele przenośne, jak i stacjonarne, stworzone z myślą o zastosowaniach domowych i zapewniające wysoką jakość dźwięku, jak np. głośnik Bowers & Wilkins Zeppelin. Najczęstszym rodzajem transmisji bezprzewodowej jest Bluetooth. W takim przypadku za źródło dźwięku może posłużyć m.in. smartfon, tablet czy komputer. Warto dodać, że głośnik Bluetooth umożliwia nie tylko słuchanie muzyki, ale może mieć także wbudowany mikrofon, dzięki czemu można wykorzystać urządzenie jako zestaw głośnomówiący.

Głośniki aktywne

Dobre brzmienie i kompaktowe rozmiary łączą głośniki aktywne od takich producentów jak choćby Elac, Audio Pro, PSB Speakers czy Devialet. Tego typu kolumny nie potrzebują dodatkowej elektroniki, bowiem są projektowane tak, aby w pojedynczej konstrukcji zmieścić głośnik niskotonowy, wysokotonowy, własny wzmacniacz, zwrotnicę oraz część cyfrową – wbudowany DAC, czyli przetwornik sygnału cyfrowego na analogowy. Tym samym wystarczy podłączyć kolumny aktywne do zasilania, aby zapewnić wciągające brzmienie. Muzykę można przesyłać bezprzewodowo przez Wi-Fi lub Bluetooth z licznych serwisów strumieniowych, takich jak m.in. Spotify czy Tidal. Głośniki aktywne można podłączyć także do urządzenia źródłowego, np. telewizora przy wykorzystaniu pojedynczego kabla HDMI.

Soundbary

Miłośnikom filmów i konsol śmiało możemy polecić soundbar, który najczęściej wykorzystywany jest jako głośnik pod telewizor. To niezwykle uniwersalne i funkcjonalne urządzenie, dzięki któremu można cieszyć się odtwarzaniem wielokanałowego dźwięku przestrzennego. Jednocześnie zajmuje niewiele miejsca w pomieszczeniu i nie wymagają instalowania rozbudowanego, wieloelementowego systemu nagłośnienia. Nowoczesne soundbary sprawdzą się także podczas codziennego słuchania muzyki – z zastrzeżeniem, że bardziej chodzi o rozrywkowe słuchanie lub muzykę tła.

Głośniki instalacyjne

Lithe Audio Głośniki sufitowe

Coraz częstszą alternatywą dla standardowych rozwiązań mogą być głośniki instalacyjne do zabudowy ściennej lub sufitowe, które można zamontować właśnie w ścianie lub suficie, przy jednoczesnym ukryciu przewodów głośnikowych. Pozwalają one zaoszczędzić miejsce w pomieszczeniu i zapewniają możliwość stworzenia wysokiej klasy nagłośnienia bez utraty cennej przestrzeni. Głośniki instalacyjne mogą być też trafnym wyborem w pomieszczeniach, w których klasyczne systemy audio nie będą pasowały do wystroju wnętrza. W wielu przypadkach maskownice głośników instalacyjnych można pomalować, dzięki czemu taki system audio dyskretnie wkomponuje się w pokój i pozostanie niemal niewidoczny dla użytkowników.  

Podsumowanie

Głośniki bezprzewodowe, kompaktowe zestawy stereo, systemy mini czy soundbary – nowoczesne urządzenia potwierdzają, że dobry sprzęt audio nie musi zajmować dużo miejsca, aby zapewnić wysokiej jakości dźwięk. Możliwości obecnie są duże i pozwalają wybrać najwygodniejszą dla siebie metodę. Jeżeli chcesz sprawdzić w praktyce opisane urządzenia, zachęcamy do odwiedzania najbliższego salonu Top Hi-Fi & Video Design. Dostępni na miejscu #EksperciDobregoBrzmienia zaprezentują wybrane modele i pomogą w dokonaniu odpowiedniego wyboru.


Muzyka potrafi pisać najlepsze historie. Usłysz swoją, dzięki Top Hi-Fi & Video DesignPoprzedni
Powrót do strefy wiedzy
Następny
5
Ocena:
Średnia ocen: 5

(24 ocen)

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: