Poprzedni
Następny

Przegląd najciekawszych przystawek multimedialnych do TV

Chcesz wzbogacić posiadany telewizor o dodatkowe funkcje zamiast wymieniać go na nowy model? Dobrym rozwiązaniem będzie wykorzystanie przystawki multimedialnej, która zwykle przyjmuje postać kompaktowego modułu podłączanego do HDMI w telewizorze. Łączność z Internetem (przewodowa lub bezprzewodowa) i dostęp do rozmaitych aplikacji obsługiwanych przez przystawkę to tylko niektóre rozwiązania, dzięki którym możesz zamienić odbiornik telewizyjny w prawdziwe domowe centrum rozrywki.

Dzięki swojemu spektakularnemu 77-calowemu formatowi Loewe bild s.77 zapewnia wyjątkowe doświadczenia kinowe w domowym zaciszu.

Przystawki multimedialne – na co zwrócić uwagę?

Ważnym parametrem w wypadku przystawek multimedialnych jest obsługiwana rozdzielczość materiału wideo, a także kompatybilność z różnymi trybami przetwarzania obrazu i dźwięku. Wśród przystawek nie brakuje modeli obsługujących 4K i zaawansowane tryby HDR (w tym Dolby Vision). Aby jednak możliwe było wykorzystanie w pełni możliwości takiego sprzętu, niezbędne będzie posiadanie wyświetlacza z nimi kompatybilnego, a więc np. telewizora z HDR i ekranem o rozdzielczości 3840 x 2160 pikseli.

Przystawka może być też wyposażona w dodatkowe złącza i moduły bezprzewodowe, które zwiększają jej funkcjonalność. Często dostępne jest np. USB, a także moduł Bluetooth. Dzięki złączu USB możesz podłączyć do przystawki pamięć przenośną i odtwarzać zgromadzone na niej pliki multimedialne. Z kolei Bluetooth zapewni strumieniowe odtwarzanie audio z urządzeń mobilnych kompatybilnych z tym rozwiązaniem.

Zwróć ponadto uwagę, czy w komplecie z przystawką znajduje się pilot zdalnego sterowania. Możliwość wykorzystania pilota zapewni wygodę korzystania z urządzenia. Niektóre przystawki do obsługi wykorzystują wyłącznie urządzenia mobilne. Mogą też współpracować z asystentami głosowymi, np. Asystentem Google czy Amazon Alexa, co dodatkowo poprawia komfort obsługi. Na rynku znajdziesz także modele kompatybilne z padami. Dzięki temu w prosty sposób zamienisz telewizor w konsolę do gier.

Dla wielu użytkowników istotną zaletą przystawki będą jej niewielkie gabaryty, co pozwoli zabrać ze sobą urządzenie do torby lub plecaka np. na wakacyjny wyjazd. Najbardziej kompaktowymi rozmiarami wyróżniają się tzw. sticki, czyli moduły przypominające konstrukcją i wielkością pedrive’a, które podłącza się bezpośrednio do złącza HDMI w telewizorze. Nieco większe są tzw. boxy, które przyjmują zwykle formę niewielkich „pudełek” o rozmiarach podobnych np. do zewnętrznego tunera DVB-T, a do połączenia z telewizorem wymagają zastosowania odpowiedniej długości i wykonanego w odpowiednim standardzie kabla HDMI.

Poniżej prezentujemy kilka zaawansowanych technicznie przystawek, które pozwolą zwiększyć funkcjonalność posiadanego przez Ciebie telewizora. Każde z omawianych urządzeń przetwarza wideo w rozdzielczości 4K. Jeśli zatem chcesz w pełni wykorzystać ich możliwości, telewizor powinien być wyposażony w ekran ją obsługujący.

APPLE TV 4K

Model Apple TV 4K to przedstawiciel już 5. generacji przystawek multimedialnych od producenta rodem z amerykańskiego Cupertino. Jak już sama nazwa sprzętu sugeruje, obsługuje on przetwarzanie wideo w rozdzielczości Ultra HD z HDR, co pozwala uzyskać dobrej jakości obraz na ekranie telewizora kompatybilnego z tymi rozwiązaniami.

Urządzenie może łączyć się z lokalną siecią internetową przewodowo lub bezprzewodowo, a tym samym zapewnić dostęp do aplikacji znajdujących się w App Store, a więc potężnej bazie aplikacji i gier. Na uwagę zasługuje przy tym kompatybilność przystawki z bezprzewodowym kontrolerem Xbox Elite Series 2 i adaptacyjnymi kontrolerami Xbox. Graczy może też zainteresować subskrypcja usługi Apple Arcade, która zapewni dostęp do ponad setki gier – bez reklam i bez zakupów w aplikacji. Rozgrywki możesz rozpocząć na jednym urządzeniu (np. na Apple TV 4K), a kontynuować na innym (np. na iPadzie). Możliwa jest również gra offline. Miesięczny koszt takiego rozwiązania to 24,99 zł (po zakończeniu miesięcznego, bezpłatnego okresu próbnego).


Najlepsze wrażenia filmowe zapewniają telewizory marki Loewe. Więcej na temat niemieckiego producenta można dowiedzieć się z naszej strefy marki:


Za pośrednictwem Apple TV 4K możesz też wygodnie śledzić obraz rejestrowany przez kamery monitoringu HomeKit. Przystawka jest ponadto kompatybilna z AirPlay. Dzięki temu możesz wygodnie, strumieniowo przesyłać pliki multimedialne z iPhone’a i wyświetlać je na ekranie telewizora. Co więcej, użytkownik ma dostęp do aplikacji Apple TV, a za jej pośrednictwem do filmów i seriali, w tym produkcji Apple Original z Apple TV+ (zrealizowanych specjalnie dla Apple).

Urządzenie zostało wyposażone w, zależnie od wersji, 32 i 64 GB pamięci. Wśród obsługiwanych formatów wideo są m.in. MPEG-4 AVC (H.264), a także MP4 i MOV. Przystawka obsługuje ponadto pliki audio w formatach takich jak MP3, FLAC i WAC, a także AC3 i E-AC3 (Dolby Digital Plus).

W zestawie znajduje się kompaktowy, łatwy w obsłudze pilot zdalnego sterowania, który znacznie ułatwia konfigurację sprzętu i kontrolę nad dostępnymi funkcjami i rozwiązaniami technicznymi. Zastosowany w nim specjalny panel dotykowy zapewnia wygodną obsługę urządzenia. Warto dodać, że przystawka ta jest oferowana przez producenta przy zakupie telewizora Loewe Bild s.77.

NVIDIA Shield TV Pro

Zaawansowaną technicznie, a do tego designerską przystawką multimedialną jest model Shield TV Pro, którego producentem jest firma Nvidia, znana przede wszystkim z kart graficznych. Urządzenie ma wbudowane złącze Ethernet, a także moduł Wi-Fi 802.11ac. Pracuje w oparciu o system Android TV 9 (Pie). Ma wbudowane 3 GB RAM i procesor Tegra X1+, który zapewnia o 25 proc. wydajniejszą pracę sprzętu w porównaniu z modelem poprzedniej generacji. Pozwala na przetwarzanie wideo w rozdzielczości 4K przy 60 kl./s i obsługuje m.in. format H.265, znany również jako HEVC (ang. High Efficiency Video Coding). Do skalowania obrazu o niższej rozdzielczości do 4K wykorzystywane są zaawansowane algorytmy wykorzystujące SI (sztuczną inteligencję).

Loewe bild s.77 to model, który został stworzony z myślą o prawdziwych entuzjastach kina.

Wśród kompatybilnych systemów przetwarzania obrazu jest m.in. HDR Dolby Vision i HDR10. Przystawka obsługuje też zaawansowane systemy dźwięku w tym Dolby Atmos, DTS-HD i DTS:X. Shield TV Pro ma wbudowane dwa złącza USB 3.0. Z wykorzystaniem połączenia HDMI 2.0 lub USB możliwe jest przetwarzanie sygnału audio z częstotliwością próbkowania do 192 kHz i rozdzielczością do 24 bitów na pojedynczą próbkę. Wśród odtwarzanych przez Shield TV Pro formatów audio są m.in. MP3, AAC, eAAC+, Ogg, WMA, FLAC i WAV.

Urządzenie jest ponadto wyposażone w Chromecast z obsługą rozdzielczości 4K. Obsługuje również standard Bluetooth (w wersji 5.0) i zapewnia dostęp do sklepu z aplikacjami Google Play, co pozwala na instalację rozmaitych gier i aplikacji, w tym m.in. przeznaczonych do streamingu audio i audio-wideo (np. Netflix, Amazon Prime Video, YouTube, Ipla,). Pamięć wewnętrzna urządzenia to 16 GB.

Soundbar Yamaha YAS-209

W zestawie z modelem Shield TV Pro nie zabrakło stylowego pilota zdalnego sterowania, który ułatwia kontrolowanie dostępnych funkcji, zastosowanych rozwiązań technicznych i sterowanie odtwarzanymi multimediami. Pilot urządzenia firmy Nvidia wyposażony jest m.in. w przycisk aktywujący mikrofon do sterowania głosowego za pośrednictwem Asystenta Google. Przystawka współpracuje również z asystentem Amazon Alexa.

Za pośrednictwem przystawki firmy Nvidia możesz korzystać z usługi strumieniowania GeForce Now, która pozwala na dostęp do setek gier komputerowych, w tym m.in. tak popularnych jak np. Fortnite, Assassin’s Creed czy Cyberpunk. W połączeniu z kompatybilnym kontrolerem lub zestawem składającym się z myszy i klawiatury, zapewni to niezliczone godziny dobrej zabawy przed telewizorem.

Google Chromecast 4.0 z Google TV

Multimedialne przystawki oferuje również firma Google. Jednym z najbardziej zaawansowanych modeli tego producenta jest Chromecast 4.0 z Google TV – urządzenie obsługujące technikę HDR i rozdzielczość 4K. Dzięki temu na kompatybilnym ekranie telewizora możesz uzyskać szczegółowy obraz o dużym kontraście i głębokiej czerni. Jeśli nie dysponujesz telewizorem obsługującym rozdzielczość 3840 x 2160 pikseli, a np. urządzeniem Full HD (1920 x 1080 pikseli), model Chromecast 4.0 z Google TV automatycznie dopasuje parametry przetwarzania do obsługiwanej przez telewizor rozdzielczości.

Loewe – 100 lat rozwoju technologii TV

W urządzeniu nie mogło zabraknąć wbudowanego modułu Wi-Fi 5. generacji (802.11a/b/g/n/ac) i obsługi techniki Chromecast, która umożliwia tzw. mirroring, czyli przesyłanie obrazu z obsługującego to rozwiązanie urządzenia mobilnego na telewizor. Ułatwia to znacznie komunikację smartfona z odbiornikiem telewizyjnym i prezentację treści multimedialnych na dużym ekranie. Dzięki temu możesz też wygodnie oglądać w jakości 4K m.in. rozmaite materiały wideo dostępne w serwisach takich jak Netflix czy YouTube.


Jesteś kinomanem i szukasz sposobu na poprawę nagłośnienia dla swojego telewizora, ale nie wiesz od czego zacząć? Zajrzyj koniecznie do naszych poradników:


Całością można wygodnie zarządzać za pomocą dołączonego pilota zdalnego sterowania. Urządzenie jest także kompatybilne z aplikacją Google Home, która jest dostępna bezpłatnie w Google Play (dla Androida) i App Store (dla systemu iOS). Konfiguracja i obsługa przystawki jest łatwa i intuicyjna.

XIAOMI Mi Box S

Niewielkich rozmiarów Mi Box S to propozycja firmy Xiaomi, doskonale znanej przede wszystkim z przystępnych cenowo i funkcjonalnych smartfonów. Urządzenie pracuje w oparciu o system Android TV 8.1 (Oreo) i czterordzeniowy procesor ARM Cortex A53 o częstotliwości taktowania 2 GHz. Ma 8 GB wbudowanej pamięci. Wyposażone jest w złącze HDMI 2.0a, a także USB i wyjście słuchawkowe jack 3,5 mm. Obsługuje rozdzielczość 4K z HDR w jakości do 60 kl./s, co pozwala uzyskać realistyczny i szczegółowy obraz. Na uwagę zasługuje także kompatybilność z rozwiązaniami opracowanymi przez Dolby Laboratories i DTS Inc.

Loewe – 100 lat rozwoju technologii TV

Dostęp do Google Play pozwala na korzystanie z różnorodnych aplikacji, w tym serwisów VoD (ang. Video on Demand), takich jak np. Netflix, Ipla, TVP VOD, Player i wielu innych. Mi Box S jest ponadto kompatybilny ze standardem Bluetooth (w wersji 4.2). Ma też wbudowany Chromecast, co umożliwia m.in. wyświetlanie ekranu smartfona na podłączonym do przystawki telewizorze. W komplecie jest także pilot z funkcją aktywacji mikrofonu wykorzystywanego do obsługi Asystenta Google. Do sterowania wybranymi funkcjami i wyszukiwania treści multimedialnych możesz więc korzystać z komend głosowych.

AMAZON Fire TV Stick 4K

Kompaktowa, a jednocześnie przystępna cenowo przystawka multimedialna firmy Amazon obsługuje rozdzielczość 3840 x 2160 pikseli w jakości do 60 kl./s. Podłączana jest bezpośrednio do telewizora za pośrednictwem złącza HDMI, w które jest wyposażona. Dobrej jakości obraz o dużym kontraście uzyskasz dzięki kompatybilności przystawki z rozmaitymi trybami HDR, w tym HDR10+ i Dolby Vision. Urządzenie przetwarza ponadto dźwięk przestrzenny Dolby Atmos. Jednak, aby korzystać z tych rozwiązań również telewizor musi być z nimi kompatybilny.

Loewe bild s.77 to telewizor, który pozwala przeżywać magiczne chwile z filmami i telewizją.

Dostęp do Internetu zapewnia wbudowany moduł Wi-Fi 5. generacji, czyli 802.11ac, który umożliwia pracę urządzenia w paśmie 5 GHz. W modelu Fire TV Stick 4K nie zabrakło również modułu Bluetooth, co zapewnia bezprzewodowe odtwarzanie dźwięku ze smartfona lub tabletu.

Urządzenie sprzedawane jest w zestawie z niewielkim pilotem zdalnego sterowania. Został on wyposażony w przycisk aktywujący mikrofon, za pośrednictwem którego możesz korzystać z asystenta głosowego Alexa. Znacznie ułatwia to m.in. wyszukiwanie treści multimedialnych, np. w serwisach Amazon Prime Video, Netflix czy YouTube. Urządzenie pozwala również na dostęp do aplikacji muzycznych, takich jak np. Apple Music czy Spotify. Obsługuje pliki audio w formatach m.in. MP3, WAV, FLAC, a także pliki graficzne BMP, JPEG, GIF i PNG.Poprzedni
Powrót do strefy wiedzy
Następny

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: