Poprzedni
Następny

Dobry dźwięk na twoim biurku, czyli desktop audio

Obecnie mamy więcej sposobów na odbiór muzyki niż kiedykolwiek. Od słuchawek, przez mobilne głośniki bezprzewodowe aż po klasyczne stereo – możliwości są duże i pozwalają wybrać najwygodniejszą metodę. Jednak nie każdy dysponuje wystarczającym metrażem, aby cieszyć się jakością pełnowymiarowego stereo. Gdy dostępne miejsce jest ograniczone, z pomocą przychodzi rozwiązanie mieszczące się na biurku, czyli desktop audio. Dlaczego to świetny sposób na odbiór ulubionej muzyki?

NAD C368

Mało wolnej przestrzeni? Żaden problem!

Jak wynika z samej nazwy, desktop audio to kategoria sprzętu grającego, który zajmuje niewiele miejsca. System tego typu z założenia zmieści się na biurku, jednocześnie oferując  wysokiej jakości dźwięk. Może być stworzony w oparciu o głośniki podstawkowe lub dobrej klasy słuchawki wokółuszne.

Poza oszczędnością przestrzeni takie rozwiązanie niesie za sobą szereg innych zalet. Jeśli swoje biurkowe królestwo zbudujemy wokół słuchawek, dodatkowym atutem będzie prywatność odsłuchu. Nie przeszkadzamy dzięki temu pozostałym domownikom, a konstrukcje otwarte pozwalają nadal słyszeć otoczenie bez zdejmowania słuchawek z głowy.

W przypadku, gdy zdecydujemy się na głośniki wcale nie musi być gorzej. Większość modeli z wyraźnie zaznaczonym przeznaczeniem na biurko to tak zwane monitory bliskiego pola. Ta nieco techniczna nazwa nie jest przypadkowa, sięgając do technik używanych w profesjonalnych studiach nagraniowych. Rozmieszczenie głośników stosunkowo blisko od naszej głowy pozwala uzyskać świetne brzmienie bez zmagań akustycznych, które są wymagane przy pełnowymiarowym stereo. Siedząc przy biurku o wiele łatwiej znaleźć się w tak zwanym „sweet spocie”, czyli miejscu gdzie dźwięk reprodukowany przez sprzęt jest najlepszy. Desktopowy system audio to jedna z prostszych dróg do uzyskania precyzyjnej sceny, prawidłowo nasyconego basu i klarownego brzmienia w całym paśmie.

Oszczędnie nie znaczy źle

Wszystko to przenosi nas do kolejnej zalety, czyli ceny. Oczywiście nawet w świecie słuchawek, przetworników czy kompaktowych głośników możemy z łatwością wydać dziesiątki tysięcy złotych. Niewątpliwie uzyskamy wtedy piękny, wysmakowany pod każdym względem dźwięk, jednak nawet jeśli wydamy tylko ułamek takich kwot, mamy szansę uzyskać system o świetnym stosunku ceny do osiągów.

Szczególnie dobrą wydajność zapewnią nam słuchawki napędzone umiejętnie dobranym wzmacniaczem. Naturalnie ich konstrukcja nie wymusza dodatkowej adaptacji akustycznej w pomieszczeniu do odsłuchów, ponadto są wygodne i pozwalają cieszyć się muzyką w bardziej kameralny sposób.

Dla pragnących większych wrażeń pod względem skali dźwięku świetnym rozwiązaniem będą głośniki w towarzystwie DACa o dopasowanym charakterze brzmienia. Pozwolą jeszcze bardziej namacalnie poczuć muzyczne niuanse. Dla najlepszych rezultatów musimy jednak uzbroić się w nieco więcej cierpliwości i środków. Warto będzie zdobyć się na wysiłek, adaptując pomieszczenie w okolicach naszego biurka, aby akustyka była prawidłowa. Nawet nagrania, które dobrze znamy zabrzmią dzięki temu lepiej niż kiedykolwiek.

Dlaczego warto?

Powiedzieliśmy już po niektórych zaletach stacjonarnego sprzętu, ale warto przyjrzeć się im bliżej. Biurko już dawno stało się głównym miejscem pracy dla niejednej osoby, a w dobie zdalnego zlecania zadań jest ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Dlatego dobre audio może ułatwić i uprzyjemnić czas spędzany na pracy w domu. Z ulubioną muzyką w tle czas płynie inaczej – nawet jeśli musimy oddać w terminie nieszczęsny arkusz w Excelu. Jest szansa, że wykonasz swoją pracę lepiej i efektywniej, gdy w trakcie zapuścisz sobie dobrą playlistę.

Życie nie składa się wyłącznie z obowiązków. Większość z nas od czasu do czasu lubi obejrzeć ciekawy film. Albo nagle przypomnieć sobie o grze, która dwa miesiące leżała na dysku. W takich sytuacjach dobre brzmienie również spełnia znaczącą rolę. Z porządnymi słuchawkami na głowie lub głośnikami na biurku wrażenia zostaną jeszcze bardziej podkręcone. Dobry sprzęt pozwoli poczuć każdą eksplozję z filmu akcji, lub zlokalizować przeciwników w strzelankach.

Wysokiej jakości audio przyda się również w trakcie wideorozmów, które dla wielu stały się codziennym elementem życia i pracy. Zadbanie o dźwięk pomoże klarownie słyszeć pozostałych uczestników rozmowy, zawsze pozostając w kontakcie z bliskimi i współpracownikami.

Nasze propozycje

Przyjrzeliśmy się już kluczowym zaletom dobrego dźwięku na biurku. Teraz chcemy przedstawić kilka propozycji sprzętowych, którymi warto się zainteresować. Ranking może być pomocny zarówno jeśli szukamy komponentów do swojego pierwszego zestawu albo ulepszamy obecnie posiadany.

Audio-Technica ATH-AD900X – studio na twojej głowie

Pierwsza pozycja w naszym zestawieniu pochodzi od producenta, który na projektowaniu słuchawek zbudował zaufanie klientów. Mowa o japońskiej Audio-Technice, a model ATH-AD900X to świetny przykład ile cech topowego sprzętu można przenieść do tańszej, środkowej części oferty.

Audio-Technica ATH-AD900X

Konstrukcja nawiązuje wizualnie do modeli z samej góry katalogu, a więc AD2000X czy ADX5000. We wszystkich miejscach, które tego wymagają zastosowano wysokiej jakości aluminium. Spasowanie stoi na najwyższym poziomie, dzięki czemu słuchawki będą sprawiały przyjemność przez lata. Dizajn Audio-Techniki koncentruje się wokół połączenia wygody z estetyką. Mamy więc świetnie działający, automatycznie regulujący się pałąk, dzięki któremu wystarczy po prostu założyć słuchawki, a całość dopasuje się do rozmiarów naszej głowy. Waga całej konstrukcji to tylko 26 gramów, przez co dwu-punktowy pałąk nie uciska górnej części czaszki nawet po wielogodzinnym użytkowaniu. Dodatkowo przyjemne w dotyku, welurowe pady w całości otaczają ucho, również nie powodując ucisku małżowiny. AD900X to idealny przykład jak zaprojektować słuchawki, które nie wydają się delikatne, będąc przy tym niezwykle wygodne i lekkie jak piórko.

Brzmienie Audio-Techniki stawia na naturalność przekazu, zyskując sobie tym samym wierne grono miłośników na całym świecie. Omawiany model wyposażono w przetworniki o średnicy 53 milimetrów i mocnym układem magnesów neodymowych. Zapewniają one skok membrany, pozwalając uzyskać rozdzielcze, naturalne barwowo brzmienie. Dźwięk AD900X maksymalnie skupia się na realistycznym oddaniu „temperatury” nagrania – nie usłyszymy  tu ani zbyt wiele basu, a ani przesadnie dźwięcznej góry. Inżynierowie uzyskali fantastyczny balans rozwiniętych wysokich tonów z bliską, kremową średnicą oraz szybkim basem. Otwarta konstrukcja pozwala przetwornikowi oddychać, co z kolei przyczynia się do precyzyjnej sceny dźwiękowej. Możesz być zaskoczony, jak wyraźnie da się poczuć rozmieszczenie instrumentów w nagraniu.

Wysoka rozdzielczość i neutralna barwa dźwięku sprawiają, że warto dać szansę AD900X. Być może staną się solidną bazą twojego biurkowego zestawu.

Pathos Aurium – artystyczne wzmocnienie

Pathos to marka z włoskimi korzeniami specjalizująca się w wysokiej klasy wzmacniaczach stereo. Pojawienie się urządzeń dedykowanych słuchawkom było tylko kwestią czasu, a jak przystało na producenta hi-endu wszystko zrobiono z artystycznym przytupem. Dokładnie taki jest Aurium, czyli topowy wzmacniacz słuchawkowy w portfolio manufaktury.

Pathos Aurium

Precyzja rozpoczyna się od najlepszych materiałów. Do wykonania obudowy użyto wysokiej jakości aluminium, a jej poszczególnie elementy spasowano z dużą pieczołowitością. Estetycznie wyglądające śruby dodają technicznego charakterowi sprzętu, a przyciski oraz pokrętło głośności pracują precyzyjnie. Wszystko to wywołuje świetne pierwsze wrażenie jeszcze zanim popłynie muzyka. W Aurium znajdziemy zarówno wejścia jak i wyjścia symetryczne (RCA) oraz zbalansowane (XLR), co zwiększa funkcjonalność wzmacniacza. Pomimo pracy w czystej klasie A sprzęt zachowuje wysoką kulturę pracy nie nagrzewając się nadmiernie.

Fantastyczne brzmienie zawdzięcza się przemyślanemu doborowi komponentów, zaczynając od lamp produkcji Electro-Harmonixa. Świetnie łączą one plastyczną muzykalność z precyzją przypominającą najlepsze wzmacniacze tranzystorowe dostępne na rynku. Projektantom udało się zmieszać przysłowiowy ogień z wodą, dzięki czemu Aurium zaskakuje dynamiką i dociążeniem. Jednocześnie potrafi wskazać piękno nagrań z pojedynczym instrumentem lub delikatnymi wokalami. Naturalność barwy oraz przestrzenna scena ułatwiają łączenie wzmacniacza ze słuchawkami o różnorodnym brzmieniu – od ciepłych i gęstych aż po najbardziej jasne, rozdzielcze pary. Gdy Aurium zagości na twoim biurku, prawdopodobnie zostanie na nim przez dłuższy czas. Wspaniale podkreśla możliwości słuchawek, grając z niespotykaną finezją.

AudioPro A26 – dla preferujących głośniki

Jak wspomnieliśmy wcześniej, głośniki bardzo często pozwalają poczuć dźwięk w większym wymiarze niż słuchawki. Dla tych, którzy preferują słuchanie bez całkowitego odcinania się od otoczenia świetną propozycją będą kompaktowe monitory aktywne. Dokładnie tym są AudioPro A26 – niewielkie kolumny, które nie zawodzą jakością dźwięku.

AudioPro A26

Staranne wykonanie połączono z minimalistycznym, przemyślanym dizajnem dzięki czemu A26 z łatwością staną się ozdobią biurka. Skandynawską myśl projektową podkreślają dołączone maskownice. Wraz z nimi głośniki nabierają subtelnego, nie rzucającego się w oczy charakteru. Bardzo cieszy również prostota połączeń wymaganych do działania – wystarczy, że do lewej kolumny podłączymy zasilanie oraz sygnał z zewnętrznego przetwornika, a resztę załatwi jeden przewód głośnikowy. Pozwoli on na złączenie obu głośników w stereo, ponieważ elektronika znalazła się tylko w jednym z nich. Kolumny dostosowano do współczesnych sposobów odtwarzania muzyki. Do dyspozycji użytkownika oddano Bluetooth 5.0 z kodekiem apt-X. Więcej o kodekach apt-x i apt-x HD można przeczytać TUTAJ.

W tak kompaktowej formie inżynierom udało się upakować naprawdę imponujące brzmienie. A26 może są małe rozmiarem, ale wielkie duchem. AudioPro wykorzystało doświadczenie w projektowaniu głośników aktywnych, gromadzone od końca lat 70-tych ubiegłego stulecia. Od samego początku znaczenie miały dokładne pomiary owocujące naturalnym, szczegółowym dźwiękiem.

Pomimo niewielkich rozmiarów obudowy udało się zachować mocne i czyste niskie pasmo, które skutecznie wypełni przestrzeń przy biurku. A26 świetnie oddają wrażenie bycia w centrum muzycznych wydarzeń. Naturalna, otwarta średnica charakteryzuje się wyrazistymi wokalami oraz precyzyjnym pozycjonowaniem instrumentów w przestrzeni. Świetny balans wysokich tonów z resztą pasma nie męczy nawet po wielu godzinach słuchania. AudioPro to brzmienie nawiązujące do studyjnego sprzętu, który powinien wyróżniać się naturalnością, a jednocześnie umożliwiać odsłuch dla przyjemności. A26 tę przyjemność gwarantują

Sonoro Elite – więcej dźwięku, więcej możliwości

Dla tych, którzy chcą mieć urządzenie o jeszcze lepszej funkcjonalności świetną propozycją będzie Sonoro Elite. To pełnoprawny system audio, który zajmuje niewiele miejsca. Oprócz radia FM mamy tu możliwość odbioru stacji cyfrowych DAB+, a nawet strumieniowanie muzyki z najpopularniejszych serwisów – Spotify, Amazon Music czy Deezer. Masz ochotę posłuchać płyt CD, o której właśnie sobie przypomniałeś? Elite poradzi sobie z tym zadaniem dzięki wbudowanemu napędowi.

Sonoro Elite

Wszystko to umieszczono w stylowo wyglądającej, kompaktowej obudowie dostępnej w dwóch kolorach – czarnym i białym. Połyskliwe wykończenie w każdym z nich prezentuje się niezwykle elegancko. Przyjemne klikanie przycisków, jak i precyzyjne pokrętło głośności, są kolejnymi atutami, dając kolejne oznaki wysokiej jakości. Szufladka na płyty kompaktowe została rozwiązana podobnie do radia w samochodach. Płynnie „połyka” płyty po włożeniu. Gdy chcemy wysunąć dysk po zakończeniu słuchania, wystarczy wcisnąć przycisk na froncie. Proste i piękne.

Nazwa Elite zobowiązuje do czegoś więcej niż pięknego dizajnu, dlatego projektanci nie pominęli aspektu brzmienia. Głośnik umieszczono w górnej części obudowy, dzięki czemu dużo lepiej wypełnia on przestrzeń soczystym dźwiękiem. Jakość brzmienia w porównaniu do wymiarów Elite’a szczerze zaskakuje. Gdy z tego niewielkiego pudełka popłynie dźwięk na ustach od razu pojawia się uśmiech. Energiczne brzmienie Sonoro świetnie pobudza do pracy, a w wolnym czasie świetnie nadaje się do słuchania dynamicznych gatunków muzyki.

Sonoro wyposażyło swój kompaktowy system w kilka przyjemnych dodatków jak budzik, czy port USB pozwalający doładować baterię naszego smartfona. Może się to okazać przydatne, jeśli nie chcemy szukać dedykowanej ładowarki, ale pozostać w łączności ze współpracownikami i przyjaciółmi. Bardzo cieszy współpraca z najczęściej używanymi serwisami streamingowymi, w tym Spotify. Niewielkie rozmiary w połączeniu z soczystym dźwiękiem sprawiają, że Sonoro Elite to świetny sprzęt do umieszczenia na biurku!

Wysokiej jakości audio na biurku to bardzo szeroki temat, którego nie jesteśmy w stanie całkowicie omówić w jednym tekście. Szeroki wybór sprzętu pozwala znaleźć swój ideał niemal każdemu użytkownikowi. Nasze propozycje w powyższym rankingu to tylko część sprzętu obecnego w naszej ofercie. Jeśli zastanawiasz się nad skompletowaniem pierwszego zestawu do użytku domowego zachęcamy do zapoznania się z produktami na naszej stronie. W razie pytań można skontaktować się z naszymi ekspertami przez telefon lub oficjalne adresy mailowe naszych salonów. Chętnie służymy profesjonalną pomocą!

Poprzedni
Powrót do aktualności
Następny

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: