Poprzedni
Następny

5 powodów, dla których warto postawić na odtwarzacz Blu-ray

Średnia ocen: 5
(23 ocen) 12 komentarzy

Czy w 2017 roku opłaca się inwestować w odtwarzacz Blu-ray? Co najmniej od kilku miesięcy zadajemy sobie to pytanie, obserwując, jak do Polski wkraczają kolejne serwisy strumieniowe. Za chwilę poznasz 5 powodów, dla których porządnej klasy odtwarzacz Blu-ray jeszcze długo będzie stanowił wartościowy element Twojego kina domowego.

Pioneer BDP-LX58
Odtwarzacz Blu-ray to niezmiennie  ważny element kina domowego. Stawiając na urządzenie właściwego formatu, zapewnimy sobie multimedialną rozrywkę na najwyższym poziomie. Na zdjęciu model Pioneer BDP-LX58

Czym jest Blu-ray?

Blu-ray to format zapisu cyfrowego, który opracowano z myślą o mediach wysokiej rozdzielczości. Format DVD, opracowany 10 lat wcześniej, po prostu nie spełniał wysokich standardów, wyznaczanych przez kolejne generacje ciekłokrystalicznych ekranów o rozmiarach większych niż 40 cali. Pomimo wprowadzanych ulepszeń, obraz – zwłaszcza z bliskiej odległości – pozostawiał wiele do życzenia. Efekt – nawet najbardziej wciągająca superprodukcja wypadała po prostu blado i sztucznie.

Odpowiedzią na tę sytuację było opracowanie dwóch bezstratnych formatów – HD DVD i Blu-ray, z których rynek płyt video zdominował ten ostatni. Format ten oferuje wysoką jakość obrazu – począwszy od standardu HD (720p i 1080p), poprzez UHD (2160p) po najlepszy obecnie 4K (4096p). Jakość, jaką zaproponował format Blu-ray, sprawiła, że płyty z charakterystycznym błękitnym paskiem u dołu opakowania na stałe zagościły na półkach sklepowych. I naszym zdaniem nic nie wskazuje na to, by szybko z nich zniknęły. Dlaczego tak sądzimy?

Po pierwsze: obraz ostry jak brzytwa

Formaty, takie jak UHD czy 4K pozwoliły wyeliminować zjawisko rozpikselowania obrazu. Dzięki nim obraz stał się czysty, żywy i przepełniony detalami, które pozwalają nam się delektować filmem w sposób do tej pory nieosiągalny. Wspierające formaty zapisu audio dopełniają efekt, sprawiając, że film robi na nas piorunujące wrażenie.

Co więcej, wysokiej klasy modele odtwarzaczy Blu-ray, jak Yamaha BD-A1060, zapewniają możliwość przeskalowania obrazu o niskiej rozdzielczości bezpośrednio do formatu 4K. Dlaczego to tak istotne? Przede wszystkim dlatego, że dajemy w ten sposób nowe życie naszej starej kolekcji płyt na DVD. Niezależnie od tego, czy odtwarzamy najnowszy hit kinowy, który jeszcze przed chwilą był w kinach, czy sięgamy po nasz ulubiony komediodramat, za każdym razem otrzymujemy najwyższej jakości obraz.

Skalowanie do 4K
Możliwość skalowania praktycznie każdego dostępnego obecnie formatu DVD do standardu 4K oraz obsługa standardu Blu-ray 3D pozwalają na uzyskanie trójwymiarowego obrazu i sprawiają, że oglądanie kina domowego z odtwarzaczem marki Yamaha BD-A1060 pozostawi niezapomniane wrażenia.

Taki efekt to wciąż niedościgniony wzór dla usług strumieniowych, w których przypadku niska przepustowość łącza zapewnia jedynie jakość na poziomie HD, co biorąc pod uwagę możliwości nowoczesnych telewizorów pozostawia wiele do życzenia.

Po drugie: oglądasz (naprawdę) kiedy chcesz

Odtwarzacz Blu-ray to przede wszystkim rozrywka, która zawsze jest w zasięgu Twojej ręki. Bez przykrych niespodzianek, spowodowanych zerwanym łączem internetowym, bez kompresji obrazu, bez zacinania czy niekończącego się buforowania. Zachowujesz 100% kontrolę nad odtwarzanym filmem. Jedyne, co musisz zrobić, to włożyć do urządzenia płytę.

Po trzecie: korzystasz z unikalnej oferty filmowej

I nie mówimy tu jedynie o premierach filmowych. Blu-ray to również wydania kolekcjonerskie filmów, dostęp do wybranych scen, usuniętych z końcowej wersji, alternatywnych finałów, dubbingu, wywiadów z aktorami czy innych materiałów, które nie są dostępne w regularnej dystrybucji.

Wielu z nas kolekcjonowało te filmy przez lata. Dobry odtwarzacz Blu-ray umożliwia odtwarzanie tak naprawdę wszystkich formatów, w jakich do tej pory tworzono płyty z filmami. Zapewnia dostęp do takich formatów, jak DVD-Video, DVD-R, DVD-RW, DVD+R, DVD+RW, BD-ROM, BD-R czy BD-RE.

To również filmy 3D, tak popularne jeszcze dwa lata temu. Pod wrażeniem możliwości, jakie zapewniał trójwymiarowy obraz, wielu z nas zdecydowało się na zakup ekranu obsługującego właśnie ten format. Wysokiej klasy odtwarzacz Blu-ray, taki jak wspomniany wcześniej model Yamaha BD-A1060 czy Pioneer BD-LX58, pozwalają w pełni wykorzystać moc drzemiącą w trójwymiarowym obrazie.

Oppo UDP-203
Format 4K/60P, możliwość odtwarzania wysokiej jakości płyt audio, kompatybilność ze standardem 3D sprawiają, że odtwarzacz Oppo UDP-203 pozwoli cieszyć się praktycznie każdym dostępnym na rynku nagraniem na Blu-ray, DVD czy CD.

Po czwarte: kupujesz wysokiej klasy odtwarzacz muzyczny

Urządzenia, takie jak Oppo UDP-205, obok świetnych wrażeń kina domowego, pozwalają również wykorzystać je w roli wysokiej klasy źródła cyfrowego. Decydując się na takie rozwiązanie zwróć uwagę na kompatybilność z formatem SACD oraz możliwość odtwarzania plików wysokiej rozdzielczości, takich jak FLAC, ALAC 192 kHz/24 bity czy DSD 5,6 MHz. Sprawdź również, czy urządzenie wyposażono w wejścia dla sygnałów cyfrowych. Znacząco rozszerza to funkcjonalność takiego odtwarzacza. Niektóre urządzenia – tak jak Yamaha BD-A1060, pozwalają również przełączyć odtwarzanie w tryb CD – podnosząc w ten sposób jakość uzyskiwanego brzmienia.

CD modeSpecjalny tryb CD w modelu BD-A1060 sprawia, że urządzenie nabiera charakteru wysokiej klasy odtwarzacza płyt audio o zmniejszonym współczynniku wibracji i znacznie większym wyczuleniu na specyfikę formatów muzycznych.

Po piąte: zyskujesz dodatkowe funkcje

Współczesne odtwarzacze Blu-ray to również mistrzowie komunikacji. Urządzenia, takie jak Yamaha BD-A1060 czy BD-S681, podłączone do Wi-Fi, pozwalają na strumieniowanie muzyki ze smartfona lub tabletu. Autorska technologia MiraCast pozwala na zdublowanie wideo lub zdjęć, widocznych na ekranie urządzenia mobilnego. Natomiast technologia DLNA pozwala na wykorzystywanie urządzenia również do odtwarzania naszych plików wideo, zgromadzonych na komputerze, lub dysku sieciowym.

Yamaha MiracastDzięki funkcji MiraCast mamy możliwość jednoczesnego odtwarzania obrazu na ekranie urządzenia mobilnego oraz telewizora. Na zdjęciu widoczny odtwarzacz Yamaha BDS-477, wyposażony w funkcję MiraCast.

Możliwość podłączenia urządzeń do domowej sieci otwiera przed nami również możliwość korzystania np. z YouTube (jak w modelu Pioneer BDP-LX58) czy możliwość bezprzewodowego sterowania z pomocą dedykowanej aplikacji na urządzenia przenośne, takiej jak np. Yamaha AV Controller App czy iControlAV5 Remote App, sterującej odtwarzaczami Pioneer.

Yamaha AV ControlerAplikacja Yamaha AV Controller App pozwala zamienić Twój tablet lub smartfon w centrum dowodzenia odtwarzaczem Blu-ray marki Yamaha, zapewniając dostęp do najważniejszych funkcji urządzenia oraz pozwalając w pełni wykorzystać zalety filmu na płycie Blu-ray.

Nasz werdykt: odtwarzacz Blu-ray to solidna podstawa

Chociaż co chwila pojawiają się pogłoski na temat ich rychłego końca, odtwarzacze Blu-ray mają się bardzo dobrze. Nic dziwnego. Dzisiejsze urządzenia oferują jakość obrazu, którą wciąż trudno dogonić. Z prostych urządzeń do płyt zamieniły się tak naprawdę w bogato wyposażone centrum rozrywki, a kolejne aktualizacje oprogramowania otwierają przed topowymi modelami nowe możliwości.

Wysokiej klasy odtwarzacz Blu-ray to więc nie tylko możliwość odtworzenia płyt. To również gwarancja najwyższej jakości obrazu i dźwięku, oraz możliwość korzystania z możliwości, jakie niesie rozwój technologiczny. Dlatego jest tak ważne, by odtwarzacz Blu-ray dobrać pod katem naszych potrzeb i sprzętu, który już posiadamy. Najlepiej, jeśli podejmując decyzję wesprzemy się fachową radą eksperta salonu audio. Eksperci salonów Top Hi-Fi & Video Design od ponad 25 lat pomagają Klientom w wyborze sprzętu, który idealnie odpowiada ich potrzebom. Skorzystanie z ich fachowej rady z pewnością pomoże wybrać sprzęt, który pewni Ci moc unikalnych wrażeń.

 

---

Artykuł powstał dzięki wsparciu doradców Top Hi-Fi & Video Design – specjalistycznych salonów, powstałych ponad 20 lat temu, aby pomagać klientom w doborze i budowaniu wymarzonych systemów audio-video.

Potrzebujesz pomocy? Skontaktuj się z jednym z naszych salonów. Bez pośpiechu, przy filiżance dobrej kawy i w miłej atmosferze postaramy Ci się pomóc, a nasi konsultanci odpowiedzą na każde Twoje pytanie. Adresy salonów znajdziesz u dołu strony głównej Top Hi-Fi & Video Design. 

Jeżeli jesteś zainteresowany najnowszymi informacjami i specjalnymi ofertami, zapisz się na nasz newsletter.

Poprzedni
Powrót do aktualności
Następny
5
Ocena:
Średnia ocen: 5

(23 ocen)

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: