Poprzedni
Następny

Napęd paskowy czy bezpośredni w gramofonie?

Średnia ocen: 4.9
(29 ocen) 13 komentarzy

Jak zapewne zauważyliście – gramofony zyskują na popularności. Często, przeglądając ich specyfikację potencjalny klient czuje się jednak jak na festiwalu niezrozumiałych zwrotów. Oczywiście najważniejsza powinna być dźwiękowa wydajność sprzętu. Dziś, poczyńmy wspólnie krok naprzód – wyjaśnimy czym jest napęd paskowy i bezpośredni. Zapraszamy.

Podstawowe zasady działania gramofonu

Gramofon wykorzystuje silnik do obracania talerzem z zadaną prędkością. Najczęściej, jest to prędkość 33,3 lub 45 obrotów na minutę. Płyta winylowa znajduje się na wierzchu obracanego talerza i to z jej rowków igła zbiera wibracje, które później zamieniane są na dźwięk.

Bardzo ważnym czynnikiem jest tutaj stabilność trzymanych obrotów. Aby silnik mógł wprawić talerz w ruch, gramofony wykorzystują dwa rodzaje napędów – paskowy lub bezpośredni. Gramofony z napędem paskowym mają niezależny silnik, który napędza talerz za pomocą gumowego paska, a te z napędem bezpośrednim posiadają talerz, który jest integralny z silnikiem.

Pasek

Napęd paskowy

Gramofon z napędem paskowym obraca talerz za pomocą elastycznego, gumowego paska połączonego z silnikiem. Pasek tworzy wówczas owijkę wokół talerza i elementu obrotowego silnika. Napędzany talerz znajduje się na łożysku, które w tym przypadku jest odizolowane od silnika.

Gramofony z napędem paskowym potrzebują zazwyczaj sekundy, dwóch dla ustabilizowania obrotów, zanim będziemy mogli opuścić igłę na płytę. To czas, w którym zapewne nie zdążylibyśmy nawet tego zrobić wiec nie jest to dużym minusem.

Sprawność tego systemu zależy od kilku czynników. Najważniejszym z nich jest sam pasek. Ten, po kilkuset cyklach lub niewłaściwej eksploatacji będzie wymagał wymiany np. z uwagi na jego rozciągnięcie. To jednak czynność na tyle prosta, że każdy się z nią upora, ponieważ najczęściej sprowadza się do zdjęcia talerza z gramofonu, zdjęcia starego i założeniu nowego paska. Nie potrzebujemy do tego żadnych urządzeń. Skupmy swoją uwagę na pasku także w sytuacji, gdy gramofon nie trzyma obrotów lub tnie dźwięk wydobywający się z płyty. Często, jego wymiana zauważalnie poprawia jakość dźwięku, a cały zabieg nie jest wcale taki kosztowny. Najczęściej, jest to wydatek rzędu kilkudziesięciu złotych, zatem system ten jest tani w eksploatacji.

Zużyte paski

Ponieważ napęd pasowy jest niewiarygodnie dokładny, często wybierają go właściciele gramofonów, którzy potrzebują niezawodności na długie lata. Zaletą dodatkową są tu niskie nakłady finansowe w zakresie konserwacji. Powszechnie uważa się, że gramofony z napędem paskowym mają lepszą jakość dźwięku, ponieważ generują mniej hałasu zewnętrznego i wibracji. Warto także wiedzieć, że niektóre, wyższej klasy gramofony z napędem pasowym posiadają wiele silników, co równoważy siłę naciągu talerza i poprawia napęd.

 

Wśród najpopularniejszych gramofonów z napędem paskowym znajdziemy:

 
Silnik i pasek

Napęd bezpośredni (Direct Drive)

W przypadku gramofonów z napędem bezpośrednim silnik znajduje się pod talerzem, na jego środku. Gramofony takie, niemal natychmiast osiągają prędkość docelowej ilości obrotów na minutę.

Gramofony Direct Drive mają wyższy moment obrotowy i oferują bardzo stałe prędkości. Wyższy moment obrotowy oznacza, że talerz jest mniej podatny na działanie sił zewnętrznych, takich jak nacisk igły na płytę, szczotka do czyszczenia płyty lub dłoń.

Gdy zgasimy silnik gramofonu z napędem bezpośrednim, talerz swobodnie kręci się nadal, aż do całkowitego wyhamowania. To duża przewaga tego rozwiązania dla DJ'ów. Są oni w stanie łatwo obrócić płytę w dowolnym kierunku bez ryzyka uszkodzenia silnika. Dodatkowo gramofony z napędem bezpośrednim często dają możliwość regulacji tempa, przez co można zmiksować jeden utwór z drugim nie tracąc na dynamice.

Audio-technica

Gramofony z napędem bezpośrednim mają na ogół solidniejsze konstrukcje i są cięższe, co ma za zadanie wyeliminowanie wibracji własnych silnika. Te, wpływają bowiem negatywnie na dźwięk, zatem poza masywną konstrukcją producenci stosują różne systemy amortyzacji talerza.

 Najpopularniejsze gramofony z napędem bezpośrednim:

Trzeci rodzaj nepędu – napęd kółkowy (idler wheel)

Obecnie, mało znany, ale trzeba zauważyć, że to od niego zaczęła się historia gramofonów. System ten polegał na zastosowaniu koła zębatego wewnątrz talerza. Koło to, miało znacznie mniejszą średnicę niż sam talerz, zazwyczaj 1,5 cala i było sytuowane przy dolnej lub lewej jego tarczy. Silnik wysokoobrotowy wprawiał pośrednio przy pomocy koła talerz w ruch.

Koło napędowe było prostym systemem, który był w stanie generować z uwagi na zastosowany silnik wysokoobrotowy dużo szumów własnych. Obecnie, systemy te nie są już wykorzystywane w gramofonach klasy średniej czy wyższej, a spotkać je możemy jedynie w najtańszych konstrukcjach. Dawniej jednak, wiele renomowanych i dobrych gramofonów wykorzystywało ten system. Wśród nich spotkamy np.: Miracord 50H Mk II, Miracord 40A, Dual 1009 i 1218 i większość Gerrardów.

MIracord

Jaki napęd wybrać?

Napęd paskowy czy bezpośredni? Gdyby któryś z nich był bez zarzutu, zapewne ten drugi już by nie istniał. To producent świadomie decyduje się na któreś z rozwiązań mając na uwadze jego zastosowanie lub patenty, które potrafią zwalczyć drobne wady tych systemów.

Gramofony z napędem paskowym nie nadają się do DJ-owania, gramofony Direct Drive to rozwiązanie dla DJ-a. Tu temat jest prosty.

A co, jeśli zamierzamy po prostu słuchać muzyki? Audiofile debatowali nad tym zagadnieniem przez dziesięciolecia, i nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Większość gramofonów z najwyższej półki jest napędzanych paskiem, ze względu na lepszą jakość dźwięku i mniejsze zakłócenia silnika. Jednak gramofony Direct Drive oferują znacznie bardziej stabilne prędkości i generalnie uważa się, że mają mocniejsze konstrukcje.

Jak podkreśliliśmy powyżej, obie formy napędu mają swoje wady i zalety. Ważne jest jednak to, jak my się z nimi czujemy i który system gra nam lepiej. W celu odpowiedzi na to pytanie zapraszamy do jednego z naszych salonów na terenie całego kraju na odsłuch. Nasi eksperci podzielą się z Państwem swoimi przemyśleniami i wiedzą.

Poprzedni
Powrót do strefy wiedzy
Następny
4.9
Ocena:
Średnia ocen: 4.9

(29 ocen)

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: