Poprzedni
Następny

Gramofon z Bluetooth – czy warto? Poradnik Top Hi-Fi

Gramofony są nadal powszechnym źródłem sygnału w systemach audio. Producenci cały czas wprowadzają więc nowe modele, które mają odpowiadać na potrzeby współczesnych użytkowników. Jedną z funkcji, od niedawna coraz częściej dodawaną do gramofonu jest Bluetooth. Postanowiliśmy wyjaśnić czy warto wybrać gramofon z Bluetooth oraz jakie korzyści daje zastosowanie tej technologii w gramofonie.

Spis treści: Gramofon z Bluetooth – czy warto?

Gramofon z Bluetooth

Gramofon z Bluetooth – co warto o nim wiedzieć?

Każdy zapewne wie, że gramofon z założenia jest urządzeniem analogowym.  W czasach jego wynalezienia, czyli pod koniec XIX wieku był to jedyny sposób na zapis i odczyt sygnału z nośnika. Przez dziesiątki lat sprzęt ten funkcjonował w praktycznie niezmienionej formie. Kilka lat temu gramofony na nowo zyskały popularność wśród użytkowników. Wielu miłośników dobrego brzmienia powróciło do tego źródła sygnału, rezygnując nawet z zasobów sieciowych. Muzyka odtwarzana z czarnej płyty ma bowiem niesamowity charakter, który nie jest możliwy do uzyskania ze źródeł cyfrowych.

Przeczytaj także: Najlepszy gramofon – jaki gramofon dla początkujących a jaki dla zaawansowanych

Część producentów, idąc z duchem czasu i odpowiadając na potrzeby użytkowników, wprowadziła na rynek gramofony z nowymi funkcjami. Coraz częściej oferowane są gramofony z Bluetooth, które pozwalają na cyfrowe przesłanie sygnału z czarnej płyty. Wprowadzenie tych urządzeń wywołało żywą dyskusję na forach internetowych. Pojawiło się także wiele negatywnych opinii o produkcie. Konserwatywni użytkownicy uważają bowiem, że połączenie tradycyjnego, analogowego gramofonu z Bluetooth, czyli nowoczesnym sposobem przesyłania sygnału cyfrowego jest niedopuszczalne. Warto pamiętać, że jest to jedynie subiektywna opinia części osób, które nie akceptują takiego połączenia. W wielu przypadkach gramofony z Bluetooth sprawdzają się znakomicie, odpowiadając na potrzeby nowoczesnych użytkowników.

Gramofon z Bluetooth

Gramofon z Bluetooth – zalety i sposoby wykorzystania

Dzięki obecności Bluetooth użytkownicy mogą wykorzystać dźwięk z gramofonu na nowe sposoby, które wcześniej nie były możliwe do zrealizowania. Mamy na myśli przesłanie sygnału z czarnej płyty poprzez Bluetooth do bezprzewodowych odbiorników sygnału. Są to słuchawki, głośniki przenośne, czy też wzmacniacze oraz amplitunery z Bluetooth. Dzięki temu możliwe jest słuchanie dźwięku z gramofonu na sprzęcie oddalonym nawet o kilka metrów od źródła sygnału. Główną zaletą tego rozwiązania jest więc nie tylko bezprzewodowa transmisja sygnału, ale także możliwość odtwarzania utworów z gramofonu na większej ilości urządzeń. Wcześniej dźwięk z gramofonu odtwarzany był jedynie na głośnikach stacjonarnego systemu audio lub słuchawkach podłączonych do tego systemu.

Wybrane gramofony z Bluetooth

W ostatnim czasie przybywa producentów, którzy oferują użytkownikom gramofon z Bluetooth. Postanowiliśmy szerzej opisać oraz polecić Wam trzy gramofony, które mieliśmy okazję przetestować. Są to nowoczesne konstrukcje renomowanych producentów, które ze względu na atrakcyjną cenę sprawdzą się jako gramofon na początek. Należy jednak dodać, że są to bardzo dobrze wykonane modele, dlatego będą także odpowiednim sprzętem dla bardziej zaawansowanych użytkowników, poszukujących gramofonu z funkcją Bluetooth.

House of Marley Stir It Up Wireless

House of Marley jest marką założoną przez potomków legendarnego muzyka, Boba Marleya. Można zatem wnioskować, że „smykałka” do muzyki, odziedziczona przez założycieli, wpłynie na wysoką jakość wytwarzanego przez nich sprzętu audio. Kolejną ciekawostką jest fakt, że urządzenie w całości zostało wykonane z materiałów z recyklingu lub nadających się do recyklingu. Zapowiada się więc ciekawie.

Gramofon z Bluetooth

Gramofon Bluetooth House of Marley Stir It Up Wireless z wyglądu wyróżnia się spośród innych gramofonów przede wszystkim kształtem obudowy i materiałem, z którego została wykonana. Drewno bambusowe uznawane jest za chwast, który szybko odrasta, wpisuje się więc w proekologiczną strategię marki. Trzeba przyznać, że zaokrąglona obudowa nadaje urządzeniu ciekawy i nowoczesny wygląd.

W opisywanym modelu gramofonu zastosowano napęd paskowy. Urządzenie wyposażone zostało w system automatycznego rozpoczynania i kończenia odtwarzania START/STOP. Gramofon umożliwia odtwarzanie płyt winylowych z prędkością 33 1/3 oraz 45 obrotów na minutę.  W komplecie z gramofonem użytkownicy otrzymują wkładkę Audio-Technica AT3600L.

Urządzenie wyposażone zostało w Bluetooth wersji 4.2, który umożliwia bezprzewodowe przesyłanie sygnału.  Oprócz klasycznego wyjścia analogowego 2xRCA, gramofon Bluetooth House of Marley Stir IT Up Wireless wyposażony został także w USB typu B. To wyjście pozwala przesłać sygnał z gramofonu w formie cyfrowej do komputera. Producent zaleca zastosowanie darmowej aplikacji Audacity, lecz nic nie stoi na przeszkodzie, aby zastosować do digitalizacji winyli produkt innego producenta, który spełnia Wasze oczekiwania.

Gramofon z Bluetooth

Na panelu frontowym producent umieścił klasyczne wyjście słuchawkowe, co jest praktycznym, ale bardzo rzadko stosowanym rozwiązaniem przez producentów gramofonów.

Warto podkreślić, że gramofon dostarczany jest wraz z całą gamą przydatnych akcesoriów i okablowaniem, co sprawia, że po jego zakupie użytkownicy nie muszą ponosić dodatkowych kosztów.

Audio-Technica AT-LP120XBT-USB

Audio-Technica jest japońskim producentem z niezwykle bogatą historią i wieloma osiągnięciami w branży audio. Do portfolio produktów oprócz słuchawek i wkładek gramofonowych dołączyły w ostatnim czasie gramofony, co wydaje się zrozumiałym krokiem, zważywszy na popularność tego sprzętu.

Wygląd zewnętrzny wyróżnia ten gramofon spośród konkurencyjnych urządzeń. Obudowa wykonana została z solidnego aluminium, natomiast talerz posiada charakterystyczne przetłoczenia.

Gramofon z Bluetooth

Audio-Technica AT-LP120XBT-USB jest gramofonem ze sterowaniem manualnym i napędem bezpośrednim. Obsługuje on trzy prędkości obrotowe: 33 1/3, 45 i 78 obrotów na minutę. Gramofon ma ramię w kształcie litery S z regulowaną siłą nacisku. Opisywany model oferowany jest z wkładką Dual MM AT-VM95E. Jest to bardzo udany, budżetowy model japońskiego producenta, zapewniający zrównoważone i detaliczne brzmienie, które sprawdzi się właściwie w każdym gatunku muzycznym.

Urządzenie posiada wbudowany przedwzmacniacz gramofonowy, dzięki czemu możemy podłączyć go bezpośrednio do wzmacniacza lub amplitunera. Funkcję tę można jednak w każdej chwili wyłączyć i skorzystać z zewnętrznego preampu gramofonowego.  

Gramofon znalazł się w naszym zestawieniu oczywiście ze względu na Bluetooth, co umożliwia przesyłanie sygnału bezprzewodowo do słuchawek, czy głośników. Na tym jednak nie kończą się dodatkowe funkcje. Użytkownicy mają do dyspozycji także wyjście USB typu B, które umożliwia przesyłanie sygnału z czarnej płyty bezpośrednio do komputera, aby w prosty sposób dokonać digitalizacji nagrań.

Yamaha MusicCast Vinyl 500

Gramofon Yamaha MusicCast Vinyl 500 jest urządzeniem z najszerszą gamą dodatkowych funkcji dostępnych na rynku. Świadczy o tym już sama nazwa gramofonu, która informuje, że urządzenie wyposażone zostało w platformę streamingową MusicCast.

Wzornictwo gramofonu można określić jako minimalistyczne, lecz nastawione na elegancję. Mamy więc czarną obudowę wykonaną w połysku, na której producent umieścił tylko jeden przycisk, służący do wyboru źródła.

Zacznijmy jednak od podstawowej funkcji tego urządzenia, czyli odtwarzania płyt winylowych. Gramofon Bluetooth Yamaha MusicCast Vinyl 500 jest urządzeniem z napędem paskowym, który umożliwia odtwarzanie płyt winylowych z prędkością 33 1/3 oraz 45 obrotów na minutę. Standardowo w tym urządzeniu zastosowano wkładkę Audio-Technica AT-3600L, która jest często polecana użytkownikom ze względu na uniwersalny charakter dźwięku oraz bardzo dobrą jakość wykonania.

Model MusicCast Vinyl 500 z pewnością jest gramofonem mogącym poszczycić się najbogatszą funkcjonalnością na rynku wśród tej grupy sprzętu. Funkcje bezprzewodowego przesyłania sygnału obejmują nie tylko Bluetooth, ale także AirPlay 2 i MusicCast. Dzięki tej ostatniej funkcji dźwięk z czarnej płyty można przesłać bezpośrednio do systemu wielostrefowego. Pozwala to usłyszeć analogowy dźwięk w kilku pomieszczeniach, w dodatku bezprzewodowo. Bez wątpienia jest to bardzo przydatna funkcjonalność, z której skorzysta wiele osób.

Opisywany gramofon Bluetooth można w zasadzie określić jako bezprzewodowy system stereo. Yamaha MusicCast Vinyl 500 może odtwarzać dźwięk strumieniowo z serwisów streamingowych (Spotify, Tidal i Deezer), czy radia internetowego. Urządzenie odtwarza także pliki hi-res z domowej sieci. Sterowanie odbywa się za pomocą aplikacji mobilnej. Gramofon pełni wówczas funkcję odtwarzacza strumieniowego. Stworzenie takiego urządzenia, o niespotykanych wcześniej w gramofonach funkcjach, było śmiałym posunięciem japońskiego producenta.

Gramofon z Bluetooth

Przed odsłuchem gramofonu z tyloma funkcjami można zastanawiać się po cichu (lub nawet głośno), czy jakość dźwięku nie zeszła na drugi plan. Na szczęście okazało się, że Yamaha MusicCast oferuje bardzo przyzwoite brzmienie. Słowa uznania należą się zwłaszcza za czystą i bliską średnicę, która nadaje charakter dźwięku. Robi to bardzo dobre wrażenie zwłaszcza w jazzowych i bluesowych utworach. Zarówno podczas słuchania utworów Diany Krall, Sheili Ferguson, jak i starszych „kawałków” z lat 70-tych i 80-tych czuło się w pełni analogową magię brzmienia. Nie usłyszeliśmy tendencji do wyostrzeń dźwięku.

Gramofon z Bluetooth – czy warto i dla kogo?

Wiele osób poszukuje informacji, czy gramofon z Bluetooth jest urządzeniem odpowiednim dla miłośników analogowego brzmienia. Powody do zastanowienia biorą się najczęściej z faktu, że czarna płyta oraz technologia Bluetooth nie do końca do siebie pasują na pierwszy rzut oka. Warto jednak głębiej zastanowić się nad tym zagadnieniem i poznać jego zalety. Jak już wspomnieliśmy, Bluetooth pozwala na bezprzewodową transmisję sygnału i odtwarzanie dźwięku z gramofonu na słuchawkach, soundbarze, czy głośnikach aktywnych. Jeśli zatem jesteście nowoczesnymi miłośnikami dobrego brzmienia, powinniście przekonać się do tego wygodnego sposobu przesyłu sygnału. Nawet po konwersji sygnału do postaci cyfrowej dźwięk zachowuje swój niepowtarzalny charakter, co powinno Was przekonać do tego rozwiązania. Warto pamiętać, że wcale nie musicie korzystać z modułu Bluetooth cały czas. Można korzystać z tej funkcji okazjonalnie, jeśli zajdzie taka potrzeba. Wszystkie gramofony z Bluetooth oferują bowiem możliwość przesyłania sygnału w tradycyjny, analogowy sposób.

Jak zapewne zauważyliście, gramofony z Bluetooth są urządzeniami budżetowymi. Z tego względu są dobrą propozycją zwłaszcza dla początkujących miłośników czarnej płyty, którzy dopiero odkrywają uroki analogu. Sprawdzony gramofon Bluetooth z naszego rankingu pozwoli Wam przekonać się, czy zostaniecie z dźwiękiem z czarnej płyty na dłużej. Bardziej zaawansowani użytkownicy, którzy doceniają każdy aspekt analogowego brzmienia i nie potrzebują w tym urządzeniu dodatkowych funkcji, z pewnością wybiorą klasyczny gramofon wyższej klasy, który w połączeniu z odpowiednią wkładką, przedwzmacniaczem i akcesoriami pozwoli uzyskać jeszcze bardziej wyrafinowane brzmienie z czarnej płyty.

Podsumowanie

Mamy nadzieję, że po przeczytaniu artykułu nabraliście przekonania, że gramofon z Bluetooth jest urządzeniem, którego szukacie. Ten ciekawy sprzęt daje bowiem możliwość wykorzystania sygnału z czarnej płyty na nowe sposoby. W naszym artykule zaprezentowaliśmy najciekawsze, naszym zdaniem urządzenia, które powinny spełnić Wasze oczekiwania zarówno pod względem łatwości użytkowania, funkcjonalności, jak też jakości dźwięku. Co ważne, proponowane urządzenia zostały rozsądnie wycenione, co sprawia, że gramofon z Bluetooth jest dostępny dla przeciętnego użytkownika.

Pamiętajcie, że w salonach sieci Top Hi-Fi znajdziecie szeroki wybór gramofonów, wkładek gramofonowych i pozostałych akcesoriów do zestawu gramofonowego. Posiadamy w ofercie sprzęt renomowanych marek, który pozwoli Wam stworzyć zestaw stereo dopasowany do Waszych potrzeb. Jako #Ekspercidobregobrzmienia nie tylko pomożemy Wam dobrać odpowiedni sprzęt, ale także odpowiemy na wszelkie pytania.

Dowiedz się więcej o sprzęcie audio:

A może chcesz poczytać nasze artykuły o muzyce i filmie?

Poprzedni
Powrót do strefy wiedzy
Następny

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: