Poprzedni
Następny

ELAC ConneX – test, recenzja Top Hi-Fi. Zmieścisz je niemal wszędzie

Głośniki aktywne dzięki swojej konstrukcji zyskały popularność w studiach nagraniowych na całym świecie. Kompaktowe rozmiary oszczędzają przestrzeń dookoła stołu masteringowego, ułatwiając pracę producentom muzycznym. Precyzja brzmienia umożliwiła z kolei wydobycie emocji artysty i uzyskanie świetnej jakości nagrania. Ale czy chociaż niektóre z tych zalet mogą być przydatne nam – odbiorcom muzyki w domowym zaciszu? Połączenie niewielkich rozmiarów oraz dobrego brzmienia dało efekt w postaci niedawno zaprezentowanych kolumn podstawkowych marki ELAC – modelu ConneX. To kolumny aktywne, które nie potrzebują dodatkowego zewnętrznego wzmacniacza. Sprawdziliśmy ich możliwości i zapraszamy do lektury tej recenzji.

Spis treści: ELAC ConneX – recenzja Top Hi-Fi:

 1. ELAC ConneX – kluczowe cechy techniczne

 2. ELAC ConneX – wygląd i konstrukcja głośnika

 3. Złącza i możliwości połączeniowe

 4. Wrażenia odsłuchowe

 5. ELAC ConneX – dla kogo?

 6. Podsumowanie

Kolumny aktywne Bluetooth Elac ConneX

ELAC ConneX – kluczowe cechy techniczne

 • podstawkowe kolumny aktywne – spotkanie formy z funkcjonalnością

 • kompaktowe rozmiary w połączeniu z dopracowanym designem tworzą kolumny o szerokim zastosowaniu

 • wiele dostępnych złączy cyfrowych oraz analogowych umożliwia odtwarzanie muzyki i filmów w różnych rodzajach systemów audio – od korzystania z telefonu jako źródła aż po element kina domowego

 • moduł Bluetooth ze wsparciem wysokiej jakości kodeka aptX do odtwarzania muzyki wprost ze smartfona lub tabletu – wystarczy podłączyć zasilanie i kabel głośnikowy łączący kolumny

 • wbudowany DAC i układ wzmacniacza o mocy 50 watów dla dynamicznego brzmienia

 • możliwość użycia gramofonu jako źródła, dzięki wejściu phono

Kolumny ELAC ConneX mają szerokie pasmo przenoszenia

ELAC ConneX – wygląd i konstrukcja głośnika

Na pierwszy rzut oka nowy model niemieckiej marki wygląda jak kolejne zgrabne kolumny podstawkowe, stworzone typowo do domowego środowiska. To rzeczywiście ich główne zastosowanie, ale różni je wnętrze. ConneX to głośniki aktywne, a więc poza przetwornikami dynamicznymi wewnątrz umieszczono wszystko, co je „napędza”, zatem nie potrzebują dodatkowego wzmacniacza. Taka forma niesie ze sobą sporo plusów użytkowych, o których powiemy więcej w dalszej części tekstu.

Z zewnątrz te kolumny aktywne prezentują się jak klasyczny ELAC – minimalistyczna forma bez zbędnych ozdobników skupia się na jakości wykonania i uzyskaniu możliwie uniwersalnego wyglądu. Eleganckie wykonanie obu przetworników – wysokotonowego 3/4 cala oraz 4,5 calowej membrany nisko-średniotonowej – powoduje, że głośniki dobrze prezentują się bez maskownic. Jeśli jednak chcemy je zostawić, są domyślnie zamocowane do frontowego panelu przy pomocy czterech trzpieni.

Dopracowany design widać też w spasowaniu elementów. ELAC od dawna przyzwyczaił swoich klientów do bezbłędnego montażu w każdym modelu bez względu na segment cenowy. ConneX DCB41 kontynuują ten pozytywny trend.

Dla polepszenia dynamiki basu, kolumny wyposażono w port bass reflex gustownie schowany z tyłu w formie prostokątnego wycięcia przy górnej krawędzi obudowy. Rozwiązanie to spełnia swoje zadanie, a jednocześnie nie widzimy żadnych dodatkowych otworów, co wielu osobom zapewne przypadnie do gustu.

ELAC ConneX, mimo że wyglądają jak kolumny pasywne, mają wbudowany wzmacniacz

Proste i przemyślane wzornictwo może się podobać. Niemiecki producent tworzy kolumny, które łatwo dopasować do wnętrz o różnym wystroju. Dodatkowo pomaga w tym dostępność dwóch wariantów kolorystycznych – czarnego lub ciemnego orzecha. W obu przypadkach wykończenie to matowa okleina z teksturą drewna, maskująca odciski palców czy potencjalnie gromadzący się kurz. Całościowo ConneX DCB4 to udana wizualnie, ergonomiczna konstrukcja.

Głośniki aktywne ELAC ConneX – złącza i możliwości połączeniowe

O ile frontowa ścianka obudowy wygląda dość klasycznie, tak tylny panel prezentuje wszystkie różnice między standardowymi, a aktywnymi głośnikami. Testowany model działa na zasadzie, gdzie jedna z dwóch kolumn pełni rolę jednostki „master”. Mieszczą się w niej wszystkie komponenty niezbędne do działania w parze. Aluminiowy tylny panel zawiera szereg gniazd wejściowych oraz wyjściowych, a wszystko rozmieszczono ergonomicznie. Wbudowany przetwornik C/A umożliwia odtwarzanie wprost z komputera lub innych urządzeń elektronicznych – do wyboru jest klasyczne USB typu B i wejście optyczne.

Ten model ELACa podłączymy również do telewizora bezpośrednio, dzięki złączu HDMI z funkcjonalnością ARC. Po analogowej stronie znajdziemy wejście na gramofon zrealizowane gniazdami RCA, dedykowane wyjście subwoofera oraz dodatkowy port uziemiający. Wszystko to umożliwia rozbudowę systemu audio w przyszłości o dodatkowe elementy usprawniające obsługę lub poprawiające jakość brzmienia. Precyzyjna regulacja głośności może się odbywać w dwóch miejscach oddzielnie – pokrętłem na tylnym panelu głównego głośnika oraz na przykład w smartfonie czy komputerze.

jakość audio z tych kolumn aktywnych może zwracać uwagę nawet najbardziej wybrednych melomanów

Dla tych, którzy nie posiadają gramofonu lub innego rodzaju źródła sygnału inżynierowie ELACa przewidzieli moduł Bluetooth. Obsługuje on popularny kodek aptX gwarantujący wysoką dynamikę dźwięku i stabilne połączenie. Podczas testów kolumny sprawdzały się bardzo dobrze w tym trybie połączenia. Oddalenie się ze smartfonem do drugiego pomieszczenia nie przerywało odtwarzania, co jest oczekiwane od standardu Bluetooth. Zasięg jest stabilny do około 10 metrów, a pierwsze parowanie tabletu czy telefonu trwa około 20 sekund. Do użytkowania nie potrzeba żadnej dodatkowej aplikacji dedykowanej głośnikom, co przyśpiesza początkową konfigurację.

Jak widać, wszechstronność jest wpisana w testowany model. ConneX zapewniają dobry balans między prostotą obsługi, a możliwościami podłączenia różnych źródeł sygnału. Dostępne gniazda pozwalają użyć głośników w kompaktowym systemie audio z gramofonem, przy komputerze wykorzystując wbudowany DAC, lub nawet jako element systemu kina domowego dzięki złączu HDMI. Inżynierowie ELACa stworzyli bardzo funkcjonalne aktywne głośniki podstawkowe, które zajmują niewiele miejsca.

Wrażenia odsłuchowe

Uniwersalność zastosowań modelu ConneX jest wynikiem połączenia dwóch cech – rozbudowanej łączności oraz brzmienia. To drugie prezentuje równie wysoki poziom, co możliwości połączeniowe. Jedne z najmniejszych kolumn w ofercie niemieckiej marki pozytywnie zaskoczyły nas w trakcie testów. Jakie zatem brzmienie oferują?

Całościowo ConneX DCB41 charakteryzuje energiczny i muzykalny profil dźwiękowy. Tonacja została skupiona wokół dołu i średnicy pasma. W efekcie brzmienie jest dynamiczne, urozmaicone barwowo oraz bogate w szczegóły. Muzykalność to aspekt dźwięku, za który łatwo polubić ten model.

Duży wpływ na charakter brzmienia mają niskie tony. Bas płynący z 4,5-calowego przetwornika jest dynamiczny, tworząc mocny zarys podstawy dźwiękowej. Dolne pasmo brzmi przejrzyście i czysto od najniższych rejestrów, co w kompaktowych głośnikach nie jest wcale standardem. ConneX prezentują zaskakujący poziom jakościowy, jeśli chodzi o bas. Jest go dużo w porównaniu do gabarytów obudowy, ale też czuć jego jakość i kontrolowany sposób prezentacji. W muzyce elektronicznej czy dynamicznych momentach gatunków takich jak jazz lub rock, niskie tony pozostają na swoim miejscu, nie przysłaniając tego co dzieje się w warstwie wokalnej oraz instrumentach.

Gdyby stworzyć ranking kolumn aktywnych, model ELAC ConneX byłby w nim bardzo wysoko.

Środkowe pasmo to umiejętne połączenie rozdzielczości z gładką, lekko ocieploną barwą. Wokale brzmią naturalnie i czysto, słyszalnie wysuwając się na pierwszy plan, gdy tylko występują w utworze. Bliska prezentacja średnicy naturalnie poprawia odczuwalny poziom detali. Dzięki temu nawet dobrze znany albumy świetnie słucha się kolejny raz, bo ConneX klarownie pokazują nie tylko pierwszą warstwę, ale także delikatniejsze dźwięki i niuanse utworów. Z uwagi na te cechy można pokusić się o zastosowanie tego modelu jako pierwsze monitory pomocne przy nagrywaniu własnej muzyki. Kolumny umieszczone w bliskim polu od uszu są szczególnie precyzyjne, a realistycznie brzmiąca średnica ułatwia wyłapanie niewielkich różnic w dźwiękach. Jako głośniki do konsumowania treści, inżynierowie ELAC również wykonali kawał dobrej roboty. ConneX oferują przyjemne w odbiorze brzmienie, któremu jednocześnie nie brakuje precyzji.

Wyrazistość wokali oraz moc basu bardzo dobrze równoważy górne pasmo. Podobnie jak inne modele należące do serii Carina, testowane kolumny charakteryzują się gładkimi, lekko ocieplonymi wysokimi tonami. Ich brzmienie cały czas trzyma się w ryzach, nie mając jednocześnie nic wspólnego ze „zdławionym” graniem. Choć wysokotonowa kopułka z bawełnianą membraną głównie relaksuje słuchacza, tak potrafi prezentować wyrazistość i przestrzenność.

Góra utrzymuje w brzmieniu optymalną ilość „oddechu”, co przekłada się na jakość sceny dźwiękową. Jak na swoje gabaryty, ConneX po raz kolejny imponują – pojedyncze dźwięki na dalszych warstwach wyraźnie „opuszczają” obrys kolumn, wybrzmiewając z naturalną przestrzennością. Cecha ta jest odczuwalna, nawet jeśli będziemy używać głośników głownie w bliskim polu (około 2 metrów od głowy). Łagodna tonacja przez większość czasu sprawia, że całościowa barwa brzmienia jest relaksująca i gładka. ELAC nie raz pokazał, że potrafi stworzyć kolumny do długich, odprężających odsłuchów bez większego skupiania się na detalach dźwięku. ConneX z całą pewnością do nich należy.

Głośnik niskotonowy, a właściwie nisko-średnitonowy ukryty jest pod transparetną akustycznie maskownicą

Kolumny aktywne ELAC ConneX – dla kogo?

Głośniki aktywne ze względu na swoją konstrukcję mogą zostać użyte do różnego rodzaju zastosowań – od standardowego słuchania, aż po produkcję nagrań. Nie inaczej jest z testowanym modelem. ELAC ConneX może być dobrym wyborem dla kogoś, kto buduje pierwszy system audio i szuka w nim prostoty użytkowania. Monitory aktywne spełniają to zadanie z nawiązką, bo wystarczy podłączyć zasilanie, a następnie skorzystać z modułu Bluetooth czy wbudowanego przetwornika C/A. Do obu z tych metod odtwarzania nie są potrzebne dodatkowe urządzenia poza smartfonem lub zewnętrzne oprogramowanie. Wszystko działa na prostej zasadzie „plug and play”.

Znacznym atutem tego modelu ELACa są niemalże miniaturowe wymiary. ConneX zmieszczą się nawet na małym biurku czy niewielkiej półce, co ułatwia wpasowanie ich nawet do małego pomieszczenia. Jeśli zaczynasz przygodę z dobrym brzmieniem lub nagrywasz muzykę, a twoja przestrzeń jest ograniczona, warto wtedy przyjrzeć się głośnikom aktywnym takim jak ten model.

Ciekawym zastosowaniem jest też użycie głośników jako element systemu kina domowego. Gniazdo HDMI z kanałem zwrotnym ARC umożliwia podłączenie do telewizora, podnosząc tym samym jakość brzmienia podczas oglądania filmów. Z czasem można do tego dołączyć oddzielny subwoofer, który dodatkowo pogłębia dynamikę dźwięku.

Nowoczesne głośniki aktywne takie jak ConneX mogą być ciekawym rozwiązaniem nie tylko dla osób z całkowicie cyfrową biblioteką muzyki. Jeśli obok streamingu i plików cyfrowych posiadasz kolekcję płyt winylowych, ELAC wyposażył ten model w wejście gramofonowe. Odtwarzacz „czarnych krążków” podłączymy do głośników bez użycia przedwzmacniacza, co dodatkowo upraszcza konfigurację oraz ilość niezbędnego sprzętu.

Podsumowanie

ELAC korzysta z przeszło 90 lat doświadczenia w projektowaniu kolumn głośnikowych o różnej formie. Co więcej, inżynierowie niemieckiej marki są zdolni przenieść część dźwiękowego „DNA” również do przystępnych cenowo modeli. Na tym założeniu powstał model ConneX, dodając oprócz naturalnego brzmienia szeroką funkcjonalność.

Czy ELAC ConneX to najlepsze kolumny aktywne?

Możliwości połączeniowe i prostota obsługi to główne atuty nowych aktywnych kolumn marki ELAC. Łatwo docenić też ich kompaktowe rozmiary oraz wszechstronność zastosowań. Jeśli tworzysz swój pierwszy system domowego audio, warto przyjrzeć się bliżej modeli ConneX.

Rynek bezprzewodowego sprzętu audio wciąż się rozwija. Jeśli poszukujesz nowych głośników i chcesz się pozbyć kabli, zachęcamy do zapoznania się z pozostałą częścią naszej oferty. Po nowości oraz wiedzę na temat sprzętu grającego zapraszamy również do Strefy Wiedzy pełnej porównań, rankingów i testów. W naszych salonach rozmieszczonych na terenie całego kraju przygotowujemy profesjonalne odsłuchy wybranego sprzętu, a także służymy poradami z zakresu dobrego brzmienia. Serdecznie zapraszamy!


Muzyka potrafi pisać najlepsze historie. Usłysz swoją, dzięki Top Hi-Fi & Video Design

Przeczytaj też inne artykuły z obszaru muzyki:

Dowiedz się więcej o sprzęcie audio:Poprzedni
Powrót do aktualności
Następny

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: