Poprzedni
Następny

Kolumny aktywne ELAC ConneX – testy, opinie, recenzje i wideorecenzje

Głośniki aktywne dzięki swojej konstrukcji zyskały popularność w studiach nagraniowych na całym świecie. Kompaktowe rozmiary oszczędzają przestrzeń dookoła stołu masteringowego, ułatwiając pracę producentom muzycznym. Precyzja brzmienia umożliwiła z kolei wydobycie emocji artysty i uzyskanie świetnej jakości nagrania. Ale czy chociaż niektóre z tych zalet mogą być przydatne nam – odbiorcom muzyki w domowym zaciszu? Połączenie niewielkich rozmiarów oraz dobrego brzmienia dało efekt w postaci niedawno zaprezentowanych kolumn podstawkowych marki ELAC – modelu ConneX. To kolumny aktywne, które nie potrzebują dodatkowego zewnętrznego wzmacniacza. Sprawdź recenzje i testy tego modelu. Przygotowaliśmy także jego wideo recenzję. Z artykułu dowiesz się także, gdzie możesz kupić te głośniki aktywne.

Kolumny aktywne ELAC ConneX:

Kolumny aktywne Bluetooth Elac ConneX

ELAC ConneX – recenzja Top Hi-Fi

ELAC ConneX – kluczowe cechy techniczne

  • podstawkowe kolumny aktywne – spotkanie formy z funkcjonalnością

  • kompaktowe rozmiary w połączeniu z dopracowanym designem tworzą kolumny o szerokim zastosowaniu

  • wiele dostępnych złączy cyfrowych oraz analogowych umożliwia odtwarzanie muzyki i filmów w różnych rodzajach systemów audio – od korzystania z telefonu jako źródła aż po element kina domowego

  • moduł Bluetooth ze wsparciem wysokiej jakości kodeka aptX do odtwarzania muzyki wprost ze smartfona lub tabletu – wystarczy podłączyć zasilanie i kabel głośnikowy łączący kolumny

  • wbudowany DAC i układ wzmacniacza o mocy 50 watów dla dynamicznego brzmienia

  • możliwość użycia gramofonu jako źródła, dzięki wejściu phono

ELAC ConneX – wygląd i konstrukcja głośnika

Na pierwszy rzut oka nowy model niemieckiej marki wygląda jak kolejne zgrabne kolumny podstawkowe, stworzone typowo do domowego środowiska. To rzeczywiście ich główne zastosowanie, ale różni je wnętrze. ConneX to głośniki aktywne, a więc poza przetwornikami dynamicznymi wewnątrz umieszczono wszystko, co je „napędza”, zatem nie potrzebują dodatkowego wzmacniacza. Taka forma niesie ze sobą sporo plusów użytkowych, o których powiemy więcej w dalszej części tekstu.

Z zewnątrz te kolumny aktywne prezentują się jak klasyczny ELAC – minimalistyczna forma bez zbędnych ozdobników skupia się na jakości wykonania i uzyskaniu możliwie uniwersalnego wyglądu. Eleganckie wykonanie obu przetworników – wysokotonowego 3/4 cala oraz 4,5 calowej membrany nisko-średniotonowej – powoduje, że głośniki dobrze prezentują się bez maskownic. Jeśli jednak chcemy je zostawić, są domyślnie zamocowane do frontowego panelu przy pomocy czterech trzpieni.

Dopracowany design widać też w spasowaniu elementów. ELAC od dawna przyzwyczaił swoich klientów do bezbłędnego montażu w każdym modelu bez względu na segment cenowy. ConneX DCB41 kontynuują ten pozytywny trend.

Dla polepszenia dynamiki basu, kolumny wyposażono w port bass reflex gustownie schowany z tyłu w formie prostokątnego wycięcia przy górnej krawędzi obudowy. Rozwiązanie to spełnia swoje zadanie, a jednocześnie nie widzimy żadnych dodatkowych otworów, co wielu osobom zapewne przypadnie do gustu.

ELAC ConneX, mimo że wyglądają jak kolumny pasywne, mają wbudowany wzmacniacz

Proste i przemyślane wzornictwo może się podobać. Niemiecki producent tworzy kolumny, które łatwo dopasować do wnętrz o różnym wystroju. Dodatkowo pomaga w tym dostępność dwóch wariantów kolorystycznych – czarnego lub ciemnego orzecha. W obu przypadkach wykończenie to matowa okleina z teksturą drewna, maskująca odciski palców czy potencjalnie gromadzący się kurz. Całościowo ConneX DCB4 to udana wizualnie, ergonomiczna konstrukcja.

Głośniki aktywne ELAC ConneX – złącza i możliwości połączeniowe

O ile frontowa ścianka obudowy wygląda dość klasycznie, tak tylny panel prezentuje wszystkie różnice między standardowymi, a aktywnymi głośnikami. Testowany model działa na zasadzie, gdzie jedna z dwóch kolumn pełni rolę jednostki „master”. Mieszczą się w niej wszystkie komponenty niezbędne do działania w parze. Aluminiowy tylny panel zawiera szereg gniazd wejściowych oraz wyjściowych, a wszystko rozmieszczono ergonomicznie. Wbudowany przetwornik C/A umożliwia odtwarzanie wprost z komputera lub innych urządzeń elektronicznych – do wyboru jest klasyczne USB typu B i wejście optyczne.

Ten model ELACa podłączymy również do telewizora bezpośrednio, dzięki złączu HDMI z funkcjonalnością ARC. Po analogowej stronie znajdziemy wejście na gramofon zrealizowane gniazdami RCA, dedykowane wyjście subwoofera oraz dodatkowy port uziemiający. Wszystko to umożliwia rozbudowę systemu audio w przyszłości o dodatkowe elementy usprawniające obsługę lub poprawiające jakość brzmienia. Precyzyjna regulacja głośności może się odbywać w dwóch miejscach oddzielnie – pokrętłem na tylnym panelu głównego głośnika oraz na przykład w smartfonie czy komputerze.

jakość audio z tych kolumn aktywnych może zwracać uwagę nawet najbardziej wybrednych melomanów

Dla tych, którzy nie posiadają gramofonu lub innego rodzaju źródła sygnału inżynierowie ELACa przewidzieli moduł Bluetooth. Obsługuje on popularny kodek aptX gwarantujący wysoką dynamikę dźwięku i stabilne połączenie. Podczas testów kolumny sprawdzały się bardzo dobrze w tym trybie połączenia. Oddalenie się ze smartfonem do drugiego pomieszczenia nie przerywało odtwarzania, co jest oczekiwane od standardu Bluetooth. Zasięg jest stabilny do około 10 metrów, a pierwsze parowanie tabletu czy telefonu trwa około 20 sekund. Do użytkowania nie potrzeba żadnej dodatkowej aplikacji dedykowanej głośnikom, co przyśpiesza początkową konfigurację.

Jak widać, wszechstronność jest wpisana w testowany model. ConneX zapewniają dobry balans między prostotą obsługi, a możliwościami podłączenia różnych źródeł sygnału. Dostępne gniazda pozwalają użyć głośników w kompaktowym systemie audio z gramofonem, przy komputerze wykorzystując wbudowany DAC, lub nawet jako element systemu kina domowego dzięki złączu HDMI. Inżynierowie ELACa stworzyli bardzo funkcjonalne aktywne głośniki podstawkowe, które zajmują niewiele miejsca.

Wrażenia odsłuchowe

Uniwersalność zastosowań modelu ConneX jest wynikiem połączenia dwóch cech – rozbudowanej łączności oraz brzmienia. To drugie prezentuje równie wysoki poziom, co możliwości połączeniowe. Jedne z najmniejszych kolumn w ofercie niemieckiej marki pozytywnie zaskoczyły nas w trakcie testów. Jakie zatem brzmienie oferują?

Całościowo ConneX DCB41 charakteryzuje energiczny i muzykalny profil dźwiękowy. Tonacja została skupiona wokół dołu i średnicy pasma. W efekcie brzmienie jest dynamiczne, urozmaicone barwowo oraz bogate w szczegóły. Muzykalność to aspekt dźwięku, za który łatwo polubić ten model.

Duży wpływ na charakter brzmienia mają niskie tony. Bas płynący z 4,5-calowego przetwornika jest dynamiczny, tworząc mocny zarys podstawy dźwiękowej. Dolne pasmo brzmi przejrzyście i czysto od najniższych rejestrów, co w kompaktowych głośnikach nie jest wcale standardem. ConneX prezentują zaskakujący poziom jakościowy, jeśli chodzi o bas. Jest go dużo w porównaniu do gabarytów obudowy, ale też czuć jego jakość i kontrolowany sposób prezentacji. W muzyce elektronicznej czy dynamicznych momentach gatunków takich jak jazz lub rock, niskie tony pozostają na swoim miejscu, nie przysłaniając tego co dzieje się w warstwie wokalnej oraz instrumentach.

Gdyby stworzyć ranking kolumn aktywnych, model ELAC ConneX byłby w nim bardzo wysoko.

Środkowe pasmo to umiejętne połączenie rozdzielczości z gładką, lekko ocieploną barwą. Wokale brzmią naturalnie i czysto, słyszalnie wysuwając się na pierwszy plan, gdy tylko występują w utworze. Bliska prezentacja średnicy naturalnie poprawia odczuwalny poziom detali. Dzięki temu nawet dobrze znany albumy świetnie słucha się kolejny raz, bo ConneX klarownie pokazują nie tylko pierwszą warstwę, ale także delikatniejsze dźwięki i niuanse utworów. Z uwagi na te cechy można pokusić się o zastosowanie tego modelu jako pierwsze monitory pomocne przy nagrywaniu własnej muzyki. Kolumny umieszczone w bliskim polu od uszu są szczególnie precyzyjne, a realistycznie brzmiąca średnica ułatwia wyłapanie niewielkich różnic w dźwiękach. Jako głośniki do konsumowania treści, inżynierowie ELAC również wykonali kawał dobrej roboty. ConneX oferują przyjemne w odbiorze brzmienie, któremu jednocześnie nie brakuje precyzji.

Wyrazistość wokali oraz moc basu bardzo dobrze równoważy górne pasmo. Podobnie jak inne modele należące do serii Carina, testowane kolumny charakteryzują się gładkimi, lekko ocieplonymi wysokimi tonami. Ich brzmienie cały czas trzyma się w ryzach, nie mając jednocześnie nic wspólnego ze „zdławionym” graniem. Choć wysokotonowa kopułka z bawełnianą membraną głównie relaksuje słuchacza, tak potrafi prezentować wyrazistość i przestrzenność.

Góra utrzymuje w brzmieniu optymalną ilość „oddechu”, co przekłada się na jakość sceny dźwiękową. Jak na swoje gabaryty, ConneX po raz kolejny imponują – pojedyncze dźwięki na dalszych warstwach wyraźnie „opuszczają” obrys kolumn, wybrzmiewając z naturalną przestrzennością. Cecha ta jest odczuwalna, nawet jeśli będziemy używać głośników głownie w bliskim polu (około 2 metrów od głowy). Łagodna tonacja przez większość czasu sprawia, że całościowa barwa brzmienia jest relaksująca i gładka. ELAC nie raz pokazał, że potrafi stworzyć kolumny do długich, odprężających odsłuchów bez większego skupiania się na detalach dźwięku. ConneX z całą pewnością do nich należy.

Głośnik niskotonowy, a właściwie nisko-średnitonowy ukryty jest pod transparetną akustycznie maskownicą

Kolumny aktywne ELAC ConneX – dla kogo?

Głośniki aktywne ze względu na swoją konstrukcję mogą zostać użyte do różnego rodzaju zastosowań – od standardowego słuchania, aż po produkcję nagrań. Nie inaczej jest z testowanym modelem. ELAC ConneX może być dobrym wyborem dla kogoś, kto buduje pierwszy system audio i szuka w nim prostoty użytkowania. Monitory aktywne spełniają to zadanie z nawiązką, bo wystarczy podłączyć zasilanie, a następnie skorzystać z modułu Bluetooth czy wbudowanego przetwornika C/A. Do obu z tych metod odtwarzania nie są potrzebne dodatkowe urządzenia poza smartfonem lub zewnętrzne oprogramowanie. Wszystko działa na prostej zasadzie „plug and play”.

Znacznym atutem tego modelu ELACa są niemalże miniaturowe wymiary. ConneX zmieszczą się nawet na małym biurku czy niewielkiej półce, co ułatwia wpasowanie ich nawet do małego pomieszczenia. Jeśli zaczynasz przygodę z dobrym brzmieniem lub nagrywasz muzykę, a twoja przestrzeń jest ograniczona, warto wtedy przyjrzeć się głośnikom aktywnym takim jak ten model.

Ciekawym zastosowaniem jest też użycie głośników jako element systemu kina domowego. Gniazdo HDMI z kanałem zwrotnym ARC umożliwia podłączenie do telewizora, podnosząc tym samym jakość brzmienia podczas oglądania filmów. Z czasem można do tego dołączyć oddzielny subwoofer, który dodatkowo pogłębia dynamikę dźwięku.

Nowoczesne głośniki aktywne takie jak ConneX mogą być ciekawym rozwiązaniem nie tylko dla osób z całkowicie cyfrową biblioteką muzyki. Jeśli obok streamingu i plików cyfrowych posiadasz kolekcję płyt winylowych, ELAC wyposażył ten model w wejście gramofonowe. Odtwarzacz „czarnych krążków” podłączymy do głośników bez użycia przedwzmacniacza, co dodatkowo upraszcza konfigurację oraz ilość niezbędnego sprzętu.

Podsumowanie recenzji Top Hi-Fi

ELAC korzysta z przeszło 90 lat doświadczenia w projektowaniu kolumn głośnikowych o różnej formie. Co więcej, inżynierowie niemieckiej marki są zdolni przenieść część dźwiękowego „DNA” również do przystępnych cenowo modeli. Na tym założeniu powstał model ConneX, dodając oprócz naturalnego brzmienia szeroką funkcjonalność.

Czy ELAC ConneX to najlepsze kolumny aktywne?

Możliwości połączeniowe i prostota obsługi to główne atuty nowych aktywnych kolumn marki ELAC. Łatwo docenić też ich kompaktowe rozmiary oraz wszechstronność zastosowań. Jeśli tworzysz swój pierwszy system domowego audio, warto przyjrzeć się bliżej modeli ConneX.

ELAC ConneX – test magazynu „What Hi-Fi?”

Kolumny aktywny ELAC ConneX otrzymały najwyższą ocenę w przeprowadzonym teście przez „What Hi-Fi?”. Sprawdźmy zatem, co na to wpłynęło. 

Autor zwraca uwagę, że głośniki są solidnie wykonane i łatwo zmieszczą się w dowolnym pomieszczeniu:

„Debut ConneX DCB41 nie zajmuje dużo miejsca. Poszczególne jednostki stoją na wysokości około rozpiętości dłoni, z łatwością mieszcząc się w większości miejsc. Jakość wykonania jest przyjemna, dobra i solidna. Głośniki te doskonale sprawdzą się na biurku, ale także w przyzwoitej wielkości pokoju, pod warunkiem, że nie potrzebujesz imprezowego poziomu głośności”.

Chociaż kolumny nie potrzebują wiele miejsca, to warto zapewnić im trochę przestrzeni „do oddychania”:

„Jak przystało na produkt tego typu, głośniki ConneX nie okazują się zbyt wybredne w kwestii umiejscowienia, choć działają najlepiej, gdy mają trochę miejsca do oddychania i są umieszczone na solidnej podstawie o niskim rezonansie. Odpowiednie podstawki głośnikowe byłyby oczywiście idealne, ale rozumiemy, że takie podpory nie są praktycznym rozwiązaniem dla niektórych”.

Pod względem brzmienia jest to produkt, który „wtapia się w tło, pozostawiając muzykę w centrum uwagi”:

„Można to zrobić tylko wtedy, gdy nie ma oczywistych obszarów słabości, a tak jest w tym przypadku. Nic nie szarpie ani nie odwraca uwagi od odtwarzanej muzyki. Prezentacja Elacsa jest dobrze oceniana w tym sensie, że pozostaje nieco zaokrąglona, aby system nie był wybredny, jeśli chodzi o jakość nagrań, ale nie tak bardzo, że cierpią na tym lepsze sygnały. Z przyjemnością przełączamy się między Bluetooth i innymi wejściami cyfrowymi bez żadnych problemów”.

W podsumowaniu testu „What Hi-Fi?” można przeczytać:

„Jesteśmy wielkimi fanami systemów takich jak ten. Kolumny są schludne, dobrze wyposażone i reprezentują doskonałą wartość”.

Pełna recenzja znajduje się na stronie internetowej whathifi.com.

ELAC ConneX – test magazynu „T3”

Kolumny ELAC ConneX mają szerokie pasmo przenoszenia

Możliwości głośników aktywnych ELAC ConneX sprawdziła również redakcja magazynu „T3”. Jak ten model wypadł podczas odsłuchów?

„W muzyce bas i wysokie tony są uwydatnione, aby uzyskać nieco większy efekt, podczas gdy wokale schodzą na drugi plan. Warto odnotować, że w przypadku połączenia Bluetooth różnica między plikami kodowanymi SBC a aptX jest bardzo słyszalna, warto więc sięgnąć po źródło wysokiej jakości”.

Autor zwraca uwagę, że głośniki można podłączyć do telewizora:

„ELAC ConneX może zaoferować odpowiednie połączenie dla niemal każdego źródła muzyki. Przede wszystkim należy tu wspomnieć o interfejsie HDMI-ARC. Podobnie jak w przypadku soundbara, możesz go użyć do przekierowania dźwięku z telewizora bezpośrednio do głośników. Jeśli twój telewizor nie obsługuje zwrotnego kanału audio, nadal możesz korzystać z wejścia optycznego”.

ELAC ConneX to solidne kolumny pod każdym względem:

„ConneX DCB41 to odpowiedź firmy ELAC na rosnące zapotrzebowanie na proste, dobrze brzmiące, kompaktowe systemy. Dzięki interfejsom USB i HDMI aktywne głośniki otwierają nowe możliwości łączności, ale oferują również potencjał dla klasycznego sprzętu hi-fi. Dzięki zrównoważonemu dźwiękowi o wysokiej rozdzielczości pozostają wierne sygnaturze dźwiękowej ELAC i są po prostu solidne pod każdym względem”.

Pełną recenzję przeczytasz na www.magazynt3.pl.

ELAC ConneX – test magazynu „MyApple”

Kolumny ELAC ConneX trafiły też na testy do magazynu „MyApple”. Jak sobie w nich poradziły?

Autor recenzji zaznaczył, że podczas odsłuchów wybrał „muzykę dość skomplikowaną brzmieniowo i instrumentalnie, w której – ze względu na dużą liczbę dźwięków i bogate instrumentarium – nie tak łatwo jest oddać ich odpowiednią dynamikę czy szczegółowość, nie wspominając o dalszych planach”.

Głośniki ConneX poradziły sobie z tym zadaniem:

„Kolumny generują szeroką scenę muzyczną o dobrej przejrzystości i separacji poszczególnych partii w obrębie całego pasma. Dźwięk jest szczegółowy i dynamiczny, co przekłada się na jego dużą plastyczność. Często dźwięk był tak plastyczny i niemal fizycznie wyczuwalny, że aż chciałem dotknąć gitary Johna Petrucciego z Dream Theater czy Liquid Tension Experiment, albo perkusji Mike'a Portnoya czy Mike'a Manginiego. Wrażenie robią wyraźnie zaznaczone basy, których jest dokładnie tyle ile być powinno”.

Kolumny dobrze wypadły także przy podłączeniu do telewizora:

„ELAC ConneX sprawdziły się także bardzo dobrze przy podłączeniu ich do telewizora za pośrednictwem portu HDMI eARC. Także w przypadku filmów i gier scena dźwiękowa była szeroka, z dobrą separacją poszczególnych partii i wyraźnym głosem aktorów”.

W podsumowaniu można przeczytać:

„ELAC ConneX DCB41 to uniwersalny i świetnie brzmiący stereofoniczny system głośnikowy, który sprawdzi się w każdej właściwie konfiguracji. To idealne rozwiązanie dla kogoś, kto dużo słucha muzyki na komputerze, ale także i dla kogoś, kto szuka zestawu głośnikowego, na który będzie mógł wysyłać dźwięk przez Bluetooth ze smartfona ale także korzystać z niego podczas oglądaniu filmów, seriali czy grania w gry. Sprawdzi się także z gramofonem czy właściwie z każdym źródłem dźwięku”.

Pełna recenzja znajduje się na stronie www.myapple.pl.

ELAC ConneX – wideo recenzja

ELAC ConneX – opinie

Wyjątkowo warte uwagi

Ich widok po prostu cieszy oczy a uniwersalność pozwala zbudować wielce satysfakcjonujący system dysponując jedynie dowolnym źródłem, w tym nawet smartfonem, bo zaimplementowany w nich Bluetooth niczym nie ustępuje połączeniom przewodowym. Krótko mówiąc jeśli gdzieś, nawet przy okazji znajdą się w Waszym polu widzenia rzućcie na nie okiem i uchem, bo śmiało można uznać je za wyjątkowo warte uwagi.

Źródło: www.audiostereo.pl

Elastyczny system o wielu zastosowaniach

Dzięki wydajnemu przedwzmacniaczowi gramofonowemu MM, przetwornikowi cyfrowo-analogowemu USB, portowi HDMI ARC, wejściu optycznemu i łączności Bluetooth, model ConneX jest bardzo elastycznym systemem o wielu potencjalnych zastosowaniach. W domowym biurze głośniki poradziły sobie jako stacjonarny system audio. W pokoju rodzinnym są świetne do zapewnienia dobrego dźwięku zarówno do filmów, jak i muzyki. Są też wspaniałym sposobem dla użytkowników smartfonów na odkrycie radości z głośnego słuchania. W swojej cenie ten sprytny mały system zapewnia doskonały zwrot z inwestycji.

Źródło: www.soundstagesimplifi.com

Do filmów i muzyki

Fantastyczne kolumny aktywne o bardzo niewielkich rozmiarach Zrównoważony, energiczny, precyzyjny dźwięk, duża gama różnych wejść, bardzo dobrze działający BT, wysoka jakość wykonania. Do tego ciekawy dodatek w postaci regulowanego podbicia basu (XBass). Dzięki niemu nie czuję w ogóle potrzeby dokupywania w przyszłości subwoofera. U mnie funkcjonują w zestawie z telewizorem i gramofonem AT-LP3XBT (również kupionym w Top-Hifi). Sprawdzają się bardzo dobrze zarówno w filmach jak i w muzyce. Szczerze polecam.

Ocena: 5/5

Źródło: Opinie na tophifi.pl

ELAC ConneX – gdzie kupić?

Kolumny ConneX to głośniki aktywne renomowanej niemieckiej marki ELAC, której oficjalnym dystrybutorem w Polsce jest firma Audio Klan, właściciel ogólnopolskiej salonów Top Hi-Fi & Video Design. To właśnie tam możesz przetestować, a także kupić ten wyjątkowy sprzęt audio. Obecni na miejscu #EksperciDobregoBrzmienia chętnie odpowiedzą na wszystkie pytania związane z oferowanym produktem oraz omówią jego funkcje i zastosowane w nim rozwiązania. Prezentowane głośniki kupisz także za pośrednictwem naszej strony internetowej.


Muzyka potrafi pisać najlepsze historie. Usłysz swoją, dzięki Top Hi-Fi & Video Design

Przeczytaj też inne artykuły z obszaru muzyki:

Dowiedz się więcej o sprzęcie audio:Poprzedni
Powrót do aktualności
Następny

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: