Poprzedni
Następny

Słuchawki bezprzewodowe w domu – jak wysłać do nich dźwięk z naszego systemu audio?

Średnia ocen: 4.9
(20 ocen) 8 komentarzy

SAVA 1001

Słuchawki Bluetooth stają się coraz popularniejsze, i nic dziwnego. Plączące się przewody i wtyczki, których nie należy zginać, zdecydowanie przeważają szalę na korzyść urządzeń bezprzewodowych. Ma to znaczenie szczególnie poza domem, gdy słuchawki kablowe wraz z przewodem musimy gdzieś chować i potem znów go rozplątywać. Słuchawki Bluetooth są prostsze w obsłudze i nie wymagają każdorazowego podłączania i odłączania od źródła dźwięku.

Źródłem dla słuchawek Bluetooth jest najczęściej nasz smartfon, czasem dedykowany odtwarzacz muzyczny – najczęściej przenośny. Czy można jednak używać słuchawek bezprzewodowych w domu tak jak kablowych, czyli do oglądania telewizji lub kina domowego albo korzystając z systemu audio? Dzięki nowoczesnej technologii – jak najbardziej. Z pomocą przychodzą tutaj dwa rodzaje rozwiązań, dostępne w zależności od sprzętu i możliwe do zastosowania praktycznie do każdego rodzaju zestawu audio lub TV.

Wyjście Bluetooth wbudowane w urządzenie

Niektórzy producenci wychodząc naprzeciw  powyższym oczekiwaniom postanowili wbudować w swoje urządzenia tzw. wyjście Bluetooth (Bluetooth Output).  Dzięki temu urządzenia wychodzą z fabryki od razu z możliwością wygodnego, bezprzewodowego wysyłania dźwięku na słuchawki. Na pewno warto rozważyć przy zakupie nowego zestawu audio lub video czy dany sprzęt posiada tę funkcję.

Temat najlepiej zobrazować może przykład marki Yamaha – każde urządzenie z serii Yamaha MusicCast (a jest ich kilkadziesiąt) wyposażone jest właśnie w wyjście Bluetooth. Możemy więc z naszego  urządzenia  – niezależnie od tego czy mówimy o gramofonie, zestawie stereo, kina domowego czy soundbarze -  wysłać dźwięk na bezprzewodowe słuchawki. Obsługa jest banalnie prosta – wystarczy zainstalować w telefonie aplikację MusicCast Controller, której ekran pokaże wszystkie możliwe źródła dźwięku. Wszystkim można z tego poziomu bezproblemowo zarządzać.

MusicCast

Czym jest transmiter Bluetooth?

Drugie i bardzo uniwersalne rozwiązanie to zewnętrzny transmiter Bluetooth. To mały sprzęt, który podłączamy do naszego zestawu audio, dzięki czemu można sparować z nim słuchawki bezprzewodowe i delektować się dźwiękiem bez potrzeby używania kabla. Niektóre transmitery podłączymy do naszego sprzętu analogowo (np. z wyjścia AUX naszego wzmacniacza za pomocą popularnych cinchów lub jacka), a inne oferują także możliwość połączenia cyfrowego (np. przewodem optycznym jeśli posiadamy cyfrowe wyjście w naszym sprzęcie audio bądź telewizorze). W zależności od modelu transmitera podłączyć można nawet więcej niż jedną parę słuchawek. Nie będzie już potrzeby wymiany doskonałego, choć wyprodukowanego kilka lat temu sprzętu AV – dzięki prostemu urządzeniu sprawimy, że wszystkie nasze urządzenia będą kompatybilne, a my będziemy mogli słuchać muzyki na bezprzewodowych słuchawkach również w domu – z tradycyjnych źródeł dźwięku np. płyty CD.

W salonach Top Hi-Fi & Video Design można już pomału wypatrywać jednego z popularnych i nowoczesnych transmiterów – modelu SAVA 1001 firmy Vogel’s. Ten adapter wykorzystuje Bluetooth do przesyłania dźwięku z telewizora lub smartfonu do słuchawek lub sprzętu audio. Jest odpowiedni do stosowania zarówno dla wejść cyfrowych i analogowych. Pozwala także – jak większość nowoczesnych transmiterów – na zapisanie w jego pamięci do ośmiu urządzeń oraz podłączenia dwóch par słuchawek. Zasięg też jest niezły – swobodnie można korzystać z słuchawek w promieniu 15 metrów od urządzenia.

bluetooth

Nie tylko słuchawki!

Transmiter Bluetooth lub wbudowane w urządzenie wyjście Bluetooth umożliwiają wysyłanie dźwięku nie tylko do bezprzewodowych słuchawek, ale każdego dowolnego urządzenia wyposażonego w Bluetooth np. przenośnego głośnika Bluetooth. W ten sposób możemy uzyskać namiastkę systemu multiroom np. wysyłając dźwięk z TV do głośnika Bluetooth w kuchni – o ile tylko kuchnia nie jest bardzo oddalona od salonu, ponieważ ograniczeniem w przypadku urządzeń Bluetooth będzie zawsze odległość między nadajnikiem a odbiornikiem.  

Podsumowanie

Jeśli zatem zastanawiamy się nad tym, jak wykorzystać słuchawki bezprzewodowe czy głośniki w warunkach domowych i w połączeniu z posiadanym sprzętem, to właśnie Bluetooth – czy to w postaci transmitera czy wbudowany w sprzęt – jest idealnym rozwiązaniem, pozwalającym na swobodę korzystania z urządzeń audio i zestawu kina domowego w pojedynkę lub wspólnie z drugą osobą.

 

Poprzedni
Powrót do strefy wiedzy
Następny
4.9
Ocena:
Średnia ocen: 4.9

(20 ocen)

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: