Poprzedni
Następny

Częstotliwość odświeżania w TV – jakie ma znaczenie?

Częstotliwość odświeżania obrazu w telewizorze to jeden z parametrów, który ma wpływ na płynność odtwarzanego przez urządzenie materiału wideo. Jest on związany z liczbą klatek wyświetlanych przez urządzenie w ciągu sekundy. Możemy wyróżnić modele o częstotliwości 50 Hz, 100 Hz i 120hz. Czym się one charakteryzują? Jaki telewizor wybrać? Jakie ma znaczenie częstotliwość odświeżania w TV z punktu widzenia użytkownika? W naszym poradniku postaramy się odpowiedzieć na te pytania.

Loewe bild v

Częstotliwość odświeżania 50 Hz

50 Hz to podstawowa częstotliwość odświeżania w telewizorach. Modele ją wykorzystujące mogą przetwarzać w ciągu sekundy 50 klatek obrazu. Wiedząc w perspektywie, że na rynku dostępne są także modele zapewniające dwukrotnie większą wartość tego parametru, mogłoby się wydawać, że to zbyt mało, by cieszyć się dobrej jakości obrazem. Nic bardziej mylnego! Wiele zależy od tego, czego wymagamy od sprzętu i do czego ma on służyć.

Dość powiedzieć, że standard filmowy to 24 kl./s, a zatem o połowę mniej niż jest w stanie zapewnić praktycznie każdy produkowany obecnie „płaski” telewizor. Już zresztą 15 kl./s sprawia, że wrażenie „klatkowania” obrazu znika. Już w erze niemego kina zależność ta została zauważona, a standardem było wówczas zaledwie 16 kl./s.

Ważnym aspektem decydującym o wyborze modelu 50-hercowego jest cena urządzenia. Model z częstotliwością odświeżania 50 Hz i dużym, 60-calowym ekranem możemy mieć za relatywnie niewielkie pieniądze. Do podstawowego użytku, a także dla mniej wymagających użytkowników, tego typu telewizor sprawdzi się znakomicie.

wireless-multiroom-speaker-A36-white-Lifestyle-AudioPro-01-1440x1440.jpg

Możesz spotkać się ze stwierdzeniem, że obraz o częstotliwości odświeżania 50 Hz jest bardziej szkodliwa dla oczu niż 100 Hz. W telewizorach LCD z podświetleniem LED, ani tym bardziej w OLED-ach nie ma mowy o takiej zależności. Tego typu wnioski mogą być rezultatem doświadczeń użytkowników jeszcze telewizorów kineskopowych, w których migotanie przy częstotliwości 50 Hz mogło być zauważalne. W nowoczesnych telewizorach ten problem zniknął, a odświeżanie ekranu może przekładać się jedynie na płynność wyświetlanego obrazu, zależnie od wyświetlanych scen.

Telewizory 100 Hz – na co zwrócić uwagę?

Modele 100 Hz to bardziej zaawansowane urządzenia, które zapewniają przetwarzanie do 100 klatek materiału wideo w ciągu sekundy. Doskonale sprawdzą się do odtwarzania filmów, w których nie brakuje dynamicznych scen akcji czy szybkich ujęć. Tego typu modele polecamy także fanom sportu i różnego typu transmisji sportowych. Większa częstotliwość odświeżania zapewnia dużą ostrość obrazu, bez smużenia. Można to łatwo zaobserwować, np. śledząc piłkę podczas transmisji meczu piłkarskiego. W niektórych modelach może być nawet dostępny specjalny tryb Sport, w którym parametry przetwarzania obrazu są optymalizowane do oglądania wydarzeń sportowych.

100 Hz dla graczy, fanów sportu i nie tylko

Modele obsługujące częstotliwość odświeżania 100 Hz, ale także niektóre modele 50-hercowe mogą być wyposażone w specjalne tryby dla graczy, optymalizujące wyświetlany obraz. W trybie przeznaczonym dla gier wszelkie dodatkowe systemy przetwarzania materiału wideo są wyłączane, co ma zmniejszyć opóźnienia w wyświetlaniu (tzw. input lag). Jest to odpowiednik trybu Pure Audio, jaki znajdziemy m.in. w sprzęcie firmy Yamaha, który do minimum upraszcza sposób, w jaki przetwarzany jest sygnał audio (np. wyłącza korekcję dźwięku).

NAD T758 V3i

Nie oznacza to jednak, że np. 50-hercowy telewizor bez specjalnego trybu gry nie nadaje się do współpracy z konsolą Xbox czy PlayStation. Wiele zależy od generacji wykorzystywanej konsoli, a więc jej możliwości technicznych, a przede wszystkim od wymagań użytkownika i tego, w jakie gry najczęściej grywa. Nie w każdym rodzaju gier wyśrubowane parametry przetwarzania obrazu i jego jakość będą miały znaczenie na tyle, by nie poradził sobie z nimi standardowy panel o częstotliwości odświeżania wynoszącej 50 Hz.

Dzięki swojemu spektakularnemu 77-calowemu formatowi Loewe bild s.77 zapewnia wyjątkowe doświadczenia kinowe w domowym zaciszu.

Ile herców mają telewizory OLED?

Zdecydowana większość telewizorów OLED, a więc wykorzystujących w swojej konstrukcji organiczne diody elektroluminescencyjne (z j. ang. organic light-emitting diode), obsługuje częstotliwość odświeżania 100 Hz. Wybierając zaawansowany technicznie model, wykonany w tej technologii, możemy zatem sobie zapewnić nie tylko wysoki kontrast, głęboką czerń, ale także płynny i szczegółowy obraz.

Dodatkowe rozwiązania

Producenci telewizorów stosują w swoich urządzeniach rozmaite rozwiązania techniczne, które mają poprawić płynność obrazu wyświetlanego na ekranie. Są to tzw. upłynniacze ruchu, które sprawiają, że nawet w 50-hercowym modelu materiał wideo będzie wyświetlany płynnie, bez opóźnień, a jednocześnie nie będzie wydawał się rozmyty. Ma to znaczenie m.in. podczas oglądania np. filmów czy seriali pełnych dynamicznych scen, a także transmisji sportowych.

Na rynku możesz znaleźć modele, w wypadku których producent chwali się częstotliwością odświeżania nawet 400 czy 600 Hz. W praktyce jest to sztuczne upłynnianie wyświetlanego obrazu przez niejako wstawianie dodatkowych, pośrednich klatek obrazu wyznaczanych na podstawie klatek sygnału źródłowego, co nijak się ma do natywnej częstotliwości odświeżania obsługiwanej przez urządzenie. Na przykład w telewizorach LG możesz spotkać się z rozwiązaniem True Motion 100 Hz (mimo, że telewizor jest 50 Hz) czy Clear Motion Rate 100 Hz w telewizorach firmy TCL. W najnowszych telewizorach Neo QLED firmy Samsung rozwiązanie to nosi po prostu nazwę Zaawansowany Upłynniacz Ruchu +.

NAD T758 V3i

Każdy producent stosuje własne rozwiązania upłynniające przetwarzany i wyświetlany na ekranie materiał wideo. Trudno jest je porównywać, zerkając wyłącznie na specyfikację sprzętu i ich nazewnictwo, charakterystyczne dla danej marki czy nawet linii telewizorów dostępnych w ofercie tego samego producenta. Dlatego też przed wyborem sprzętu warto sprawdzić samodzielnie płynność wyświetlanego materiału wideo przez różne modele i samemu przekonać się, czy widzimy różnice pod względem płynności, czy jakości obrazu.Poprzedni
Powrót do strefy wiedzy
Następny

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: