Poprzedni
Następny

Kolumny i głośniki aktywne – ranking, rekomendacje Top Hi-Fi

Kolumny aktywne są ciekawą alternatywą dla zestawów pasywnych, wyposażonych we wzmacniacze i głośniki, które od lat cieszą się dużą popularnością wśród użytkowników. Podczas doboru kolumn Klienci coraz częściej pytają mnie o kolumny aktywne, które ma w swojej ofercie coraz więcej producentów. Dlatego postanowiłem stworzyć ranking najciekawszych głośników aktywnych w ofercie Top Hi-Fi w różnych kategoriach cenowych, co pozwoli łatwiej znaleźć interesujący Was model.

Spis treści: Ranking, rekomendacje głośników aktywnych

 1. Dlaczego warto pomyśleć o aktywnych kolumnach głośnikowych?

 2. Jakie głośniki aktywne wybrać? Kolumny aktywne ranking Top Hi-Fi

  a. Głośniki aktywne do 1000 zł
  b. Głośniki aktywne do 3000 zł
  c. Głośniki aktywne do 5000 zł
  c. Głośniki aktywne do 10 000 zł
  d. Głośniki aktywne hi-end

 3. Podsumowanie

czy Audio Pro oferuje najlepsze kolumny głośnikowe aktywne?

Dlaczego warto pomyśleć o aktywnych kolumnach głośnikowych

Kolumny aktywne dla większości użytkowników nadal pozostają trochę mniej znaną kategorię sprzętu audio, którą z pewnością jednak warto poznać. Dlatego, zanim przejdziemy do rankingu, warto dowiedzieć się kilku praktycznych informacji o tym sprzęcie. Zacznę więc od tego, że kolumny aktywne od lat stosowane są w sprzęcie profesjonalnym, gdzie niewątpliwie sprawdziły się pod wieloma względami. Pierwotnie wykorzystywane były więc jedynie w studiach nagraniowych, zapewniając wysoką wierność odtwarzanego dźwięku. Z czasem jednak kolumny aktywne zaczęto stosować także w domowym sprzęcie audio. W ostatnich latach oferta tego sprzętu poszerza się, ponieważ coraz więcej użytkowników dostrzega wiele zalet tego rozwiązania.

Jedną z najważniejszych zalet kolumn aktywnych jest oczywiście wbudowany i odpowiednio dobrany wzmacniacz. Ma on odpowiednią moc i charakterystykę dźwięku, aby zapewnić oczekiwany przez producenta charakter dźwięku. Dzięki temu dobre kolumny aktywne zapewniają dźwięk na równie wysokim poziomie co głośniki pasywne. Ze względu na brak zewnętrznego wzmacniacza charakter dźwięku w tych kolumnach można zmieniać za pomocą equalizera lub dostępnych w niektórych modelach presetów.

Chciałbym jednak zaznaczyć, że przez lata wiele się zmieniło w ofercie producentów tego sprzętu audio. Obecnie kolumny aktywne do użytku domowego nie są już projektowane jako profesjonalne monitory bliskiego pola, lecz jako sprzęt audio, mający zapewnić użytkownikom wysoką jakość dźwięku. Dlatego w ofercie producentów dostępne są kolumny aktywne różniące się charakterystyką dźwięku.

Dzięki wbudowanemu wzmacniaczowi kolumny aktywne zajmują mniej przestrzeni w pomieszczeniu. Mniejsza jest także ilość kabli podłączeniowych, co pozwala na większe możliwości aranżacji przestrzeni. Dochodzi do tego oczywiście ich łatwość przenoszenia, co ma dla wielu osób duże znaczenie.  

Użytkownicy powinni pamiętać, że kolumny aktywne są tak samo dopracowane jak kolumny pasywne, więc wyboru należy dokonywać na podstawie własnych preferencji, nie zakładając z góry, że dany typ kolumn jest w jakimś stopniu lepszy lub gorszy od innego.

Jakie głośniki aktywne wybrać? Kolumny aktywne ranking Top Hi-Fi

Osoby wybierające kolumny aktywne często podczas wizyt w salonie oczekują od naszych specjalistów konkretnych rekomendacji modeli kolumn w danym budżecie. Właśnie dlatego przygotowałem ranking kwotowy przedstawiający najlepsze kolumny głośnikowe aktywne w danej kategorii cenowej. Jak widać, godne polecenia kolumny głośnikowe aktywne znajdą zarówno osoby rozpoczynające przygodę ze sprzętem audio, które nie chcą wydać na sprzęt wygórowanej kwoty, jak też wytrawni audiofile, chcący nabyć kolumny głośnikowe aktywne z górnej półki. Mam nadzieję, że dzięki przedstawionym propozycjom łatwiej będzie Wam wybrać najlepsze kolumny aktywne, dopasowane do oczekiwań i budżetu.

Głośniki aktywne do 1000 zł

Czy za niecałe 1000 zł można kupić porządny sprzęt audio? Okazuje się, że tak. Jeśli więc szukacie niewielkich głośników aktywnych, które będą poręcznie i przenośne, w tym budżecie mogę polecić Wam ciekawy model.

House of Marley Get Together Duo

Moim zdaniem kolumny aktywne House of Marley Get Together Duo są idealną propozycją dla użytkowników poszukujących małych głośników, niewymagających zewnętrznego wzmacniacza. Ze względu na rozmiar oraz łączność bezprzewodową głośniki te mogą być wykorzystywane nie tylko jako sprzęt stacjonarny. Z powodzeniem można je wykorzystać  na imprezach plenerowych oraz wszędzie tam, gdzie chcecie cieszyć się dobrą jakością dźwięku. Producent wpadł bowiem na ciekawy pomysł jak połączyć zasilanie z sieci z bateryjnym. Lewy głośnik zasilany jest z sieci, jednak prawy ma wbudowany akumulator, co pozwala zabrać go ze sobą i cieszyć się muzyką w każdym miejscu.

z nami wybierz najlepsze kolumny aktywne

Głośniki Bluetooth House of Marley Get Together Duo mimo niewielkich rozmiarów oferują bogaty i dynamiczny dźwięk, który zachęca do cieszenia się muzyką.

Głośniki House of Marley Get Together Duo wyróżniają się także nowoczesnym i stylowym wzornictwem, które nadaje dodatkowego uroku podczas słuchania ulubionych utworów. Do wykonania głośników zastosowano drewno z naturalnego bambusa oraz tkaniny pochodzące z recyklingu, co nadaje im niepowtarzalny charakter.

Głośniki aktywne do 3000 zł

W tym rankingu chcę uświadomić Was, że dobre kolumny aktywne nie muszą być drogie. W budżecie do 3000 zł chcę szczególnie polecić dwa modele głośników, które są dobrze wyposażone i zapewniają dźwięk wysokiej jakości.

Elac ConneX

Pierwszym modelem są kolumny głośnikowe aktywne Elac ConneX. To ciekawa propozycja niemieckiego producenta, która wyróżnia się zwłaszcza pod kątem oferowanej funkcjonalności oraz dopracowanej konstrukcji.

jakie są główne wady kolumn aktywnych?

Kolumny aktywne Elac ConneX są dwudrożną konstrukcją z otworem bas refleks umieszczonym z tyłu. Wbudowany wzmacniacz o mocy 50W doskonale radzi sobie z napędzaniem przetworników, co pozwala uzyskać dynamiczny i klarowny dźwięk. Na tylnej ściance znajduje się szereg złącz. Są to wejścia cyfrowe: HDMI, Toslink oraz złącze USB, pozwalające przesyłać pliki w rozdzielczości 24-bit/96 kHz. Dzięki temu użytkownik może odtwarzać muzykę bezpośrednio z telewizora, czy pendrive. Dzięki wyjściu subwooferowemu możliwe jest także stworzenie zestawu 2.1. Dodanie subwoofera do zestawu z pewnością znacznie poprawi przetwarzanie niskich częstotliwości. Kolumny wyposażone zostały także w Blueooth, który umożliwia przesyłanie dźwięku bezpośrednio z urządzenia mobilnego lub innego źródła dźwięku.

Kolumny aktywne Elac ConneX dostępne są w dwóch wersjach wykończenia: czarnym oraz orzechowym (walnut).

Audio Pro A28

Bardzo atrakcyjną propozycją w podobnej cenie są kolumny aktywne Audio Pro A28. Podobnie jak Elac Connex są to nowoczesne, bogato wyposażone głośniki, które wysoko stawiają poprzeczkę w tej kategorii cenowej sprzętu.

Nasi Klienci często wybierają kolumny aktywne Audio Pro A28 właśnie ze względu na ich uniwersalność. Są to bowiem niewielkie monitory, które sprawdzają się zarówno jako kolumny do słuchania muzyki, jak i oglądania filmów, znacznie polepszając jakość dźwięku z telewizora. Często polecam je jako sposób na znaczną poprawę jakości dźwięku z telewizora, ponieważ oprócz zapewniania stereofonicznego dźwięku głośniki te mogą dodać efekt wirtualnego dźwięku przestrzennego.

w kolumnach aktywnych ważne jest sterowanie

Kolumny głośnikowe aktywne Audio Pro A28 wyposażone zostały w wejścia cyfrowe (HDMI, optyczne), analogowe, a także łączność Wi-Fi, co pozwala na bezprzewodowe przesyłanie dźwięku. Użytkownicy ceniący usługi streaming muzyki, z pewnością docenią obecność AirPlay 2, Google Cast, oraz serwisów streamingowych – Spotify, Tidal, czy Amazon Music. Dużym plusem głośników jest możliwość sterowania systemem za pomocą pilota lub aplikacji mobilnej Audio Pro Control. Funkcje multiroom pozwalają połączyć głośniki w jeden system nagłośnienia, który skupia wszystkie głośniki danej marki.

Wielu użytkowników doceniło kolumny głośnikowe Audio Pro A28 za walory brzmieniowe, a właściwie za zamaszysty i energetyczny dźwięk. Podczas odsłuchu można odnieść wrażenie, że słuchamy kolumn o dużo większych gabarytach. Bas generowany przez te głośniki jest rozłożysty i dobrze zróżnicowany. Instrumenty i wokale odtwarzane są niezwykle wiernie, dlatego pod tym względem głośniki Audio Pro A28 mogą być porównywane do dużo droższych konstrukcji.

Chciałbym też wspomnieć, że głośniki Audio Pro A28 mają możliwość montażu naściennego, co pozwala znacznie ograniczyć ilość miejsca zajmowanego w pomieszczeniu.

Głośniki aktywne do 5000 zł

Dysponując kwotą niespełna 5000 zł można nabyć już dobrej klasy podłogowe kolumny aktywne. Takie modele sprawdzą się także do pomieszczeń o większej powierzchni, w których należy zapewnić odpowiednie ciśnienie akustyczne.

Audio Pro A38

Kolumny głośnikowe aktywne Audio Pro A38 są bardzo chętnie wybierane przez użytkowników poszukujących głośników aktywnych do domowego systemu audio. Te podłogowe kolumny można wykorzystać ponadto do poprawy jakości dźwięku z telewizora. Pozwolą one uzyskać klarowny, stereofoniczny dźwięk, którego nie zapewnią wbudowane głośniki nawet w najlepszym telewizorze. Dzięki złączom umieszczonym na tylnej ściance użytkownik może odtwarzać sygnał audio z wielu źródeł.

Dzięki wbudowanemu przetwornikowi DAC kolumny aktywne Audio Pro A38 obsługują także sygnał cyfrowy. Na tylnej ściance znajdziemy wejście HDMI z obsługą ARC, a także złącze optyczne. Wejścia analogowe obejmują złącze liniowe 2xRCA. Na tylnej ściance znajdziemy także wyjście na subwoofer aktywny, co pozwala stworzyć zestaw stereo 2.1.  Łączność bezprzewodowa obejmuje Wi-Fi, Bluetooth oraz AirPlay2.

kolumna aktywna to nie tylko jakość audio, ale też wygoda - brak konieczności wykorzystywania dodatkowego wzmacniacza

Aplikacja mobilna Audio Pro pozwala odtwarzać na głośnikach serwisy streamingowe oraz radio internetowe. Warto wiedzieć, że aplikacja pozwala stworzyć system multiroom z innymi głośnikami tego producenta.

Zdaniem wielu użytkowników to bardzo dobre kolumny aktywne, które pozwalają osiągnąć bardzo dobrą jakość brzmienia w rozsądnej cenie. Polecam jest także osobiście, ponieważ w tej cenie trudno będzie znaleźć zestaw stereo z kolumnami pasywnymi, który zapewni dźwięk na takim poziomie. Kolumny aktywne Audio Pro A38 mają uniwersalny i ponadczasowy wygląd, który sprawia, że będą pasowały właściwie w każdym wystroju wnętrza.

Głośniki aktywne do 10 000 zł

Dysponując kwotą około 10 000 zł można wybrać wysokiej klasy kolumny aktywne, które zagwarantują nie tylko audiofilski dźwięk, lecz także bardzo dobrą jakość wykonania.

PSB Alpha iQ

W tej kategorii cenowej chciałbym szczególnie polecić kolumny głośnikowe aktywne PSB Alpha iQ. Z pewnością będziecie zaskoczeni, co potrafią te monitory. Polemizować można nawet w stosunku do nazewnictwa, ponieważ jest to w zasadzie cały system Hi-Fi, jak określa to producent. Już wyjaśniam dlaczego. Kolumny wyposażone zostały w AirPlay 2, łączność Bluetooth, a także obsługę serwisów streamingowych. Dźwięk można także odtwarzać korzystając z systemu multiroom BluOS.

moc maksymalna kolumn aktywnych do domu nie zawsze jest najważniejsza, liczy się także funkcjonalność

To rozwiązanie zyskało uznanie wśród użytkowników, ponieważ można całkowicie bezprzewodowo sterować urządzeniami audio w całym domu. Wystarczy tylko podłączyć głośniki do domowej sieci Wi-Fi oraz dodać je jako jedną ze stref. Dzięki temu do odtwarzania muzyki nie potrzeba żadnego dodatkowego komponentu audio, stąd określenie all-in-one Hi-Fi System.

Na tylnej ściance umieszczone zostało wejście HDMI, port USB typu A, umożliwiający podłączenie pendrive lub zewnętrznego dysku twardego z muzyką. PSB Alpha iQ występują w kolorach białym i czarnym, a na zamówienie można je też nabyć w innych, bardziej krzykliwych kolorach.

Głośniki aktywne hi-end

Miłośnicy dobrego brzmienia, poszukujący Hi-endowych kolumn aktywnych mogą odetchnąć z ulgą. System stereo najwyższej klasy nie musi być tradycyjnym setem z kolumnami i dzielonym wzmacniaczem.

Bowers & Wilkins Formation Duo

Wybierając najlepsze kolumny aktywne nie można pominąć kolumn aktywnych renomowanego, brytyjskiego producenta, czyli Bowers & Wilkins Formation Duo. Nie będzie przesadą, jeśli napiszę, że są to kolumny aktywne rewolucyjne pod wieloma względami. Przede wszystkim producentowi udało się osiągnąć niesamowite walory brzmieniowe w stosunkowo niewielkiej obudowie. Słysząc pierwszy raz te głośniki w stosunkowo dużej sali odsłuchowej, byłem pod wielkim wrażeniem, jak czysty i jednocześnie potężny dźwięk są w stanie wygenerować te kolumny aktywne. Co ważne, nawet system bez wsparcia subwoofera zapewnił sprężysty i nisko schodzący bas. Nie jest to oczywiście kwestia przypadku, ponieważ stoi za tym wieloletnie doświadczenie i ogromne know-how brytyjskiego producenta, który od kilkudziesięciu lat projektuje i wytwarza wysokiej klasy kolumny głośnikowe.

kolumny aktywne potrafią nie tylko doskonale brzmieć, ale też świetnie się prezentować

Bowers & Wilkins Formation Duo wyposażone zostały w potężny wzmacniacz dysponujący mocą 2x125W, który napędza autorskiej konstrukcji membrany Continuum oraz głośnik wysokotonowy. W tym modelu zastosowane zostały zaawansowane układy DSP oraz Dynamic EQ, które pozwalają wynieść dźwięk na poziom nieosiągalny dla konkurencyjnych kolumn głośnikowych. Trudno mi w tym przypadku znaleźć jakikolwiek monitory aktywne, które byłyby analogiczne do tych niesamowitych kolumn głośnikowych.

Kolumny głośnikowe aktywne Bowers & Wilkins Formation Duo wyposażone zostały w łączność bezprzewodową z Internetem poprzez Wi-Fi oraz przewodową Ethernet. Dodatkowo, sygnał audio można wysłać bezpośrednio z urządzenia mobilnego poprzez Bluetooth.

Linn 530 Series 5

Wszystkim osobom poszukującym kolumn aktywnych z górnej półki, chciałbym także zarekomendować podłogowe głośniki aktywne Linn 530 Series 5. Jest to innowacyjna konstrukcja, w której szkocki producent zastosował szereg autorskich rozwiązań technicznych. Zacznę od technologii Exakt, która zapewnia idealne zgranie czasowe dźwięków o różnej częstotliwości. Zapewnienie idealnej synchronizacji dźwięku podczas odtwarzania muzyki gwarantuje niezwykle precyzyjny i naturalny dźwięk. Warto także wspomnieć o systemie niskotonowym Isobarik, który gwarantuje uzyskanie sprężystego i zróżnicowanego basu, nadającego wyjątkowy charakter dźwięku.

Potężne kolumny aktywne Linn zapewniają bardzo dobrą jakość dźwięku

Szkocki producent słynie ze stosowania w swych urządzeniach systemu modelowania akustycznego Space Optimisation+, który jest w gruncie rzeczy systemem korekcji akustyki pomieszczenia, pozwalającym dopasować parametry dźwięku do warunków akustycznych panujących w danym pomieszczeniu. Opisywać technologie stosowane przez Linn mógłbym jeszcze długo wymieniać, lecz najważniejsze jest to, że użytkownik z pewnością doceni ich wpływ. Głośniki zapewniają iście Hi-endowy dźwięk, w którym poszczególne części pasma tworzą harmonijną całość. Brzmienie wyróżnia się doskonałą stereofonią, detalicznością i szczegółowością.

Kolumny głośnikowe aktywne Linn 530 Series 5 dostępne są z kilkoma wzorami tkanin stworzonych przez znanych projektantów, które pełnią funkcję ozdobnej maskownicy. Wyglądają one niezwykle ciekawie i nowatorsko, dlatego te kolumny aktywne niewątpliwie będą stanowiły ozdobę każdego salonu.

Linn 360 Exact

Drugim,  Hi-endowym modelem kolumn aktywnych, który chciałbym polecić najbardziej wymagającym użytkownikom jest Linn 360 Exact. Jest to model wyjątkowy pod wieloma względami. Przede wszystkim dzięki unikatowej, 4-drożnej konstrukcji, która jest rzadko spotykana w kolumnach głośnikowych. Za podział pasma odpowiedzialna jest cyfrowa zwrotnica Exact, będąca innowacyjnym rozwiązaniem szwedzkiego producenta.

Designerskie kolumny aktywne. Kupując warto zwracać uwagę nie tylko na te najchętniej polecane, ale też kierować się własnymi preferencjami

Kolumny głośnikowe aktywne Linn 360 Exact reprezentują niezwykle elegancką i ponadczasową stylistykę. Nie jest już ona tak awangardowa jak w modelu 530 Series 5, dlatego z pewnością kolumny te będą dobrym wyborem dla miłośników tradycyjnego wzornictwa. Smukły i delikatnie zaokrąglony kształt obudowy został zaprojektowany tak, aby zapewnić jak najlepsze rezultaty dźwiękowe.  

Podsumowanie

Mam nadzieję, że ranking kolumn aktywnych, który przygotowałem, pomoże wybrać odpowiedni model głośników. Ich oferta stale się poszerza, a producenci oferują dobrze wyposażone modele, które zapewnią bardzo dobrą jakość dźwięku. W tym zestawieniu podzieliłem modele na kategorie cenowe, co pozwoli w prosty sposób wybrać dobre kolumny aktywne do domu w danym budżecie.

Jeśli chcesz wybrać odpowiednie kolumny głośnikowe aktywne, zachęcam do kontaktu z wybranym salonem sieci Top Hi-Fi. Zachęcam do umówienia się na odsłuch i prezentację sprzętu. Jest to najlepszy sposób, aby poznać walory brzmieniowe danych kolumn oraz upewnić się, czy dane kolumny aktywne spełniają Wasze oczekiwania. Pamiętajcie, że #EksperciDobregoBrzmienia chętnie odpowiedzą też na Wasze pytania dotyczące sprzętu audio znajdującego się w ofercie Top Hi-Fi.


Muzyka potrafi pisać najlepsze historie. Usłysz swoją, dzięki Top Hi-Fi & Video DesignPoprzedni
Powrót do aktualności
Następny

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: