Poprzedni
Następny

Jakie uchwyty do głośników wybrać?

Głośniki podstawkowe są konstrukcjami wymagającymi stabilnego miejsca do postawienia lub zamontowania, które nie będzie przenosiło wibracji oraz zapewni użytkownikom wygodę podczas użytkowania. Właściciele monitorów muszą więc podjąć decyzję, jakie akcesoria wybrać, aby właściwie je ustawić. Głośniki podstawkowe najczęściej ustawiane są na przeznaczonych do tego podstawkach, czyli standach. Nie zawsze jednak jest to jednak najlepsze rozwiązanie. Ze względu na brak miejsca lub wystrój wnętrza użytkownicy poszukują innych rozwiązań. Warto w takiej sytuacji wybrać uchwyt do głośników, który pozwala zamontować głośniki na ścianie lub na suficie. To rozwiązanie sprawdza się nie tylko w budynkach mieszkalnych, ale także w salach konferencyjnych, czy obiektach użyteczności publicznej. W naszym poradniku omówimy dostępne rodzaje uchwytów oraz możliwości ich zastosowania w systemach audio.

Spis treści: Jakie uchwyty do głośników wybrać?

  1. Uchwyty do głośników – po co i na czym powiesić głośniki?

  2. Uchwyty głośnikowe, rodzaje i na co zwrócić uwagę

  3. Jak powiesić głośniki na ścianie?

  4. Jak powiesić głośniki na suficie?

  5. Uchwyty do głośników kina domowego

  6. Podsumowanie

Uchwyty dają możliwość montażu głośników w nietypowych miejscach

Uchwyty do głośników – po co i na czym powiesić głośniki

Uchwyty do głośników są często wykorzystywane nie tylko przez użytkowników posiadających w systemie głośniki podstawkowe. Dostępne są uchwyty umożliwiające zawieszenie głośnika centralnego, czy nawet niewielkich głośników przenośnych. Solidna konstrukcja sprawia, że uchwyty pozwalają bezpiecznie i estetycznie zamontować kolumny na ścianie. Nie polecamy stosować do tego celu żadnych konstrukcji domowej roboty, które nie zapewnią odpowiedniej trwałości i wytrzymałości. Tylko dedykowane do głośników uchwyty zagwarantują stabilność mocowania kolumn głośnikowych i zapobiegną przypadkowemu ich strąceniu, gdy na przykład domownik niechcący pociągnie za przewód głośnikowy.

Uchwyty sprawdzą się we wszystkich systemach, w których użytkownik ze względu na wystrój wnętrza lub niedobór miejsca, nie może wykorzystać standów głośnikowych. Stosowane są w zestawach stereo z kolumnami podstawkowymi oraz w systemach kina domowego. Uchwyty do głośników znajdują także zastosowanie w systemach multiroom oraz w lokalach przemysłowych.

Ważną zaletą uchwytów głośnikowych jest odpowiednia konstrukcja, która nie wpływa negatywnie na jakość dźwięku. Producenci uchwytów dbają, aby nie przenosiły one niepożądanych rezonansów. Montując głośnik na dedykowanym uchwycie, użytkownik zyskuje pewność, że poprzez wyeliminowanie niepożądanych wibracji nie zostaną wprowadzone do dźwięku niechciane podbarwienia, słyszalne przede wszystkim w zakresie niskich częstotliwości.

Użytkownicy, którzy chcą stworzyć w domu nowoczesną instalację audio, czyli system kina domowego lub multiroom, powinni pomyśleć o sposobie zamontowania głośników jeszcze na etapie projektu. Pozwoli to zaplanować ustawienie głośników oraz dobrać uchwyty głośnikowe pasujące do wystroju wnętrza i wzornictwa głośników. Nasi specjaliści od instalacji audio-video pomogą Wam dobrać odpowiednie uchwyty oraz zaprojektować taki system zgodnie z Waszymi oczekiwaniami. Zachęcamy więc do zapoznania się ze szczegółowymi informacjami, zawartymi w dziale Custom Installation.

Uchwyty głośnikowe, rodzaje i na co zwrócić uwagę

W sprzedaży dostępnych jest wiele modeli uchwytów głośnikowych, które różnią się pod wieloma względami. Można jednak dokonać pewnej klasyfikacji uchwytów pod względem ich zastosowania.

Uchwyt Devialet ma dostateczny udźwig, by obsłużyć model Devialet Phantom

Pierwszą kategorię stanowią dedykowane uchwyty głośnikowe, które można wykorzystać do określonych modeli głośników. Mogą one być produkowane przez producenta głośników i przeznaczone do wykorzystania z określonym modelem lub serią głośników. Wówczas użytkownik ma pewność, że sposób mocowania i wytrzymałość zostały dokładnie sprawdzone i podczas montażu nie spotka go żadna przykra niespodzianka. Takie dedykowane uchwyty do swoich głośników ma na przykład Devialet, który oferuje uchwyt głośnikowy Devialet Gecko dedykowany do głośnika, a w zasadzie systemu Devialet Phantom. Umożliwia ona precyzyjną regulację położenia głośnika. Kolor obudowy uchwytu jest zgodny z kolorystyką głośnika, dzięki temu całość wygląda jednolicie i estetycznie. Takie rozwiązanie oferuje również marka Bluesound, mająca w ofercie uchwyt WM230 do głośnika bezprzewodowego Bluesound Pulse M.

Uchwyt głośnikowy WM230 do montażu na ścianie

Ciekawy uchwyt do głośnika Audio Pro A10 MkII oferuje jego producent. System tego producenta pozwala zamontować głośnik na szynie do montażu oświetlenia. Trzeba przyznać, że jest to niezwykle ciekawy i nowoczesny sposób, którego, według naszej wiedzy, nie stosuje żaden inny producent. Jeśli więc lubicie wyróżnić się podczas projektowania wnętrza, warto zastosować to rozwiązanie.

Drugą grupę można określić jako uniwersalne uchwyty głośnikowe. Ich producent nie określa konkretnego producenta i modelu kolumn, do których zostały przeznaczone. Takie uchwyty produkuje między innymi Vogel's - chodzi o modele z serii VLB - VLB 200 oraz VLB 500. Użytkownik przed zakupem takiego uchwytu powinien sprawdzić system mocowania posiadanych głośników oraz jakie maksymalne obciążenie dopuszcza producent. Uchwyty do głośników nie powinny być wykorzystywane do montażu zbyt ciężkich głośników, ponieważ zwiększa to ryzyko uszkodzenia całej konstrukcji. Prosta i uniwersalna stylistyka takich uchwytów sprawia, że pasują one właściwie do każdego miejsca, niezależnie od wystroju.

Uchwyty dają możliwość montażu głośników w nietypowych miejscach

Przydatną funkcją w uchwycie jest regulacja wysokości oraz odległości od ściany. Pozwoli to precyzyjnie ustawić głośniki, zgodnie z zamysłem użytkowników. Warto sprawdzić, czy uchwyty mają możliwość dopasowania kąta nachylenia głośników. Możliwość jego regulacji podnosi walory estetyczne zamontowanych w ten sposób głośników.

Fabryczne uchwyty głośnikowe

Warto przed zakupem uchwytu sprawdzić, czy na tylnej ściance producent nie umieścił fabrycznego zaczepu, który daje możliwość powieszenia ich za pomocą kołków. Dzięki temu możecie powiesić kolumny na ścianie bez konieczności zakupu uchwytu do głośników.

Fabryczne uchwyty głośnikowe w głośnikach Yamaha

Jak powiesić głośniki na ścianie?

Wielu użytkownikom wydaje się, że powieszenie uchwytu na ścianie jest skomplikowaną operacją. Nic bardziej mylnego, z tym zadaniem poradzą sobie nawet osoby, które nie zajmują się majsterkowaniem i pracami budowlanymi na co dzień. Aby zamontować uchwyty ścienne, wystarczą jedynie podstawowe narzędzia, osoba do pomocy oraz dokładne przeczytanie instrukcji montażu. Ten ostatni krok jest w zasadzie najważniejszy, każdy uchwyt ścienny ma bowiem swoją specyfikę montażu, której należy przestrzegać, aby wykonać to zadanie zgodnie z zaleceniami producenta.

Sprawdź wymiary uchwytu do głośników oraz udźwig

Niezależnie od wybranego producenta oraz modelu uchwytu głośnikowego radzimy, aby przed rozpoczęciem prac dokładnie przemyśleć miejsce, w którym chcecie zamontować głośnik. Należy uwzględnić przy tym rozmiary uchwytu, wymiary głośników oraz miejsce, w którym słuchacie muzyki. Warto też upewnić się, że w wybranym miejscu nie są poprowadzone żadne przewody, a zwłaszcza kable elektryczne. Następnie należy wywiercić otwory montażowe, zgodnie z informacjami zawartymi w instrukcji montażu. Pomocne będzie zaznaczenie na ścianie lub suficie punktów, w których wiercone będą śruby mocujące. Radzimy, aby na tym etapie dokładnie sprawdzić rozstaw otworów oraz zachowanie poziomu. Warto też dokładnie sprawdzić przed rozpoczęciem wiercenia, czy wyznaczone na ścianie miejsca zgadzają się z otworami umieszczonymi na uchwycie. Po wywierceniu wszystkich otworów należy dokładnie przykręcić uchwyt ścienny śrubami do ściany. Po dokręceniu powinien on dokładnie przylegać do powierzchni, co zapewni bezpieczne mocowanie. Po upewnieniu się, że uchwyt jest zamontowany poprawnie, można zawiesić na nim głośnik.

Jak powiesić głośniki na suficie?

Większość osób jest przekonana, że uchwyty głośnikowe służą jedynie do powieszenia głośników na ścianie. W większości przypadków rzeczywiście tak jest, ponieważ uchwyty do zawieszenia głośników podstawkowych nie nadają się do montażu ich na suficie. Dostępne są jednak modele uchwytów, które umożliwiają powieszenie głośników na suficie. W większości przypadków są to proste uchwyty do montażu głośnika bezprzewodowego. Takie urządzenia mogą odtwarzać dźwięk w każdej pozycji, dlatego też nadają się do montażu na suficie. Wystarczy tylko dobrać odpowiednie miejsce do zamontowania głośnika oraz upewnić się, że producent uchwytu zezwala na montaż na suficie. Następnie należy dobrać i zamocować wkręty montażowe, by móc zamontować uchwyt w wybranej pozycji.

Mocowanie głośników na szynie oświetleniowej

Przykładem uchwytu, który nadaje się do montażu na suficie, jest TM-10, dedykowany do montażu głośników bezprzewodowych Audio Pro A10 MkII w szynie oświetleniowej.

Uchwyty do głośników kina domowego

Posiadacze systemów wielokanałowych często szukają sposobów, aby zmniejszyć ilość miejsca zajmowanego przez głośniki. Najlepszym sposobem jest wykorzystanie uchwytów do głośników do kina domowego. Najczęściej na ścianie wiesza się głośniki surround, określane także jako głośniki efektowe. W większości systemów wielokanałowych są to bowiem głośniki podstawkowe, które ustawione na standach zajmują miejsce w pomieszczeniu Warto pamiętać, że montaż głośników surround nie różni się w żaden sposób od mocowania głośników frontowych. Dlatego poszukując uchwytów do głośników kina domowego, tak naprawdę należy szukać klasycznych uchwytów do kolumn głośnikowych.

Szeroka odległość mocowań zapewnia łatwe dopasowanie do rozmiaru głośnika

Niektórzy użytkownicy poszukują też uchwytu na głośnik centralny. Warto wybrać taką konstrukcję, jeśli z jakiegoś względu nie można podstawić kolumny centralnej na szafce RTV lub na przeznaczonym do tego standzie głośnikowym.

Podsumowanie

Uchwyt głośnikowy pozwala bezpiecznie zamontować głośnik na ścianie lub na suficie pomieszczenia odsłuchowego. Montaż głośników na ścianie jest jednak znacznie bardziej popularny. Uchwyty głośnikowe stanowią bardzo dobre rozwiązanie dla osób, które nie mają miejsca, aby ustawić głośniki podstawkowe na standach lub na meblach ze względu na wystrój miejsca, lub aranżację przestrzeni. Wybór uchwytu głośnikowego nie powinien sprawiać problemu nawet początkującym miłośnikom audio. Wystarczy jedynie sprecyzować swoje oczekiwania i określić, jaki typ uchwytu poszukujecie.

Jeśli poszukujecie uchwytu, który będzie odpowiedni do Waszych głośników, zachęcamy do odwiedzenia wybranego salonu sieci Top Hi-Fi. Pomożemy dobrać model, który spełni Wasze oczekiwania, stanowiąc solidne i bezpieczne mocowanie głośnika na ścianie lub suficie. Pamiętajcie, że #EksperciDobregoBrzmienia chętnie doradzą Wam w zakupie każdego z komponentów systemu audio. Z naszą pomocą wybierzecie sprzęt, który spełni Wasze oczekiwania i pozwoli cieszyć się dobrą jakością dźwięku.

Przeczytaj również nasze pozostałe poradniki:


Muzyka potrafi pisać najlepsze historie. Usłysz swoją, dzięki Top Hi-Fi & Video DesignPoprzedni
Powrót do aktualności
Następny

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: