Poprzedni
Następny

Jaki amplituner Dolby Atmos wybrać?

W dzisiejszych czasach, kiedy masz dużo codziennych spraw, nie zawsze jest możliwość regularnego chodzenia do kina, aby śledzić nowości. Dlatego dużą popularnością cieszą się systemy kina domowego, które są w stanie zapewnić doskonałą jakość dźwięku i obrazu bez wychodzenia z domu. Pojawienie i upowszechnienie się technologii Dolby Atmos sprawiło, że trójwymiarowy dźwięk możesz uzyskać we własnym salonie, w dodatku nie wydając majątku. Na początku trzeba jednak wybrać odpowiedni amplituner kina domowego obsługujący Dolby Atmos. Wyjaśnię Ci wszystko w tym poradniku.

Spis treści:

  1. Jaki amplituner Dolby Atmos jest najlepszy?
  2. Najlepsze amplitunery kina domowego z Dolby Atmos
  3. Co jest potrzebne do Dolby Atmos?
  4. Najczęściej zadawane pytania (FAQ)
  5. Podsumowanie

Yamaha RX-A6A

Jaki Amplituner Dolby Atmos jest najlepszy

Wybór amplitunerów obsługujących kodek dźwięku przestrzennego Dolby Atmos jest szeroki. Co, więcej, ceny większości modeli są naprawdę rozsądne, co sprawiło, że kino Dolby Atmos jest dostępne dla przeciętnego Kowalskiego. Warto jednak pamiętać, że nie każdy amplituner, który obsługuje Dolby Atmos, zapewni takie same wrażenia dźwiękowe. Na walory brzmieniowe ma wpływ także ilość obsługiwanych kanałów, rezerwa mocy, jakość zastosowanych komponentów w torze sygnałowym, czy system korekcji akustyki, który dzięki pomiarom dopasuje charakter dźwięku do akustyki pomieszczenia. Pamiętaj także, że na komfort użytkowania wpływa także aplikacja mobilna, która służy do zarządzania całym systemem. Warto poznać, co oferują współczesne amplitunery AV z Dolby Atmos i przetestować polecane modele, aby wybrać sprzęt, który spełni Twoje oczekiwania i zapewni wrażenia kinowe na najwyższym poziomie.

Najlepsze amplitunery kina domowego z Dolby Atmos

Jak już wspomniałem, obecnie amplitunery kina domowego obsługujące Dolby Atmos nie są już produktami premium. Obecnie większość modeli, wyłączając podstawowe modele, obsługuje ten kodek dźwięku wielokanałowego. W tym poradniku spośród szerokiej oferty wybrałem cztery modele z różnej półki cenowej, aby pokazać, że użytkownicy mają szerokie możliwości wyboru.

Yamaha RX-V6A

Dolby Atmos przestało być ekskluzywną technologią. Jako potwierdzenie przedstawiam amplituner kina domowego Yamaha RX-V6A, który kosztuje około 2500 zł. To 7.2 kanałowy model, który obsługuje wszystkie najważniejsze dekodery dźwięku przestrzennego: Dolby Surround, Dolby True HD, DTS HD Master Audio. Oczywiście, odtwarza też dźwięk Dolby Atmos, umożliwiając stworzenie konfiguracji 5.1.2, która sprawdza się w wielu systemach. Chcę zaznaczyć, że ten amplituner kina mimo dziewięciu par wyjść głośnikowych nie obsługuje konfiguracji 5.1.4, ponieważ dwie pary wyjść są zarezerwowane wyłącznie jako druga strefa.

Yamaha RX-V6A

Amplituner kina domowego Yamaha RX-V6A wyposażony został także w funkcje sieciowe i system multiroom MusicCast, który obsługiwany jest za pomocą wygodnej aplikacji MusicCast Controller. Yamaha obsługuje także nowoczesne technologie kina domowego, takie jak HDR10+, pozwalający na odtwarzanie obrazu z szeroką rozpiętością tonalną. Z kolei eARC, czyli Enhanced Audio Return Channel pozwala przesyłać sygnał wielokanałowy wysokiej rozdzielczości bez kompresji. Mówiąc prościej, dzięki tej funkcji możesz z telewizora przesyłać materiały zawierające kodeki dźwięku, takie jak Dolby True HD, DTS HD Master Audio i Dolby Atmos, odtwarzając je na soundbarze lub amplitunerze AV.

I na koniec kilka słów o brzmieniu. Yamaha dołożyła wielu starań, aby amplitunery, które podczas odtwarzania filmów mają zapewniać emocjonujący dźwięk, nie męczyły uszu podczas odtwarzania muzyki. Jeśli połączysz amplituner z kolumnami głośnikowymi cechującymi się dobrą równowagą tonalną, otrzymasz uniwersalny zestaw kina domowego, który zapewni przestrzenny i efektowny dźwięk wielokanałowy, dobrze radząc sobie także w stereo.  

Yamaha RX-A6A

Amplituner kina domowego Yamaha RX-A6A to 9.2 kanałowy model, który obsługuje także Dolby Atmos. Pozwala to wykorzystać dwa lub cztery kanały jako głośniki efektowe, czyli odpowiednio 7.2.2/5.2.4. Yamaha rekomenduje drugą konfigurację, ponieważ wówczas dźwięk efektowy emitowany jest zarówno z przodu, jak i z tyłu słuchacza. Możliwa jest też oczywiście podstawowa konfiguracja 5.1.2, pozwalająca wykorzystać dwie wolne końcówki mocy do odtwarzania dźwięku w drugiej strefie. Japoński producent określa głośniki efektowe jako Presence, więc poszukując informacji, natkniesz się z pewnością na to określenie.

Yamaha RX-A6A

Amplituner kina domowego Yamaha RX-A6A dysponuje łączną mocą 150W, co pozwala napędzić kolumny z podobnego przedziału cenowego. Warto przypomnieć, że poszczególne kanały w kinie domowym różnią się zapotrzebowaniem na moc. Najbardziej obciążone są kanały frontowe i kolumna centralna – to one odpowiadają w znaczniej mierze za generowanie dźwięku. Gdybyś więc potrzebował więcej „watów” na głośniki frontowe, Yamaha RX-A6A dzięki wyjściom pre-out pozwala podłączyć zewnętrzną końcówkę mocy. Kanały surround i głośniki efektowe nie są wymagające prądowo, dlatego oferowana przez amplituner moc okazuje się w pełni wystarczająca w większości systemów wielokanałowych.

Trzeba przyznać, że ten amplituner kina domowego japońskiego producenta jest bogato wyposażony. Urządzenie obsługuje HDR10+, co pozwala na przetwarzanie obrazu w wysokiej rozpiętości tonalnej. Zaawansowana korekcja akustyki pomieszczenia YPAO R.S.C dzięki precyzyjnym pomiarom pozwala dopasować charakter dźwięku do akustyki pomieszczenia. Co ważne, optymalizacja sprawdza się w systemach Dolby Atmos. Dlatego możesz mieć pewność, że nie poniesiesz dodatkowych kosztów związanych z kalibracją systemu. Całą pracę wykonają elektroniczne systemy pomiarowe zawarte w amplitunerze.

Na tym nie kończą się jednak możliwości tego urządzenia. Amplituner kina domowego Yamaha RX-A6A oferuje także rozbudowane funkcje sieciowe, czyli obsługę serwisów streamingowych. Amplituner kina Yamaha RX-A6A obsługuje też system multiroom MusicCast, który pozwala w łatwy sposób zarządzać odtwarzaniem muzyki z wielu urządzeń w jednym budynku. Z tym systemem wielostrefowym kompatybilne są wszystkie wzmacniacze, amplitunery i głośniki Yamaha z funkcjami sieciowymi. Obsługa AirPlay 2 pozwala odtwarzać muzykę bezpośrednio z urządzeń mobilnych wyposażonych w system iOS.

Jak widać, Yamaha RX-A6A to nowoczesny amplituner AV, który nie tylko zapewni rozrywkę podczas seansu kinowego, lecz także pozwoli na odtwarzanie muzyki w bardzo dobrej jakości.

NAD T778

Amplituner kina domowego NAD T778 to niezwykle nowoczesny, 9.2 kanałowy sprzęt, który pozwala stworzyć kino domowe z Dolby Atmos w konfiguracji 7.2.2 i 5.2.4. Model ma więc podobne możliwości do opisywanej poniżej Yamahy, jednak charakter dźwięku, aplikacja sterująca i wzornictwo sprzętu stanowią zupełnie inne podejście. Zobaczmy więc, co ma do zaoferowania ten sprzęt.  

NAD T778 już swoim wyglądem potwierdza, że jest to zaawansowany technologicznie model o dużych możliwościach. Jednak kanadyjski sprzęt pozytywnie zaskakuje prostotą obsługi. Telefon z zainstalowaną aplikacją BluOS Controller pozwala na dostęp do najważniejszych funkcji. Ponadto, na panelu frontowym producent umieścił czytelny, kolorowy wyświetlacz dotykowy, który umożliwia pełny dostęp do wszystkich ustawień w menu bez konieczności używania telewizora.

NAD T 778

NAD T778 bardzo uczciwie podszedł do parametrów technicznych. Wiemy więc, że urządzenie dysponuje mocą 85W na kanał przy wysterowaniu wszystkich dziewięciu kanałów. Jest to więc bardzo wydajny prądowo amplituner kina domowego, który mogę polecić nawet do systemów z kolumnami wyższej klasy.

Kanadyjski producent dołożył wszelkich starań, aby ten amplituner AV był uniwersalny i sprawdził się także w odtwarzaniu muzyki. NAD T778 obsługuje więc funkcje sieciowe, a więc odtwarza dźwięk z najpopularniejszych serwisów streamingowych, czyli Spotify, Tidal i Deezer. Amplituner obsługuje też radio internetowe. Jako jeden z nielicznych amplitunerów AV oferuje też natywne wsparcie formatu MQA.

Muszę przyznać, że NAD T778 wyróżnia się także bardzo dobrą jakość dźwięku w trybie stereo. Brzmienie ma szeroką scenę, jest dynamiczne i energetyczne zarazem. Słychać to zwłaszcza w rockowych kawałkach. Dźwięk ma siłę i precyzję, co sprawia, że po prostu przyjemnie słuchać się muzyki.  Jest to bardzo uniwersalny sprzęt, który sprawdzi się zarówno do oglądania filmów, jak i odtwarzania muzyki. Ten amplituner kina domowego mogę więc z czystym sumieniem polecić nawet wymagającym użytkownikom.

Tylna ścianka zawiera niezwykle liczną gamę złącz, które pozwalają na różne możliwości podłączeniowe sprzętu. Najważniejsze są oczywiście złącza HDMI, które pozwalają na przesyłanie dźwięku i obrazu z zewnętrznego źródła, np. odtwarzacza Blu-ray, natomiast wyjścia służą do podłączenia telewizora lub projektora. Jak już wspomniałem, NAD T778 z powodzeniem może być wykorzystywany także do słuchania muzyki. Producent zastosował więc także złącza analogowe, w tym wejście phono, pozwalające na podłączenie gramofonu. Złącza cyfrowe audio obejmują dwa wejścia optyczne i dwa koaksjalne. NAD, podobnie jak w innych urządzeniach, pozostawił slot MDC, dzięki której można będzie w przyszłości rozszerzyć funkcjonalność tego urządzenia.

NAD T 778

Czy wśród tych zachwytów wobec NAD-a T778 znajdzie się miejsce na narzekanie? Moim zdaniem drobnym minusem jest jedynie brak pełnej wersji systemu Dirac Live, służącego do kalibracji. Będzie ona przydatna, jeśli dźwięk zamierzasz odtwarzać w pomieszczeniu, którego akustyka daleka jest od ideału. Pełną licencję można jednak dokupić na oficjalnej stronie producenta.

W tym opisie nie wymieniłem oczywiście wszystkich funkcji i możliwość NAD-a T778. Zapewniam jednak, że nawet wymagający miłośnicy kina docenią jakość i funkcjonalność tego modelu, a przede wszystkim wysokie walory brzmieniowe. Sporo grono moich Klientów, którzy chcieli stworzyć nowoczesny i funkcjonalny zestaw kina domowego, zdecydowało się właśnie na ten amplituner AV.

Yamaha RX-A8A

Yamaha RX-A8A to topowy amplituner AV japońskiego producenta. Ten model wykorzystuje wiele innowacji technologicznych, które pozwoliły stworzyć bezkompromisowy, hi-endowy sprzęt do kina domowego. Producent wykorzystał najwyższej jakości komponenty w torze sygnałowym, dlatego parametry sygnału są naprawdę imponujące. Warto poznać, co potrafi amplituner kina domowego Yamaha RX-A8A.

Przede wszystkim chcę podkreślić, że jest to amplituner kina domowego obsługujący konfigurację 11.2. Pozwala to stworzyć niezwykle rozbudowany system kina domowego z Dolby Atmos, czyli konfigurację 7.1.4 lub 7.2.4 Tak rozbudowany system wielokanałowy z odpowiednio dobranymi kolumnami głośnikowymi oferuje wrażenia dźwiękowe na najwyższym poziomie.

Yamaha RX-A8A

Choć Yamaha oficjalnie nie podaje klasy pracy końcówek mocy, na podstawie rozmiarów transformatora i zastosowanych układów można wywnioskować, że jest to klasa AB. Stanowi to zatem kolejne potwierdzenie, że japoński producent nie zamierzał oszczędzać na topowym modelu. Wydajne końcówki mocy w połączeniu z pokaźnym bankiem kondensatorów zapewniają odpowiednią wydajność prądową tego flagowego amplitunera kina. Aby jednak w pełni wykorzystać potencjał takiego zestawu, warto stworzyć zestaw z odpowiednio dobranymi kolumnami. 

Amplituner kina Yamaha RX-A8A odtwarzacz oczywiście serwisy streamingowe, radio internetowe, czy muzykę z lokalnego dysku twardego. Jest też kompatybilny z systemem multiroom MusicCast. Są to jednak funkcje stosowane także w innych modelach. Jak na topowy model przystało, Yamaha RX-A8A zyskała kilka funkcji, których nie znajdziemy w innych modelach. Warto wymienić przede wszystkim obsługę Auro 3D, czy też zaawansowany system korekcji akustyki YPAO™ R.S.C., który dzięki wielopunktowym pomiarom niezwykle precyzyjnie dopasowuje charakter dźwięku do akustyki pomieszczenia. Topowy model wyposażono w czterordzeniowy procesor o znacznie wyższej mocy obliczeniowej w stosunku do innych modeli, co gwarantuje płynność działania wszystkich funkcji.

Oprócz złącz stosowanych w większości amplitunerów AV, Yamaha RX-A8A wyposażona została także w wejście kompozytowe i komponentowe. Może to trochę dziwić, obecnie są one praktycznie nieużywane. Znacznie bardziej przydatne będą zbalansowane wyjścia, które pozwolą na podłączenie wielokanałowego wzmacniacza AV.

Topowy amplituner Yamaha z serii Aventage stanowi prawdziwe osiągniecie pod względem jakości wykonania, wydajności i funkcjonalności. Warto jednak pamiętać, że producent zapewni o ciągłych aktualizacjach, które zapobiegają starzeniu technologicznemu sprzętu.

Co jest potrzebne do Dolby Atmos?

Aby cieszyć się dźwiękiem obiektowym Dolby Atmos, niezbędny jest system kina domowego. „Sercem” każdego zestawu jest oczywiście amplituner kina domowego zdolny do dekodowania Dolby Atmos – rekomendowane modele i ich specyfikę już omówiłem. Kolejnym elementem systemu są oczywiście głośniki kina domowego. Trzeba przyznać, że oferta producentów jest naprawdę szeroka, a wybór konkretnej konfiguracji zależy oczywiście od koncepcji użytkownika. Najczęściej wybierane są systemy z kolumnami głośnikowymi jako kanały frontowe i surround. Jako „fronty”, czyli kolumny ustawiane obok TV mogą być dobrane zarówno głośniki podstawkowe, jak i podłogowe. To właśnie te kanały mają duży wpływ na jakość dźwięku.

Kanały surround, czyli te ustawiane z tyłu, a w konfiguracjach z większą ilością głośników także z boku, stanowią najczęściej kolumny podstawkowe. Odpowiadają one za efekty przestrzenne.  W systemach Dolby Atmos niezbędne są także głośniki Dolby Atmos. Te kanały mogą być odtwarzane przez głośniki sufitowe, emitując dźwięk z góry. Niektórzy producenci oferują kolumny, które można dodatkowo wyposażyć w tzw. moduły Dolby Atmos. W praktyce są to dodatkowe głośniki, zakładane na górną część kolumny. W takim rozwiązaniu dźwięk emitowany jest do góry, a następnie fale dźwiękowe odbijają się od sufitu. Trzeba jednak zaznaczyć, że tylko niektórzy producenci oferują taką opcję w swoich kolumnach, stąd mniejsza popularność wspomnianego rozwiązania. Użytkownicy mogą jako głośniki Dolby Atmos wybrać kolumny podstawkowe, umieszczając je w górnej części pomieszczenia.

Yamaha RX-A8A

Inną możliwością jest stworzenie kina domowego składającego się z głośników sufitowych. Wówczas wszystkie kanały tworzą głośniki instalacyjne, umieszczone w suficie podwieszanym. Z praktyki wiem, że w takich systemach zastosowanie wydajnego subwoofera (lub subwooferów) jest wręcz niezbędne, aby zapewnić optymalne przetwarzanie niskich tonów. Koszt takiego systemu jest niższy w stosunku do głośników podstawkowych i podłogowych, lecz pamiętaj, że zastosowanie wyłącznie głośników sufitowych zapewni nieco mniejszą przestrzenność i dynamikę dźwięku.

Warto pamiętać, że nieodłącznym elementem systemu kina domowego Dolby Atmos są także kable głośnikowe i interkonekty. Wszystkie komponenty należy poprawnie podłączyć, używając odpowiedniego okablowania. Zawsze o tym przypominam, ponieważ w części systemów okablowanie należy dobrać i zamontować jeszcze na etapie prac wykończeniowych. Jest to ważne zwłaszcza wtedy, gdy zdecydujesz się na projektor i montaż głośników sufitowych lub ściennych. Mam jednak dobrą wiadomość – nie musisz wszystkiego planować samemu. Warto skontaktować się z naszymi specjalistami, gdy planujesz system Dolby Atmos. Pomożemy dobrać odpowiedni amplituner AV z Dolby Atmos, głośniki, a także zaproponujemy konfigurację systemu optymalną do Twoich potrzeb.

Najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Czy Dolby Atmos jest dobry?

Kino domowe Dolby Atmos oferuje znacznie lepsze efekty przestrzenne. Dźwięk dobiega do słuchacza nie tylko z głośników zlokalizowanych na wysokości uszu, lecz także z góry. Dzięki temu podczas seansu filmowego możesz poczuć trójwymiarowe brzmienie, które sprawia, że odczuwanie emocji i realizm dźwięku jest jeszcze wyższy. Dlatego Dolby Atmos to bardzo dobre i nowoczesne rozwiązanie, które polecam wszystkim.

Co lepsze Dolby Atmos czy Dolby Digital Plus?

Zacznę od tego, że Dolby Digital Plus jest jednym z najstarszych formatów dźwięku przestrzennego. Powstał on już kilkanaście lat temu i oferował dźwięk przestrzenny 7.1. Na tamte czasy jego możliwości były wystarczające. Dolby Atmos jest znacznie nowocześniejszym kodekiem, który oferuje dźwięk trójwymiarowy. Dolby Atmos daje więc zdecydowanie większe możliwości, które pozwalają osiągnąć zdecydowanie bardziej wciągający i angażujący dźwięk w kinie domowym.

Jak włączyć Dolby Atmos w Netflix?

Zacznę od tego, że Netflix obsługuje Dolby Atmos jedynie w najwyższym pakiecie, w którym filmy oferowane są w rozdzielczości 4K Ultra HD. W tym pakiecie część filmów ma dźwięk zapisany właśnie w tym formacie. Wystarczy więc w opisie filmu sprawdzić, czy oferuje dźwięk Dolby Atmos. Przypomnę także, że aby usłyszeć trójwymiarowy dźwięk, niezbędne jest posiadanie kina domowego lub soundbara obsługującego Dolby Atmos.

Yamaha RX-V6A

Podsumowanie

Technologia dźwięku przestrzennego Dolby Atmos stała się popularna w kinie domowym i jest obsługiwana przez amplitunery kina domowego dostępne dla szerokiego grona odbiorców. Radzę jednak, aby przed zakupem konkretnego modelu sprecyzować swoje oczekiwania dotyczące konfiguracji systemu, w tym ilości głośników i ich typu. Pozwoli to wybrać odpowiedni amplituner AV, który będzie dopasowany do Twoich oczekiwań.

Jeśli zastanawiasz się, jaki amplituner kina domowego z Dolby Atmos wybrać, zachęcam Cię do kontaktu z wybranym salonem Top Hi-Fi & Video Design. Nasi specjaliści zaprezentują Ci sprzęt oraz zorganizują odsłuch, co pomoże podjąć właściwą decyzję.Poprzedni
Powrót do aktualności
Następny

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: