Poprzedni
Następny

Głośniki ukryte w ścianie – pomysłowy zestaw stereo

System stereofoniczny to nie tylko duże, podłogowe kolumny, które choć doskonale się prezentują, to często zajmują sporo miejsca, podobnie zresztą jak głośniki podstawkowe ustawiane na specjalnych stojakach. Dysponujesz niewielkim pomieszczeniem lub nie chcesz, aby to właśnie kolumny odgrywały pierwszoplanową rolę w aranżacji wnętrza? Dzięki głośnikom instalacyjnym nie musisz rezygnować z nagłośnienia stereofonicznego w domowym systemie audio-wideo. Podpowiadamy, czym charakteryzują się głośniki do zabudowy ściennej, jakie modele wybrać do zestawu stereo i na co zwrócić uwagę przy ich instalacji.

Korzyści z systemu stereo w zabudowie

Jak już zresztą zdążyliśmy wspomnieć, istotną zaletą tego typu konstrukcji jest przede wszystkim oszczędność miejsca. Dodatkowo zabudowany w ścianie system stereo wygląda estetycznie i schludnie. Ścienne głośniki instalacyjne, ze względu na swoją kompaktowość i uniwersalny design, wpasują się doskonale w każdą aranżację wnętrza.

W przypadku głośników przeznaczonych do zabudowy w ścianie ważna jest m.in. kolorystyka i jakość wykonania maskownic. Mogą być one mocowane magnetycznie. Dzięki temu, w razie potrzeby, szybko je zdejmiesz i łatwo zamontujesz ponownie. Maskownice niektórych modeli można malować na dowolny kolor. Jeśli więc chcesz mieć w salonie nagłośnienie z frontami idealnie dopasowanymi kolorystycznie do ścian, wybierz zestaw stereo z głośnikami do zabudowy, których osłony przetworników samodzielnie pomalujesz na kolor dopasowany do wystroju pomieszczenia.

Bowers&Wilins instalacyjny1

Modele do systemów stereo

Głośniki instalacyjne wykorzystywane w systemach stereofonicznych pod względem konstrukcyjnym są podobne do głośników sufitowych czy też naściennych efektowych. Mamy tutaj do czynienia zarówno z kompaktowymi modelami, zajmującymi stosunkowo niewielką powierzchnię ściany, jak i potężnymi wielodrożnymi zestawami głośnikowymi o dużych gabarytach. Wybór odpowiednich rozmiarów zestawu głośników instalacyjnych powinien być podyktowany nie tylko jakością brzmienia czy ceną, ale też kubaturą pomieszczenia odsłuchowego, w którym mają one być zainstalowane.

Dwudrożne modele do zabudowy w ścianie składają się najczęściej z woofera (głośnika nisko-średniotonowego) i umieszczonego nad nim tweetera (głośnika wysokotonowego). Bardziej złożone konstrukcje mogą wykorzystywać symetryczny układ typu D'Appolito. Są to wówczas uniwersalne modele, które możesz zainstalować pionowo i odtwarzać lewy/prawy kanał audio lub poziomo i wykorzystać jako głośnik centralny w systemie 3.1-kanałowym lub zestawie kina domowego.

Puszka

Układ D’Appolito wziął swoją nazwę od pomysłodawcy, czyli Amerykanina Josepha D’Appolito. Został zdefiniowany już w latach 80. ubiegłego stulecia i jest wciąż chętnie stosowany przez wielu producentów, nie tylko głośników instalacyjnych. Zakłada umiejscowienie przetwornika wysokotonowego między dwoma, symetrycznie rozstawionymi głośnikami nisko-średniotonowymi (w podstawowej wersji dwudrożnej) lub osobnymi średniotonowymi i niskotonowymi (w wersji trójdrożnej). Rozwiązanie to ma nie tylko sprawić, że tak skonstruowany głośnik można zamontować w pionie lub poziomie, ale przede wszystkim poprawić jego charakterystykę kierunkową. Pośrednio wpływa to pozytywnie również na akustykę pomieszczenia odsłuchowego.

Praktyczne rozwiązania

Ścienne głośniki instalacyjne do systemów stereo to nie tylko świetnie brzmiące, ale też doskonale wyposażone konstrukcje. W niektórych modelach może być dostępna regulacja poziomów przetwarzania tonów niskich i wysokich, zrealizowana zazwyczaj za pomocą specjalnego przełącznika, np. trójpozycyjnego (-3 dB, 0 i 3 dB). Droższe i bardziej zaawansowane głośniki instalacyjne mogą mieć ponadto regulację kąta promieniowania poszczególnych przetworników, zwłaszcza przetwornika wysokotonowego.

Bowers&Wilins instalacyjny2

Z uwagi na stosowanie ekranowania magnetycznego głośniki do zabudowy w ścianie mogą być montowane w bliskim sąsiedztwie telewizorów wielkoekranowych. Stereofoniczny system głośnikowy zbudowany na podstawie modeli instalacyjnych może też stworzyć doskonały system audio-wideo w połączeniu z odpowiednim wzmacniaczem, projektorem i ekranem. Dzięki temu możesz zapewnić sobie wyjątkowej jakości wrażenia nie tylko dźwiękowe, ale też wizualne.

Subwoofery do zabudowy

W systemie audio możesz wykorzystać również subwoofer instalacyjny. Przy wyborze tego elementu do zestawu nagłośnieniowego zwróć uwagę m.in. na głębokość montażową głośnika, aby bez problemu można go było zabudować. Zadaniem tego typu konstrukcji jest, podobnie jak w klasycznych systemach audio, wzmocnienie przetwarzania niskich tonów. Instalacyjne głośniki basowe nie zajmują jednak dodatkowej przestrzeni w pomieszczeniu odsłuchowym, w odróżnieniu od dużych, wolnostojących subwooferów aktywnych, które tego miejsca potrzebują zwykle bardzo dużo.

Ze względu na specyficzną, płaską konstrukcję, subwoofery instalacyjne zamiast obudowy typu bass reflex, niezwykle popularnej w standardowych modelach podłogowych i podstawkowych, mogą wykorzystywać tzw. membranę bierną, pełniącą podobną funkcję. Element ten przypomina klasyczny przetwornik elektroakustyczny, ale pozbawiony jest układu napędowego. Doskonale sprawdza się jednak w stosunkowo płaskich głośnikach, jako alternatywa dla tunelu bass reflex.

b23

Instalacja głośników stereo w zabudowie

Montaż głośników w zabudowie nie jest skomplikowaną operacją. Najtrudniejszym elementem jest przygotowanie dla nich w ścianie odpowiedniej wielkości wnęki, w której zostaną umieszczone. Ułatwia to szablon dołączany do zestawu. Otwory na głośniki powinny znajdować się na odpowiedniej wysokości względem miejsca odsłuchu (tzw. sweet spot). Najlepsze, najbardziej naturalne brzmienie uzyskamy, jeśli głośniki naścienne w wersji stereo zamontujemy na wysokości uszu użytkowników systemu audio siedzących w wyznaczonym wcześniej miejscu odsłuchowym. Ważna jest również odległość miedzy głośnikami instalacyjnymi. Więcej o tym zagadnieniu znajdziesz w naszym poradniku dotyczącym akustyki pomieszczenia odsłuchowego.

Głośniki należy umieścić w przygotowanym wcześniej w ścianie otworze (po uprzednim podłączeniu do nich kabla głośnikowego wyprowadzonego w ścianie) i dokręcić z wykorzystaniem śrub montażowych, które zakleszczą uchwyty w zabudowie. Po tym pozostaje już tylko nałożyć dołączone do zestawu maskownice i ewentualnie je pomalować (jeśli to możliwe i niezbędne dla wystroju wnętrza).

yam-gi.jpg

Naścienne głośniki instalacyjne mogą być oferowane w zestawie ze specjalnymi skrzyniami, które należy wraz z nimi zabudować. Skrzynia taka może zostać zamocowana w ścianie np. przy pomocy specjalnych metalowych kątowników. Jej zadaniem jest przede wszystkim usprawnienie instalacji i zapewnienie odpowiedniej przestrzeni akustycznej dla pracującego w ścianie głośnika. Wśród dostępnych na rynku skrzyń znajdziesz również specjalnie wytłumione modele. W razie potrzeby, przy użyciu gąbki akustycznej, takie wygłuszenie możemy wykonać też samodzielnie.

Przy instalacji warto zadbać o to, aby okablowanie wykorzystywane do podłączenia modeli do zabudowy było dobrej jakości, miało odpowiedniej klasy przewodnik i oplot, który skutecznie zapobiegnie utlenianiu się przewodnika. Wszak tego typu instalację wykonujemy zwykle na lata i z pewnością chcemy uniknąć wymiany okablowania na nowe po pewnym czasie. Kable można też poprowadzić w specjalnych peszlach, co z pewnością wydłuży ich trwałość.

Przykładowe modele i rozwiązania

Przykładem kompletnego systemu stereofonicznego jest zestaw składający się ze wzmacniacza Powernode 2i marki Bluesound i pary głośników instalacyjnych CWM664 marki Bowers & Wilkins. Wzmacniacz pracujący w tym systemie audio to zaawansowane technicznie urządzenie sieciowe z wbudowanym dwuzakresowym modułem Wi-Fi, obsługą HDMI z ulepszonym zwrotnym kanałem audio eARC (ang. Enhanced Audio Return Channel), kompatybilnością z AirPlay 2 i dwukierunkowym modułem Bluetooth obsługującym kodek Qualcomm aptX HD. Urządzenie jest też kompatybilne z asystentem głosowym Amazon Alexa.

Współpracujące ze wzmacniaczem głośniki CWM664 to 8-omowe konstrukcje naścienne dwudrożne z 15-centymetrowym wooferem i 2,5-centymetrowym głośnikiem wysokotonowym. Charakteryzują się szerokim pasmem przenoszenia, które rozciąga sie od 45 Hz do 35 kHz. Na uwagę w tym modelu zasługuje m.in. system mocowania QuickDog – szybki i skuteczny. Nie zabrakło ponadto prostego, trójpozycyjnego przełącznika do korekcji wysokich częstotliwości. Zestaw ten sprawdzi się w średniej wielkości pomieszczeniach odsłuchowych.

Nasza druga propozycja to dostępny w atrakcyjne cenie system, w którego skład wchodzą głośniki naścienne Bowers & Wilkins CWM362 i wzmacniacz Yamaha WXA-50, który jest kompatybilny z systemem multiroom MusicCast. Ze względu na wykorzystywane w nim głośniki sprawdzi się on w mniejszych pomieszczeniach odsłuchowych. WXA-50 to kompaktowy, ale wyjątkowo funkcjonalny model z wbudowanymi modułami Wi-Fi, Bluetooth i złączem Ethernet. Dzięki niemu zestaw stereo może być obsługiwany również zdalnie, za pośrednictwem odpowiedniej, bezpłatnej aplikacji mobilnej.

Urządzenie wyposażone jest zarówno w wejście cyfrowe optyczne, jak i analogowe gniazda 2 x RCA. Ma też m.in. wyjście na zewnętrzny subwoofer aktywny i złącze USB do odtwarzania plików audio z pamięci przenośnych. Głośniki instalacyjne CWM362 to modele naścienne dwudrożne, zbudowane w oparciu o 16-milimetrowy przetwornik nisko-średniotowy z polipropylenową membraną i 25-milimetrowy głośnik niskotonowy z miękką kopułką. Wyróżniają się smukłą ramką, dzięki której zainstalowane nagłośnienie prezentuje się wyjątkowo estetycznie.

Więcej głośników do zabudowy do wykorzystania w domowym systemie stereo znajdziesz na stronie tophifi.pl. Zapraszamy również do odwiedzenia salonu sprzedaży Top Hi-Fi & Video Design, gdzie możesz zasięgnąć fachowej porady, a także sprawdzić w praktyce wybrane modele głośników do zabudowy, które doskonale sprawdzą się w konfiguracji stereofonicznej

Poprzedni
Powrót do aktualności
Następny

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: