Poprzedni
Następny

Jak wybrać kolumny aktywne?

Kolumny aktywne produkowane są od wielu lat, jednak w ostatnio coraz częściej wybierane są przed klientów. Mają szereg zalet użytkownych, które sprawiają, że sięgają po nie użytkownicy poszukujący niezawodnego i przede wszystkim dobrze brzmiącego nagłośnienia. W tym poradniku wyjaśnię, jak wybrać kolumny aktywne, które spełnią Twoje oczekiwania.

Spis treści

  1. Czym są kolumny aktywne?
  2. Dodatkowe funkcje w kolumnach aktywnych
  3. FAQ
  4. Podsumowanie

jakie są główne wady kolumn aktywnych?

Czym są kolumny aktywne?

Mimo że jeszcze kilka lat temu kolumny aktywne były stosunkowo rzadko spotykane w domowym sprzęcie audio, warto pamiętać, że konstrukcyjnie nie są one nowością. Od wielu lat stosowane są w sprzęcie profesjonalnym, czyli przeznaczonym do nagłaśniania koncertów, czy imprez. Czym właściwie różnią się  te konstrukcje od głośników pasywnych, tak popularnych w domowych systemach stereo? Zacznę od najważniejszej cechy, czyli sposobu wzmacniania sygnału. Kolumny aktywne mają wbudowany wzmacniacz lub wzmacniacze, które odpowiedzialne są za wzmacnianie sygnału. Zastosowane wzmacniacze zostały dobrane przez producenta i zamontowane wewnątrz obudowy. Dzięki temu kolumny aktywne wymagają jedynie podłączenia źródła dźwięku. Wzmacnianie sygnału wewnątrz kolumn, przez odpowiednio zestrojony i dopasowany do głośników wzmacniacz sprawia, że użytkownik nie musi dobierać i testować go, ponieważ o wszystko zadbał producent. Za podział pasma odpowiada zwrotnica aktywna, która ma też nieco inną budowę niż ta zastosowana w głośnikach pasywnych.

Być może dla niektórych użytkowników brak zewnętrznego wzmacniacza nie jest wcale zaletą, ponieważ eliminuje możliwość kształtowania charakteru brzmienia poprzez dobór odpowiedniego modelu. Co prawda, wymiana wzmacniacza nie jest w możliwa w konstrukcjach aktywnych, jednak charakter dźwięku można w nich dopasować na przykład za pomocą equalizera. Wszystko zależy od konkretnego modelu kolumn hi-fi. W niektórych głośnikach aktywnych producenci stosują aplikację mobilną, pozwalającą modyfikować fabryczne ustawienia dotyczące niskich i wysokich tonów.

w kolumnach aktywnych ważne jest sterowanie

Sposób umieszczenia wzmacniacza wewnątrz obudowy głośników wpływa także na nieco inną konfigurację systemu stereo, a także sposób jego sterowania. Zacznę jednak od istotnej rzeczy, czyli regulacji głośności. W kolumnach aktywnych odbywa się ona z poziomu kolumn. Na tylnej ściance znajduje się potencjometr, a czasami także inne regulatory. Aby zwiększyć wygodę użytkowania, kolumny aktywne mogą być sterowane za pomocą pilota, który dołączany jest do zestawu. Cześć modeli można obsługiwać za także za pomocą aplikacji na urządzenia mobilne, co znacznie podnosi komfort użytkowania. Warto dodać, że brak zewnętrznego wzmacniacza to także brak konieczności używania kabli głośnikowych do podłączenia zestawu. Do kolumn bezpośrednio podpina się źródło dźwięku – odtwarzacz, czy telewizor. W zależności od modelu głośników, mogą to być nie tylko wejścia analogowe, lecz także cyfrowe. Niektóre modele wyposażone zostały również w łączność bezprzewodową, mogą więc przyjmować sygnał bezpośrednio z urządzenia mobilnego, tak jak głośnik przenośny.

Produkowane są zarówno niewielkie, podstawkowe monitory aktywne, jak i znacznie większe głośniki podłogowe, mogące nagłośnić pomieszczenie pokaźnych rozmiarów. Pozwala to na swobodny wybór modelu, zgodnie z potrzebami użytkowników. Oferta producentów jest obecnie szeroka, ponieważ wiele znaczących marek wprowadziło lub wprowadza modele aktywne. Wiele znanych i renomowanych producentów, takich jak: Bowers & Wilkins, Elac, KEF, które niegdyś oferowały wyłącznie głośniki pasywne, rozszerzyło swoją ofertę o modele aktywne.  

Chcesz wiedzieć więcej? Sprawdź nasz artykuł opisujący kolumny aktywne

Dodatkowe funkcje w kolumnach aktywnych

ELAC ConneX nadadzą się także jako głośniki komputerowe - ich moc RMS to 2 x 50 W

Jeszcze kilka lat temu aktywne kolumny głośnikowe różniły się od pasywnych w zasadzie tym, że miały wbudowany wzmacniacz. Trudno jednak nie zauważyć tendencji do agregowania kilku funkcji w jednym urządzeniu. Na przykład wzmacniacze stereo nie służą już tylko do wzmacniania, lecz są także przetwornikami, a nawet streamerami. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku kolumn aktywnych. Wiele modeli oferuje szereg przydatnych funkcji, na przykład wejścia cyfrowe, pozwalające podpiąć TV lub inne źródło dźwięku. Rodzaj złącz zależy od modelu, ale coraz więcej głośników aktywnych oferuje nie tylko wejście optyczne lub koaksjalne, lecz także USB, a nawet wejście HDMI. Dzięki obecności ostatniego z wymienionych złącz, użytkownik może korzystając z pilota od TV regulować głośność. Niektóre modele także wejście phono, co pozwala bezpośrednio podłączyć gramofon. Bardzo przydatna okazuje się także łączność bezprzewodowa przez Bluetooth. Wówczas dźwięk można przesyłać bezpośrednio z urządzenia mobilnego, odtwarzając na przykład muzykę z serwisów streamingowych. Wszystkie te złącza znajdziesz w aktywnych głośnikach podstawkowych Elac ConneX. Na tylnej ściance znajduje się także wyjście na subwoofer aktywny. Warto o nim pomyśleć, gdy chcesz nagłośnić większe pomieszczenie. Głośnikami Elac ConneX można sterować za pomocą wygodnej w użyciu aplikacji. Jeśli więc szukasz bogato wyposażonych i rozsądnie wycenionych aktywnych głośników podstawkowych, zachęcam do przetestowania tego modelu.

Wspomniałem już o aplikacji mobilnej, która ułatwia sterowanie kolumnami. Warto wiedzieć, że w większości przypadków jej funkcjonalność jest szeroka i nie ogranicza się do dopasowania charakteru dźwięku, czy regulacji głośności. Na przykład kolumny aktywne Audio Pro A28 i A38 posiadają aplikację Audio Pro Control pozwalająca na zapisanie presetów odtwarzania, czy stworzenie systemu multiroom. Wówczas dźwięk można odtwarzać na kompatybilnych głośnikach w całym budynku, a sterowanie odbywa się z jednego urządzenia, czyli smartfona lub tabletu.

Jeśli szukasz podłogowych kolumn aktywnych do nagłośnienia większego pomieszczenia, bez trudu znajdziesz ciekawy model. Warto zwrócić uwagę na największy model w ofercie szwedzkiego producenta, czyli Audio Pro A48. Muszę przyznać, że ich wyposażenie jest niezwykle bogate. Oprócz powszechnie dostępnych rozwiązań, takich jak złącza cyfrowe, czy dedykowania aplikacja, głośniki wyposażone zostały w kilka dodatkowych możliwości. Warto wymienić przede wszystkim wirtualny dźwięk przestrzenny, pozwalający dopasować parametry brzmienia do wymagań użytkownika. Z kolei re-streaming pozwala przesyłać dźwięk do głośnika w systemie multiroom, który następnie jest przekazywany innym źródłom dźwięku. Głośniki Audio Pro A48 mają wbudowane wydajne wzmacniacze impulsowe. Zastosowane końcówki mocy generują 130W mocy ciągłej do napędzenia przetworników nisko i średniotonowych. Osobne wzmacniacze o mocy 30W zastosowano do napędzenia przetworników wysokotonowych. Głośniki z takim wyposażenie są znacznie tańsze niż kolumny pasywne podobnej klasy z zewnętrznym wzmacniaczem, co czyni je ciekawą alternatywą. Zajmują ponadto mniej miejsca w pomieszczeniu niż na przykład dzielony zestaw stereo, który składa się z kilku komponentów.

Sprawdź też: kolumny aktywne - ranking

FAQ. Najczęściej zadawane pytania

moc maksymalna kolumn aktywnych do domu nie zawsze jest najważniejsza, liczy się także funkcjonalność

Jakie kolumny aktywne do TV?

Wszystkie dostępne kolumny aktywne można zastosować jako nagłośnienie do telewizora. Niezależnie od modelu zapewnią one znacznie lepszą jakość dźwięku niż wbudowane głośniki telewizora. Osobom poszukującym niewielkich, dobrze brzmiących głośników aktywnych polecam monitory aktywne Elac ConneX, które zapewniają dynamiczny dźwięk z szeroką sceną. Do większych pomieszczeń rekomenduję Audio Pro A38 i A48. To aktywne głośniki podłogowe, które są dobrze wykonane i bogato wyposażone. Wyróżnia je wysoka jakość dźwięku, dlatego są często wybierane nie tylko do słuchania muzyki, ale też jako aktywne kolumny głośnikowe do TV.

Jak podłączyć kolumny aktywne do komputera

Sposób podłączenia głośników aktywnych do komputera zależy przede wszystkim od rodzaju złącz, które posiadają kolumny. Jeśli dany model wyposażony jest w USB typu B, wystarczy jedynie odpowiedni kabel USB. W przypadku, gdy kolumny wyposażone są wyłącznie w złącza analogowe, niezbędny będzie zewnętrzny przetwornik DAC. Polecam przenośny model AudioQuest Dragonfly, który mimo niewielkich rozmiarów zapewni wysoką jakość dźwięku, nie wymaga osobnego zasilania i dostępny jest w przystępnej cenie.

Kolumny aktywne jak podłączyć

Kolumny aktywne nie wymagają kabli głośnikowych, ponieważ wzmacniacz sygnału zamontowany jest wewnątrz obudowy. Odtwarzacz, będący źródłem sygnału można podłączyć analogowo, wykorzystując złącza 2xRCA. Większość obecnie produkowanych kolumn aktywnych ma złącza cyfrowe. Można więc podpiąć źródło dźwięku wykorzystując wejście optyczne lub koaksjalne.

Jeśli planujesz podłączyć kolumny aktywne do TV sprawdź, czy kolumny zostały wyposażone w złącze HDMI. Polecam właśnie ten sposób, ponieważ będziesz mógł za pomocą jednego pilota sterować głośnością w systemie audio.

Podsumowanie

kolumny aktywne potrafią nie tylko doskonale brzmieć, ale też świetnie się prezentować

Rekomendowane w tym poradniku modele kolumn aktywnych to właściwie „multimedialne kombajny”, które nie potrzebują zewnętrznego źródła dźwięku. Wystarczy podłączyć zasilanie i cieszyć się dźwiękiem. Takie głośniki są moim zdaniem odpowiednim wyborem dla wielu użytkowników, którzy poszukują sprawdzonego sprzętu stereo. Przemawia za nimi przede wszystkim łatwa obsługa, oszczędność miejsca i wysoka jakość dźwięku. Warto pamiętać, że często głośniki aktywne wytwarzane są z tych samych przetworników, co modele aktywne danego producenta. Głośniki aktywne stanowią więc propozycję odmienną technologicznie, lecz oferującą dźwięk na równie wysokim poziomie co głośniki pasywne.Poprzedni
Powrót do aktualności
Następny

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: