Poprzedni
Następny

Kino domowe czy soundbar w budżecie do 5000 zł?

Yamaha YSP-2700

W zakresie cenowym do 5000 złotych znajdziemy wiele ciekawych propozycji zarówno wśród soundbarów, jak i tradycyjnych zestawów kina domowego. Musimy jednak pamiętać, że zestaw kina domowego jest w stanie zaoferować bardziej rzeczywisty dźwięk przestrzenny, na którym zależy nam najbardziej jeśli chcemy stworzyć swoje domowe kino. Soundbar może być dobrą alternatywą, zwłaszcza jeśli chcemy zaoszczędzić miejsce, ale przy jego wyborze powinniśmy dużą uwagę zwrócić na sposób generowania dźwięku przestrzennego.

W związku z powyższym w budżecie do 5000 zł warto rozejrzeć się za odpowiednim zestawem kina domowego. Jeśli zaś ze względów praktycznych postawimy na soundbar, to powinniśmy przekonać się jak kreuje on dźwięk 3D.  

Kino domowe – czyli jakie?

Zestaw kina domowego złożony jest z amplitunera kina domowego i  kompletu niezależnych głośników. Dobór tych elementów w dużej mierze determinowany jest przez układ i akustykę naszego pomieszczenia. Możemy zarówno decydować się na ich różne rodzaje, wielkość, funkcjonalność, a także ilość stąd też tak ważna jest analiza akustyki pokoju, w którym będą się znajdować. Należy jednak  pamiętać, że decydując się na odpowiednio dobrany wieloelementowy zestaw, w każdych warunkach będzie on brzmiał lepiej niż soundbar.

Do kwoty 5000 zł można zaopatrzyć się w dobre zestawy kina domowego, przede wszystkim w klasycznym zestawieniu z pięcioma głośnikami: dwoma przednimi, dwoma efektowymi i jednym centralnym. Przednie kolumny w takim zestawie mogą być konstrukcjami wolnostojącymi lub mniejszymi głośnikami podstawkowymi. Dużym powodzeniem cieszą się zestawy oparte na amplitunerach sieciowych takich jak np. Yamaha RX-V485 lub RX-V685 i uzupełnione o zespół głośników takich marek jak np. włoska Indiana Line czy Mission.

Czego możemy się spodziewać?

Tak jak każde urządzenie, kino domowe posiada swoje wady i zalety. Na szczęście zalet jest zdecydowane więcej niż wad. Największą zaletą kina domowego jest z pewnością fakt, że pozwala nam poczuć się niemalże jak w prawdziwej sali kinowej. Niezaprzeczalnym atutem jest tutaj dźwięk przestrzenny bardzo wysokiej jakości, charakteryzujący się większym realizmem niż dźwięk, który udaje się uzyskać za pomocą nawet najlepszych soundbarów. Do dalszych korzyści należy możliwość rozbudowy takiego systemu kina domowego czy wymiany poszczególnych jego elementów na lepsze. Górna półka cenowa zestawów kina domowego jest praktycznie nieograniczona, a więc możliwości jest sporo.

Yamaha MusicCast Bar 400

Natomiast niedogodnością jest to, że kino domowe zajmuje niestety więcej miejsca niż soundbar, nawet z subwooferem, co w przypadku mniejszych pomieszczeń może okazać się pewnym ograniczeniem w zastosowaniu klasycznych zestawów. W przypadku systemów kina domowego wykorzystujących dużą ilość przewodów, będziemy musieli poradzić sobie z ich zamaskowaniem.

Co potrafią soundbary?

Soundbar do 5000 zł może być dobrą alternatywą dla zestawu kina domowego. W tym przedziale cenowym nie ma już tak wielu kompromisów jak w bardziej budżetowych konstrukcjach, a więc mamy pewność, że wybrany soundbar będzie jednym z najlepszych dostępnych obecnie na rynku. Bezprzewodowa łączność za pomocą Wi-Fi i Bluetooth i dźwięk jakości HD to standard w tym przedziale cenowym.

Yamaha YSP-1600

Na co zwrócić uwagę?

Soundbary idealnie sprawdzą się zarówno jako niezależny system nagłośnienia oraz jako alternatywa dla zestawu kina domowego, wizualnie zastępując jedynie głośnik centralny. Bardzo dużą wagę w wyborze soundbara w tym przedziale cenowym powinna stanowić kwestia odpowiedniego trybu dźwięku przestrzennego a także ogólne brzmienie soundbara, np. gdy słuchamy na nim muzyki. W pierwszym przypadku niezrównana będzie autorska technologia projekcji dźwięku przestrzennego YSP marki Yamaha. Wyposażony w nią model MusicCast YSP-2700 potrafi za pomocą mikrofonu kalibracyjnego zmierzyć nasze pomieszczenie, a następnie precyzyjnie wysyłać wiązki dźwięku, aby te odbijając się od ścian lub twardych powierzchni pokoju tworzyły dźwięk przestrzenny.

Kwintesencja

W zakresie do 5000 złotych możemy znaleźć wiele udanych propozycji nawet dla najbardziej wymagających słuchaczy. Wybór pomiędzy soundbarem i klasycznym zestawem zależeć będzie głównie od osobistych preferencji dotyczących charakteru brzmienia, a także od warunków lokalowych. Soundbary „potrzebują” pomieszczenia z dużą liczbą gładkich powierzchni (ściany, meble itp.), natomiast kino domowe sprawdzi się w towarzystwie miękkich mebli, zasłon, kotar.

Yamaha YAS-207

Dzięki zastosowaniu wydajnych algorytmów DSP i zaawansowanych rozwiązań konstrukcyjnych wybrane soundbary skutecznie budują bardzo efektowną iluzję dźwięku przestrzennego, natomiast tradycyjne systemy kładą nacisk na realizm i dużą moc będąc ciągle najlepszym wyborem dla entuzjasty kina.

Poprzedni
Powrót do strefy wiedzy
Następny

Polecane

  1. MusicCast YSP-2700

    MusicCast YSP-2700

    Yamaha
    Yamaha MusicCast
    Już od 3 829 zł Normalna cena 4 695 zł

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: