Poprzedni
Następny

Jak wybrać telewizor?

Telewizor jest obecny niemal w każdym domu. Współczesne modele nie służą jednak wyłącznie oglądaniu programów dostępnych w telewizji naziemnej czy satelitarnej. Są one wielofunkcyjnymi urządzeniami, wyposażonymi w funkcje sieciowe, dysk twardy, sterowanie głosowe i inne udogodnienia. Warto zatem poznać możliwości współczesnych telewizorów i wykorzystywane w nich technologie, co pozwoli świadomie wybrać model zgodny z Waszymi oczekiwaniami.

Telewizor LCD LED We. by Loewe

Rozdzielczość ekranu w telewizorze

Rozdzielczość jest podstawowym parametrem, który określa liczbę pikseli wyświetlanych na ekranie telewizora. Wielkość obrazu podawana jest postaci dwóch liczb (np. 3840 x 2160), z których jedna oznacza liczbę pikseli w poziomie, a druga w pionie.

Rozdzielczość ekranu wpływa bezpośrednio na wyświetlany obraz i jego jakość. Im jest większa, tym obraz jest bardziej szczegółowy, co przekłada się na ogólny komfort odbioru.

Rozdzielczość Full HD

Podstawową rozdzielczością oferowanych obecnie telewizorów jest Full HD, czyli format obrazu 1920 x 1080 pikseli. Producenci oferują jeszcze pojedyncze modele telewizorów zapewniające wyświetlanie obrazu w rozdzielczości Full HD. Są to zwykle modele o mniejszych przekątnych ekrany. Nie od dziś wiadomo jednak, że w ciągu najbliższych lat jeszcze bardziej upowszechnią się modele oferujące wyższe rozdzielczości, o których piszemy poniżej.

Rozdzielczość Ultra HD

Obecnie najczęściej oferowane są telewizory wyposażone w ekran w rozdzielczości Ultra HD, czyli format obrazu 3840 x 2160 px. Jak łatwo policzyć, liczba pikseli w takiej matrycy jest czterokrotnie większa niż w telewizorach o rozdzielczości Full HD. Stąd wzięło się również określenie „rozdzielczość 4K”.

Warto pamiętać, że materiały w rozdzielczości 4K są obecnie standardem. Zdecydowana większość serwisów streamingowych, w tym Netflix, oferuje filmy w tej jakości. Wybierając telewizor warto zatem pamiętać, że 4K jeszcze przez długi czas będzie dominującym standardem na rynku.

Rozdzielczość 8K

Z roku na rok coraz więcej producentów oferuje telewizory wyposażone w matrycę 8K. Ma ona rozdzielczość 7680 x 4320. Liczba pikseli w stosunku do telewizorów 4K wzrosła zatem czterokrotnie. Warto pamiętać, że obecnie istnieje jednak niewiele łatwo dostępnych materiałów w rozdzielczości 8K. Z pewnością zmieni się to w najbliższej przyszłości. Polecamy jednak przemyśleć decyzję o zakupie telewizora z ekranem w tej rozdzielczości. Obecnie oferowane modele z matrycą 8K są bardzo drogie. Warto zatem zastanowić się, czy wydanie pokaźnej kwoty na standard, który dopiero wkracza na rynek, przyniesie oczekiwany rezultat.

Telewizory OLED Loewe bild i

Wyświetlacze LCD

Podstawowy rodzaj wyświetlacza stosowanego w telewizorach to LCD (od ang. Liquid Crystal Display). Zasada działania tej technologii polega na przyłożeniu pola elektrycznego do cząsteczek kryształu. Wyświetlacze LCD same nie wytwarzają światła. Podświetlenie matrycy LCD mogą stanowić np. specjalne lampy CCFL. Zanim światło trafi na ciekły kryształ, przechodzi przez kilka „etapów”. Dokładne opisanie całego procesu byłoby skomplikowane. Warto jednak wiedzieć, że celem tego procesu jest modulowanie światła. W efekcie powstaje właśnie piksel o konkretnym kolorze.

Telewizory LCD z podświetleniem LED

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że technologia LED stanowi jedynie modyfikację wspomnianego wcześniej rozwiązania LCD i podświetlenia CCFL. Za podświetlenie matrycy odpowiadają w tym wypadku nie świetlówki, a diody elektroluminescencyjne (LED), które wytwarzają światło. Stąd właśnie pochodzi nazwa tego rozwiązania. Ze względu na dobre odwzorowanie kolorystyki, rozsądną cenę oraz niską awaryjność, ten typ podświetlenia matrycy jest bardzo często stosowany we współczesnych telewizorach.

Warto jednak pamiętać, że istnieją różne sposoby umiejscowienia diod LED na matrycy telewizora. Mogą to być np. rozwiązania Edge LED i Direct LED. Edge LED polega na umiejscowieniu diod jedynie na krawędziach ekranu. Główną zaletą tego rozwiązania jest niewielka grubość obudowy, co ma duże znaczenie w domowym sprzęcie. Do wad należy zaliczyć nierównomierne oświetlenie ekranu. Przy krawędziach obraz jest często jaśniejszy niż na środku ekranu. Rozwiązanie Direct LED polega na równomiernym umieszczeniu diod LED na całej powierzchni matrycy. Zapewnia to jednolite oświetlenie całości ekranu, co ma duży wpływ na jakość obrazu. Kolory w telewizorach z podświetleniem Direct LED są bardziej wyraziste i nasycone. Umożliwia to również wykorzystanie strefowego podświetlenia, co zmniejsza zużycie energii przez telewizor.

Telewizory OLED

W tej technologii wykorzystywane są organiczne diody LED (Organic Light Emitting Diode), które emitują światło po przyłożeniu do nich prądu elektrycznego. Telewizory OLED, dzięki bardzo dobrym parametrom, zyskały w ostatnim czasie ogromną popularność wśród użytkowników. Mają one szereg zalet, do których należy zaliczyć wysoki współczynnik kontrastu oraz doskonałe odwzorowanie kolorów i ostry obraz. Ostrość obrazu w modelach wykorzystujących ekrany oparte na organicznych diodach LED nie spada podczas oglądania obrazu pod kątem, co ma miejsce w przypadku telewizorów LED. Cena telewizorów OLED jest jednak wyższa w porównaniu do modeli z podświetleniem LED. Jeśli jednak zależy Wam na bardzo dobrej jakości obrazu, zdecydowanie polecamy wybór telewizora OLED.

Telewizor OLED Loewe bild i

Wszyscy czołowi producenci telewizorów, w tym również firma Loewe, oferują obecnie modele z ekranami OLED. Przed opuszczeniem fabryki Loewe każdy telewizor tego producenta jest kalibrowany, aby zapewnić jak najlepsze efekty pod względem jakości obrazu. Jest to ewenement, niespotykany w konkurencyjnych modelach. Dzięki temu klient otrzymuje telewizor, w którym parametry, takie jak np. kontrast, zostały już zoptymalizowane. Nie musimy nic kalibrować ani ustawiać. Wystarczy jedynie usiąść wygodnie i wybrać interesujący nas program.

Technologie wyświetlania obrazu

Na pewno wiecie z własnego doświadczenia, że jakość wyświetlanych kolorów, nasycenie oraz kontrast wynikają z technologii zastosowanych przez producenta telewizorów. Wyjaśnimy Wam w przystępny sposób najważniejsze nazwy stosowane w specyfikacjach technicznych. Zrozumienie ich będzie pomocne, aby dobrać telewizor zgodny z Waszymi oczekiwaniami.

 • HDR10. Ten tajemniczy skrót na stałe zagościł w materiałach marketingowych producentów nowoczesnych telewizorów. Nie każdy jednak wie, że wprowadzenie tej technologii miało fundamentalny wpływ na jakość obrazu w telewizorach. Zakres barw i współczynnik kontrastu, jakie jest w stanie wyświetlić matryca telewizora, ma fundamentalne znaczenie dla jakości obrazu. Właśnie z tego względu od kilku lat producenci stosują standard zwany HDR. Jest to skrót od angielskich słów „High Dynamic Range”. Ciężko dosłownie przetłumaczyć ten akronim, ponieważ nie odnosi się on do dynamiki w sensie fizycznym, lecz do zakresu rozpiętości pomiędzy najjaśniejszymi a najciemniejszymi elementami obrazu, jakie jest w stanie wyświetlić urządzenie. Oglądając obraz na telewizorze wyposażonym w tę technologię, możecie być pewni, że zostanie on zaprezentowany w sposób realistyczny, zachowując wierne odwzorowanie przestrzeni barwnej. Wystarczy spojrzeć na złożoność barw otaczającego nas krajobrazu – roślinności, chmur, czy kolorów widzianych podczas zachodu słońca. Dlatego podczas oglądania filmów przyrodniczych na telewizorze wyposażonym w HDR na pewno docenicie zdolność matrycy do oddania najmniejszych niuansów w różnicy jasności oraz nasyceniu barw (jasność wyrażana jest w nitach). Obecnie najbardziej rozpowszechniony jest standard HDR10, który ma 10-bitową rozpiętość tonalną. Ta technologia wykorzystuje statyczne metadane. Oznacza to, że poziom jasności jest ustalany na dla całego filmu na podstawie najjaśniejszej sceny.
 • Dolby Vision. Jest to technologia konkurencyjna do opisywanego powyżej trybu HDR10. Zasadniczą różnicą jest dynamiczne dodawanie metadanych. Najprościej rzecz ujmując, są to instrukcje przekazywane do wyświetlacza w czasie rzeczywistym. Zawierają one informację, w jaki sposób wyświetlić daną klatkę filmu, aby uzyskać jak najlepszą jakość obrazu. Telewizory obsługujące Dolby Vision, na podstawie otrzymanych informacji prezentują obraz w najwyższej możliwej jakości, pod względem kontrastu i jasności. Algorytm zawarty w tej technologii automatycznie dostosowuje te parametry obrazu do możliwości danego telewizora. Dzięki temu odtwarzany materiał zawsze zachowuje wierność. Jak łatwo wywnioskować, pod względem technologicznym Dolby Vision jest więc technologią bardziej zaawansowaną w stosunku do HDR10 wykorzystuje 12-bitową głębię kolorów oraz dynamiczne metadane. Praktyka pokazuje jednak, że jakość obrazu uzyskiwana dzięki zastosowaniu tej technologii w dużej mierze zależy od jej implementacji w ścieżce filmowej. Warto także pamiętać, że jest to technologia udostępniana na licencji. Obsługę standardu Dolby Vision zapewniają np. modele firmy Loewe z serii bild i, bild s oraz bild v. Wielokrotnie mieliśmy okazję podziwiać nadzwyczajną jakość obrazu w tych telewizorach. Wynika ona z zastosowanej matrycy, która pozwala na realistyczne odwzorowanie kolorów. Zarówno głębia, jak i nasycenie barw sprawiają, że wielu recenzentów przyjmuje jakość obrazu oferowaną przez te urządzenia jako referencyjną. Telewizory Loewe sprawiają, że każdy seans staje się przyjemnością.

Telewizor Loewe

 • HDR10+. Skoro wyjaśniliśmy dosyć obszernie, na czym polega technologia HDR10, warto wiedzieć, że dwóch czołowych producentów telewizorów postanowiło stworzyć własny format, nazwany HDR10+. Różnica w stosunku do opisywanego wyżej HDR10 polega na zastosowaniu dynamicznych metadanych. Jak widać, kolejność opisywanych przez nas technologii nie jest przypadkowa, ponieważ HDR10+ jest pod względem technologicznym bardzo podobny do Dolby Vision. Warto wiedzieć, że jest to rozwiązanie „otwarte”, nie wymagające opłat licencyjnych (za korzystanie z technologii HDR10+ przez producentów pobierana jest jedynie roczna opłata administracyjna). Obsługuje jednak 10-bitową głębię kolorów, a nie 12-bitową jak Dolby Vision.
 • HLG. Planując zakup telewizora, warto wiedzieć również, czym jest HLG. Samo wyjaśnienie akronimu – Hybrid Log-Gamma, zapewne niewiele wyjaśnia. Zacznijmy zatem od genezy powstania tej technologii. Po przeczytaniu informacji dotyczących HDR wiecie już, że jest to obraz o szerokim zakresie rozpiętości kolorystycznej. Wcześniej jednak powszechnie wykorzystywany był sygnał SDR, czyli obraz o standardowym zakresie dynamiki kolorów. HLG powstało, aby połączyć te dwie technologie. Dzięki temu odbiorcy, niezależnie od modelu posiadanego telewizora, zobaczą obraz dopasowany możliwościami do ich sprzętu.

Złącza stosowane w telewizorach

Wybierając telewizor nie należy zapominać o możliwościach połączeniowych, jakie oferują te urządzenia. Im większa różnorodność dostępnych złączy, tym więcej rozmaitych sprzętów audio i audio-wideo będzie mogło współpracować z telewizorem. Warto zwrócić uwagę na:

 • HDMI. Trudno wyobrazić sobie współczesny telewizor bez złącz HDMI. Jest to dziś połączenie właściwie niezbędne, gdyż umożliwia jednoczesne przesyłanie obrazu i dźwięku w formie cyfrowej. Złącze to mają między innymi amplitunery, odtwarzacze Blu-ray czy konsole. Obecnie najbardziej rozpowszechniony jest standard HDMI 2.0b. Jego przepustowość sięga 18 Gb/s. Przed zakupem telewizora warto dokładnie sprawdzić specyfikację i możliwości tego złącza. Niektórzy producenci, jak np. Loewe oferują telewizory, w których złącze HDMI obsługuje funkcje przewidziane dla standardu HDMI 2.1, czyli eARC, HFR i ALLM. Dzięki temu użytkownik może mieć pewność, że zakupiony sprzęt będzie przez długie lata właściwie spełniał swoją funkcję.

Telewizor Loewe bild c

 • Wyjście optyczne. Dzięki wyjściu optycznemu użytkownik telewizora ma możliwość przesłania dźwięku w formie cyfrowej do zewnętrznego urządzenia – wzmacniacza czy amplitunera. Jest to najprostszy sposób na poprawę jakości dźwięku z telewizora. Złącze to jest powszechnie wykorzystywane przez posiadaczy sprzętu audio.
 • Złącze RJ45. Warto zwrócić uwagę, czy telewizor obsługujący funkcje sieciowe ma złącze umożliwiające podłączenie go do Internetu kablem Ethernet. Zapewnia ono większą stabilność połączenia w porównaniu z Wi-Fi, co ma duże znaczenie w przypadku korzystania z odtwarzania strumieniowego filmów, gdzie niezakłócona transmisja sygnału pozwala na odtwarzanie materiału bez irytujących przerw na buforowanie. Co prawda istnieją modele telewizorów obsługujące wyłącznie połączenia bezprzewodowe, jednak nawet w XXI w. sugerujemy tradycyjne podłączenie za pomocą kabla, na ile to możliwe.
 • USB. Dzięki wejściu USB typu A podłączymy do telewizora pendrive lub przenośny dysk twardy. Najczęściej modele wyposażone w to złącze mają możliwość odtwarzania filmów, plików audio, czy wyświetlania zdjęć zapisanych na zewnętrznym nośniku. Warto sprawdzić, jakie formaty obsługuje port USB telewizora. Zdarzają się pewne ograniczenia w tym zakresie. Często oprogramowanie telewizora pozwala na nagrywanie wideo bezpośrednio na podłączony dysk twardy (funkcja PVR). Polecamy, aby sprawdzić przed rozpoczęciem nagrywania maksymalną długość wideo. Pozwoli to uniknąć rozczarowania, gdy okaże się, że nagrany został jedynie fragment materiału.
 • Wyjście słuchawkowe. Zapewne każdy z Was lubi oglądać TV, korzystając z zewnętrznych kolumn lub głośników umieszczonych w telewizorze. Niestety nie zawsze okazuje się to możliwe. W sytuacji, gdy inni domownicy mają inne plany na wieczór, pozostaje podłączenie słuchawek do telewizora. W tym przypadku przydatne będzie wyjście słuchawkowe. Jeśli zatem wiecie, że będzie ono przez Was wykorzystywane, warto upewnić się, że model telewizora, który zamierzacie kupić, jest w nie wyposażony. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat wyboru słuchawek, sprawdź „Jakie słuchawki wybrać?”.
 • Interfejs CI/CI+. Nie wszyscy posiadacze telewizorów wyposażonych w to złącze zdają sobie sprawę z jego obecności, a tym bardziej możliwości zastosowania. Warto wiedzieć, że telewizor wyposażony w slot CI/CI+ umożliwia dekodowanie sygnału telewizji satelitarnej bez użycia zewnętrznego dekodera. Złącze to, ulokowane z tyłu telewizora, jest prostokątnym wgłębieniem, umożliwiającym podłączenie zewnętrznego modułu CAM. Zdajemy sobie sprawę, że nie wszyscy biegle posługują się fachową terminologią. W prostych słowach można więc wyjaśnić, że kartę, którą otrzymujecie od dostawcy telewizji satelitarnej, wkłada się do płytki, zwanej właśnie modułem CAM. Właśnie ten zewnętrzny moduł umieszcza się w slocie CI. Skrót ten oznacza „Common Interface”. Dzięki temu rozwiązaniu użytkownik nie musi podłączać zewnętrznego dekodera. Sterowanie może odbywać się standardowym pilotem do telewizora.

Telewizor OLED Loewe

Przydatne funkcje w telewizorach

Dostępne obecnie na rynku telewizory to prawdziwe kombajny multimedialne, wyposażone w różnorodne funkcje i rozwiązania techniczne. Wśród nich na uwagę zasługują m.in.:

 • Bluetooth. Ta bezprzewodowa technologia umożliwia szybkie i proste przesyłanie sygnału z urządzeń mobilnych. Dzięki temu możliwe jest np. odtwarzanie muzyki na głośnikach telewizora. Niektóre modele telewizorów mają wbudowany dwukierunkowy Bluetooth. Ta niezwykle przydatna opcja umożliwia przesyłanie dźwięku z telewizora np. do słuchawek Bluetooth. Kupując telewizor wyposażony w Bluetooth, warto także upewnić się, czy oferuje on kodeki poprawiające jakość dźwięku, np. kodek aptX.
 • Smart TV. Osoby chcące wykorzystać pełnię możliwości oferowanych przez współczesne telewizory zapewne znają pojęcie Smart TV. Określenie to przyjęło się używać w odniesieniu do multimedialnych odbiorników telewizyjnych, umożliwiających dostęp do wielu aplikacji, pozwalających na odtwarzanie audio oraz wideo z serwisów streamingowych. Na tego typu sprzęcie możliwe jest też przeglądanie stron internetowych. Możliwości Smart TV zależą jednak od platformy, którą obsługuje wybrany model. Jak nietrudno się domyślić, każdy z czołowych producentów oferuje własne rozwiązanie. Ich szczegółowe omówienie z pewnością mogłoby stanowić osobny artykuł. Każda platforma ma inny interfejs graficzny oraz możliwości. Aby świadomie wybrać odpowiednie rozwiązanie, warto na początku sprecyzować swoje oczekiwania. Gdy określicie, czy bardziej zależy Wam na wydajności, czy może możliwości instalowania nowych aplikacji, łatwiej będzie dokonać wyboru. Warto wspomnieć o niezwykle dopracowanej platformie Loewe OS, która wyróżnia się pod względem wygody użytkowania oraz rozbudowanej funkcjonalności. Dzięki niej użytkownicy mają dostęp do wielu aplikacji. Producent przewidział szerokie możliwości personalizacji ustawień. Dzięki temu użytkownik może poczuć, że telewizor został stworzony specjalnie dla niego.

Telewizor smart TV loewe

 • PVR. Zapewne każdy z Was zdaje sobie sprawę, jak przydatnym rozwiązaniem jest możliwość nagrania ulubionego filmu lub programu na dysk twardy. Funkcja ta, oferowana przez niektórych producentów, nosi nazwę Personal Video Recorder. Okazuje się, że nawet w dzisiejszych czasach nie wszystkie filmy lub audycje dostępne są online. Niektóre programy są na tyle ciekawe, że warto zachować je na nośniku na przyszłość i w odpowiednim momencie odtworzyć. W telewizorach Loewe ta funkcja, nazwana przez producenta Multi Recording, została jeszcze bardziej rozwinięta. Użytkownik może nagrywać dwa programy jednocześnie, a także zrobić pauzę i w dowolnym momencie wznowić odtwarzanie programu telewizyjnego.
 • Personalizacja dźwięku (Mimi Defined). Ta wyjątkowa funkcja polega na analizie i personalizacji dźwięku w czasie rzeczywistym pod kątem preferencji wybranych przez użytkownika. Jak dotąd taką możliwość oferują jedynie telewizory Loewe. Dzięki ogromnej wiedzy technicznej i wieloletniemu doświadczeniu oferowane rozwiązanie spełni oczekiwania nawet najbardziej wymagających użytkowników. Warto dodać, że nawet standardowe głośniki oferowane w telewizorach Loewe z serii bild i, bild v oraz bild s pozwalają w pełni poczuć różnicę w prezentacji dźwięku, wynikającą z wybranych przez użytkownika ustawień.
 • Obsługa serwisów streamingowych. Niewiele osób wyobraża sobie współczesny rynek audio bez serwisów streamingowych. O ich zaletach można napisać bardzo wiele. Użytkownicy cenią sobie łatwy dostęp do milionów utworów. Aby jednak zacząć odtwarzać muzykę, potrzebne jest urządzenie do sterowania. Jeśli nie macie pod ręką smartfona lub tabletu, telewizor obsługujący serwisy strumieniowe bardzo się przyda. Duży ekran ułatwia ponadto poruszanie się po aplikacji.
 • EPG (Electronic Program Guide). EPG to po prostu elektroniczny przewodnik po programach telewizyjnych. Dzięki tej funkcji użytkownik w prosty sposób może sprawdzić wszystkie interesujące go informacje dotyczące odtwarzanych filmów i programów. EPG u każdego z producentów ma inny interfejs graficzny, który wpływa na wygodę użytkowania i dostępne funkcje. Jeśli macie taką możliwość, warto przed zakupem sprawdzić działanie tej funkcji w kilku modelach telewizorów konkurencyjnych producentów.
 • Kompatybilność z Dolby Atmos. Standardowe głośniki umieszczane w telewizorach w większości przypadków nie zapewniają spektakularnego dźwięku. Właśnie dlatego użytkownicy dysponujący pomieszczeniem o odpowiedniej powierzchni często decydują się na zakup kina domowego. Dźwięk wielokanałowy może być zapisany z wykorzystaniem popularnych kodeków. Do ich odtwarzania wystarczą standardowe systemy kina domowego składające się z głośników i subwoofera. Zestawy kompatybilne z Dolby Atmos zapewniają dźwięk 3D, który gwarantuje jeszcze bogatsze doznania podczas seansu filmowego. Dzięki telewizorom Loewe z serii bild i można osiągnąć ten efekt bez zakupu amplitunera oraz instalacji systemu wielokanałowego. Wystarczy do wspomnianego telewizora dokupić soundbar klang bar 5 mr oraz subwoofer klang sub5. Taki zestaw, dzięki kompatybilności z Dolby Atmos, zapewni wrażenia na poziomie kinowym.

Telewizor nie tylko do kina domowego

Bogata funkcjonalność współczesnych telewizorów, szeroki wybór modeli oraz zróżnicowane ceny urządzeń sprawiają, że dla przeciętnego użytkownika zakup odpowiedniego modelu może nie być prostym zadaniem. Dlatego warto uważnie przeczytać przygotowany przez nas poradnik oraz określić własne preferencje dotyczące telewizora. Świadomość, jakie funkcje będą Wam przydatne na co dzień, a które nie będą użyteczne, pozwoli określić oczekiwania względem wymarzonego modelu.

Telewizor Loewe

Specjaliści Top Hi-Fi & Video Design chętnie pomogą Wam w wyborze telewizora, który będzie samodzielnym urządzeniem lub doskonałym uzupełnieniem całego systemu kina domowego. Zachęcamy do kontaktu z wybranym salonem. Podczas rozmowy poznamy Wasze preferencje, a następnie zaproponujemy sprzęt, który da użytkownikom wiele radości podczas seansu i rozgrywek na konsoli podłączonej do TV. Oferujemy modele, które spełnią oczekiwania nawet najbardziej wymagających użytkowników.Poprzedni
Powrót do strefy wiedzy
Następny

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: