Poprzedni
Następny

Słuchawki otwarte, półotwarte i zamknięte – różnice, wady i zalety poszczególnych rozwiązań

Średnia ocen: 5
(23 ocen) 8 komentarzy

Wbrew pozorom, wybór słuchawek nie jest prostą sprawą. Przed dokonaniem zakupu trzeba podjąć kilka kluczowych decyzji, które zaważą na późniejszej jakości i komforcie słuchania ulubionej muzyki. Na co zwrócić uwagę przed zakupem? Wygląd, zastosowanie, konstrukcja, rodzaj przetworników, charakter brzmienia... i jeszcze kilka innych czynników, bo przecież nie mniej ważny jest poziom komfortu, czyli waga samych słuchawek oraz rodzaj zastosowanych materiałów na pałąku czy nausznicy. Najnowsze modele zawierają także wiele atrakcyjnych funkcji, takich jak rozszerzony zasięg bezprzewodowy (np. słuchawki Master & Dynamic MW50), odbieranie połączeń telefonicznych, aktywna technologia redukcji szumów (Bowers & Wilkins PX), Bluetooth ze wsparciem aptX (Audio-Technica ATH-DSR7BT) i więcej.

Bowers&Wilkins PX

Dzisiaj skupimy się na kwestii, która bardzo często jest poruszana w salonach Top Hi-Fi. Jako nasi Klienci, często pytacie co wybrać: słuchawki otwarte, zamknięte a może półotwarte. W poniższym tekście znajdziecie odpowiedź na to pytanie – odpowiedź dopasowaną do siebie – bo przecież każdy z nas oczekuje czegoś innego. Zapraszamy.

Słuchawki zamknięte, otwarte, półotwarte

Poza zastosowanym przetwornikiem, nic tak bardzo nie wpływa na brzmienie jak konstrukcja muszli słuchawek. Najpowszechniejsze są słuchawki otwarte lub zamknięte. Na przestrzeni ostatnich lat powstała jednak trzecia grupa słuchawek – modele półotwarte, które starają się w sobie łączyć atuty zarówno słuchawki zamkniętej jak i otwartej.

Dla większości użytkowników słuchawek otwarty czy zamknięty ich stan nie będzie miał większego znaczenia. Można znaleźć świetnie brzmiące modele spośród trzech typów i być z nich zadowolonym. Jednak każdy z tych modeli ma pewne zalety i wady, które będą definiować przede wszystkim środowisko, w którym ich używamy (mieszkanie, praca, pociąg itp.) oraz gatunek muzyczny lub też charakter jej brzmienia. Te czynniki sprawią, że możesz preferować bardziej jeden typ słuchawek ponad drugim. Zacznijmy od opisania konstrukcji zamkniętej.

Koss

Słuchawki zamknięte

Słuchawki zamknięte to takie, które mają szczelnie zabudowaną muszlę za przetwornikiem. To dzięki temu izolują nas od otoczenia, ograniczając hałasy z zewnątrz oraz sprawiają, że nie przeszkadzamy innym w pomieszczeniu wydostającą się ze słuchawek, głośną muzyką. Tłumienie zewnętrznych hałasów ułatwia również odbiór cichszych dźwięków lub szczegółów w utworach muzycznych, zwłaszcza przy niższych poziomach głośności.

Zdecydowana większość produkowanych obecnie słuchawek to modele zamknięte. Stosujemy je w biurze, środkach komunikacji miejskiej oraz przy małych dzieciach, żeby ich nie zbudzić. Ten rodzaj słuchawek tworzy „uszczelkę” pomiędzy uchem a przetwornikiem, co wpływa na szczególnie jeden aspekt muzyki – mocniejszy bass. Dźwięk również jest skierowany wprost do ucha, nie może uciec zatem nie mamy strat w kierunku otoczenia.

Audeze

Muzyka może wydawać się nieco "kolorowa" w zamkniętych słuchawkach, przez wzgląd na fale dźwiękowe, które nie mając ujścia odbijają się szybciej czy później od plastiku lub innych materiałów zabudowanych w nausznicy. Możemy też się czuć, jakby muzyka była w naszej głowie, a nie przechodziła przez nasze uszy do niej. Fakt ten, rekompensuje jednak wcześniej wspomniany bass, który w modelach zamkniętych jest dokładniejszy, mocniejszy – jakbyśmy mieli przy uchu całkiem pokaźny subwoofer. Większość osób chce przyzwoitego basu - to fakt rynku, dlatego większość konsumentów woli dźwięk zamkniętych słuchawek.

Słuchawki zamknięte to modele wykorzystywane także przez profesjonalistów i muzyków, ponieważ ważne jest, by nie dawały pogłosu na mikrofony. DJ'e z kolei tylko w słuchawkach zamkniętych są w stanie przygotować kolejny set muzyki, gdy nie dociera do nich odtwarzana obecnie np. na dyskotece muzyka.

Kolejnym ważnym aspektem są nasze odczucia. W słuchawkach zamkniętych nie mamy wentylacji pomiędzy uchem a otoczeniem, co przekłada się na nasz komfort psychiczny. Ucho po kilku godzinach słuchania mocno się poci i jesteśmy zmuszeni do robienia sobie przerw.

Audio-technica

Słuchawki otwarte

Słuchawki otwarte to modele z grillem lub siateczką na muszli nausznicy. Zapewniają zatem wentylację i przepływ powietrza z otoczenia do słuchawek i odwrotnie, dźwięki wyraźnie wychodzą ze słuchawki.

Problem takiego rozwiązania polega na tym, że przy większej głośności wszyscy wokół ciebie usłyszą to, czego obecnie słuchasz. Sprawia to, że w takich słuchawkach raczej nie możesz pracować w biurze i ich akceptowalność społeczna w miejscach publicznych jest bardzo mała. Gdy jednak masz ten komfort, że nie przeszkadzają nikomu w otoczeniu to słuchawki te odwdzięczą się kilkoma ważnymi aspektami.

Audeze

Dźwięk, dzięki przepływowi powietrza kierowany jest przez ucho do głowy i nie ma efektu zamkniętej szczelnie obudowy. Można to porównać do głośników ustawionych kilka metrów przed nami. Słyszymy fajnie ich kierunkowość grania. Słuchawki otwarte grają również przestrzenniej oferując pełniejszą scenę dźwiękową.

Słuchawki z otwartymi plecami również lepiej nadają się do odtwarzania bardziej naturalnej i realistycznie brzmiącej muzyki. Fale dźwiękowe nie krążą w obudowie, a wychodzą poza nią niwelując niepotrzebne odbicia.

Otwarty charakter miseczek oznacza, że ciśnienie akustyczne w nausznicy jest mniejsze. To kolejny atut, ponieważ wtedy nasze ucho tak bardzo się nie męczy, nie grzeje i nie poci. Odsłuch takich słuchawek może trwać dłużej, nie powodując zmęczenia. Słuchawki takie są również bezpieczniejsze dla naszego słuchu.

To, że słyszymy otoczenie może być dla nas zarówno minusem jak i plusem. Może to być idealne rozwiązanie dla osób potrzebujących świadomości tego, co się dzieje wokół nas zarówno w domu nasłuchując dźwięków telefonu czy dzwonka do drzwi jak i podczas biegania. Gwarantuję, że będziemy bezpieczniejsi słysząc dźwięki lub ostrzeżenia płynące z ruchu drogowego.

Słuchawki półotwarte

Słuchawki półotwarte łączą w sobie wady i zalety zarówno modeli otwartych jak i zamkniętych. Konstrukcyjnie są produkowane na podobnej zasadzie co słuchawki otwarte, z tym, że ich grill bardzo często jest powleczony dodatkowym materiałem lub prześwity w nich są po prostu znacząco mniejsze.

Master & Dynamic

Projekt ten można traktować jako kompromis dla osób potrzebujących styczności z otoczeniem. Muzyka płynąca ze słuchawek będzie nadal słyszalna na zewnątrz, ale w nieco mniejszym zakresie. My również odcinamy się od hałasu z zewnątrz lepiej, niż w przypadku modeli otwartych.

W słuchawkach półotwartych mamy nieco mniejszy bass niż w modelu zamkniętym, ale za to komfort użytkowania jest nieporównywalnie wyższy przez wzgląd na wentylację pomiędzy uchem a otoczeniem.

Dźwiękowo, słuchawki czerpią kilka zalet zarówno modeli otwartych jak i zamkniętych. Szukałem odpowiednich słów, by to opisać, ale najłatwiej będzie stwierdzić, że są dźwiękowo pośrodku, pomiędzy naszym pojmowaniem modeli zamkniętych i otwartych. Średni bass, średnia scena, detaliczność na przyzwoitym poziomie.

Przy tanich słuchawkach półotwartych istnieje jednak spore ryzyko, że będą czerpać wszystkie wady pozostałych konstrukcji. Warto zatem ich posłuchać, przed podjęciem świadomej decyzji.

Zalety i wady różnych konstrukcji słuchawek – podsumowanie

Na koniec przygotowaliśmy Państwu podsumowanie plusów i minusów każdych z konstrukcji:

Tabela

Pamiętajcie Państwo również, że sklepy Top Hi-Fi oferują szeroką gamę słuchawek. By je zobaczyć i przetestować zapraszamy do salonów w 14 miastach Polski, gdzie nasi eksperci chętnie doradzą Państwu w wyborze i zaoferują ich odsłuch.

Zapraszamy również na stronę sklepu internetowego: https://www.tophifi.pl/sluchawki.html

 

Poprzedni
Powrót do aktualności
Następny
5
Ocena:
Średnia ocen: 5

(23 ocen)

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: