Poprzedni
Następny

Najlepsze słuchawki nauszne dla audiofila

Średnia ocen: 4.8
(23 ocen) 10 komentarzy

Wbrew pozorom znalezienie idealnych słuchawek, które spełnią oczekiwania nawet najbardziej wymagających użytkowników, nie jest trudne – niestety, tylko wtedy, gdy mamy nieograniczony budżet. Na szczęście nawet w akceptowalnym dla wielu miłośników muzyki zakresie cenowym dostępna jest cała gama modeli, które z łatwością sprawdzą się w roli słuchawek dla audiofila. Czym zatem kierować się, zaczynając poszukiwania najlepszych słuchawek lub też szukając kolejnego już modelu, który jeszcze bardziej zbliży nas do dźwiękowego (i nie tylko) ideału?

  • Najwygodniejsze są słuchawki wokółuszne, ale to modele nauszne pozwalają słuchać swojej ulubionej muzyki w domu i poza nim.
  • Konstrukcja otwarta bardzo dobrze sprawdza się w domowym zaciszu. W biurze i podczas podróży bezkonkurencyjne pozostają słuchawki zamknięte.
  • W przypadku słuchawek, szczególnie audiofilskich, najważniejszym kryterium oceny jest odsłuch. Parametry techniczne schodzą na dalszy plan.

Konstrukcja słuchawek audiofilskich

To, czym można kierować się już przy pierwszym kontakcie ze słuchawkami, nawet bez włączania muzyki, jest ich konstrukcja. W zależności od preferowanego rozmiaru mamy do wyboru słuchawki douszne/dokanałowe, nauszne i wokółuszne.

Słuchawki wokółuszne

Mówiąc o słuchawkach audiofilskich, niemal zawsze mamy na myśli duże, wokółuszne modele. To prawdziwe słuchawki dla melomana. Dzięki temu, że uszy całkowicie mieszczą się wewnątrz muszli, jak np. w modelach Audio-Technica ATH-A1000Z i ATH-A2000Z, można cieszyć się maksymalnym komfortem użytkowania nawet podczas wielogodzinnego słuchania muzyki. Dodatkowo słuchawki wokółuszne potrafią stworzyć barierę pomiędzy muzyką i światem zewnętrznym, pozwalając odciąć się od otoczenia i zanurzyć w dźwięku. We wspomnianych słuchawkach Audio-Techniki na poziom wygody wpływa także nowatorski pałąk, który samoczynnie dopasowuje się do kształtu i wielkości głowy, skutecznie rozkładając ciężar słuchawek. Tradycyjny pałąk stosuje m.in. Audeze, czego potwierdzeniem są modele LCD-2 i LCD-3. Zastosowany pałąk pomaga rozłożyć ciężar na całej swojej długości i odciążyć głowę słuchacza. Z kolei nauszniki, w przypadku zastosowania wykończenia skórą, zapewniają użytkownikowi wrażenia zarezerwowane dla produktów klasy premium.

Dobrej klasy słuchawki skorzystają z podłączenia do dobrego wzmacniacza słuchawkowego. Więcej o tych pożytecznych urządzeniach przeczytasz tutaj: Jak wybrać wzmacniacz słuchawkowy?

Słuchawki nauszne

Słuchawki nauszne to rozwiązanie, które łączy wiele zalet słuchawek wokółusznych i dousznych. Dzięki temu, że nie trzeba wkładać ich do uszu, są dużo wygodniejsze od słuchawek dousznych/dokanałowych, a jednocześnie przeważnie są znacząco mniejsze od modeli wokółusznych. W efekcie z łatwością można je zabrać ze sobą wychodząc z domu, a nawet słuchać muzyki podczas codziennych dojazdów do i z pracy. W pojazdach komunikacji miejskiej mniejsza konstrukcja słuchawek nausznych okazuje się zaletą nie do przecenienia. Ograniczenie rozmiarów obudowy wymusza stosowanie stosunkowo niedużych przetworników. Tym bardziej dlatego warto zwrócić uwagę na słuchawki Audeze Sine DX, w których inżynierowie rozwiązali ten problem. Efektem jest nauszna konstrukcja z głośnikami planarnymi, dotychczas zarezerwowanymi do dużych, wokółusznych słuchawek.

Kompaktowe i składane słuchawki Sine DX są łatwe do przewożenia i przechowywania, a ich magnetyczne przetworniki oraz otwarta konstrukcja gwarantują wysoką jakość dźwięku i wygodę użytkowania

Słuchawki douszne i dokanałowe

Podczas słuchania muzyki poza domem najpraktyczniejsze są słuchawki douszne i dokanałowe. Z łatwością można schować je do torebki, plecaka, a nawet kieszeni, ale w ocenie niektórych użytkowników podczas dłuższego słuchania muzyki są mniej komfortowe niż konstrukcje nauszne i wokółuszne. Niezależnie od rozmiaru i konstrukcji słuchawek warto wspomnieć, że w przypadku wysokiej klasy urządzeń, nawet pozornie niedrogich konstrukcji dokanałowych lub dousznych, trudno znaleźć słuchawki do 200 czy nawet 300 zł. Regułę tę potwierdzają słuchawki Audeze LCD-i3 z referencyjnej klasy przetwornikami planarnymi.  

Otwarte, zamknięte czy półotwarte?

Słuchawki dzielimy również na otwarte, półotwarte i zamknięte. Szukając słuchawek dla melomana warto zainteresować się tymi pierwszymi. Modele otwarte uznawane są za najlepsze słuchawki do muzyki, ponieważ odwzorowują nawet najdelikatniejsze detale dźwięku i zapewniają niesamowitą przestrzenność brzmienia. Konstrukcja ta zapewnia także bardzo dobrą wentylację uszu, idealnie sprawdzając się podczas wielogodzinnych sesji muzycznych. Otwarta obudowa powoduje, że do uszu użytkownika docierają dźwięki otoczenia, dlatego też najlepiej korzystać z tego rodzaju słuchawek w domowym zaciszu.

W przeciwieństwie do słuchawek otwartych, modele zamknięte skutecznie izolują od zewnętrznego hałasu, minimalizując równocześnie ilość dźwięków słyszanych przez każdego, kto znajdzie się w pobliżu. Modele zamknięte również doskonale sprawdzą się w roli słuchawek do słuchania muzyki, szczególnie wtedy, gdy preferujemy niezwykle mocny i głęboki bas oraz pełne energii brzmienie. Udanym kompromisem pomiędzy słuchawkami otwartymi i zamkniętym są modele półotwarte, które łączą zalety obu powyższych. Więcej o korzyściach płynących z użytkowania poszczególnych konstrukcji można przeczytać w poradniku „Słuchawki otwarte, półotwarte i zamknięte – różnice, wady i zalety poszczególnych rozwiązań”.

Przetwornik – klucz do doskonałego brzmienia

Chociaż konstrukcja słuchawek ma ogromny wpływ na komfort użytkowania i w dużej mierze decyduje o brzmieniu, to podstawowym komponentem każdej konstrukcji są przetworniki. To dzięki nim audiofilskie słuchawki potrafią zagwarantować tak spektakularną jakość dźwięku. Producenci zazwyczaj stosują dwa rodzaje głośników. Japońska Audio-Technica pozostaje wierna tradycyjnym przetwornikom dynamicznym. Sam głośnik ma konstrukcję analogiczną do tej spotykanej w większości kolumn głośnikowych. Kluczowymi elementami, pozwalającymi oddzielić bardzo dobre słuchawki od przystępnych cenowo, są materiał membrany i układ magnetyczny, który wprawia membranę w ruch.

Rzadziej spotykanym rozwiązaniem są przetworniki planarne, których projektowanie do perfekcji opanowała amerykańska firma Audeze. W głośnikach planarnych membrana ma postać niezwykle cienkiej folii z napyloną cewką. Całość zawieszona jest w bardzo silnym polu magnetycznym. Dzięki tej konstrukcji nawet najmniejszy prąd przepływający przez cewkę wprawia membraną w ruch.

Słuchawki bezprzewodowe dla audiofila, czy to możliwe?

Już od wielu lat synonimem słuchawek audiofilskich pozostają przewodowe konstrukcje. Szczególnym uznaniem cieszą się modele, w których można wymienić przewód słuchawkowy. Pozwalają one dopasować charakter dźwięku do własnych preferencji. Rozwój łączności bezprzewodowej sprawił, że coraz liczniejsza grupa melomanów kieruje swoje zainteresowanie w stronę audiofilskich słuchawek bezprzewodowych. Niestety, ograniczenia powszechnie stosowanej łączności Bluetooth, nawet w jej najnowszej wersji wzbogaconej o obsługę kodeku aptX HD, nie zawsze zapewnią taką jakość, jak dobre słuchawki przewodowe.

Słuchawki Audeze od powstania firmy zaliczane są do światowej czołówki. Na zdjęciu model LCD-3 i charakterystyczne drewniane pierścienie tworzące słuchawkę.

Parametry techniczne

Choć może wydawać się to dziwne, audiofile niezbyt często odnoszą się do parametrów technicznych słuchawek. Skąd to nikłe zainteresowanie suchymi danymi technicznymi? W praktyce okazuje się, że uzyskiwane parametry mogą, ale nie muszą mieć przełożenia na jakość dźwięku! Dlatego też ocena słuchawek na podstawie samej specyfikacji może zakończyć się rozczarowaniem. Kluczowym elementem mającym wpływ na ostateczny odbiór słuchawek jest ich dostrojenie, ale też zastosowana technika oraz jakość użytych materiałów.

Z istotnych parametrów, na które warto zwrócić uwagę, są impedancja oraz pasmo przenoszenia. W przypadku impedancji, im niższa jej wartość, tym łatwiej wysterować słuchawki, a to z kolei ułatwia współpracę z szeroką gamą urządzeń źródłowych. Wiele modeli uznawanych za audiofilskie ma dość wysoką lub wręcz bardzo wysoką impedancję i żeby w pełni wydobyć ich potencjał, warto wzbogacić swój system o zaawansowany wzmacniacz słuchawkowy. Z kolei im szersze pasmo przenoszenia, tym lepiej. Co ważne, nawet częstotliwości wykraczające poza słyszalny zakres mają wpływ na ostateczne brzmienie, zwiększając jego naturalność.

Jakie słuchawki audiofilskie?

Warto pamiętać, że im wyższa jakość dźwięku i im lepsza konstrukcja, tym zazwyczaj droższa. Ceny dobrych słuchawek audiofilskich, w szczególności tych wyposażonych w uchodzące za referencyjne przetworniki planarne zaczynają się od niecałych 2000 zł, co potwierdza model Audeze LCD-1. Te kompaktowe nauszne słuchawki otwarte zapewniają szeroką i przejrzystą scenę dźwiękową, niesamowitą detaliczność i precyzję brzmienia, a także głęboki, bogaty bas. Wygodę użytkowania zwiększa lekka konstrukcja z muszlami nausznymi wypełnionymi pianką z efektem pamięci. Po podłączeniu do wzmacniacza słuchawkowego, LCD-1 pokazują pełnię swoich możliwości, gwarantując niesamowite wrażenia. 

Nauszne słuchawki Audeze LCD-1 to najłatwiejszy sposób na wejście do świata dźwięku klasy high-end, jaki zapewniają konstrukcje z przetwornikami planarnymi.

Najwyższej klasy słuchawki dostarczają doskonały, w pełni naturalny dźwięk. Ich ogromną zaletą, oprócz wysokiej jakości brzmienia, jest także całkowity brak wrażliwości na akustykę pomieszczenia. Do atutów można zaliczyć również fakt, że nawet wysokiej klasy zestaw słuchawkowy jest dużo tańszy niż porównywalny system wykorzystujący kolumny głośnikowe. Jeżeli chcesz wejść do świata najlepszego dźwięku, zapraszamy do odwiedzenia jednego z naszych salonów Top Hi-Fi & Video Design. Nasi eksperci z chęcią przygotują zestaw do odsłuchu, abyś mógł samemu przekonać się, które słuchawki spełnią Twoje oczekiwania.

Poprzedni
Powrót do aktualności
Następny
4.8
Ocena:
Średnia ocen: 4.8

(23 ocen)

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: