Poprzedni
Następny

Najlepsze słuchawki nauszne dla audiofila

Średnia ocen: 4.8
(23 ocen) 10 komentarzy

Nie od dziś wiadomo, że audiofile wymagają bardzo wiele od dźwięku. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom zagorzałych melomanów przedstawiamy wskazówki, którymi warto kierować się przy wyborze słuchawek, tak aby wybrać te idealne.

Audioquest Nighthawk CarbonPółotwarte słuchawkiAudioquest Nighthawk Carbon oferują audiofilski dźwięk, w łatwej do napędzenia formie.

Konstrukcja

Pierwszym krokiem, na drodze prowadzącej do optymalnego rozwiązania, jest wybór konstrukcji słuchawek. Na rynku dostępne są trzy rodzaje słuchawek. Zamknięte odizolują nas od hałasu z zewnątrz, co może okazać się sprzyjające w miejscach dość głośnych. Dysponują one również najmocniejszym basem. Konstrukcja otwartaoferuje lepsze właściwości przestrzenne dźwięku, oraz wyższy komfort użytkowania, dzięki wentylacji ucha. W przeciwieństwie do pierwszej kategorii, otwartość słuchawki sprawi, że dźwięk będzie słyszalny przez każdego, kto znajdzie się obok nas. Ostatnim rozwiązaniem jest konstrukcja półotwarta. To nic innego, jak połączenie najlepszych cech pierwszej i drugiej grupy. Należy zaznaczyć, że ostatnia z tych grup jest najmniej liczna.

Drugim istotnym elementem przy wyborze słuchawek, jest określenie czy preferujemy słuchawki nauszne czy też wokółuszne. Słuchawki nauszne charakteryzują się niewielkim rozmiarem, co stawia pewne ograniczenia wobec głośnika. Inżynierowie Audeze obeszli ten problem i stworzyli linię Sine – niewielkich słuchawek, o wielkim brzmieniu. Gratką jest model wyposażony w przewód Lightning. Wśród wysokiej klasy słuchawek najbardziej popularne są wokółuszne. Dzięki temu, że muszle otaczają całą małżowinę uszną, jak np. w najnowszych zamkniętych modelach Audio-TechnicaATH-A1000Z i ATH-A2000Z, słuchawki te gwarantują maksymalny komfort, nawet podczas wielogodzinnych odsłuchów. Wysoki poziom wygody to również zasługa specjalnych materiałów, które pokrywają gąbki muszli słuchawkowych – ogranicza to ryzyko zmęczenia uszu. Słuchawki Audio-Techniki mają jeszcze jedną zaletę. Nowatorski pałąk nagłowny samoczynnie dopasowuje się do kształtu i wielkości głowy, skutecznie rozkładając przy tym ciężar słuchawek. Inny system mocowania wykorzystywany jest przez słuchawki Audeze. Tam jednoczęściowy pałąk pomaga rozłożyć ciężar na całej swojej długości i odciążyć głowę słuchacza. Widać to w modelach LCD-2 i LCD-3. Nauszniki wyłożone są jagnięcą skórą, która pozwala na uzyskanie komfortowych warunków do długich odsłuchów. To właśnie jest prawdziwa klasa premium.

Audio TechnicaDobrej klasy słuchawki skorzystają z podłączenia do dobrego wzmacniacza słuchawkowego. Więcej o tych pożytecznych urządzeniach przeczytasz tutaj:Jak wybrać odpowiedni wzmacniacz słuchawkowy?

Głośnik

W słuchawkach wysokiej klasy spotykamy różne rodzaje głośników. Najbardziej tradycyjne – dynamiczne stosuje japońska Audio-Technica. Głośnik taki jest zbudowany analogicznie do głośnika w kolumnie głośnikowej. Kluczowy tu jest materiał membrany, oraz napęd magnetyczny. Po drugiej stronie „barykady” stoi amerykańska firma Audeze, której słuchawki opierają się o przetworniki planarne. Membrana ma postać cienkiej folii z napyloną cewką. Całość zawieszona jest w silnym polu magnetycznym. Przepływ nawet najmniejszego prądu przez cewkę jest zamieniany na jej ruch. Oba te rozwiązania w inny sposób prezentują dźwięk, dlatego zapraszamy do odsłuch, żeby przekonać się, który bardziej przypadnie do gustu.

Słuchawki bezprzewodowe?

Od lat panuje przekonanie, że wyznacznikiem jakości wśród słuchawek audiofilskich są konstrukcje przewodowe. Mimo nieustannego rozwoju techniki, to stwierdzenie wciąż pozostaje aktualne. Transmisja bezprzewodowa, m.in. Bluetooth, z punktu widzenia wymagającego melomana, wiąże się ze zbyt dużymi stratami w jakości brzmienia, aby mówić tu o bezkompromisowości. Poza tym, w przypadku audiofilskich modeli z odłączanym przewodem, użytkownik może wymienić przewód na inny, bardziej dopasowując charakter dźwięku do własnych preferencji.

Audeze LCD-3Słuchawki Audeze od powstania firmy zaliczane są do światowej czołówki. Na zdjęciu modelLCD-3 i charakterystyczne drewniane pierścienie tworzące słuchawkę.

Parametry techniczne słuchawek to temat niezbyt często poruszany przez audiofili. Wiedzą oni bowiem, że one mogą, ale nie muszą mieć przełożenia na jakość dźwięku. Kluczowa pozostaje jakość materiałów, zastosowana technika oraz samo dostrojenie słuchawek. Dlatego też ocena możliwości słuchawek na podstawie specyfikacji może zakończyć się rozczarowaniem. Warto jednak wiedzieć, z jakimi parametrami możemy się najczęściej spotkać. Do najważniejszych zaliczamy impedancję. Im jej wartość niższa, tym łatwiej ze słuchawkami poradzi sobie nasz wzmacniacz i głośniej będziemy mogli słuchać odtwarzaną muzykę. Ważne jest także pasmo przenoszenia – wykraczanie poza pasmo słyszalne oznacza wysoki poziom wykonania głośnika.

Jak zacząć?

Warto pamiętać, że im lepsza konstrukcja, tym zazwyczaj droższa. Śmiało można stwierdzić, że ceny dobrych słuchawek audiofilskich zaczynają się od ok. 800 zł, co potwierdza modelAudio-Technica ATH-MSR7. Te stosunkowo nieduże wokółuszne słuchawki zamknięte dostarczają otwarty, precyzyjny i niezwykle dynamiczny dźwięk. Po podłączeniu do wzmacniacza słuchawkowego pokazują pełnię swoich możliwości i gwarantują niesamowite wrażenia.

Audio Technica MSR7Słuchawki nauszne Audio-Technica ATH-MSR7 to prawdziwy hit. Wygodne i solidne, dysponują precyzyjnym i naturalnym brzmieniem.

Brytyjska legenda w świecie audio, firma Bowers & Wilkins, dla wymagających słuchaczy przygotowała wokółuszny model P7. Ta niezwykle elegancka konstrukcja jest idealną propozycja dla użytkowników ceniących dobrą kontrolę basu oraz nadzwyczajną dynamikę. Miłym dodatkiem są świetnej jakości materiały, które gwarantują przyjemność słuchania nawet podczas wielogodzinnych sesji. Równie dobrym punktem startu będą również wspomniane wcześniej słuchawki Audio-Technica i Audeze.

B&W P7Propozycja od głośnikowego potentata. Luksusowo wykonane Bowers & WilkinsP7, to słuchawki o pełnym energii brzmieniu.

Słuchawki najwyższej klasy dostarczają doskonałego, naturalnego dźwięku. Ich ogromną zaletą jest niewrażliwość na akustykę pomieszczenia. Drugim plusem jest fakt, że Hi-Endowy zestaw słuchawkowy jest dużo tańszy, niż porównywalny zestaw na kolumnach. Jeżeli chcesz zagłębić się w świat dźwięku najwyższej klasy, zapraszamy do odwiedzenia jednego z naszych salonów Top Hi-Fi & Video Design. Nasi eksperci z chęcią przygotują zestaw do odsłuchu, tak żebyś mógł sam się przekonać, które słuchawki są przeznaczone dla Ciebie.

Poprzedni
Powrót do aktualności
Następny
4.8
Ocena:
Średnia ocen: 4.8

(23 ocen)

Polecane

 1. LCD-2 Rosewood

  LCD-2 Rosewood

  Audeze
  Słuchawki nauszne
  5 495 zł
  Prosimy o kontakt
 2. LCD-2 Shedua

  LCD-2 Shedua

  Audeze
  Słuchawki nauszne
  Już od 3 999 zł Normalna cena 4 750 zł
 3. LCD-3

  LCD-3

  Audeze
  Słuchawki nauszne
  Już od 7 499 zł Normalna cena 8 995 zł
 4. Słuchawki Audio-Technica ATH-A2000Z

  ATH-A2000Z

  Audio-Technica
  Słuchawki nauszne
  3 399 zł
 5. ATH-A1000Z

  ATH-A1000Z

  Audio-Technica
  Słuchawki nauszne
  2 399 zł
 6. Supercena Bestseller
  NightHawk Carbon

  NightHawk Carbon

  Audioquest
  Słuchawki nauszne
  Cena promocyjna 1 399 zł Normalna cena 2 999 zł

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: