Poprzedni
Następny

Co to jest DAC? Czy ja go potrzebuję?

Średnia ocen: 4.9
(22 ocen) 7 komentarzy

Przetwornik C/A, określany również mianem DAC (z ang. Digital to Analog Converter), tylko pozornie wydaje się czymś nowym na rynku audio. Pierwsze przetworniki C/A audio w sprzęcie komercyjnym pojawiły się wraz z opracowaniem standardu Compact Disc w 1982. Wtedy zaistniała potrzeba przetwarzania cyfrowego sygnału na analogowy, dlatego też projektanci firmy Phillips opracowali układ TDA1540 – pierwszy przetwornik C/A dla urządzeń audio. Posiadał on rozdzielczość 14 bitów, podczas gdy standard Red Book (Compact Disc) określa rozdzielczość 16 bitów. Stało się tak przez dołączenie Sony do firmy Phillips już w trakcie projektowania tego układu. Przetworniki TDA1540 korzystały ze specjalnego układu przetwarzającego sygnał cyfrowy i dzięki jego pomocy udało się uzyskać z nich osiągi tożsame z rozdzielczością 16 bitów. Pierwszym prawdziwym 16 bitowym przetwornikiem C/A był kolejny układ wyprodukowany przez Phillips TDA1541. Do dziś jest on darzony dużą sympatią przez wielu melomanów i audiofilów. Od tamtej pory ilość komercyjnie dostępnych przetworników stale rośnie, a kolejne firmy dołączają do tego rynku. Czym dokładnie jest DAC?

Ten krótki wstęp historyczny pokazuje, że DAC – jako element odtwarzacza CD – jest z nami już od ponad 35 lat. Dopiero w latach 2000-2010 zaczęły szerzej pojawiać się samodzielne, komercyjne przetworniki C/A, które do tej pory były bardzo rzadkie i drogie. Zostało to spowodowane wprowadzeniem dużej ilości urządzeń z wyjściami cyfrowymi: komputerów, telewizorów, konsol. Pojawiła się wówczas potrzeba uzyskania dobrej jakości dźwięku z tych różnorodnych źródeł cyfrowych. Był to również czas, kiedy zaczęło, choć nieśmiało, powstawać pojęcie PC Audio, które wykwitło w obecnym dziesięcioleciu.

Pathos Converto Mk2

Pathos Converto Mk2 to DAC przeznaczony głównie do użytku z wysokiej klasy słuchawkami lub jako źródło w systemie stereo. Wyposażono go w wejście USB, optyczne cyfrowe oraz wyjścia RCA i XLR.

Co w trawie piszczy?

Od strony konstrukcyjnej DAC jest urządzeniem lub układem elektronicznym, który zamienia sygnał cyfrowy na sygnał analogowy. Co jest tak ważne w przetworniku C/A jako urządzeniu? Podstawą jest oczywiście układ scalony, który odpowiada za konwersję sygnału. Co ciekawe, niektóre płytki drukowane dla przetworników C/A potrafią mieć cztery i więcej warstw!

Obecnie na rynku dostępne są układy DAC kilku firm: Crystal Semiconductor, Wolfson, Texas Instruments, Analog Devices, Asahi Kasei, a także tak ostatnio popularnej ESS. Każda z nich produkuje układy bardzo wysokiej jakości. Mimo wszystko, nie tylko sam układ scalony decyduje o brzmieniu urządzenia. Równie istotne są tory analogowy i cyfrowy. Możemy mieć najlepszy przetwornik, ale poprzez złą aplikację możemy zmarnować cały jego potencjał. To tutaj właśnie jest pole do popisu dla projektantów. Projektowanie DAC-a to wyjątkowo trudne zadanie, ponieważ spotykają się w nim dwa rodzaje sygnałów: cyfrowy i analogowy. Wymaga to od inżyniera wyjątkowej wiedzy i doświadczenia.

Jak wiadomo, odtwarzacze CD (z wyjątkiem dedykowanych transportów CD), czy też komputery, mają wbudowane wyjścia analogowe. Tutaj właśnie pojawia się całe clou tego artykułu. Otóż DAC DAC-owi nierówny. Jakość dźwięku ze źródła cyfrowego zależy w ogromnym stopniu od zastosowanego przetwornika i jego implementacji.

Yamaha CD-S3000 modul

W pełni symetryczny, dyskretny stopień analogowy i przetwornik C/A w odtwarzaczu Yamaha CD-S3000. Uwagę zwraca wyraźny podział funkcjonalny modułu i bardzo solidny zasilacz, godny rozsądnie wycenionego wzmacniacza zintegrowanego.

Komu polecamy przetworniki C/A:

 • Osobom chcącym poprawić brzmienie istniejącego zestawu audio – wysokiej klasy przetwornik C/A w połączeniu z np. odtwarzaczem CD może bez problemu podnieść jakość brzmienia systemu o klasę wyżej.
 • Tym, którzy budują swój system od zera – dobry DAC sprawdza się doskonale jako główne źródło systemu.
 • Systemy PC Audio – podstawą takich systemów są przetworniki C/A z wejściem USB, często wykorzystywane są także moduły DAC z wyjściem słuchawkowym.

Audioquest DragonFly Red

Nikt nie mówi, że zewnętrzny przetwornik C/A  znajdzie zastosowanie tylko w domowym zaciszu. Audioquest DragonFly Red to niewielki DAC, który można wykorzystać do poprawy brzmienia smartfona albo tabletu używanych w pracy lub podczas podróży.

Podsumowanie

Przetworniki C/A są niezbędne w przypadku każdego rodzaju cyfrowego audio. Zgodnie z nazwą zamieniają one sygnał cyfrowy na analogowy.  Można je znaleźć w telefonach komórkowych, komputerach, odtwarzaczach CD i wszędzie tam, gdzie zajdzie taka potrzeba. Są to urządzenia bardzo skomplikowane, naturalne więc, że są przetworniki lepsze i gorsze. Dlatego właśnie należy zastanowić się, czy nie warto zainwestować w oddzielne urządzenie tego typu. Dobry DAC może okazać się ogromnym krokiem naprzód w stosunku do modułu wbudowanego w odtwarzacz CD, a nawet początkiem nowego systemu, np. PC Audio. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat przetworników C/A to nasi eksperci polecają:

Poprzedni
Powrót do aktualności
Następny
4.9
Ocena:
Średnia ocen: 4.9

(22 ocen)

Polecane

 1. Supercena
  CD-S3000

  CD-S3000

  Yamaha
  Odtwarzacze CD / SACD
  Już od 14 999 zł Normalna cena 19 999 zł
 2. Supercena Bestseller
  DragonFly Red

  DragonFly Red

  Audioquest
  Wzmacniacze słuchawkowe
  Cena promocyjna 649 zł Normalna cena 920 zł

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: