Poprzedni
Następny

Idealny uchwyt do telewizora OLED

Telewizory z półki premium wymagają mocowania odpowiadającego im klasą. W kwestii projektowania i produkcji profesjonalnych uchwytów do sprzętu audio-video trudno wskazać lepszego specjalistę, niż Vogel's. Holenderskie przedsiębiorstwo obecne jest na rynku już niemal pół wieku – bo od 1973 r. – i nieustannie jest synonimem precyzji oraz doskonałości technologicznej. Jest także pierwszą marką, która wprowadziła na rynek mocowania do telewizorów OLED.

W latach 70. XX wieku kolumny głośnikowe w domach umieszczano bezpośrednio na podłodze, półkach lub parapetach. Harry Vogel, założyciel firmy Vogel's, zaproponował poprawę efektów brzmieniowych poprzez przymocowanie głośników do ściany. W ten sposób można było je odpowiednio obrócić tak, aby dźwięk skierowany był we właściwe miejsce. Pomysł Harry'ego Vogelsa spotkał się z ogromnym uznaniem. BEK 100 – pierwszy na świecie ścienny uchwyt głośnikowy, skonstruowany i wprowadzony przez Holendra na rynek – stał się ogromnym sukcesem.

Na przestrzeni lat Vogel's stopniowo przenosił akcent swojej specjalizacji z uchwytów głośnikowych na mocowania do telewizorów. Rozwiązania stosowane przez holenderską firmę stały się standardem – jak na przykład sufitowe uchwyty do TV na salach szpitalnych, do których dziś jesteśmy przyzwyczajeni – punktem odniesienia dla innych producentów. Również dziś Vogel's wyznacza trendy oraz proponuje najbardziej innowacyjne rozwiązania – systemy modułowe, zintegrowane rynny ukrywające kable – przeznaczone dla kolejnych, coraz bardziej nowoczesnych urządzeń. Jedną z najnowszych propozycji firmy są uchwyty dla telewizorów OLED.

OLED i Vogel's – jak to się zaczęło?

Wyświetlacze telewizorów OLED wykorzystują diody elektroluminescencyjne (LED) wykonane z materiałów organicznych (O). Diody te samoistnie emitują światło, dzięki czemu ekrany nie wymagają dodatkowego podświetlenia. Przekłada się to na szereg zalet: smukłość konstrukcji, praktycznie nieskończony kontrast, a co za tym idzie, żywe i wierne kolory i bardzo głęboką czerń. Pierwszą firmą, która zdecydowała się na masową produkcję telewizorów OLED był południowokoreański gigant, LG.

Nowy segment produktów znajdował się oczywiście na najwyższej półce, tak pod kątem technologicznym, jak i cenowym. LG, poszukując odpowiedniego partnera, który stworzy uchwyt dedykowany dla swoich nowych telewizorów, zwróciło się z tą prośbą właśnie do firmy Vogel's. Jak możemy się domyślić, Holendrzy wywiązali się ze swojego zadania wyśmienicie. Wiedza i doświadczenie zdobyte przy pierwszym projekcie szybko zaprocentowały. Nie trzeba było długo czekać na uniwersalne rozwiązania, przeznaczone już dla wszystkich telewizorów OLED, niezależnie od marki.

Jaki powinien być uchwyt do telewizora OLED?

Telewizory OLED, jako produkty wyjątkowe, w pewien sposób wymagają specjalnego traktowania – a więc również pewnego, bezpiecznego mocowania, odpowiadającego klasą głównemu bohaterowi. Jak powiedziano wyżej, TV OLED to bardzo cienkie, delikatne  konstrukcje. Łatwo je uszkodzić, np. pociągając za nie. Aby nie stwarzać takiego ryzyka, Vogel's zdecydował się na całkowitą rezygnację z funkcji pochyłu w uchwytach dedykowanych do OLED. Warto też podkreślić, że znaczna część telewizorów OLED (w tym LG) posiada elektronikę w dolnej części ekranu. Wiąże się to m.in. z przesuniętym środkiem ciężkości. Zastosowanie dedykowanego mocowania nie tylko zapewni bezpieczeństwo. Będzie także gwarancją estetyki. Umieszczenie telewizora OLED na „zwykłym” uchwycie, niedostosowanym do jego specyfiki może zaowocować wystawaniem pionowych pasków adaptera uchwytu poza światło ekranu. Jest to rozwiązanie niewskazane.

Część producentów, jak np. SONY, umożliwia jednak montaż swoich telewizorów OLED na standardowych (w sensie – niededykowanych) uchwytach, nie proponując oddzielnego sposobu mocowania. W przypadku takich – i nie tylko takich – produktów doskonałym wyborem będzie Vogel's THIN 546, o którym więcej napiszemy w dalszej części tekstu. Posiada on dodatkowe adaptery wydłużające rozstaw otworów montażowych (tzw. standard VESA) z 400 mm x 200 mm do 400 mm x 400 mm. W ten sposób jest to mocowanie odpowiednie do telewizorów OLED wszystkich marek dostępnych na rynku. THIN 546 jest przykładem ruchomego uchwytu, pozwalającego na ustawienie telewizora w dowolnej pozycji.


Ofercie oraz ogólnej filozofii marki Vogel's przyjrzeliśmy się również w naszym filmie, do którego obejrzenia serdecznie zapraszamy: 


Płaskie uchwyty do telewizorów OLED

Nazwa dedykowanej serii uchwytów do telewizorów OLED nawiązuje do jednej z cech rozpoznawczych tych urządzeń. Mocowania Vogel's THIN, czyli smukły, cienki, pozwalają na montaż telewizora zaledwie 15 mm od ściany! Uchwyty te są po montażu praktycznie niezauważalne. Telewizor wisi na ścianie tak, jakby był to obraz.

Wyjściowymi modelami, doskonale pasującymi do TV OLED są nieruchome uchwyty ścienne THIN 405 i THIN 505. To bliźniacze konstrukcje, różniące się wielkością. Pierwszy przeznaczony jest dla telewizorów o przekątnej mieszczącej się w przedziale od 26 do 55 cali przy nośności do 25 kg (maks. VESA 400 mm x 400 mm). Na wyższym modelu zamontujemy ekrany 40-65 cali, które mogą ważyć nawet 40 kg (maks. VESA nawet 600 mm x 400 mm).

Oba uchwyty są solidnymi, bezpiecznymi rozwiązaniami. Posiadają certyfikat bezpieczeństwa TUV, co oznacza, że były testowane z obciążeniami trzykrotnie przekraczającymi maksymalną wagę produktu, podaną na opakowaniu. Ponadto minimalizują ryzyko uszkodzenia telewizora poprzez rezygnację z ruchomych lub wystających elementów. Jedyną możliwością ruchu telewizora jest skorzystanie z tzw. trybu serwisowego, który pozwala na odchylenie dolnej części telewizora do przodu (przy wykorzystaniu bezpiecznych podpórek) tak, aby bez przeszkód móc dostać się do kabli.  Uchwyt zawiera zintegrowaną magnetyczną poziomicę, która przy montażu jest ogromnie pomocna. Innowacyjnym rozwiązaniem jest TV Mount Guide App. To aplikacja na iOS i Android, która pomaga precyzyjnie oznaczyć pierwszy otwór do wywiercenia w ścianie.

Oczywiście, jak wszystkie uchwyty Vogel's, seria THIN zawiera pełen zestaw śrub montażowych. Produkty objęte są dożywotnią gwarancją. Jeżeli po zakupie będziecie potrzebowali dodatkowych materiałów serwisowych, doślemy je bez pobierania opłaty.

Ruchomy uchwyt klasy premium do telewizorów OLED – Vogel's THIN 546

THIN 546 oferuje znacznie większe możliwości, niż opisane powyżej nieruchome, płaskie uchwyty. Uchwyt ten wyposażono w podwójne, ruchome ramię, które pozwala na odsunięcie telewizora od ściany oraz obrót go o pełne 180 stopni. Dzięki temu możemy oglądać ulubione programy praktycznie z każdego miejsca pokoju. Zalety tego modelu doskonale widać na poniższym filmie.

Podobnie jak w przypadku płaskich uchwytów, również i w tym modelu producent zdecydował się na ochronę telewizorów przed uszkodzeniem poprzez pociąganie ich i pochylanie do przodu lub do tyłu. Niewielki ruch w osi poziomej jest jednak możliwy. Jak widać na filmie, regulacja poziomu jest bardzo prosta i odbywa się przy użyciu klucza imbusowego. W pozycji „zero” (przy złożonych ramionach) odległość telewizora od ściany to zaledwie 45 mm. Warto też zaznaczyć, że uchwyt pracuje bardzo delikatnie (możemy go przesuwać wręcz jednym palcem) i bezszelestnie. Nie uświadczymy tu nieprzyjemnych skrzypnięć, jak zdarza się to przy mniej klasowych produktach. Elegancki system zarządzania przewodami sprawia, że nawet przy maksymalnej długości kable nie wiszą nieestetycznie pod telewizorem.

Uchwyt przystosowany jest do dużych telewizorów, o przekątnej ekranu od 40 do 65 cali, przy maksymalnym udźwigu 30 kg. Dzięki zachowaniu specjalnych adapterów maksymalny rozstaw śrub montażowych VESA wynosi 400 mm x 400 mm. W ten sposób THIN 546 staje się uchwytem, który pasuje praktycznie do każdego telewizora OLED dostępnego na rynku zarówno tych z centralnie umieszczonymi otworami montażowymi jak i tych umiejscowionych w dolnej części tylnego panelu TV. Jak każdy produkt Vogel's, również THIN 546 wyposażony jest w pełen zestaw akcesoriów niezbędnych do montażu, włącznie z magnetyczną poziomicą. Można ją przymocować w każdym miejscu uchwytu i, jeżeli będzie to potrzebne, dokonać regulacji.

NEXT level - elektroniczne uchwyty z funkcją automatycznego obrotu

Może się wydawać, że opisany wyżej THIN 546 wyczerpuje zestaw cech, które powinien posiadać uchwyt z najwyższej półki. Stety-niestety, nic bardziej mylnego! Dla najbardziej wymagających klientów Vogel’s przygotował coś ekstra. NEXT 7355 i NEXT 7356, oprócz zalet opisanych wyżej, wyposażone są w silniczek, który automatycznie obraca uchwyt do wcześniej zdefiniowanej pozycji. W czasie, kiedy telewizor jest wyłączony, spoczywa on bezpiecznie zaledwie 7 cm od ściany. Po uruchomieniu zaś uchwyt łagodnie i bezszelestnie ustawi się w kierunku widza. Brzmi fantastycznie? Spójrzcie tylko, jak wygląda. Ten wyrafinowany uchwyt znajdzie uznanie w oczach wszystkich domowników… Również tych czworonożnych.

Przy projektowaniu NEXT 7355 i NEXT 7356 Vogel’s wykazał się znakomitym, praktycznym wyczuciem potrzeb klientów związanych z codziennym użytkowaniem sprzętu AV. Do zasilania telewizora i silniczka wystarczy nam jedno gniazdo naścienne - wejście zasilania dla TV zintegrowane jest w samym uchwycie. Sterowanie odbywa się z poziomu wygodnej aplikacji MotionMount, dostępnej na systemy iOS i Android. Możemy tam zdefiniować do 10 pozycji uchwytu, co powinno wystarczyć z lekką górką, nawet przy dużym salonie i sporej kreatywności. O takie kwestie, jak płynne i bezpieczne działanie, wygoda użytkowania czy estetyczne ukrycie kabli - znając Vogel’s - nie musimy się, rzecz jasna, martwić. Estetów może dodatkowo zainteresować fakt, że walory wizualne i użytkowe tych uchwytów zostały docenione prestiżowymi nagrodami Red Dot Awards.

Uchwyty NEXT 7355 i NEXT 7356 różnią się rodzajami mocowań VESA. Pierwszy z nich charakteryzuje się regularnym mocowaniem (od 200 x 200 mm do 600 x 400 mm). Drugi (NEXT 7356) wyposażono w obniżone mocowanie, co stanowi go znakomitym partnerem m.in. dla telewizorów OLED firmy LG.

Mocowania telewizorów OLED – i nie tylko tych – przed firmą Vogel's nie mają żadnych tajemnic. Holendrzy proponują znakomite uchwyty, które możemy polecić Wam z czystym sumieniem. Jeżeli będziecie potrzebowali jakiejkolwiek pomocy w wyborze odpowiedniego modelu, montażu bądź regulacji, służymy pomocą. Znajdziecie nas w salonach sprzedaży, a także online.

Poprzedni
Powrót do strefy wiedzy
Następny

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: